Allergiák – ami az egyik embernek étel, az a másiknak méreg
Az ételallergiák és ételérzékenységek szinte elkerülhetetlen következményei az emésztési és felszívódási problémáknak. A szervezet immunrendszere nagyon aktív az emésztőtraktusban, és „kidobóemberként” őrzi a test kapubejáratát. Ha az étel megemésztetlenül érkezik a kapuba, vagy a kapu maga károsodott vagy gyulladt, az ezt követő káosz általában az immunrendőrség beavatkozásához és „letartóztatásokhoz” vezet. Alapjában véve erről van szó az ételallergiák vagy érzékenységek esetében.
Természetesen az igazi megoldás az allergiákra az emésztőrendszer meggyógyítása, illetve az emésztőcsatornát irritáló ételek elkerülése. Azonban, ha már „kifejlesztettünk” valamire allergiát, akkor először „vissza kell fejlesztenünk”, azáltal, hogy meghatározzuk, mely ételekre vagyunk jelenleg allergiásak, és ezeket elkerüljük, olyan hosszú ideig, ameddig az emésztőtraktus felgyógyul és újraprogramozza az immunrendőrséget.
Vajon allergiától szenvedünk?
Becslések szerint minden harmadik ember allergiás. Néhányan a levegőben szállított anyagokra, mint amilyen a pollen (szénanátha), vagy a házi poratkákra, esetleg a macskaszőrre; mások ételekben, háztartási termékekben, vagy a környezetben fellelhető vegyi anyagokra. Ám az allergiát kiváltó anyagok leggyakoribb kategóriája az általunk elfogyasztott étel. Egy 3300 felnőtt részvételével lezajlott felmérés azt találta, hogy 43%-uk tapasztalt már kedvezőtlen reakciót bizonyos ételek fogyasztásakor.
A leggyakoribb allergének:
- alkohol (különösen a sör és bor)
- csokoládé
- diófélék
- gabonafélék (kenyér, keksz, gabonapelyhek, tészta)
- kávé
- kémiai adalékanyagok
- narancs
- tea
- tejtermékek (tej, sajt, joghurt)
- tojás
Ha ezek közül bármelyiket naponta két vagy három alkalommal is fogyasztjuk, és úgy találjuk, hogy nehezünkre esik feladni őket, akkor érdemes elvégezni egy tesztet, hogy megvizsgáljuk, allergiásak vagyunk-e rájuk.
Mi az allergia?
A klasszikus definíció szerint az allergia „a szervezet megváltozott reagálási módja, amelyben az immunrendszer nyilvánvaló szerepet játszik”. Az immunrendszer (a test védelmi rendszere) „marker”-eket, jelző sejteket termel, amikor általa nem kedvelt anyagokra bukkan. A klasszikus markerek közé tartoznak az IgE (immunglobulin-E) elnevezésű antitestek, amelyek hozzákapcsolódnak a szervezetben található masztocitákhoz (hízósejtek).
Amikor az allergiát kiváltó étel összekapcsolódik a saját, specifikus IgE antitestjével, az IgE előidézi a masztociták degranulációját, és az ez által felszabadított anyagok – mint például a hisztamin és egyéb vegyületek – okozzák az allergia tipikus tüneteit: bőrkiütéseket, szénanáthát, az orrnyálkahártya begyulladását, orrmelléküreg-gyulladást, asztmát, ekcémát. A héjas állatok (csigák, kagylók, rákfélék etc.) vagy a földimogyoró által kiváltott komoly allergia például azonnali rosszullétet, hányást okozhat, illetve kiválthatja az arc vagy a torok megduzzadását. Az azonnali, súlyos, gyulladásos reakciókat l-es típusú allergiás reakcióknak nevezzük.
