Masszázstechnikák – simítás, gyúrás, rezegtetés, ütögetés stb
1. Simítás
Erőteljes lazító módszer, amelynek alapja a gyengéd érintés és simítás – ez az aromaterápia és a svédmasszázs legegyszerűbb technikája. Az olajos masszázs felmelegíti az izmokat, és kellemesebbé teszi az egyik testrész kezeléséről a másikra való áttérés átmeneti szakaszait.
Simítás oldalra levezetett tenyérrel
A két kéz lassú, egyenletes nyomást kifejtve egymás mellett halad felfelé a háton. A vállhoz érve szétválik, és kétoldalt lefelé csúszik.
Lépegetés váltott kézzel
Az egyik kéz elindul felfelé, a másik követi. Rövid sikló mozgás után az egyik kezet felemeljük, a másikat pedig alátesszük.
Felerősített kéz
Az egyik tenyeret a hátra fektetjük, a másikat ráhelyezzük, és lassú, egyenletes nyomást fejtünk ki. A vállnál enyhébb nyomást alkalmazunk.
Felhúzás oldalról
Ellentétes oldalon állva ritmusosan húzzuk mindkét tenyerünket a hát közepe felé.
Nyolcasok
Csúsztassuk a tenyerünket felfelé a gerinc két oldalán, keresztbe a nyaknál, majd lefelé, középen keresztezve.
2. Megtartás – megragadás
A megtartó technika – amelyet az izomszövet átmelegítésére, ellazítására, mobilizálására fejlesztettek ki – a test egy-egy területének a megragadását és rövid ideig való megtartását foglalja magában. Alkalmazható a kezelés elején vagy végén, de alkalmas az együttérzés és gondoskodás kifejezésére is a terapeuta részéről.
A kar
Ez a fogás különösen alkalmas a kar kezelésére A bicepsz megragadása majd felengedése elősegíti hogy a vér az adott területére áramoljon. Dolgozzunk le-fel a karon egyenletes ritmusban, minden fogást 10-15 másodpercig kitartva.
A láb
Megtartással enyhíthető az alsó lábszár és a comb izmaiban jelentkező feszültség. A karhoz hasonlóan szorítsuk meg, majd engedjük fel a lábszárat. A szorítás legyen erősebb, hogy a mélyebb izomrétegeket is elérjük.
A lábfej
Ez a fogás alapmozdulatnak számít a reflexológiában, illetve a lábfej masszírozása esetén. Célja, hogy egyik kézzel megtartsuk a lábfejet, amíg a másikkal dolgozunk rajta. Tartsuk a kezelt lábat enyhe nyomással, majd engedjük fel. Ez is segíti a feszültség szétoszlatását
3. Pehelykönnyű simítás
A simítás könnyű változata; idegsimításként is emlegetik. Lényege, hogy az ujjakat nagyon könnyedén és lassan mozgatjuk az adott testrészen. Időnként a bőr közvetlen közelében, ám a bőrt nem érintve végezzük, így energiát mozgatunk a kezelt személy energetikai mezejében.
Tetszőleges testtájék
Ezt a mozdulatot bármely testtájon végezhetjük. Mozgassuk ujjainkat a kezelni kívánt területen könnyedén, a bőrt épp csak érintve. A mozdulat stimulálja a kezelt személy szőrtüszőit és idegvégződéseit. Befejezésképpen rántsuk el az ujjainkat, mintha ezzel a mozdulattal távolítanánk el a szervezetből a feszültséget és a méreganyagokat.
A fej
A fejet is kezelhetjük így. A fejtetőn kezdve gyengéden mozgassuk ujjainkat, pehelykönnyű simítással fel-le a fejbőrön és a hajban. Ezzel a csodásan gyengéd technikával elűzhetjük a feszültséget és a stresszt az arcról és a fejből is.
