Ésszerű napozással az optimális egészségért
Mindenkinek szüksége van arra, hogy a vérében elegendő D-vitamin legyen, amivel gondoskodhat csontjai egészségéről, és megelőzhet egy sor igen súlyos betegséget, például a rákot, a cukorbetegséget, a sclerosis multiplexet és a magas vérnyomást. A D-vitamin-igény kielégítésének nincs jobb módja annál, mint hogy több napfényt engedünk az életünkbe.
Meg kell engednie magának, hogy meghatározott ideig fényvédő szer használata nélkül süttesse a bőrét a napon. De mennyi ideig? És mikor? És – a vita szempontjából ez a legfontosabb – egyáltalán miért tegyen így, amikor bevehetne egy tablettát is?
Mért nem mindegy, hogy napfény vagy tabletta?
Pusztán tabletták szedésével nem könnyű a D-vitamin-szintet az egészségesnek számító milliliterenkénti 30 μg-os szint fölé emelni. Ma már rengeteg szakirodalmi adat igazolja, hogy még napi 1000 NE szedése sem emeli 30 μg/ml fölé a szintet.
A jelenséget általában „Az Igazi” fogalmához hasonlíthatjuk. Ön melyiket szeretné jobban: egy csiszolt cirkóniumot vagy egy igazi gyémántot? Valamilyen tucatüdítőt vagy egy doboz igazi Coca-Colát? Virtuális hawaii utazást egy IMAX-moziban, ahol meg lehet tekinteni a tűzhányókból kiömlő lávát, vagy egy valódi utazást, hogy a saját szemével nézze meg az igazit?
Feltételezzük, hogy mindhárom esetben a második lehetőséget választaná, így ha a teste meg tudná mondani, milyen módon szeretne hozzájutni napi D-vitamin-adagjához, egészen biztos, hogy habozás nélkül a napfény segítségévei előállított D-vitamint választaná a tablettás változat helyett. Bizonyára nem véletlen az sem, hogy a szervezet képtelen túladagolni magát a napfényből származó D-vitaminnal, miközben a táplálékkiegészítő formájában szedettél ez is előfordulhat.
- Mit érdemes tudni a testápolókról?
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- A viszketés oka
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ez a tény önmagában is mindent elmond arról, mit kellene tennünk. De nézhetjük a dolgot másként is: ha ön volna az anyatermészet, és gondoskodni szeretne róla, hogy az összes gerinces elegendő D-vitaminhoz jusson, ugyan milyen alkalmasabb módszert találna rá a napnál?
A termelődő D-vitamin legalább kétszer annyi ideig marad a vérben!
De van még más is: a bőrben termelődő D-vitamin legalább kétszer annyi ideig marad a vérben, mint a táplálékkal bevitt D-vitamin. Amikor napfény éri a testét, az nemcsak D-vitamint termel, hanem legalább öt – vagy talán tíz – egyéb olyan vegyületet is, amelyek étrendi forrásokból vagy táplálékkiegészítőkből nem szerezhetők be. Nyilvánvaló a kérdés: ugyan miért állítana elő az anyatermészet ilyen sok D-vitamint és más vegyületet, ha azoknak nem volna biológiai hatásuk?
Végül pedig ott van az a nyilvánvaló tény, hogy a napfény mindenki számára ingyen hozzáférhető. Nem kér pénzt az egészségért, ráadásul jóval többet képes adni a D-vitamin szervezetben való előállításához szükséges nyersanyagoknál. Mint már láttuk, a napfény javítja a hangulatot, és hozzásegít a mély éjszakai alváshoz, hogy felfrissüljünk, és szervezetünk megújuljon a következő napra.
Mennyi az annyi?