Rejtett allergiák
Egy új feltételezés szerint azonban az allergiák és ételérzékenységek többsége nem IgE-alapú, hanem valószínűleg egy másik „marker”-rel, az úgynevezett IgG-vel áll kapcsolatban. Dr. James Braly, az Immuno Laboratórium (amely kifejlesztette az IgG ELISA-tesztet) igazgatója szerint: „Az ételallergia korántsem ritka, és a tünetek sem korlátozódnak a légutakra, bőrre vagy emésztőcsatornára. A legtöbb ételallergia késleltetett reakció, amely az étel elfogyasztása után egy órával vagy akár három nappal később is jelentkezhet, s épp ezért nagyon nehéz felismerni. A késleltetett ételallergia úgy tűnik, nem más, mint az emésztőtraktusunk azon képességének hiánya, hogy megakadályozza a nagy mennyiségű, részben megemésztett és megemésztetlen étel bejutását a véráramba”.
Maga az elgondolás nem új
Az 1950-es évektől kezdve, olyan úttörő allergia szakértők, mint Dr. Theron Randolph, Herbert Rinkel, Dr. Arthur Coca, valamint mostanában Dr. William Philpott és Dr. Marshall Mandel, írtak a késleltetett érzékenységek messzire nyúló, egész szervezetet érintő hatásairól. Ezek valaha az allergiaelméletek „eretnek” elgondolásainak számítottak, ám mára már bizonyítást nyertek, mivel időközben különböző tudományos módszereket fejlesztettek ki az immunreakciók egyéb típusainak meghatározására.
Az IgG antitesteket 1960-ban fedezték fel először
Néhány hagyományos allergia szakértő a mai napig meglehetősen elhanyagolhatónak tekinti őket. A kritikusok szerint a fő probléma, hogy nagyon sok ember tapasztal IgG-alapú reakciót ételekre, anélkül, hogy láthatólag allergiában szenvedne. Az IgG antitestek lehet, hogy „toldalék”-ként szolgálnak, de nem váltanak ki reakciót. Az elgondolás támogatói szerint azonban egy bizonyos étel hatására felgyülemlett IgG antitestek hosszú távú érzékenységről vagy étel-intoleranciáról tanúskodnak.
Mára már megalapozott tény, hogy számos, sőt, talán a legtöbb étel-intolerancia nem vált ki azonnali tüneteket, hanem késleltetett, kumulatív hatása van, ami természetesen megnehezíti a felismerésüket. Dr. Hill Ausztráliában folytatott kutatómunkája során azt találta, hogy az ételérzékenységgel küzdő gyerekek többsége két vagy több órával az étel elfogyasztása után mutatott csak reakciót. Ezzel szemben az IgE reakciók azonnal tapasztalhatók, amely arra utal, hogy az IgG antitestek felgyülemlése lehet az ételérzékenység elsődleges oka.
Dr. Jonathan Brostoff, a Middlesex Hospitál Medical School (Middlesex Klinikai Orvosi Egyetem) klinikai immunológia konzulense szerint bizonyos elfogyasztott tápanyagok a hisztamin kibocsátását okozhatják és klasszikus allergiás tüneteket válthatnak ki IgE-k részvétele nélkül. Ezen táplálékok közé tartozik a lektin (földimogyoróban), a kagyló, a paradicsom, a disznóhús, az alkohol, a csokoládé, az ananász, a papája, a hajdina, a napraforgó, a mangó és a mustár. Véleménye szerint lehetséges, hogy a szervezetbe jutott fehérjék közvetlenül hatással vannak a bélben lévő hízósejtekre (amelyek hisztamint tartalmaznak), és ezzel az allergia klasszikus tüneteit okozzák.
Az allergiás reakciók egy gyakori oka az antitestek (főként IgG) jelentős számú termelődése
Melyet a vérben lévő allergén okoz. Ez nagyméretű immunkomplexeket eredményez. „A számok puszta súlya az, ami a problémát okozza” – teszi hozzá Brostoff. Ezek az immunkomplexek úgy viselkednek, mint a véráramban kóborló szemét. A szemetet porszívó módjára a sejtek takarítják el, elsősorban a neutrofilek. A citotoxikus allergiavizsgálatokat a neutrofilek számában, méretében, működésében történő változások mérésére tervezték, amelyet bizonyos ételek hatására mutatnak. Ez a teszt a lehetséges ételallergiákat próbálja kiszűrni.
