Az emésztőrendszeri fekélyek
Az emésztőrendszeri fekélyek kialakulását általában égető fájdalom jelzi, amelynek központja valahol a köldök és a szegycsont között van. A fájdalom éjszaka is fölébresztheti, néhány perctől több óráig terjedő időtartamú lehet, s rosszabbodhat az evéstől – de az üres gyomortól is. A fekély miatt hányhat és felfúvódottnak érezheti magát – akárhogyan jelentkezik is, semmiképp sem kellemes.
Mi okozza?
A fekélyek irritált foltok az emésztőcsatornában, amelyeket a leggyakrabban a Helicobacter pylori nevű baktérium idéz elő – ez a mikroorganizmus már legalább hatvanezer éve él – többnyire ártalmatlanul – az ember emésztőrendszerében. A világ lakóinak nagyjából a felében találhatók meg a tenyészetei, de az esetek java részében semmiféle tünetet nem okoznak.
A fekélyek egyéb okai közt említést érdemel a fájdalomcsillapítók (például az aszpirin) és a nemszteroid jellegű gyulladáscsökkentők (NSAID-ok, például az ibuprofen és a naproxen) túlzásba vitt használata, mert ezek irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját. A dohányzás és az alkoholfogyasztás is számít, mert növelik a sav mennyiségét s ezzel a fekély kialakulásának kockázatát. A stressz és a csípős ételek nem okoznak fekélyt, a meglévőt viszont súlyosbíthatják, akadályozva gyógyulását.
A fekélyek többsége hol begyógyul, hol kiújul
Napokon vagy heteken át is észlelheti a tüneteket, aztán eltűnnek, hogy amikor azt hiszi, minden rendben, újra előjöjjenek. Az, hogy hogy érzi magát, attól is függ, hogy a fekély az emésztőrendszer melyik részén van. A nyombélfekély – ez a leggyakoribb, a vékonybél első szakaszában kialakuló változat – ébredéskor általában még szunnyad, de délelőtt már javában fáj. Ám az éjszaka közepén is fölébresztheti. A gyomor felső ívében létrejövő gyomorfekély miatt megduzzadhatnak a vékonybélhez vezető szövetek, gátolva az étel vékonybélbe jutását. Ez evés után felfúvódást, émelygést vagy hányást okozhat. A stresszfekélyek betegség vagy trauma hatására alakulnak ki a gyomorban vagy a nyombélben.
Ne csüggedjen!
Az első teendők
Ha arra gyanakszik, hogy a mardosó fájdalom, amely éjszaka fölébreszti, fekély, a következőket javasoljuk.
1. Próbálkozzon vény nélkül kapható savlekötőkkel!
Amíg nem jut el orvosához, a patikában beszerezhető savlekötők átmeneti enyhülést hozhatnak, mivel semlegesítik a gyomorsavat. A szerek folyadék formájában sokszor gyorsabban hatnak, mint a tabletták, mivel azonban kölcsönhatásba léphetnek más gyógyszerekkel, például bizonyos NSAID-okkal és a szájon át szedett kortikoszteroidokkal, használatuk előtt mindenképpen tanácsos kikérni olyan gyógyszerész véleményét, aki tudja, hogy ön milyen egyéb orvosságokat szed.
- Fekélyekés tünetek, aszpirint rá?
- Miért írt fel az orvos több gyógyszert is a fekélyemre?
- Emésztőrendszeri problémák
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
2. Kérje orvos segítségét!
A fekély nem olyasmi, amit otthon is orvosolni tud. A savlekötők csak a fájdalmat enyhítik, a fekélyt nem gyógyítják meg.
Mit tehet az orvos?
Annak kiderítésére, hogy fekélye van-e, a gasztroenterológus levezet a nyelőcsövén egy vékony, a végén fényforrással ellátott endoszkópot (maga a beavatkozás a gasztroszkópia), s ha fekélyt lát, szövetmintát is vesz, hogy ki lehessen zárni a rákos daganatot. Röntgenfelvételt is készíthet az emésztőrendszeréről: ehhez kontrasztanyagot – báriumkását – kell innia, így a felvételen látszani fognak az esetleges fekélyek. Ezenfelül végeznek vér-, széklet- és leheletvizsgálatot is a Helicobacter pylori baktérium kimutatására. Az orvos az eredményektől függően többféle megoldást javasolhat.
Antibiotikumok. Előírhat a szakember például kéthetes antibiotikumkúrát két vagy három antibiotikum kombinációjával, hogy kiirtsák a Helicobacter pylorit.
Savtermelésgátlók. Egyik nagy csoportjukat H2-receptor-blokkolók-nak nevezik. Az idetartozó gyógyszerek, például a Cimetidin, a famotidin és a ranitidin, a gyomorsavtermelés mérséklése révén fejtik ki hatásukat a gyomorban. Másik csoportjukat & protonpumpagátlók alkotják: ezek úgy csökkentik a gyomor savtartalmát, hogy gátolják a savat elválasztó sejtek ioncserélő működését.
