Gyógyítható-e az allergia akupunktúrával?
Az akupunktúra
A nyugati kutatók azonban nem sok figyelmet fordítottak az akupunktúra többi hatására, pl. azokra, amelyek az immunrendszert vagy az allergiás megbetegedéseket érintik. Az egyik fontos kivétel ez alól az asztma.
A kezelés
A hagyományos kínai orvoslásban a diagnózis és a kezelés sokkal inkább személyre szabott, és az olyan diagnózis-kategóriák, mint az „allergia” vagy „szénanátha”, kevésbé fontosak, mint a szóban forgó egyén csi-jének állapota, amelyet az akupunktúrát végző orvos határoz meg. A hagyományos kínai akupunktúra művelője nagy figyelmet fordít az érverésre. A pulzust minden kezelés előtt, valamint a kezelések alatt is, meghatározott időközökben ellenőrzi, hogy megállapítsa, miként változott meg a csi áramlása. Minden kezelés egyedi, és a beteg adott állapotához igazodik, emiatt nagyon nehéz konvencionális tudományos módszerekkel vizsgálni.
A hagyományos akupunktúra szakértői úgy vélik, hogy ez a megközelítés gyakorta kudarcot vall, ráadásul hiányzik belőle az akupunktúra egészének lényege.
Az „uniformizált” akupunktúra
Az „uniformizált” akupunktúrával más bajok is vannak, mutat rá dr. Dávid Eisenberg, a Harvard Egyetem vezető akupunktúra-szakértője.
Egy tipikus akupunktúrás kezelés Kínában így zajlik:
„Valahányszor az akupunktúrával gyógyító behelyezi a tűt a bőrbe, megkérdezi betegét: »Érzi vagy nem?« – azaz érzi-e a csi-t. A kérdés azt jelenti, hogy a tű behelyezése az éppen kezelt pontba kiváltott-e a betegnél egyfajta teltségérzetet, zsibbadásszerű bizsergést vagy hasonlót…
A legtöbb kínai már átesett akupunktúrás kezelésen, és tisztában van a te csi jelenségével és jelentésével… Ezzel szemben az akupunktúrás kezeléshez folyamodó nyugati betegek többségének fogalma sincs a te csi-ről, s mivel nem tudják, milyen érzékelésre kell számítaniuk, képtelenek megmondani a terapeutának, hogy egy-egy tű éppen jó helyen van-e vagy sem.
Ha pedig nemcsak a beteg, hanem a terapeuta is tájékozatlan a te csi-t illetően, ahogy az sajnos gyakran előfordul, az eredmény csakis kiábrándító lehet. Szerencsére Nyugaton is vannak az akupunktúrával gyógyítók között magasan képzett terapeuták, és a te csi tökéletesen érzékelhető a legszkeptikusabb nyugati beteg számára is – keressünk és válasszunk tehát olyan terapeutát, aki erre odafigyel.
Mivel az akupunktúra érzelmi és pszichés reakciókat is kiválthat, fontos, hogy a terapeuta jelenlétében ne legyünk feszültek, és hogy legyen köztünk bizonyos fokú empátia.
Gyógyítható-e az allergia akupunktúrával?
A kínai elmélet szerint az akupunktúrának minden betegségre lehet valamilyen jótékony hatása – aki beteg, annál a csi áramlása megváltozik, és ez a terápiával korrigálható.
A nyugati tudományos megközelítés szerint az akupunktúra endorfinok termelésére ösztönzi a szervezetet. Ezek az enyhén narkotikus hatású vegyületek akkor is felszabadulnak, amikor pl. valaki megerőltető módon végez testedzést.) Relaxált, kellemesen bizakodó lelkiállapotot idéznek elő, ami a legtöbb ember számára megkönnyíti a szembenézést a problémákkal, és új perspektívába helyezi az élet nehézségeit. Mivel a lelki tényezőknek szinte minden betegségben van bizonyos szerepe (olykor csak annyi, hogy a panaszokat súlyosbítják), a lelkiállapot javítása nyilván jótékony hatású.
Arra vonatkozóan, hogy magára az allergiára hogyan hat az akupunktúra, és mit várhatunk a terápiától, kevés biztosat lehet mondani – azon egyszerű oknál fogva, hogy a nyugati kutatók még nem vizsgálták a kérdést.
Ez nem meglepő, hiszen a terápia a vegetatív idegrendszerre (az idegrendszer akarattól függetlenül irányító részére) hat, amely nemcsak a szívritmust és a légzést, hanem a hörgőfal izmainak feszességet is szabályozza.
A rövid távú hatás azonban nem alkalmas a probléma kezelésére. Az asztmánál bármely terápia csak akkor lehet eredményes, ha az tartós hatást gyakorol a légutak gyulladására. Bár az asztma akupunktúrás kezelésével kapcsolatban végzett kutatások némelyike a légutak általános javulását regisztrálta, a legtöbb vizsgálatnak ezt nem sikerült kimutatnia. Meg kell jegyezni azonban, hogy eleddig az akupunktúra eredeti, egyénre szabott változatát csak egyetlenegyszer vizsgálták
Az energiaáramlás
Az akupunktúra az emberi szervezet ősi kínai felfogásából ered, mely gyökeresen különbözik a nyugati orvoslás alapkoncepcióitól. A csi-nek nevezett „életenergia” különbözteti meg az élő testet az élettelentől. Ennek az energiának szabadon és harmonikusan kell áramolnia, mert csak így tudja kifejteni a szerveket tápláló és védő hatását. Betegség akkor alakul ki, ha a csi áramlása akadályba ütközik, vagy egyensúlya felborul.
A csi a meridiánoknak nevezett csatornákon keresztül áramlik a testben. Ezek többsége függőlegesen halad (tehát a fejtetőtől a talpig); az akupunktúrás tűk beszúrási pontjai a meridiánok mentén találhatók. A csi áramlása a pulzusok gondos mérésével történik – a pulzust tehát nem csupán egy helyen mérik, mint Nyugaton, hanem a test számos helyén.
A csi-áramlás zavarainak felismerésével és azok korrigálásával gyógyíthatók a már kialakult betegségek, és megelőzhetők a kezdeti stádiumban lévők, még mielőtt a nyilvánvaló tünetek mutatkoznának. A meridiánok és az akupunktúrás pontok mibenléte a nyugati orvosok számára ma is rejtély. A meridiánok egyes szakaszai nagyjából bizonyos idegek vagy erek mentén haladnak, de azokat nem követik pontosan.
Az akupunktúrás pontoknak nincs anatómiai realitása – tehát sem a bőr felszínén, sem alattuk nincs jól körülírható anatómiai képlet. Annyit azonban sikerült kimutatni, hogy a pontok közül több is a főbb idegvégződések közelében vagy a mélyebben fekvő nyomásérzékelő receptorok felett helyezkedik el.
Az összkép
Az akupunktúra a kínai orvoslásnak csupán egyik eleme. Kínában (és a nyugati világ kínai gyógymódokat alkalmazó klinikainak egy részén) a különböző technikákat együtt, kombinálva alkalmazzák. Egyetlen józan kínai orvosnak sem fordul meg a fejében, hogy betegeit kizárólag akupunktúrával kezelje – allergiás betegeknél a kezelés központi részét pl. általában gyógynövényterápia képezi. Az ekcéma különösen jól reagál a hagyományos kínai gyógynövényterápiákra – a kínai gyógynövénytartalmú krémek használatával viszont nem árt az elővigyázatosság.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.