Hasnyálmirigyrák – hogyan ismerhető fel? Milyen kezelési módszerek vannak?
A hasnyálmirigy (pankreasz), a szervezet egyik legnagyobb mirigye a rekeszizom alatt helyezkedik el a hasüregben, a gyomor bal oldalán, a patkóbél mögött. Kb. 15 cm hosszú, részei: a fej, a test és a farok.
Mi a hasnyáimirigyrák?
A hasnyálmirigynek két életfontosságú funkciója van: egyrészt emésztőnedveket termel, amelyek lebontják a bélben a táplálék összetevőit, másrészt speciális sejtjeiben termelődik a vér cukorszintjét szabályozó két hormon: az inzulin és a glükagon.
A hasnyálmirigy-karcinómák több mint 95 százaléka az emésztőenzimeket termelő mirigyszövet elfajult sejtjeiből indul ki (exokrin daganatok). Ezek 80-90 százaléka adenokarcinóma. Az úgynevezett Langerhans-szigetekből eredő hormontermelő (endokrin) daganatok a hasnyálmirigyrákoknak mindössze az öt százalékát képezik.
Gyakoriság
Németországban viszonylag ritka a hasnyálmirigyrák: az összes rákos megbetegedés körülbelül három százalékát teszi ki, s az új esetek száma évente mintegy 6400 a férfiak és megközelítőleg 7000 a nők körében. Magyarországon ez a ráktípus évente az összes eset mintegy öt százalékát adja, ami körülbelül 3500 új megbetegedést jelent.
- Petefészekrák vizsgálat (tumormarker)
- Vastagbélrák megelőzése, műtéti kezelése
- Tüdőrák és okai, emfizéma, megelőző táplálkozás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A hasnyálmirigyrák igen rosszindulatú: a rák miatti összes halálozás mintegy hat százalékának okozója. A nők vonatkozásában a kilencedik, a férfiakéban a tizedik leggyakoribb, halálhoz vezető rákbetegség. A legtöbbször idős korban fordul elő: a diagnózis időpontjában a férfiak átlagos életkora 69, a nőké 76 év.
Kockázati tényezők
A legfontosabb kockázati tényező a dohányzás, amely a becslések szerint nem kevesebb, mint háromszorosára növeli a rizikót. A veszély fokozottabb a túlsúlyos emberek esetében, és feltételezik a túlzott alkoholfogyasztás szerepét is. Növelheti a kockázatot egy korábbi gyomorműtét, továbbá az öröklött hajlam. A családban halmozódó esetek 40 százaléka 70 éves kor előtt alakul ki. A betegség megjelenésében étrendi hatások is szerepet játszhatnak. Mindazonáltal a legtöbb esetben sajnos nem sikerül tisztázni, mi idézte elő a hasnyál mirigyrákot.
Tünetek
Korai stádiumában a betegség általában nem okoz jellegzetes panaszt. Ha az alábbi tünetek közül egyet vagy többet észlelünk…
Keressük fel orvosunkat:
- fogyás,
- hasfájás,
- hátfájás,
- sárgaság,
- étvágytalanság,
- hányinger és hányás,
- frissen kialakult cukorbetegség.
Ezek a tünetek nem utalnak egyértelműen hasnyálmirigyrákra, sokszor más betegség áll a háttérben – ezért a daganatot gyakran csak akkor fedezik fel, amikor már zavarja a környező szervek működését, mert nyomja őket, vagy mert a daganat már azokra is átterjedt.
Korai felismerés és diagnózis
A hasnyálmirigyrák kimutatására nincs szűrővizsgálat; még a hasnyálmirigyrákos betegek hozzátartozóit sem vetik alá rendszeres vizsgálatnak. Ha azonban valakinek már több (legalább két) közeli rokona betegedett meg ebben a ráktípusban, érdemes szakemberhez fordulnia vagy egy erre a betegségre szakosodott intézményt felkeresnie.
Az orvos először számba veszi a panaszokat, továbbá az anamnézist és a kockázati tényezőket, majd alaposan megvizsgálja a beteget.
A hasnyálmirigyrák korai kimutatására az alábbi módokon kerülhet sor:
- Laboratóriumi vizsgálatok: vérkép, tumormarkerek. Benyomás szerezhető a beteg általános állapotáról és a különböző szervek működéséről.
- Ultrahangvizsgálat: kimutatja az esetleges elváltozást, annak elhelyezkedését, valamint hogy átterjedt-e a környező vagy távolabbi szervekre.