Az, hogy az IgG és IgE antitestek milyen kapcsolatban állnak egymással, szintén egy vitatott kérdés. Dr. Braly allergia szakértő számos beteggel foglalkozott, akiknél megfigyelhető volt mind a közvetlen, mind a késleltetett reakció egyes ételekre, amely azt a feltételezést veti fel, hogy kapcsolat van az azonnali IgE típusú reakció és a késleltetett IgG típusú reakció között. A dán Dr. Anders Hoy azt véli, hogy a bizonyos étel hatására termelődött IgG hosszú ideig meglévő felépítése átalakulhat IgE típusú érzékenységgé, amely azonnali allergiás tüneteket produkál.
Miért éppen ételallergia?
Gondoltunk már arra, hogy vajon az étel, amit elfogyasztunk, tényleg azt akarja, hogy megegyük? Legtöbb esetben úgy tűnik, hogy nem akarja. A legtöbb étel mindent megtesz – tüskékkel, tövissel és kémiai méreganyagokkal -, hogy megvédje magát a ragadozóktól. Az elképzelés, miszerint az étel „jó”, közel sem fedi a valóságot. A legtöbb étel a hasznos tápanyagok mellett számos méreganyagot is tartalmaz. A mindenevők, mint mi, emberek, a „magas kockázat-magas hozam” típusú stratégiát alkalmazzák, ha ételről van szó. Különböző ételeket próbálunk ki, és ha nem leszünk rosszul tőlük, akkor ehetőnek nyilvánítjuk őket. Azonban ez a rövid távú teszt veszélyes lehet, mivel az átlag étrend még napjainkban is inkább hosszú távon fejti ki gyilkos hatását.
Egyes ételek arra lettek tervezve, hogy megegyük őket
Például, sok gyümölcsfajta szaporodása az őket elfogyasztó állatoktól függ, akik a faj további elterjedését biztosítják. Az elképzelés alapja az, hogy az állatok megeszik a gyümölcsöt, és a magot az eredeti fától valamivel messzebb szórják el gazdagon megtrágyázva. Azonban a gyümölcsnek meg kell védenie magát az olyan nemkívánatos dögevőktől, mint a baktériumok vagy gombák, amelyek egyszerűen elrothasztják a magot.
Éppen ezért a magokat gyakran kemény burok védi, és méreganyagokat tartalmaznak, mint a sárgabarackmag is, amelyben cianid is található. Ebből kifolyólag a vadon található ételek nagy mennyiségű és gyakran gondosan megválogatott kémiai arzenált tartalmaznak, hogy megvédelmezzék magukat a nemkívánatos ellenségekkel szemben. Az étel és az emberiség az idők kezdete óta küzd egymással a fennmaradásért.
Tehát miért fordulnak elő ilyenfajta étel-intoleranciák?
Egyszerűen az ételeinkben található kevésbé kívánatos méreganyagokra reagálunk? Nem valószínű, hogy ennyire egyszerű lenne a magyarázat. Elvégre az emberi evolúció is több millió éve tart, és ennek során kifejlesztettünk olyan összetett méregtelenítő folyamatokat (főleg a májban), amellyel megvédjük magunkat a kémiai mérgektől. Számos elmélet létezik, amelyek közül több is megfelelő bizonyítékkal tudja alátámasztani a helyességét.
Áteresztő (átszivárgó) bél szindróma?
A legjobb hely, ahol a vizsgálatot kezdhetjük, az emésztő -csatorna, hiszen itt kerülünk kapcsolatba az étellel. Tankönyvekből tudjuk, hogy a nagy ételmolekulák egyszerű aminosavakká, zsírsavakká és egyszerű cukorrá bomlanak. Csak ezek jutnak be a szervezetünkbe. Bármi, ami ezeknél nagyobb, nemkívánatos anyagnak számít.
Lehetséges, hogy a meg nem emésztett étel vagy az áteresztő bélfal olyan ételrészecskéknek teszik ki az immunrendszert, amelyek reakciót váltanak ki? Ez megmagyarázhatja, hogy a gyakran fogyasztott ételek miért váltanak ki nagyobb valószínűséggel reakciót. A nemrégiben végzett kutatások is alátámasztják, hogy az ételallergiától szenvedő emberek közül sokan áteresztő bélszindrómában szenvednek.