Szeretnénk rögtön az elején leszögezni, hogy nem célunk a barnulás népszerűsítése, és csak annyi napozást javasolunk, amennyi az egészséges 25-D-vitamin-szint eléréséhez és fenntartásához, valamint a lelki egészség megőrzéséhez szükséges. Másfelől viszont ha ön úgy dönt, hogy a napozás keltette jó közérzet sokkal többet nyom a latban, mint az UV-sugárzás veszélyei, akkor nem fogom lebeszélni az egészségéhez minimálisan szükségesnél nagyobb mértékű napozásról, feltéve, hogy tisztában van a kockázatokkal, és ügyel rá, hogy soha ne égjen le.
Teljesen nyilvánvaló, hogy ha valamiből „egy kevés jót tesz”, az nem jelenti azt, hogy a „rengeteg még jobb”. A túl sok napozásnak nemkívánatos következményei lehetnek – mint ahogy ilyen következményekkel jár a túl sok evés vagy testmozgás is. A mi esetünkben e következmények közé tartozik a nem melanoma típusú bőrrák és a ráncosodás. (A bőrrák-napfény-melanoma kérdéssel részletesen is foglalkozunk a következő cikkben.)
Ha tehát a napfény nélkülözhetetlen a jó egészséghez, ám túl sok belőle már egészségtelen lehet, akkor máris adódik a kérdés:
Mennyi a megfelelő mennyiség?
Ha csonthiányt, csontritkulást vagy csontlágyulást állapítok meg egy olyan személynél, aki a vérvizsgálati eredmények szerint D-vitamin-hiányos (vére 25-D-vitamin-szintje nem éri el a 30 μg/ml értéket, ami 1 gramm vérben 1/33 000 000 gramm vitamint jelent), akkor intenzív programot szükséges előírni a számára 25-D-vitamin-szintjének helyreállítása érdekében – ez általában heti 50 000 NE D3-vitamin nyolc hétig tartó szedéséből áll. Az ilyen nagy dózist csak orvos írhatja fel!
Alternatív megoldásként az is megfelel, ha napi 3-4000 NE D-vitamint szed nyolc héten át (a gyógyszertárakban kaphatóak 1-2000 NE D-vitamint tartalmazó készítmények). Bár a páciens 25-D-vitamin-szintje ekkor gyors növekedésnek indul, a D-vitamin-hiány okozta tünetek gyakran csak hetekkel vagy hónapokkal később kezdenek enyhülni, teljes elmúlásuk pedig hosszéi hónapokig tarthat.
Az érme két oldala
Nagy általánosságban elmondhatjuk, hogy a természetes napfény erősíti az immunrendszert és hozzájárul egészségünk megőrzéséhez. Ennek alapvető oka, hogy a napfény stimulálja a bőrben történő D-vitamín-szintézist, bár a folyamat mechanizmusa még nem egészen ismert. Annyi azonban bebizonyosodott, hogy a D-vitamin lassítja bizonyos rákos sejtek osztódását. Ez alátámasztja a tapasztalatot, miszerint előrehaladott bőrrákban szenvedő betegek közül azoknak nagyobbak a túlélési esélyei, akiknek szervezetében magasabb a D-vitamin szintje.
Talán ez magyarázza azt a tényt is, hogy miért alacsonyabb a mellrák előfordulása a világ napfényben gazdagabb részein. Érdekes módon a természetes fény stimulálja a sejtek növekedését, de ez nem az alatt az idő alatt megy végbe, amikor a bőrt napfény éri, sőt még nem is az azt követő egy óra folyamán. Szervezetünknek tehát napozás után egy órája van arra, hogy hatástalanítsa az oxidánsokat, valamint kijavítsa a DNS-károsodást. Utána ugyanis robbanásszerű sejtaktivitás indul be.
A napfény előnyös hatásainak azonban vannak korlátai, főképpen a világos bőrű személyek esetében. A világos bőrűek szervezetében kevés a melanin, ezért napozás során alig barnulnak le, viszont könnyen leégnek.