- CT-vizsgálat: az ultrahangvizsgálat kiegészítéseként. Segítségével felbecsülhető a daganat nagysága és kiterjedtsége. Esetleges áttéteket is kimutathat. A daganat kiterjedtségének megállapítását további vizsgálati módszerek segíthetik, például röntgenfelvételek, endoszkópia vagy MR-vizsgálatok.
A végleges diagnózist szövettani vizsgálattal lehet felállítani – ehhez biopsziával szövetmintát kell venni.
Tumormarkerek
A tumormarkerek a rákos sejtek által termelt anyagok, amelyek segítségével gyakran kideríthető, milyen típusú rákról van szó. Nem minden hasnyálmirigyrákos beteg esetében lehet azonban tumormarkereket kimutatni, és az is előfordul, hogy rák nélkül is képződnek markerek, például hasnyálmirigy-gyulladás vagy az epeutak gyulladása esetén.
A markerek csak egy bizonyos daganatméret elérése után mutathatók ki, ezért csupán másodlagos szerepet játszanak a diagnózis felállításában. A terápia során azonban segítenek a daganat növekedésének megítélésében, és kontrollvizsgálatként fontos funkciójuk van a rehabilitációban.
Terápia
Minél hamarabb fedeznek fel egy daganatot, annál nagyobb a remény a gyógyulásra. A kezelés a tumor típusától és a betegség előrehaladottságától függ.
Műtét
Ha a daganatot korai stádiumban eltávolítják, nagy az esély a tartós gyógyulásra. Akkor érdemes operálni, ha más szervekben még nem keletkeztek áttétek, és a beteg általános állapota ezt lehetővé teszi. A műtét során arra törekednek, hogy a daganatot teljes egészében eltávolítsák – valamennyit kivágnak a környező ép szövetekből is, hogy biztosan ne maradjanak vissza daganatsejtek.
Ha azonban műtét közben kiderül, hogy más szervekben is vannak már áttétek, abbamarad az operáció, és a beteg inkább a tüneteket enyhítő és az életminőséget javító kezelést kap, ahelyett hogy végrehajtanának rajta egy nagy műtétet a gyógyulás reménye nélkül.
Más kezelési módok
Ha felismerésekor a daganat túl nagy ahhoz, hogy maradéktalanul el lehessen távolítani, kemoterápia és a célzottan ható tirozin-kinázgátló erlotinib kombinációjával vagy kemoterápiával kombinált besugárzással kísérlik meg feltartóztatni a betegség súlyosbodását, csillapítani a fájdalmat, megelőzni a szövődményeket és biztosítani a beteg számára a lehető leghosszabb panaszmentes túlélést.
A hasnyálmirigyrákot egyedül kemoterápiával nem lehet meggyógyítani, ám esetleg el lehet érni vele, hogy a daganat összezsugorodjon és ezáltal műtéttel eltávolíthatóvá váljon.
Jelenleg még kutatják annak lehetőségét, hogy a műtétet követő vagy esetleg megelőző kemoterápiával, vagy kombinált radiokemo-terápiával sikerül-e javítani a gyógyulás esélyét, illetve megakadályozni vagy legalább késleltetni a visszaesést.
Célzott terápia
Ezt a kezelést akkor alkalmazzák, ha nem jöhet szóba a műtét, vagy ha már áttétet adott a rák. A kemoterápiát a tirozin-kináz-gátló erlotinib adásával kombinálják. Ez a vegyület célzottan hat a ráksejtek felületén található növekedésifaktor-receptorokra: gátolja a receptorok által továbbított, a korlátlan növekedést serkentő jelzéseket, és ezáltal blokkolja a tumorsejtek növekedését.
Ha nem történt műtét, rendszeres vizsgálatokra van szükség a betegség lefolyásának és a kezelések hatásának követésére. Az utógondozás mindkét esetben segít javítani a beteg testi és lelkiállapotát. A gyógyulás esélyei attól függnek, hogy milyen korán fedezik fel és hogyan kezelik a tumort. Az esetek több mint 80 százalékában nem, vagy nem teljesen lehet eltávolítani a daganatot.
Gondozás és kilátások
Minden esetben szükség van utógondozásra és kontrollvizsgálatokra, amelyeket egyénre szabottan kell elvégezni. Ha a daganatot sikerült műtéttel eltávolítani, arra kell ügyelni, hogy a daganat esetleges kiújulását időben felismerjék és kezeljék. Az esetleges kísérő betegségeket szintén fel kell tárni és kezelni kell őket.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.