Készüljön fel az éttermi vacsorára megfelelően, így könnyebb lesz tartania magát étkezéséhez!
Hangulatvilágítás, halk zene, készséges pincérek, ínycsiklandó illatok – az éttermekben minden arra szolgál, hogy a vendég kellemesen érezze magát. Minél tovább marad valaki, és minél inkább úrrá lesz rajta az „egyszer élünk” hangulat – legalábbis az elfogyasztott ételek mennyiségét és árát illetően -, annál nagyobb az étterem bevétele. Gyomra és pénztárcája túlterhelésének elkerülése érdekében a legjobb, ha felkészülten indul útnak.
Kukkantson bele az étlapba!
Ha el akarja kerülni, hogy a kellemes környezet lerombolja az egészséges táplálkozással kapcsolatos elszántságát, végezzen előtanulmányokat, mielőtt elindulna otthonról. Keresse meg az interneten néhány étteremlánc és jobb étterem étlapját, és nézze meg, ajánlanak-e olyan ételeket, amelyeket beleilleszthetők a táplálkozási tervébe. Azzal is legyen tisztában, hogy milyen ételektől kell tartózkodnia.
Keresse a diétás fogásokat!
Napjainkban egyre többen igyekeznek egészségesen táplálkozni, és ezt a vendéglátással foglalkozó szakemberek is tudatosították, így a legtöbb vendéglő étlapján szerepel néhány egyszerű, egészséges fogás: kemencében sült vagy párolt húsok, párolt zöldségek stb. Ha komolyan veszi a kalóriák és a zsírbevitel számlálását, ne is keresgéljen tovább az étlapon.
Ne próbáljon helyet hagyni a várható kalóriáknak!
Semmiképpen ne válaszszon olyan megoldást, hogy kihagyja a reggelit vagy az ebédet, hogy így többet ehessen vacsorára. A cukorbetegek számára rendkívül fontos, hogy mindennap nagyjából ugyanabban az időben nagyjából ugyanannyit egyenek, mivel így tartható fenn a viszonylag állandó vércukorszint. Ám ha kihagyja az ebédet, hogy azután jól bevacsorázhasson, az elég rosszul sülhet el – az étterembe érve képtelen lesz ellenállni az asztalon lévő kenyérnek, és sokkal valószínűbb, hogy rendeléskor enged az energiában gazdag ételek csábításának is.
Kapjon be néhány egészséges falatot otthon a vacsora előtt!
Egyen az éttermezés előtt egy órával a vacsora tervezett időpontja előtt, ha azt egy órával későbbre időzítették, mint amikor ön enni szokott. (Ha viszont megegyezik a szokásos vacsoraidejével, akkor erre nincs szükség.) Egyen egy darabka gyümölcsöt vagy zsírszegény sajtot, esetleg kenjen egy kis mogyoróvajat néhány szeletke almára. Ez a néhány falat nemcsak az étvágyát és a vércukorszintjét tartja kordában, de az a tudat, hogy nemrég evett, meggátolja abban, hogy az étteremben szórakozottan csipegetni kezdjen az asztalon lévő kenyérkosárból.
Új ízek: ambrózia
Vágjunk össze nagyjából 2,5 cm-es kockákra egy kis ananászt (vagy használjunk 18 dkg konzervananászt), és vágjunk 1/2 cm vastag szeletekre két nagy banánt. Tegyük a gyümölcsöket egy tálba. Hámozzunk meg és szedjünk gerezdekre három nagyobb narancsot a tál fölött úgy, hogy a leve a gyümölcsökre csöpögjön. Óvatosan keverjünk hozzá 2,5 dkg apróra vágott puha cukorkát és 2 evőkanál kókusz-pelyhet! Takarjuk le a tálat frissen tartó fóliával, és tegyük be legalább 2 órára a hűtőszekrénybe. Tálalás előtt díszítsük friss mentaágakkal. Ez a mennyiség hat fő számára elegendő.
Indulás előtt készítsen egészséges és finom desszertet!
Ez lehet például piskóta bogyós gyümölcsökkel, cukormentes gyümölcskocsonya, vagy fahéjjal és cukorpótlóval megszórt sült alma. Később az étteremben, amikor a pincér átnyújtja a desszerteket tartalmazó étlapot, vagy – ami még rosszabb – odatol egy zsúrkocsit megrakva zsíros, cukros édességekkel, könnyebben mond nemet abban a tudatban, hogy odahaza finom csemege várja.
A szűk ruha előnyei
Akár négycsillagos étterembe, akár kisvendéglőbe megy, az ételrendelésben befolyásolja majd, hogy milyen ruhát visel. A szoros nadrág nem hagy helyet a gyomrában egy nagy vacsorának. Az is elég valószínű, hogy nem akarja a kedvenc blúzát lecsöpögtetni valamilyen zsíros szafttal. S hogy mit ne vegyen fél semmiképpen? Sztreccsanyagú vagy gumírozott derekú nadrágot, amely engedelmesen tágul a hason.
Kapjon be egy rágógumit!
Mint ahogy este a korai fogmosás meggátolja a kései falatozgatást, ugyanúgy az étterembe érkezés előtt bekapott mentolos rágógumi is segít, hogy ellenálljon a cukros üdítőknek és az egyéb, vacsora előtt kínált színes koktéloknak vagy étvágygerjesztőknek. A rágógumitól csak azután szabaduljon meg – persze diszkréten -, hogy a pincér felvette a rendelést; így lesz legalább 15 perc arra, hogy a szájában helyreálljon a normális ízérzés, még mielőtt megérkezik az előétel.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.