A világos bőrüeknek nagyobb az esélyük arra, hogy erős UV sugárzásnak kitéve bőrrákot kapjanak. A kutatások egyre inkább azt erősítik meg, hogy a bőrrák kockázatát valójában a túlzott mértékű napsugárzás és egy bizonyos bőrtípus kombinációja növeli. Más kutatások arra jutottak, hogy a genetikai adottságok – például a természetes bőrszín és az anyajegyek száma – jelentősebb kockázati tényező, mint az az időmennyiség, amennyit napon töltünk.
A napozás ugyanilyen hatékony módszer az ember 25-D-vitamin-szintjének a növelésére!
Aki fürdőruhát húz, és kimegy a tengerpartra vagy a kertbe napozni, 10 000 és 25 000 NE közötti D-vitamin-dózist kap, amennyiben annyit napozott, hogy huszonnégy órával később bőre enyhén rózsaszínűvé váljon.
A legbiztonságosabb módon akkor növelhetjük szervezetünk 25-D-vitamin-szintjét a megfelelő értékre, ha az enyhe bőrpírhoz szükséges idő negyedét vagy felét a napon töltjük. Ha ezt heti három alkalommal tesszük, a heti D-vitamin-bevitelünk nagyjából annyi lesz, mintha 20-30 000 NE D-vitamint fogyasztanánk el táplálékkiegészítő formájában. Ennyi napozás általában elegendő a D-vitamin-hiány megszüntetéséhez. Annak, aki napközben dolgozik, ugyanilyen előnyöket kínál a szoláriumozás (e sokat vitatott kérdésre is kitérek ebben a fejezetben).
Nagyjából 2-4000 NE D-vitamin előállításához a karunkat és a lábunkat (vagyis testfelületünk nagyjából negyedét) negyed- vagy feleannyi ideig kell napoztatni ahhoz képest, amennyi napozás huszonnégy órával később enyhe bőrpírt okozna. Ha a fürdőruhás testet tesszük ki az 1 MED-nek, a szervezet D-vitamin-szintje olyan mértékben fog növekedni, mintha 10-25 000 NE D-vitamint vettünk volna be. Valójában azonban ez 20-50 000 NE D-vitamin bevételével egyenértékű, a napfény segítségével előállított D-vitamin ugyanis kétszer annyi ideig marad meg a szervezetben. Nagyon fontos viszont kiszámolni a bőrtípusa és az 1 MED időtartama alapján, hogy kinek-kinek mennyi is az ésszerű és egészséges napozási ideje.
A szervezet kilences szabálya
Segít, ha a testfelület nagyságát százalékos arányuk szerinti megoszlásban jegyezzük meg:
- Arc: 9%
- Karok: 18%
- Has és mellkas: 18%
- Hát: 18%
- Lábak: 36%
- Egyéb: 1%
Aki fél a ráncoktól, az nyugodtan megteheti, hogy teste nagy területeit napoztatja, de az arcát nem. A kar és a láb egyidejű napoztatásából általában néhány perc is elég a kívánt hatás eléréséhez.
Napozószerek használatával csökken a D-vitamin termelődése?
A napozószerek szinte teljesen meggátolják a szervezetet abban, hogy a napfény segítségével D-vitamint állítson elő. Egy 8-as fényvédő faktoréi (SPF8) készítmény nagyjából 90%-kal csökkenti a D-vitamin-termelést, az SPF15-ÖS szer 95%-kal, az SPF30-as pedig nagyjából 99%-kal. Az ésszerű napozásra szánt idő alatt tehát ne használjunk napozószert, utána viszont kenjük be magunkat egy széles spektrumú fényvédő szerrel: ez legyen legalább 15-ös fényvédő faktorú készítmény (még jobb az SPF30-as, mivel a legtöbben nem kennek eleget a bőrükre a különféle termékekből ahhoz, hogy a csomagoláson feltüntetett mértékű védelemben részesüljenek).