Dr. Braly véleménye szerint sok allergiás embernek lehet túlzottan áteresztő bélfala, amely lehetővé teszi, hogy a meg nem emésztett fehérjék a véráramba kerülve reakciót váltsanak ki. Az alkoholfogyasztás, az aszpirin gyakori használata, az esszenciális zsírsavak hiánya, a gyomor-bélfertőzés vagy gombás fertőzések (pl. candidiasis) mind hozzájárulhatnak az áteresztő bél szindróma kialakulásához. Az ételérzékenység csökkentése érdekében valamennyi felsorolt tényezőt korrigálnunk kell. A szükséges tápanyagok – mint amilyen a cink – hiánya szintén a bélfal gyengüléséhez vezethet.
A bélrendszerrel kapcsolatos immunreakciók
Bár az áteresztő bél szindróma közrejátszhat a dologban, valószínűtlen, hogy őt terhelné az egész felelősség. Egyre halmozódnak a bizonyítékok, amelyek azt sugallják, hogy a bélfal sokkal kevésbé szelektív, mint eredetileg gondolnánk, még egészséges emberek esetében is. Egy tanulmány során egészséges felnőtteknek burgonyakeményítőt tartalmazó vizet adtak, amelynek normális esetben nem lenne szabad sértetlenül átjutnia a bélfalon. 15-30 perc után a vérminták akár 300 keményítőrészecskét is tartalmaztak egy milliliter vérben.
Akkor ezeknél az embereknél miért nem alakul ki allergia?
Ezt a különleges, Peyer-féle foltok néven ismert immunsejtekkel lehet magyarázni, amelyek az emésztőcsatorna teljes hosszában jelen vannak. Ezek mintát vesznek az elfogyasztott ételből, s általuk deszenzitizálódik az immunrendszerünk, vagyis elveszíti érzékenységét az adott táplálékra. Ügy tűnik, hogy a legtöbb ételmolekula észrevehetően különbözik a nemkívánatos patogénektől (kórokozóktól). Talán néhány ember bél-immunrendszere nem deszenzitizálódik az elfogyasztott ételre.
Sőt, immunrendszerük talán riadókészültséget rendel el bizonyos ételrészecskék megérkezésekor. Ennek eredményeképpen a felszabaduló antitestek rátapadnak az allergént létrehozó immunkomplexekre és gyulladást idéznek elő. Azonkívül, hogy ez a folyamat olyan tünetekhez vezet, mint puffadás, hasi fájdalom és hasmenés, azt is eredményezheti, hogy a meg nem emésztett étel áthalad a bélfalon, és ezzel a véráramban immunreakciókat vált ki, amely aztán olyan tüneteket okoz, amelyek nincsenek közelebbi kapcsolatban az emésztéssel.
Emésztőenzimek
Ezek a problémák különösen olyan emberek esetében lehetnek súlyosak, akiknek szervezete nem termel eleget a megfelelő emésztőenzimből, ami azt jelenti, hogy nagy mennyiségű, nagyméretű meg nem emésztett ételmolekulák érik el a bélfalat. Egy kutatás, amely az emberek által előállított kémiai vegyületekre érzékeny személyeket vizsgálta, azt mutatta ki, hogy 90%-uk szervezete termelt elégtelen mennyiséget egy emésztőenzimből, az egészséges kontrollcsoport 20%-ához képest.
A nem megemésztett étel növelheti a lokalizált reakció lehetőségét, növeli a vérbe kerülő nagy molekulák mennyiségét, vagy egyszerűen táplálékot biztosít a bélben lévő nemkívánatos baktériumoknak, amelyek aztán gyorsan elszaporodnak. Az emésztőenzimeket tartalmazó étrend-kiegészítők fogyasztása gyakorta csökkenti az ételallergiára és intoleranciára utaló tüneteket. A cinkkészítmények szintén hasznosak lehetnek, mivel ennek hiánya rendkívül gyakori az allergiától szenvedők körében. (A cinkre nemcsak a fehérje emésztéséhez van szükség, alapvető fontossággal bír a gyomorban végbemenő hidroklorid termelésében is.)