Savlekötők. Közömbösítik a gyomorsavat, ezáltal csökken a gyomor savtartalma. Gyomorégés esetén igen kedvezőek, azonnal hatnak.
Gyomornyálkahártya-védők. A szukralfát és a bizmut-szubszalicilát a gyomor nyálkahártyáját bevonva megakadályozza, hogy a gyomorsav elérje a nyálkahártyát. A bizmut-szubszalicilát emellett a Helicobacter pylori tevékenységét is gátolja.
Segítsen magán!
Életmódja és étrendje kis változtatásai is segíthetnek meggyógyítani a fekélyt és elűzni a fájdalmat. Próbálja ki az alábbi módszereket.
Több brokkoli. A keresztesvirágúak közé tartozó zöldségek – például a brokkoli, a brokkolicsíra, a karfiol, a káposzta vagy a kelkáposzta – egy szulforafán nevű vegyületet tartalmaznak, amely a jelek szerint elpusztítja a Helicobacter pyloric. Egy kísérletben a baktériummal fertőzött páciensek egy héten át naponta kétszer fél csésze brokkolicsírát fogyasztottak, s a kísérlet végén 78 százalékukban már nem tudták kimutatni a H pylorit. Az állatkísérletek tanúsága szerint a szulforafán kivonat minden baktériumot elpusztít az emésztőrendszerben.
Káposzta. A káposztában jelen lévő, glutamin nevű aminosav jelentős mértékben hozzájárulhat a fekélyek gyógyulásához, mert erősíti az emésztőrendszert bélelő nyálkahártyát, és javítja a gyomor vérellátását, gyorsítva a sebek gyógyulását. Fogyasszon naponta kétcsészényi káposztát például vegyes salátákban, káposztasalátaként vagy szendvicsben. Az is jó, ha mindennap megiszik egy liter nyers káposztalékoktélt – ez az ital bioboltokban kapható.
Élőflórás joghurt. Az olyan ételek, mint az élő mikroorganizmus tenyészetet tartalmazó, tejből készülő joghurt és kefir, gátolhatják a Helicobacter pylori szaporodását, és felgyorsíthatják a gyógyulást. Egy svéd felmérés szerint azok, akik hetente legalább háromszor fogyasztanak ilyen termékeket, sokkal kisebb valószínűséggel betegszenek meg gyomorfekélyben, mint azok, akik ennél ritkábban fogyasztanak belőlük. Napi egy pohár joghurt már segíthet.
Édesgyökér-kapszula. Az édesgyökér legfőbb hatóanyaga, az édes ízű glicirrizin ideális lehet az irritált és gyulladt nyálkahártya megnyugtatására. Édesgyökérből készült táplálékkiegészítő csak bioboltokban kapható – ez serkenti a gyomor és a vékonybél nyálkahártyájának nyálkatermelését, s ezzel gyorsíthatja a fekélyek gyógyulását. Antibakteriális hatásának köszönhetően elpusztíthatja a Helicobacter pylorii is. Egy 100 krónikus fekélyes páciens bevonásával végzett vizsgálatban az édesgyökér-kivonat és a Cimetidin hatását hasonlították össze – három hónap elteltével mindkét szer meggyógyította a fekélyek 90 százalékát. Étkezések előtt és lefekvéskor vegyen be egy-két kapszulát.
Zabpehely és gyümölcs. A Harvard Egyetem 47 000-nél is több férfira kiterjedő vizsgálata során azoknál, akik naponta legalább hét adag zöldséget és gyümölcsöt ettek, 33 százalékkal kisebb valószínűséggel alakultak ki fekélyek, mint azoknál, akik napi három adagnál kevesebbet fogyasztottak. Az oldható rostok nagy adagjai – ilyen anyagok a hüvelyesekben, az árpában, az almában vagy például a zabpehelyben találhatók – 60 százalékkal csökkentették a kockázatot. Hogy miért? Valószínű, hogy az oldható rost védőbevonatot alkot az emésztőrendszer belső felszínén, s megóvja a vékonybelet az emésztőnedvek káros hatásától.
Ha nagyobb a baj
Amennyiben tünetei az antibiotikumok és a savcsökkentő szerek szedése ellenére sem javulnak, orvosa a következő megoldásokat javasolhatja.
Endoszkópia / gasztroszkópia. Az eljárás kezdetén önt gyógyszerrel elkábítják, majd – a száján át – apró kamerával fölszerelt, vékony csövet vezetnek le a gyomrába és a vékonybelébe, hogy megvizsgálják a fekélyes területet és szövetmintát vegyenek belőle. Ha az orvos vérzést lát, a megfelelő gyógyszer beinjekciózásával állíthatja azt el.
Műtét. Műtétre akkor lehet szükség, ha a fekély gyógyszeres kezelés mellett is vérzik, elrákosodott vagy átlyukasztja az emésztőrendszer falát, illetve ha a fekély miatti hegesedés elzáródást okoz. Ezek az esetek csak ritkán fordulnak elő.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.