A napfény UV-8-sugárzása nem hatol át az üvegen, tehát hiába melegít az ablakon át a finom napsütés, annak segítségével nem termelődik D-vitamin. Az UV-A-sugárzásnak ezzel szemben nem állja útját az üveg. Mielőtt azonban túlságosan elmerülnénk az ésszerű napozás részleteiben, foglalkoznunk kell a napfény okozta rák és idő előtti ráncosodás kérdésével is.
Bőrmitológia
Bőrünket mindenki láthatja: ez is egy jel arra, hogy mennyire fontos. Testünk legnagyobb szerve együttesen nagyjából 3 kilogrammot nyom. A bőr alkotja testünk védőburkát, amely megvéd a napfénytől, a hőtől és a hidegtől, a fertőzésektől, a mérgektől és a sérülésektől. És persze arról se feledkezzünk meg, hogy a bőr segít a napfényt D-vitaminná átalakítani.
Bőrünknek két, egymástól igen különböző rétege van: a külső felhám (epidermisz) és az alatta húzódó irha (dermisz). Az irhában futnak az erek, a nyirokerek és az idegek, és itt vannak az idegvégződések és a szőrtüszők is. Az irha képződményei közé tartoznak továbbá a verejtékes a faggyúmirigyek – az általuk termelt verejték hűti a testet, a zsíros faggyú pedig segít megakadályozni a bőr kiszáradását. A verejték és a faggyúi a pórusoknak nevezett apró nyílásokon át jut a bőr felszínére.
Bőr belső felépítése
A felhám vékonyabb az irhánál, és úgynevezett laphámsejtekből áll. Ezek alatt a kerekdedebb alapsejtek rétege található. Az alapsejtek folyamatos osztódással gondoskodnak a bőr állandó megújulásáról. A sejtek fokozatosan tolódnak a felszín felé, és útközben elhalva hozzák létre a bőr legkülső rétegét, a szaruréteget (stratum corneum). Ez a külső réteg tükörként veri vissza a nap UV-A- és UV-B-sugárzását. Alatta, az alapsejtek közé keveredve találhatóak a melanocyták. E sejtek termelik a melanint, a bőr és a szőr színét adó festékanyagot. Minél több melanin van az ember bőrében, annál sötétebb a színe.
Az afrikai származásúak bőrében például sokkal több melanin van, mint a norvégokéban. A melanin azért fontos, mert elnyeli a nap ibolyántúli sugárzását, ezáltal védi a sejteket a leégéstől. Mivel a sötét bőrű emberek a napsütötte vidékeken folytatott élethez alkalmazkodtak, bőrük szakadatlanul termeli a melanint, a világos bőrűeknél viszont ez csak a napsütés hatására következik be. Amint azonban hamarosan látni fogjuk, akinek a bőre melanint termel – vagyis a nagyon fehér bőrű, szeplős és vörös hajú emberek kivételével mindenkié -, annak természetes védettsége is van a napfény ellen.
Leégés kontra bámulás
A felhám egyik legfontosabb feladata – különösen a világos bőrű személyeknél – az, hogy gyors alkalmazkodással védje a sejteket a napsugárzástól.
A napsütés hatására a melanocyták melanint termelnek, és a bőr sötétebbé válik. A fokozott melanintermelést a tirozináz nevű enzim aktvitásának növekedése váltja ki. A melanin azután az UV-sugárzás elnyelése révén védi a bőrt. Már a rövid ideig tartó napozás is fokozottabb melanintermelésre készteti a melanocytákat.
A sötét bőrű embereknek sincs több melanocytájuk, csak náluk jóval aktívabbak ezek a sejtek, ezzel magyarázható, hogy a bőrük mindig pigmentált. így már az is érthető, miért alacsonyabb az összes rák kockázata a sötét bőrű embereknél – a melanin jelenléte folyamatosan védi bőrük sejtjeit az UV-A- és UV-B-sugárzás károsító hatásaitól. A vegyület felfelé vándorol a bőrben, és szinte napernyőként óvja az alatta lévő sejtek sérülékeny DNS-ét és fehérjéit a napsütés okozta UV-károsodástól.
