Kimerült? Fáradt? Regeneráló ötletek, melyek biztosan segítenek
Ha nagyon kimerültek vagyunk, csak egy mód van rá, hogy jól kipihenjük magunkat: sok-sok alvás, és amikor felébredünk, akkor se vessük bele magunkat azonnal a munkába. Ha már ez sem segít, más gyógymód után kell nézni, jól jönnek ilyenkor az olyan ételek, amelyek pótolják az elvesztett energiát.
Tartós fáradtság?
Időnként mindenki kimerül az elégtelen alvás, tartós stressz, depresszió vagy akár az ingerszegény környezet miatt. Azonban a tartós, mindent elsöprő fáradtság más lapra tartozik. Aki hetekig, hónapokig, vagy akár hosszabb ideig kimerültnek érzi magát, valószínűleg idült fáradtság szindrómában szenved.
Ez a tünetegyüttes számos különböző tényező eredménye lehet: vírus- vagy idült bakteriális fertőzések, hormon- és anyagcserezavarok (pl. pajzsmirigy-elégtelenség, cukorbetegség). Rendkívüli kimerültséget okozhat élelmiszerallergia vagy tápanyaghiány is. Az idült fáradtság tünet: okát az orvosnak kell kideríteni.
Az okok feltárása
Számos vírusos és bakteriális fertőzés, sőt ritkán még a védőoltások is előidézhetnek idült fáradtságot. Az idült fáradtság tünetei igen sokrétűek: a fáradtság és levertség mellett előfordulhat súlyos izomgyengeség, izomfájdalom, influenzaszerű tünetek, hangulati ingadozások, depresszió, emésztési zavarok, a memória és a koncentrálóképesség zavara. A mononukleózis (vírusos mirigyláz) tünetei hasonlóak, de hamarabb elmúlnak.
Energia a teljes kiőrlésű gabonákból. A megfelelő tápanyagok sokat javíthatnak az általános fizikai erőnléten. A teljes kiőrlésű lisztből készült gyümölcskenyér vasat, magnéziumot, B-vitaminokat, összetett szénhidrátokat és élelmi rostokat egyaránt tartalmaz.
- Mindig fáradt vagyok! Mit egyek, hogy több energiám legyen?
- Miért vagyok mindig fáradt?
- Kimerültség kezelése a kéz reflexmasszázsával
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Egyéb okok
Ha a fáradtság nem vezethető vissza fertőzésre, lehet, hogy tápanyaghiány vagy élelmiszerallergia okozza. Mindkét problémán segít a megfelelő étrend. Bármi legyen is az ok, a helyes táplálkozás hatalmas segítséget jelent a felépülésben. A legtöbb orvos hosszú távú megoldást javasol, a szervezetnek ugyanis időre van szüksége ahhoz, hogy regenerálódjon. Ugyanakkor nagyon fontos a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, változatos étrend.
Energiát adó tápanyagok
Az idült fáradtságnak sokszor egyetlen tápanyag hiánya áll a hátterében. Ezért elengedhetetlen a panaszok gondos kivizsgálása.
A megfelelő vasszint
Vérvizsgálattal megállapítható, hogy nem szenvedünk-e vashiányos vérszegénységben, ami az idült fáradtság egyik leggyakoribb oka. A vérszegénység a vér festékanyagának, a hemoglobinnak a hiányát jelenti. A hemoglobin szállítja az oxigént a szervezetünkben, és ez az anyag felelős a vér piros színéért is. Vashiányos vérszegénységben csökken a hemoglobinszint, s így a szövetekhez eljutó oxigén mennyisége is.
Mozgásszegény életmód mellett lehet, hogy ez sokáig nem okoz panaszokat, de fizikai megerőltetés hatására nyilvánvaló tünetek lépnek fel: hamar kifáradunk például lépcsőn felfelé menet. Ez azért van, mert az erőkifejtés több energiát és következésképpen több oxigént igényel. Ha a vér hemoglobinszintje csökken, az izmok nehezebben kapják meg a működésükhöz szükséges oxigéntöbbletet. A nőknél a havi vérzés miatt igen gyakori a vashiány. Ráadásul ők a hormonszint ciklusos változása miatt egyébként is fáradékonyabbak – leggyakrabban közvetlenül a menstruáció előtt.