Az aura
Az auramasszázst is bármely testrészen alkalmazhatjuk. Célja a belső energiaszint kiegyensúlyozása, a testet körülvevő fölösleges energiák eltávolítása. Helyezzük ujjainkat az adott testrész fölé, de ne érjünk hozzá, majd emeljük el a csuklónkat, hogy az ujjak kissé eltávolodjanak. Közben képzeljük el, hogy az energia szabadon áramlik az ujjaink alatt.
FIGYELEM! Ügyeljünk arra, hogy a kezelt személy ne értse félre a simogató mozdulatokat.
4. Könnyű simítás
Ezt a könnyed, folyamatos mozdulatot – amely az egyik legváltozatosabban használható masszázsfogás – a legtöbb esetben egy-egy testrész kezelésének végén alkalmazzuk, még az ütögetés előtt vagy csupán egyszerű lazításként.
A hát
Induljunk a válltól: tenyerünkkel és ujjainkkal felváltva, lassan, gyengéden haladjunk lefelé a gerinc mentén, vagy kezdjük a váll közepén a mozdulatsort, és simítsuk a nyakat felfelé, egészen a hajtőig. Ujjbegyünkkel enyhe nyomást kifejtve „gereblyézzük” végig a bőrt.
Az arc
Arc-, illetve nyirokmasszázs esetén gyengéden simítsuk végig a fejbőrt és az arcot. Ez a csodás lazító technika színt varázsol az orcára. Mindkét kezünk három középső ujjával simítsuk végig a homlokot, majd keresztezzük az ujjakat, és haladjunk a halántékot érintve egészen az állig. Végül óvatosan felfelé húzva csipkedjük meg a bőrt.
A kar
Ha szeretnénk fokozni a kezelt személy ujjaiba jutó vér mennyiségét, gyengéden simítsuk végig a kart a felkartól indulva a kézfej és az ujjak irányába. Ha a kar izmait szeretnénk ellazítani, a simítást lentről felfelé végezzük.
5. Gyúrás
A gyúró mozdulatokat mindig a simítás (effleurage) után alkalmazzuk a svédmasszázsban, ha az izmok már felmelegedtek. Az ujjbegyeket vagy a tenyeret használva megemeljük, görgetjük, megszorítjuk és megmozgatjuk az izmok puha kötőszöveti részét, hogy oldjuk a bennük lévő feszültséget.
Gyúrás hüvelykujjal
Főként a trapézizmok kezelésekor gyakori, de a lábszár és a kar masszírozására is alkalmas. Végezhetjük egy kézzel, felváltva vagy mindkettővel egyszerre. Ragadjuk meg tenyérrel a vállat, majd hüvelykujjunkkal végezzünk körkörös mozdulatokat. Jól oldja a vállizmok feszességét.
Gyúrás tenyérrel
Ilyenkor a kézzel dolgozunk, de az erőt a tenyerünkkel fejtjük ki. A fogást alkalmazhatjuk a deréktájon, a farpofán, a lábszáron, illetve a karon. Először az ujjakkal érünk a bőrhöz, majd a tenyerünkkel, végül az öklünkkel folytatjuk a mozdulatsort.
Gyúrás ujjakkal
Rendkívüli módon lazít és egyben élénkít, ha ujjainkkal masszírozzuk a nyakat, a kart, az arcot, a kezet és az ujjakat. Általában a hüvelyk- és mutatóujját használjuk, de a gyűrűsujj is bekapcsolódhat a mozgásba. Gyengéden dolgozzunk a kezelendő területen, hogy a lazító, nyugtató hatás minél teljesebb legyen.
6. Dörzsölés
Ez a precizitást igénylő technika a felületi izmok, a bőr, illetve a kötőszövet csontok felett történő elmozgatására alkalmas. A test csontos felületein végezzük apró egyenes vagy körkörös mozdulatokkal. A halántékon alkalmazva hatékonyan ellazít.
Lineáris vagy egyenes dörzsölés
A svédmasszázsban alkalmazzuk a hátizmok kilazításához. A test bármelyik oldalán állva, általában a két kezet egymásra téve végezzük. A deréktól indulva, közepes erősségű nyomást kifejtve haladunk felfelé a vállhoz.