A leégés viszont egészen más, mint a barnulás!
Amikor az ember leég, a bőre kivörösödik, sőt néha felhólyagosodik és lehámlik. Ezt a tudományosan erythemának nevezett bőrpírt a bőr vérellátásának fokozódása okozza. A jelenség nagyjából négy órával a napozás után kezdődik, és nyolc-tizenkét órával utána éri el a tetőpontját. A szervezet azért küld több vért a bőrbe, hogy az gondoskodjon a napfény által károsított sejtekről.
Programozott sejthalál – hámlás
Ha a súlyosan károsodott laphám- és alapsejtek nem képesek kijavítani magukat, akkor „öngyilkosságot” követnek el, nehogy mutálódott állapotukban ellenőrizetlen szaporodásba kezdjenek, és ezáltal rákot okozzanak (ez a jelenség idézi elő azután a hámlást). A sejtöngyilkosság e formáját apoptózisnak, más néven programozott sejthalálnak nevezik.
A napozás körüli hisztéria egyik fő oka a bőrráktól való félelem. Sok más, az egészséggel kapcsolatos „törvényszerűséghez” hasonlóan a napfény és a rák közötti kapcsolat sem annyira egyértelmű, amilyennek sokan hiszik. A bőrrák okaira vonatkozóan elég sok a tévhit.
Leleplezett tévhitek
A bőrrákhoz számos mítosz és tévhit kapcsolódik, főként a nagyközönség körében terjedő nagy mennyiségű téves információnak „köszönhetően”, íme néhány közülük (egy részüket már korábban is említettem, de nem árt az ismétlés):
1. Tévhit: A napozás minden esetben bőrrákot okoz
Mivel az UV-B-sugárzás kínálja a legegyszerűbb módszert az emberi élet szempontjából nélkülözhetetlen 25-D-vitamin szintjének a növelésére, ezt az állítást mindenképpen meg kell kérdőjelezni. Bár tény, hogy jelenlegi ismereteink szerint a nem melanoma típusú bőrrákok egyik lehetséges oka az UV-B-sugárzás – és különösen a rendszeresen túlzásba vitt napozás -, de az is igaz, hogy gyakorlatilag minden nem melanoma típuséi bőrrák jól kezelhető és gyógyítható, ha korán felismerik, ráadásul a napfény bizonyítottan véd a jóval veszélyesebb belső szervi rákok ellen. Nincs adat, ami bizonyítaná, hogy az ésszerű napozás növeli a nem melanoma típusú bőrrák kockázatát.
2. Tévhit: A napozás a melanoma fő oka
Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a rendszeres, de mértékletes napozás melanomát okozna. Amint egy 1995-ös konferencia után az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszer-felügyeleti Hivatala (FDA) is megállapította, a melanoma és a napfény összefüggése eléggé zavarba ejtő kérdés. Gyakrabban alakul ki melanoma azon személyeknél, akik nem napoznak rendszeresen és mértéktartóan, mint azoknál, akik rendszeresen töltenek némi időt a napon.
Ráadásul a melanomák többsége a test olyan részein alakul ki, amelyeket alig vagy egyáltalán nem ér napfény. Ez azt sugallja, hogy a genetikai tényezőknek sokkal fontosabb szerepük van a bőrrák kialakulásában, mint a rendszeres, mértékletes napozásnak. Vannak bizonyítékok arra is, hogy a csak az UV-B-sugárzást kiszűrő napozószerek eltorzíthatják a bőrbe behatoló sugárzás UV-A/UV-B arányát, és ezzel hozzájárulhatnak a melanoma kialakulásához.