Keresztreakciók
Egy másik dolog, amely hozzájárul az ételallergia kialakulásához, hogyha olyan anyagoknak vagyunk kitéve, amelyek belélegezve reakciókat idéznek elő. Köztudott például, hogy amikor magas a levegő pollentartalma, több ember szenved szénanáthától a szennyezett területen, mint a vidéki területeken, még ha a városokban alacsonyabb is a pollentartalom. Vélhetően ez azért van, mert a kipufogógáz jelenléte a pollenre allergiás személyeket még érzékenyebbé teszi.
Hogy ez egyszerűen azért van-e, mert immunrendszerüket a szennyezés legyengítette, és ebből kifolyólag kevésbé tud megbirkózni a további pollentámadással vagy valamilyenfajta keresztreakciók miatt, azt még nem tudjuk.
Röviden:
Más szóval, ha érzékenyek vagyunk valamire, az további dolgokra vált ki érzékenységet. A szénanáthától szenvedők esetében hasonló keresztreakció léphet fel pollen hatására, vagy gabonafélék és tej fogyasztása esetén.
Egyre több allergia szakértő osztja azt a nézetet, miszerint az ételallergia többtényezős jelenség, amely tápanyagszegény étrendnek, szennyezésnek, emésztési problémáknak és bizonyos ételek túlzott fogyasztásának lehet következménye. Ezen ételek mellőzése segítheti az immunrendszer felépülését, de más tényezőket is figyelembe kell venni, hogy hatékonyan tudjuk kezelni a hosszan tartó étel-intoleranciát.
Ételfüggőség
Egy érdekes felfedezés, hogy azok, akik étel-intoleranciától szenvednek, gyakran épp azokra az ételekre „kattannak rá”, amelyek náluk a reakciót kiváltják. Ez pontosan azoknak az ételeknek a habzsolásához vezet, amik a legártalmasabbak számunkra. Sok beteg elmondása szerint ezek az ételek olyan érzéseket váltanak ki belőlük, mintha be lennének gyógyszerezve vagy doppingszer hatása alatt lennének. Néhány esetben az ételek enyhe eufórikus állapotot idéznek elő. Ily módon az ételek a kényelmetlen helyzetektől való pszichológiai menekülési mechanizmus szerepét játszhatják el.
De miért váltanak ki bizonyos ételek drogszerű reakciókat?
Amikor a fájdalom már nem a túlélési mechanizmus részeként működik, kémiai anyagok, endorfinok szabadulnak fel. Ezek a szervezet fájdalomcsillapítói, amelyektől jól érezzük magunkat. Ügy működnek, hogy ahhoz a területhez kapcsolódnak, amit a fájdalom kikapcsolt és kellemes érzetet váltanak ki. Az ópiumszármazékok, mint a morfium, kémiai szerkezetüket tekintve hasonlóak, és ugyanazokhoz a területekhez kapcsolódnak, ezért elnyomják a fájdalomérzetet.
Ezek az endorfinok, akár a szervezet termeli őket, akár gyógyszer formájában visszük be szervezetünkbe, peptidek. A peptidek aminosavak kis csoportjából épülnek fel – kisebbek, mint egy fehérje, ám nagyobbak egy aminosavnál. Amikor az elfogyasztott fehérje megemésztődik, először peptidekké esik szét, majd ha az emésztés jól működik, akkor aminosavakká.
Elég gyakran azonban éppen azok nélkül az ételek nélkül „nem tudunk élni”, amelyek nem tesznek jót a szervezetünknek. Pontosan ez az, ami sok ételallergia esetében történik. Ha a gyanús étel fogyasztását abbahagyjuk, néhány napig rosszabbul érezhetjük magunkat, mielőtt javulást tapasztalnánk.
Néhány ételhez könnyen hozzá lehet szokni – ilyen a cukor, az alkohol, a kávé, a csokoládé és a tea (különösen a bergamottot tartalmazó Earl Grey). Ezekre az anyagokra anélkül is reagálhat szervezetünk, hogy allergiásak lennénk. Endorfinszerű hatásuk miatt a gabonaféléket, a kukoricát és a tejet is hozzáadhatjuk a listához.
