Veleszületett bőrelváltozások tünetei és kivizsgálások
Mik lehetnek ezeknek a betegségeknek a tünetei?
Haemangiomák – „éranyajegyek”. Lehetnek a bőr szintjéből kiemelkedők, vagy szintben maradók, terjedhetnek a mélybe, lehetnek vörösek, kékesen áttűnők, szimmetrikusak, a középvonalban élesen elhatárolódok, nagyságuk néhány millimétertől több tíz centiméterig terjedhet, társulhatnak belső szervi eltérésekkel.
Némely formák egyéves korig nőnek, majd 3-4 év alatt akár teljesen visszafejlődnek. A nagyobbak, illetve furcsa rajzolatot vagy eloszlást mutatók, az elhelyezkedés, vagy kiterjedés miatt bizonyos szervek működését zavarók esetén szükséges a szakorvosi vizsgálat, kezelés. Az utóbbi néhány évben a gyógyszeres kezelés bizonyos formája bíztató eredményekkel kecsegtet az úgynevezett cavernosus haemangiomák esetén. Szoros orvosi felügyelet mellett hónapokig, esetleg évekig alkalmazva elősegíti az érgomolyagok zsugorodását.
Epidermális naevus tünetei
Hámsejtekből kiinduló, a bőr szintjéből kiemelkedő, változó, időnként lófarokcsapás-szerű rajzolatot mutató, vagy a végtagokon hosszanti, a törzsön övszerű lefutású, bőrszínű, olykor kipirosodó, vagy sárgásbarna változó kiterjedésű bőrelváltozások.
Szakorvos adhat felvilágosítást a megoldási lehetőségekről, a társuló belgyógyászati vagy idegrendszert érintő elváltozások kutatásának szükségességéről.
Pigmentált naevusok (festékes „anyajegyek”). Közülük a nagy kitérjedésűek (óriás naevusok) már újszülöttkortól rendszeres, 5 éves korig 3-6 havonta, majd évente, illetve változás esetén azonnali kontrollt igényelnek.
- Mit érdemes tudni a testápolókról?
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- A viszketés oka
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az élet előrehaladtával a naevusok szaporodnak A kisebbek bőrgyógyászati ellenőrzése is évente és változás, sérülés esetén szükséges. Indokolt esetben a sebészi kimetszést el kell végezni.
Megelőzhető a pigment folt?
Pigmentált elváltozásokat a fénytől (napozás, kvarclámpa, szolárium) ruhával és fényvédővel óvni kell a rosszindulatú átalakulás veszélye miatt.
A szemölcsös megjelenésűeket helytelenül vírusellenes ecsetelőkkel, kenőcsökkel kenik sokan. Ezek a beavatkozások károsak lehetnek.
- Tejeskávé színű foltok. Jelen lehetnek már születéskor is, illetve később szaporodhatnak. Ha számuk 5 fölé emelkedik, illetve nagy kiterjedésű, vagy furcsa rajzolatú az elváltozás, szakorvosi vizsgálat elengedhetetlen, az esetleg társuló belgyógyászati vagy idegrendszeri betegség kizárása miatt.
- Festékhiányos foltok. Lehetnek veleszületett fejlődési rendellenességek társuló egyéb szervrendszeri betegséggel vagy a nélkül. A szerzett formáknál fertőzéses vagy egyéb, immunológiai eredetű bőrgyulladás is állhat a háttérben. Szakorvosi vizsgálat indokolt. A szerzett festékhiány – autoimmun vitiligo – a különböző kezelésekre egyénenként változó módon reagál. Visszafestenyződés és új foltok megjelenése hullámzó lehet. A társuló egyéb autoimmun betegségek kezelése elősegítheti a festékhiány megszűnését is. Jelenleg garantált gyógyulás nem ígérhető. Pszichés okokból különböző kozmetikai fedések is alkalmazhatók.
- Veleszületett elszarusodási zavar. Különböző megjelenési és súlyossági formái vannak.
Mi lehet tünet?
Hámló, száraz, piszkosszürke, halpikkelyszerű, esetenként gyulladt alapú, hólyagosodé, bizonyos típusoknál bűzösödő lehet a bőr.
Enyhébb esetekben gyakori utánzsírozás elegendő lehet, de többnyire szakorvosi gondozás szükséges.
Epidermolysis bullosa.
Veleszületett, változó mélységben kialakuló bőrrétegszétválással, enyhe hólyagképződéstől az élettel összeegyeztethetetlen hegesedéssel, fertőződéssel, összenövésekkel, bizonyos típusokban nyálkahártyát is érintő, ritka örökletes betegségek. A diagnózis felállítása után a kezelés vezetése gondozó centrumban történik.
Nem fertőzéses bőrgyulladások (dermatitisek), allergiás, immunológiai eredetű bőrbetegségek
Erythema toxicum neonatorum, újszülöttkori toxikus bőrpír
Elsősorban az arcot, de a fej-, nyak, törzs felső részének bőrét is érintő, néhány napos korban jelentkező, hetekig elhúzódó, piros foltokkal, súlyosabb esetben középen sárgás gombostűfej-nyi hólyagcsák megjelenésével járó bőrelváltozás.
Nyugtató, fertőtlenítő krémek, paszták alkalmazásával gyorsítható a gyógyulás. Az esetek egy részében később alkati ekcéma kialakulásával kell számolni.
Seborrhoeás dermatitis
Jellemző tünete a kissé gyulladt alapon megjelenő, hámló, sárgás felrakodás. Leggyakoribb a hajas fejbőrön („koszmó”), szemöldökök környékén, fülek mögötti területeken. Alkati tényezők segítik a megjelenését. Már néhány hetes korban elkezdődhet.
Vissza-visszatérhet, seborrhoeás ekcémával társulhat az említett területeken. Csecsemőkori enyhe formákban olajos pakolás után finom kefével eltávolítható a fejbőrről a felrakodás, de gyakran szükséges a bőrgyógyászati kezelés. Egyes kutatók véleménye szerint csecsemőkori seborrhoea vagy alkati ekcéma, vagy pikkelysömör korai megjelenési formája.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.