3. Tévhit: a világban ma „börrákjárvány” tombol
Igen pontatlan dolog a bőrrák gyakoriságának növekedését „járványnak” nevezni. A bőrrák előfordulási gyakorisága a 20. század kezdete óta folyamatosan növekszik. Ennek kizárólagos oka az, hogy egyre többen viszik túlzásba a napozást. Bár a napozás népszerűsége és a bőrrák gyakorisága már évtizedek óta nőtt, a lebarnult bőr csak az 1960-as években jött divatba. A mai emberek jóval kevesebb időt töltenek a szabadban, mint elődeik tették, akiknek legtöbbje – legalábbis az ipari forradalom előtt – földműveléssel foglalkozott. Valószínű, hogy mivel egész évben a szabad ég alatt dolgoztak, a bőrük jócskán lebarnult, és ezáltal rezisztenssé váltak a leégéssel szemben.
Később aztán – különösen az 1970-es és 1980-as években, amikor úgy tartották, hogy az igazán szép nyári bámulás csak egy súlyos leégéssel alapozható meg – egyre nőtt a leégések gyakorisága. A bajt tetézte a csak az UV-B-sugárzást kiszűrő napozószerek használata, ami hozzájárulhatott a melanoma gyakoriságának növekedéséhez, lehetővé tette ugyanis, hogy az emberek nagyon sokáig napozzanak leégés nélkül, és így rengeteg mélyre hatoló UV-A-sugárzás érje a bőrüket.
A napfényben eleve sokkal több UV-A-, mint UV-B-sugárzás van – a különbség néhány százszorostól akár ezerszeresig is változhat. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a nem melanoma típusú bőrrák halálozási aránya nagyon alacsony – az ilyen daganatok az Egyesült Államokban évente nagyjából 1200 halálos áldozatot szednek.
4. Tévhit: biztonságos barnulás nem létezik
A lebarnult bőr védelmet nyújt a melanoma fő okának tartott leégés ellen. Ráadásul jóval veszélyesebb teljesen elkerülni a napot, mint rendszeresen, de mértékkel napozni. Aki elkerüli a leégést, annál a napozás előnyei messze nagyobbak lesznek a lehetséges veszélyeknél.
Akik rendszeresen, de mértéktartóan napoznak, azoknál kisebb valószínűséggel alakul ki rosszindulatú rnelanoma, mint azoknál, akik nem így tesznek. Végül pedig ne feledkezzünk meg azon kutatásokról sem, amelyek szerint a napfény igen kedvező hatású egy sor gyakori betegség ellen, a belső szervi daganatokat is beleértve.
5- Tévhit: a barnulás a bőr cigarettája
Ez egyszerűen nem igaz. A barnulás természetes dolog: a szervezet így védekezik a leégés ellen. A dohányzás ezzel szemben természetellenes szokás, amely ellen a szervezet betegséggel tiltakozik.
A Holick-féle útmutató az ésszerű napozáshoz! Becsülje meg, napozzon, védekezzen!
Íme az egymillió dolláros kérdés: hogyan lehet megtalálni a kockázat és a kedvező hatás közötti kényes egyensúlyt ahol a kockázat a bőrrák veszélye, a kedvező hatás pedig mindaz a jó, ami az UV-B-sugárzásnak köszönhető?
A Holick-féle útmutatót az alábbi módon használva megfelelő mennyiségű napfényhez juthat a szervezet, és így elő tudja állítani az egészséghez szükséges mennyiségű D-vitamint:
- Becsülje meg, hogy napozásának várható körülményei között menynyi időt kellene a napon töltenie az enyhe bőrpír kialakulásához (ez a minimális erythemás dózis, vagy 1 MED).
- Ezután fényvédő szer használata nélkül napoztassa a karját és a lábát az előbb meghatározott időtartam negyedének-felének megfelelő ideig! Számításaim szerint aki hetente két-három alkalommal ennyit napozik, annak szervezete képes lesz az egészség fenntartásához elegendő D-vitamint termelni.
