Szorongás és stressz oldása masszázzsal
A stressz és szorongás az élet szinte minden területén megjelenik: hat szellemi teljesítményünkre, lelki egészségünkre, társadalmi szerepeinkre, kapcsolatainkra. Ha nem kezeljük megfelelően, fizikai problémákat is okozhat, többek között megemeli a vérnyomást, és csökkenti a szervezet ellenálló képességét. Különböző krónikus betegségekkel, például szívproblémákkal és a cukorbajjal is összefüggésbe hozták.
Nyugtató érintés
A masszázs izomlazító hatása folytán csökkentheti a stresszt és a szorongást, a felhalmozódott salakanyagok eltávolítása révén pedig beindítja a gyógyuláshoz szükséges folyamatokat.
Számos illóolaj rendelkezik szorongásoldó tulajdonságokkal. A nyugtató hatású kamilla, jázmin, majoránna és mandarin felerősíti a masszázs jótékony hatásait.
Akár használunk illóolajat, akár nem, már az is nyugtatóan s egyben üdítően hat, hogy a kezelés idejére elszakadunk a stresszt kiváltó elfoglaltságoktól, gondolatoktól és környezettől. Az alábbiakban olyan fogások következnek, melyeket akár az íróasztalnál ülve is alkalmazhatunk, így különösen feszült munkahelyi környezetben is bármikor „segítségül hívhatjuk” őket. Kérjünk meg egy kollégát, hogy masszírozzon meg bennünket, vagy végezzük el a kezelést önmagunkon egyedül.
Íróasztalnál végezhető vállmasszázs
Kérjük meg a kezelt személyt, hogy fonja össze a karját az asztalon, és hajtsa rá a fejét. Alaposan gyúrjuk végig a váll környékét – mozgassuk ki az izmokat, hadd távozzon a feszültség.
Íróasztalnál végezhető fej- és halántékmasszázs
A kezelt személy egyenes háttal, kényelmesen helyezkedjen el a széken. Lassú, óvatos, körkörös mozdulatokkal dörzsöljük át a halántékát, illetve a fejbőrét. A halánték közepén kerüljük az erős nyomást.
Stresszhelyzetek
- Lassítsuk le a légzést. Vegyünk mély lélegzetet tízszer. Belégzés alatt számoljunk ötig, tartsuk vissza a lélegzetet pár másodpercig, majd ismét ötig számolva engedjük ki a levegőt. Még könnyebben megnyugszunk, ha zsebkendőre pár csepp relaxáló hatású illóolajat, például levendulát teszünk, és belélegezzük az illatát.
- Önmasszázs nyakon, vállon. Egyik kezünkkel nyomkodjuk át az ellentétes oldal váll- és nyakizmait. Addig végezzük a gyakorlatot, amíg a felgyülemlett stressz fel nem oldódik. Ismételjük meg a másik oldalon.
- Vizualizáció. Ez a technika segíthet megbirkózni egy adott stresszhelyzettel. Keressünk csendes, nyugodt helyet, és csukott szemmel képzeljük el magunkat, amint sikeresen elvégezzük az előttünk álló feladatot, vagy megoldjuk a problémás élethelyzetet.
Önmasszázs a halántékon
Helyezkedjünk el kényelmesen egy széken, és gyengéd, lassú, körkörös mozdulatokkal dörzsöljük a halántékot, illetve a fejbőrt. Folytassuk egészen addig, amíg úgy nem érezzük, hogy enyhül a feszültség, és szűnőben a szorongás.
Akár tíz mély lélegzetvétel elegendő lehet ahhoz, hogy stresszes helyzetben megnyugodjunk. Hagyjuk mélyen lesüllyedni a rekeszizmot, s közben figyeljük meg a bordák lassú tágulását. Ezt a módszert illóolajok használatával is kombinálhatjuk: zsebkendőre tegyünk egy- vagy többféle illóolajból (összesen) két-három cseppet, és lélegezzük be az eszenciát.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.