Körkörös dörzsölés hüvelykujjal
A talpat érdemes ily módon masszírozni. Kezdjünk finom simítással, majd dörzsöljük a sarkot hüvelykujjal, illetve a többi ujjunkkal. A talp és a lábfej körkörös masszírozása kifejezetten lazító hatású.
Körkörös dörzsölés ujjbeggyel
Ezt a fogást többek között a karon, kézen, lábfejen és fejen alkalmazzuk. A halántékot a mutató- és középső ujjunkkal lassú, ütemes dörzsöléssel masszírozzuk, hogy csökkentsük a feszültséget. Illóolajok használatával a fejfájás is enyhíthető.
7. Rezegtetés
Ezt a technikát azért alkalmazzuk, hogy mozgásba hozzuk, illetve ellazítsuk az izmokban és ízületekben lévő feszültséget. Ujjainkat vagy tenyerünket rezegtessük a páciens bőrén, s közben képzeljük azt, hogy kezünk hullámot gerjeszt.
Kötött izmok rezegtetése
A svédmasszázs során az erősen kötött területek lazítására alkalmazott technika lényege, hogy enyhén megtámasztjuk ujjainkat a bőrfelületen, és rezegtetés közben finoman eltoljuk a bőrt a kötőszövet felett.
Ringatás
Minden masszázstípus kellemes, gondoskodó érzést nyújtó befejezése; egyik kezünket helyezzük a törülközővel letakart derékra, a másikat a nyak, váll környékére, és ringassuk a kezelt személyt lassú, ütemes mozdulatokkal, hogy teljesen ellazuljon.
A csukló rezegtetése
A masszázs végén alkalmazzuk. Egyik kezünkkel fogjuk meg a kezelt személy csuklóját, és kérjük meg, hogy lazítsa el a karját. Ezután a másik karunkkal, kéztővel gyengéd nyomást kifejtve rezegtessük a kezelt személy karját a váll felé haladva. Ettől kilazulnak és kellemesen elernyednek a feszes izmok a karban és a vállízületben. Végezzük el a másik karon is.
A lábszár rezegtetése
Ezzel a technikával kirázzuk az alsó lábszár és a comb izmaiból a feszültséget. Gyengéden fogjuk meg a vádlit és lentről felfelé haladva rázzuk, ringassuk jobbra-balra. Lábanként háromszor ismételjük.
8. Ütögetés
A svédmasszázs és/vagy aromaterápia során, illetve annak lezárásaként alkalmazzuk. Hat különböző mozdulatból áll. Lényege, hogy a masszőr laza kézzel és ujjakkal végzett ismétlődő, ritmikus ütögetéssel visszahozza a kezelt személyt a mélyen ellazult állapotból
Ütögetés tenyéréllel
A két kézzel végzett ütögetés kitűnő módja az elernyedt izmok stimulálásának masszázs végén. A kezelt személy oldalánál állva, nagyon laza csuklóval, gyengéden ütögessük a hátat, a vállat és a lábszárat, mintha húst szeletelnénk.
Ütögetés kupolára formált tenyérrel
Kezünket úgy haj Útjuk, hogy kupolát formáljon – az így keletkező vákuum képes fellazítani és elmozdítani a lerakódott nyákot a légzőszervekben, illetve a tüdő körüli területeken.
Paskolás
Nyitott tenyérrel végezzük. A legcélszerűbb a kupolára formált tenyérrel és a laza ököllel való ütögetés között bevetni. Mivel olyan hangja van, mintha pofoznánk valakit, inkább törülközőn vagy ruházaton keresztül alkalmazzuk.
Tépkedés
Ezt a technikát, mely a bőr gyengéd csipkedéséből áll, olyan területeken alkalmazzuk, ahol a bőr kellően „nyújtható” (például a lábszáron). Hüvelyk-, valamint mutató- és középső ujjunkkal kissé emeljük meg a bőr és a kötőszövetek felszínét, laza, ritmikus mozdulatokkal, gyengéden húzzuk meg, majd engedjük el.