- Miután ennyit napoztatta magát, védje a bőrét legalább 15-ös, de lehetőleg inkább 30-as fényvédő faktorú, széles spektrumú fényvédő krémmel! Ez megakadályozza a túlzott besugárzást, és csökkenti a bőrrák és a ráncosodás kockázatát.
Minél nagyobb bőrfelületet napoztat, annál több D-vitamint fog termelni. Ha fürdőruhát visel, alkalmanként az 1 MED 25-50%-ánál kevesebb idő is elég lesz a jó egészséghez minimálisan szükséges mennyiségű D-vitamin előállítására. Ne feledje: nem számít, hogy testének mely részét napoztatja, csak az a fontos, hogy az testfelületének legalább 25%-át tegye ki.
A fényvédő faktor (SPF) azt mutatja meg, mennyivel hosszabb ideig lehet napozni az UV-B-sugárzás okozta bőrpír megjelenéséig a készítménnyel, mint nélküle. Ha például a védtelen bőr már 20 perc napozás után pirosodni kezd, egy SPF15-ÖS fényvédő szer használatával ez az idő a tizenötszörösére, azaz nagyjából 5 órára növelhető (bár akár huszonnégy óráig is eltarthat, mire a napozás okozta bőrpír láthatóvá válik).
Az adott mértékű védelem fenntartása érdekében igen fontos, hogy négyóránként, illetve fürdés után újra kenje be magát a készítménnyel! Tudni kell továbbá, hogy a termék csomagolásán jelzett teljes mértékű védelem eléréséhez egy fürdőruhás felnőttnek körülbelül 30 milliliter fényvédő szert kell egyenletesen eloszlatnia a testfelületén – ez egy 200 ml-es flakon tartalmának nagyjából az egyhetede. Számos tanulmány mutatta már ki, hogy az emberek nem visznek fel elegendő napozószert, és ennek következtében nem részesülnek olyan mértékű védettségben, mint gondolják.
Példa a Holick-féle útmutató gyakorlati alkalmazására:
Tegyük fel, hogy ön Budapesten él. Ha eléggé világos a bőre (2-es típusú), és becslései szerint júliusban, a déli órákban nagyjából fél órát kellene a napon töltenie ahhoz, hogy huszonnégy órával később a bőre enyhén kipiruljon (mivel az utóbbi időkben nemigen napozott), akkor legalább öt és legfeljebb tizenöt percig kell napoztatnia a karját és a lábát, mielőtt fényvédő szert vinne fel.
Ettől nem éghet le. Ha fürdőruhát visel (strandon), és testének 75%-át teszi ki a napsütésnek, akkor a fényvédő szer nélküli napozás időtartama az előbb kiszámítottnak felére vagy harmadára és legfeljebb tíz percre csökkentendő.
Miért ne termelne több D-vitamint kevesebb idő alatt, kevesebb alkalommal?
Afrikai származású, sötét bőrű emberek órákat tölthet egy nyári napon a strandon, mielőtt leégne – ha egyáltalán leég -, akkor napozzon fél órát, és csak akkor kenje be magát a fényvédő szerrel! Azok számára pedig, akik e két bőrtípus közé esnek, és mondjuk egyórányi napozás után pirulnak le egy kicsit, 15-30 perces napozás ajánlható.
De nem feltétlenül kell strandolni a D-vitamin-termeléshez
Elég lehet kiülni a szabadba vagy sétálni egyet ebédszünetben. Az azonban fontos, hogy délelőtt 10 és délután 3 óra között tegye ki magát a közvetlen napsütésnek. A magasabb szélességi körökön a téli hónapokban még ilyenkor sem lesz képes D-vitamint termelni. Amennyiben május és október között nem jut ennyi napsütéshez, akkor a téli hónapokban érdemes lehet a D-vitamin-bevitel alternatív formáihoz folyamodnia – például szedjen tablettákat vagy táplálékkiegészítőket, illetve járjon szoláriumba.