A vashiány a világon mindenütt gyakori betegség
Az óvodáskorú gyerekek különösen veszélyeztetettek: becslések szerint egynegyedüknél kimutatható valamilyen fokú vashiány. A diétázó kamaszoknál is nagyon gyakori, ezért fontos, hogy vasban gazdag ételeket fogyasszanak. A vörös húsok, a máj, a hüvelyesek, a leveles zöldfőzelékek, a dió- és mogyorófélék, a búzacsíra és a dúsított reggeli gabonapelyhek vasban gazdag táplálékok. Ha étkezéshez megiszunk egy pohár narancslevet, C-vitaminhoz jut a szervezet, ami elősegíti, hogy a vas a bélrendszerből minél hatékonyabban felszívódhasson.
Ételek és italok, amelyeket jobb elkerülni
Hogy az ételekből a vas minél hatékonyabban felszívódhasson, étkezés közben ne igyunk teát, kávét és tejet. A teában és a kávéban található polifenol és a tejben található kalcium gátolja a vas felszívódását. Ha úgy döntünk, hogy nem eszünk húst vagy halat, csökkentsük a kovásztalan gabonatermékek fogyasztását. Ezek mind nagy mennyiségben tartalmaznak fitinsavat, amely szintén gátolja a vas felszívódását.
Hat jó tanács vashiányosoknak
A vese párolt bordáskellel és sült paprikával vasban gazdag kombináció. Igyunk hozzá narancslevet, hogy a vas jól fel tudjon szívódni.
- A hús és a hal nagy mennyiségű vasat tartalmaz, ezért ajánlatos rendszeresen fogyasztani.
- A mérsékelt alkoholfogyasztás elősegíti a vas felszívódását – jó ok arra, hogy étkezéskor megigyunk egy pohár bort.
- Étkezéshez kerüljük a tea és a kávé fogyasztását. Egyes összetevői gátolják a vas felszívódását.
- A fitinsav számos ásványi anyagot, köztük a vasat is megköti és gátolja feszívódását. Ezért ne adjunk magas fitinsavtartalmú teljes kiőrlésű gabonapelyheket, dióféléket és hüvelyeseket a vasat tartalmazó ételekhez-
- A C-vitamin elősegíti a vas felszívódását a bélrendszerből Étkezéshez fogyasszunk C-vitaminban gazdag narancslevet, déligyümölcsöket, salátákat.
- Ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, lehet, hogy C-vitamin-tablettát kell szednünk. Hasznos kiegészítők a vastabletták és a B-vitamin komplex kapszulák.
Ásványi anyagok
A kálium és a nátrium mellett a magnézium elengedhetetlenül fontos az izom- és idegműködéshez. Már kisfokú magnéziumhiány mellett is romlik az izmok működése, fáradtságot, levertséget okozva.
A megfelelő kombináció. A dió-és mogyorófélék, a sötétzöld színű leveles főzelékek, a hal, a tenger gyümölcsei, a különféle magvak és a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, valamint gabonapelyhek mind magnéziumban gazdag élelmiszerek. A magnézium a kálium felszívódását is elősegíti. Ez az ásványi anyag szintén elengedhetetlen az izmok működéséhez. A banánban, almában, narancsban, szilvában, krumpliban, spárgában és jamgyökérben sok kálium van.
A cink segíti az immunrendszer működését, és így véd a fertőzések ellen, melyek gyakran okoznak idült fáradtságot. A kagyló a leggazdagabb cinkforrás, de a tejtermékek, húsok, hüvelyesek, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér és gabonapelyhek szintén tartalmaznak cinket.
Nélkülözhetetlen vitaminok
A B-vitaminok, különösen a B1, a B12 és a folsav, elősegítik az energia folyamatos szinten tartását, az állóképesség növelését és a fáradtság legyőzését. A sovány húsok, a máj, a hal, a diófélék, a hüvelyesek, a tojás, a teljes kiőrlésű gabonák, a különféle magvak és a dúsított reggeli gabonapelyhek fogyasztása jelentősen megnöveli ezeknek a vitaminoknak a bevitelét.