Kopogtatás ujjakkal
Gyakran használják az aromaterápiás és svédmasszázsban az arcon, a mellkason vagy a karon. A technika még eredményesebb, ha mindkét oldalon váltott ujjakkal dolgozunk. Kissé hajlítsuk be ujjainkat, és gyengéden kopogtassuk végig az adott testtájat. Az ütögető technikák közül ez a legkönnyedebb, ezért a masszázs befejezéséhez kitűnő.
9. Akupresszúra
E technika lényege az, hogy ujjal vagy kézzel nyomást gyakorolunk a test bizonyos pontjaira egy speciális hatás elérése érdekében. A nyomáspontok az energiacsatornákon (meridiánokon) találhatók. A meridiánok mindegyike egy-egy szervhez kapcsolódik.
Akupresszúra ujjakkal
A hüvelykujjal végzett akupresszúrához hasonlóan itt is a nyomáspontokat kezeljük. A kezelés különösen az arcon, a fejbőrön és a kézen végezve hasznos és áldásos.
Nyomás tenyérrel
Ahhoz, hogy tenyérrel fejtsünk ki nyomást, célszerű a masszírozandó terület fölé állni. Ezt a technikát gyakran használjuk nagyobb testtájakon, például a farpofán vagy a lábszáron, ahol a megfelelő hatás érdekében erősebb nyomásra van szükség.
Akupresszúra hüvelykujjal
Az akupresszúrás pontokon alkalmazva gyakran használják aromaterápiás masszázsnál a testen, valamint svédmasszázsnál az arcon vagy a fejen. Egyenes hüvelykujjal nyomjuk meg a kívánt pontot, tartsuk ki, majd engedjük el, hogy stimuláljuk a ponthoz tartozó meridiánt.
10. Nyújtás
Leghelyesebb egy teljes körű masszázs végén alkalmazni, amikor az egész test meleg és ernyedt. A nyújtás elősegíti az izomrostok meghosszabbítását, hogy elláthassák normális funkcióikat. Mint mindig, csak addig nyújtsunk, ameddig az a kezelt személynek kényelmes.
Váll
Ennek a fogásnak a segítségével a csuklyásizmot, a váll egyik legfontosabb izmát nyújtjuk. Álljunk a kezelt személy bal oldalára, s tegyük jobb kezünket a bal vállra. Másik kezünkkel gyengéden ragadjuk meg a bal kart, és húzzuk lefelé. Közben jobb kezünkkel óvatosan nyújtsuk a vállat és a nyakat. Ismételjük meg a másik oldalon is.
Nyak
Kérjük meg a kezelt személyt, hogy feküdjön hanyatt. Jobb kezünkkel gyengéden támasszuk meg a fejet, és lassan emeljük fel. Helyezzük bal tenyerünket a bal vállra, nyomjuk lefelé, s ezzel egyidejűleg finoman húzzuk meg jobbra a fejet. Ne alkalmazzuk nyaki porckorongproblémák vagy ostorcsapás-sérülés (a nyak megrándulása autóbalesetnél) esetén.
Mellkas
A mellkast minden esetben érdemes megnyújtani – amikor ugyanis beszűkül, fájdalmat okozhat a középső háti szakaszon. Kérjük meg a kezelt személyt, hogy csússzon közelebb az asztal széléhez. Egyik kezünkkel óvatosan nyomjuk lefelé a vállát, a másikkal fogjuk meg a csuklóját, majd emeljük a karját oldalirányban vállmagasságig. A másik karral is végezzük el a nyújtást.
Hát
Kiváló eszköz a derék és a középső háti szakasz nyújtására. Kérjük meg a kezelt személyt, hogy feküdjön hasra. Fogjuk meg a csuklóját, és húzzuk a karját óvatosan magunk felé, éppen csak annyira, hogy még kényelmes legyen neki.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.