Számításait mindig módosítsa az adott helyzetnek megfelelően!
Ha például délelőtt tízkor vagy délután négykor megy le a strandra (nyáron), amikor a nap kevésbé erősen süt, akkor hosszabb ideig napozhat védekezés nélkül. (Ha a tapasztalatai alapján úgy becsüli, hogy ebben az időszakban egy óra kellene az 1 MED eléréséhez, akkor nyugodtan napozhat 15-30 percet fényvédő szer nélkül.
No de mi a helyzet akkor, ha ön olyan helyen él, ahol egész évben ragyog a nap?
Ott is ugyanez az elv érvényes. Próbáljon heti két-három alkalommal annyi ideig napozni, amennyi megfelel a bőrtípusának és az évszaknak is! Használja ki a délelőtt 10 és délután 3 óra közötti ideális időszakot! Igaz ugyan, hogy például Floridában az év egy részében még este 7-kor is elég erősnek tűnik a nap a D-vitamin termeléséhez, de a látszat csal: fényében ilyenkor már nincs elegendő UV-B-sugárzás a kellő mennyiségű D-vitamin előállításához.
A Holick-féle ésszerű napozási táblázat
A másik pontos és kényelmes módszer, amellyel ön is megbecsülheti, mennyi napozásra van szükséges a megfelelő D-vitamin termeléséhez:
Hatékony és biztonságos napozás a megfelelő D-vitamin termeléshez. (Percben!) (35-50° szélességi fokora, pl. Budapest) |
||||
---|---|---|---|---|
Időszak | Nov.-febr. | Márc.-máj. | Jún .-aug. | Szept.-okt. |
8-11 óra | ||||
1. típusú bőr | 0 | 15-20 | 15-20 | 15-20 |
2. típusú bőr | 0 | 20-30 | 15-20 | 20-30 |
3. típusú bőr | 0 | 30-40 | 20-30 | 30-40 |
4. típusú bőr | 0 | 40-60 | 30-40 | 40-60 |
5-6. típusú bőr | 0 | 60-75 | 40-60 | 60-75 |
11-15 óra | ||||
1. típusú bőr | 0 | 10-15 | 2-8 | 10-15 |
2. típusú bőr | 0 | 15-20 | 42134 | 15-20 |
3. típusú bőr | 0 | 30-40 | 15-20 | 30-40 |
4. típusú bőr | 0 | 30-40 | 20-25 | 30-éO |
5 -6. típusú bőr | 0 | 40-60 | 25-35 | 40-60 |
Időszak | Nov.-febr. | Márc.-máj. | Jún .-aug. | Szept.-okt. |
15-18 óra | ||||
1. típusú bőr | 0 | 10-20 | 10-15 | 10-20 |
2. típusú bőr | 0 | 20-30 | 15-20 | 20-30 |
3. típusú bőr | 0 | 30-40 | 20-30 | 30-40 |
4. típusú bőr | 0 | 40-60 | 30-40 | 40-60 |
5-6. típusú bőr | 0 | 60-75 | 40-60 | 60-75 |
Összegezve a következőket tehetjük a bőrrák megelőzése érdekében:
- A lehető legkevesebb ideig tartózkodjunk erős napsütésben, különösen, ha bőrünk és szemünk világos, és sok az anyajegyünk.
- Használjunk jó minőségű, antioxidáns-tartamú, legalább 7-es fényvédő faktora (SPF 7) napkrémet.
- Fogyasszunk antioxidánsban gazdag ételeket, különösen gyümölcsöt és zöldséget.
- Válasszunk szélesspektrumú antioxidáns-tartalmú étrendkiegészítőt, amely tartalmaz A-, C-, és E-vitamint, valamint béta-karotint és szeléniumot.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.