A B12-vitamin hiánya vészes vérszegénységet okoz. Ez sokkal ritkább állapot, mint a vashiányos vérszegénység. A B12-vitamin hiánya leginkább a vegánokat, azokat a vegetáriánusokat fenyegeti, akik egyáltalán nem esznek állati eredetű termékeket. A C-vitaminban gazdag élelmiszerek, mint például a citrusfélék és a zöldségek fogyasztása energiát ad, és javítja a vas felszívódását.
Az egészséges étrend
A fizikai állóképesség visszaszerzéséhez gyakran és rendszeres időközönként kell keveset enni. Fontos, hogy az elfogyasztott ételek elsősorban összetett szénhidrátokból – teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérből, tésztafélékből, teljes kiőrlésű gabonapelyhekből, krumpliból és rizsből álljanak.
Az így elfogyasztott ételek viszonylag folyamatosan szívódnak fel az egész nap során, ezért elkerülhető a hirtelen bekövetkező vércukorszint-ingadozás. (A vércukorszint-ingadozás megterheli a szervezetet, emellett hangulatváltozásokat okozhat.) Rostban gazdagok, ami jó az emésztőrendszer számára – rostdús étkezéssel megelőzhető a legyengüléssel járó súlyos hasmenés vagy székrekedés.
Megtervezett szokások
Azoknál, akik hosszú idő óta erősen fáradékonyak, a megváltozott étkezési szokások is hozzájárulnak a probléma további súlyosbodásához. Rendszerint túl kimerültnek érzik magukat ahhoz, hogy elkészítsék és elfogyasszák az ételt, ezért gyakran kihagynak étkezéseket, például a reggelit.
Pedig a kiadós reggeli feltölti a szervezetet nélkülözhetetlen tápanyagokkal és energiával. A friss és aszalt gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonapelyhek, a müzli, a zabkása és a Graham-kenyér hosszan tartó és lassan felszabaduló energiát ad. Ezek az ételek jobban védenek a fáradtság ellen, mint a zsíros és cukros falatok. Az egész napi egyenletes energiaszintet legjobban úgy tudjuk biztosítani, ha napjában háromszor eszünk, de nem túl sokat, és az étkezések között kicsit nassolunk.
Ezzel nemcsak az éhségrohamokat kerülhetjük el, de javíthatjuk kedély állapotunkat és koncentráló képességünket is. Finomítatlan cukrot és rostot tartalmazó nassolnivalókat válasszunk, például teljes kiőrlésű lisztből készült muffint, pogácsát, gyümölcskenyeret; müzliszeleteket, valamint gyümölcsöt és gyümölcsjoghurtot.
Néhány példa:
Tonhalas vagy salátás Graham-szendvicskenyér; teljes kiőrlésű lisztből készült nokedli sovány hússal, csirkével vagy hallal; leves kenyérrel; paradicsomos bab teljes kiőrlésű lisztből készült pirítóssal. Egyeseknél a finomított szénhidrát tartalmú ételek, mint például a fehér kenyér és tészta fogyasztása után kifejezett fáradtság léphet fel. Ha észrevesszük, hogy különösen fáradtak vagyunk kevéssel eme ételek elfogyasztása után, inkább ne együnk ilyeneket ebédre.
Nyerjük vissza életkedvünket!
A vírusos fertőzésektől az elégtelen étkezésig számtalan tényező csökkentheti energiatartalékainkat Erősítsük szervezetünket vasban és C-vitaminban gazdag spenótból, vízitormából és narancsból összeállított salátával.
Étrend a fáradtság leküzdéséhez
- Rágcsálnivalók és italok:Rendszeres időközönként kapjunk be néhány falatot – egy maréknyi mogyorót, mazsolát vagy pattogatott kukoricát, zab- vagy rizspogácsát, friss gyümölcsöt vagy sárgarépát. A nap folyamán kortyolgassunk vizet (naponta legalább nyolc pohárnyi az ideális.)