Az allergiapotenciál csökkentése
Számos lehetséges oka van annak, hogy miért alakul ki valakinél ételallergia. Ezek közé tartozik az emésztőenzimek hiánya, az áteresztő bél szindróma, irritáns kémiai anyagokat tartalmazó ételek fogyasztása, az immunrendszer hiperérzékenységéhez vezető immunelégtelenség, a bélben lévő mikroorganizmusok egyensúlyhiánya, amely áteresztő bél szindrómához vezet, és kétségtelenül még sok más ok. Szerencsére léteznek vizsgálatok arra, hogyan azonosítsuk az emésztőenzimek elégtelen működését, az áteresztő bél szindrómát, valamint a bélben lévő baktériumok és élesztőgombák egyensúlyát. Ezek a vizsgálatok ugyan nem elérhetők az állami egészségügyi rendszerben, de táplálkozási szakértők segítségével igen.
Azonkívül, hogy felismerjük és mellőzzük a reakciót kiváltó ételeket azért, hogy a bél- és immunrendszert kicsit „megnyugtassuk”, sok más módon lehet csökkenteni az allergiás reakciók kialakulását.
Például, érdemes kipróbálni a zsírsavak, fehérjék és szénhidrátok (lipáz, amiláz és proteáz) lebontását segítő emésztőenzim-készítményeket. Mivel a gyomorsav és a fehérjelebontó-enzimek cinkre és B6-vitaminra épülnek, segítségünkre lehet naponta kétszer 15 mg cink és 50 mg B6-vitamin bevitele, valamint minden étkezésnél emésztőenzimek alkalmazása.
A hasznos baktériumok, mint a Lactobacillus acidophilus vagy a Bifidus segítik az emésztőcsatorna nyugtatását, ha a reakció a nem megfelelő baktériumok elburjánzásának eredménye. Ha a candidiasis jelenlétére gyanakszunk, akkor más módszert kell alkalmaznunk.
Az immunrendszer erősítése elősegítheti az esetleges hiperérzékenység csökkentését.
Az allergia és intolerancia kivizsgálása
A jelenleg elérhető összes allergiavizsgálati módszer közül én egyedül a „kiiktató étrend” alkalmazását tartom megbízhatónak. Ha bizonyos étel kiiktatása csökkenti a tüneteket, illetve újbóli fogyasztása súlyosbítja azokat, akkor a szervezetünk nyilvánvalóan nem tolerálja ezt az ételt. Érdemes tesztelni más vizsgálatok eredményeit is azáltal, hogy a gyanús ételeket kerüljük, és megfigyeljük, okoz-e ez változást. A bizonyíték abban rejlik, amit megeszünk, azaz inkább abban, amit nem eszünk meg.
Mivel néhány ételtől rövid távon jobban érezzük magunkat, valamint néhány étel késleltetett reakciót vált ki, legjobb legalább 14, lehetőség szerint 30 napig elkerülni az ilyen gyanús ételeket. Ha nem tudjuk, mire vagyunk allergiásak, azáltal kaphatjuk a legjobb eredményt, hogy csak olyan ételekből álló egyszerű étrendet követünk, amely alacsony allergén hatású anyagokat tartalmaz. A hagyományos, egyes ételeket mellőző étrend a bárányhúson és körtén alapszik. Reggelire kölespelyhet, almalevet és almát javasolok, ebédre és vacsorára pedig a quinoát, rizst és zöldségeket. Ezt a diétát nem könnyű 14 napnál tovább követni, ezenkívül tápanyag szempontjából sem ideális.
A teszt a következő lépésekből áll:
- 14 napon keresztül teljesen iktassuk ki az étrendünkből az adott gyanús ételt.
- A 15. napon, nyugalmi állapotban 60 másodpercig mérjük meg a pulzusunkat.
- Ezt követően a normálisnál nagyobb mennyiséget fogyasszunk az adott ételből, például három szelet pirítóst, ha éppen a gabonaféléket mellőzzük.
- Mérjük meg pulzusunkat 10, 30 és 60 percenként.
Ha pulzusunk 10 ponttal emelkedik, vagy ha bármilyen észrevehető tünet jelentkezik az elkövetkező 48 órában, valószínűleg szervezetünkben allergiás reakciót, illetve intoleranciát vált ki ez az étel. A tünetek nagyobb jelentőséggel bírnak, mint a megnövekedett pulzus, mivel néhány étel növelheti a pulzust anélkül, hogy feltétlenül allergiás reakciót váltana ki. Ha egynél több ételt vizsgálunk, és az első ételre reagált a szervezetünk, várjunk 48 órát a következő tesztelésével. Más esetben már a következő napon bevezethetjük a második ételt az étrendünkbe.