- Energiát adó reggeli: Teljes kiörlésű gabonapehely,dicsomos sült bab teljes kiőrlésű lisztből készült pirítóssal; buggyantott tojás, gyümölcsturmix, frissen facsart gyümölcslé, illetve friss gyümölcs, joghurt. Hétvégeken fogyasz-szunk villásreggelit: tojásrántottát füstölt lazaccal vagy kedgeree-t (rizses hal tojással és vajjal.
- Ebéd: Egy kis adag, fehérjében gazdag étel visszaadja lankadó energiánkat. Együnk egy tányér bab- vagy Zöldséglevest teljes kiőrlésű lisztből készült bucival; garnélarákot nokedlivel, hallal, csirkével vagy hússal; falafelt hummússzal, salátával és pitával; csirkés vagy tonhalsalátás szendvicset rozskenyérből; grillezett halat vagy csirkét spenótból, vizitormából és narancsból készült salátával és Graham-kenyérrel.
- Vacsora:Elsősorban szénhidrátot tartalmazó ételek: héjában sült krumpli zöldséges vagy húsos csilivel; fűszeres kagyló tésztával vagy ropogós kenyérrel és salátával tálalva;
- krumplipüré füstölt makrélával és párolt Zöldségekkel.
Jobban tesszük, ha könnyű, fehérjetartalmú ételeket fogyasztunk, például sovány húst vagy halat zöldséggel, utána pedig gyümölcsöt. Este viszont előnyösek a magas szénhidráttartalmú ételek, mert segítenek az elalvásban.
Az élelmiszerallergia és -érzékenység tünetei változatosak, beleértve a fejfájást, a bőrreakciókat és emésztési zavarokat, de okozhatnak fáradékonyságot is. Egyszerre többféle tünet is jelentkezhet. Például a lisztérzékenyek a heveny ekcéma mellett szenvedhetnek fáradtságtól, gyengeségtől és a koncentrálóképesség csökkenésétől.
A leggyakrabban a lisztfélék és a tejtermékek okoznak élelmiszer allergiát vagy -érzékenységet. Ha arra gyanakszunk, hogy fáradtságunknak köze lehet ezekhez, megpróbálhatjuk őket egy kis időre kiiktatni az étrendünkből. Ezt azonban jobb, ha megbeszéljük orvosunkkal, aki valószínűleg dietetikushoz fog küldeni.
A plusz energia forrásai. A jamgyökér sok káliumot tartalmaz, amire az izomműködéshez van szükség. A ginszenggyökér-tartalmú gyógytea élénkítő hatású. A ginszenggyökér-kapszuIák frissítő hatása még kifejezettebb, de nem szabad túllépni a csomagoláson feltüntetett adagot.
Fárasztó ételek
Az állandó erőnléthez stabil vércukorszint szükséges. Ha megeszünk egy szelet csokoládét, a benne lévő glükóz intenzív, de rövid ideig tartó energiafeltöltődést biztosít. Azonban utána, gyakran már egy órán belül, a vércukorszint hirtelen leesik. Ettől az ember még fáradtabb lesz, és ráadásul éhes is, ami rendszerint újabb édes vagy zsíros falatok elfogyasztásához és újabb gyors energialökéshez vezet. Az eredmény egy olyan káros „jojóhatás”, amely szervezetünket egyre jobban elfárasztja és kimeríti. Ha fáradékonyságtól vagy depresszióban szenvedünk, érdemes a cukrot kerülni.
Hirtelen súlycsökkenés
Az ismételt és drasztikus fogyókúrák idült fáradtságot okozhatnak. Az ilyen típusú fogyókúra során gyakran nélkülözhetetlen tápanyagok, mint a vas, a kálium és a magnézium bevitele is csökken, ami a csökkent energiabevitel mellett szintén hozzájárulhat a kimerültséghez és az izomgyengeséghez. Ha fogyni szeretnénk, válasszuk a lassabb, de biztosabb utat: állítsunk össze egészséges étrendet, és mozogjunk sokat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.