Ha valaha is tapasztaltunk komoly allergiás reakciót, illetve asztmás rohamot, ezt a tesztet nem szabad orvos vagy dietetikus felügyelete nélkül elvégeznünk. Ha fennáll a gyanúja az ételallergiának vagy intoleranciának, javasolt a képzett táplálkozási szakértő felkeresése, aki segít a reakciót okozó ételek meghatározásában, és tanácsot ad arra vonatkozólag, hogyan csökkentsük az esetleges allergia kialakulását.
Az IgG allergiák vizsgálata
A vizsgálatok első olyan típusai, amelyek elszakadtak a közvetlen IgE reakciók mérésétől, a citotoxikus (jelentése: „mérgező a sejteknek”) vizsgálatok voltak. Ezek a vizsgálatok a neutrofil nevű immunsejtekben történő változásokat kutatják, amelyek az antitest-antigén reakciók által eredményezett immunkomplexektől szabadítják meg a szervezetet. A citotoxikus vizsgálatok elvileg kimutatják az IgG-érzé-kenységet.
Az IgG-érzékenység mérésének korszerű módszere az elmúlt nyolc évben kifejlesztett, ELISA néven ismert, viszonylag új technika. Reprodukálhatóbb és megbízhatóbb eredményeket mutat, mint a citotoxikus vizsgálat, és valójában a két módszer által vizsgált minták közt alig akad egyezés. Az egyik lehetséges magyarázat erre, hogy ezek a módszerek különböző típusú reakciókat mérnek, a másik pedig, hogy vagy az egyik vagy mindkettő vizsgálati módszer megbízhatatlan.
Mennyi ideig kellene mellőznünk az allergiás reakciókat kiváltó anyagokat?
Ez egy újabb nyitott kérdés. Azokat az ételeket, amelyek IgE-típusú, azonnali és erős reakciót váltanak ki, egy életre el kellene felejtenünk. Az IgE antitestek „memóriája” hosszú távú. Ezzel ellentétben az IgG antitesteket termelő B-sejtek felezési ideje hat hét. Ez azt jelenti, hogy hat héttel később a számuk a felére csökken.
Ezeknek az antitesteknek rövid távú a „memóriája”, és hat hónap múlva már nem valószínű, hogy bármiféle emlék maradna bennük egy étellel kapcsolatban, amelyet kiiktattunk az étrendünkből. Míg ideális esetben hat hónapig tartózkodnánk az adott élelmiszer fogyasztásától, Hoy és Braly jó eredményekről számolt be már egy hónapos időtartam után is.
Egy másik lehetőség, az egy hónapos szigorú kiiktató diéta után, az ételek váltakoztatása, úgy, hogy az IgG-érzékeny ételek csak minden negyedik napon kerüljenek sorra. Ez csökkenti az allergén-antitest komplexek felhalmozódását és csökkenti az intolerancia tüneteire való esélyt. Legjobb, ha az olyan élelmiszereket, mint a gabonafélék és a tej, amelyek a természetüknél fogva nehezen emészthetők, amennyire csak lehetséges, elkerüljük.
Összefoglalásképp, ha fennáll az allergia gyanúja:
- A gyanús ételeket legalább 14 napig iktassuk ki az étrendünkből, és egyesével vezessük be újra őket, figyelve a tünetekre; vagy végeztessünk allergiatesztet.
- Azokat az ételeket, amelyekre allergiásnak mutatkoztunk, kerüljük három hónapig, miközben javítsunk az étrendünkön, hogy lehetővé tegyük emésztőrendszerünk gyógyulását .
- A három hónap leteltével az allergiát kiváltó ételeket egyesével vezessük be újra az étrendünkbe. Rendszertelenül fogyasszuk őket, ideális esetben legalább négy nap szünetet hagyva, hogy minimalizáljuk az allergia újra kialakulásának esélyét.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.