Szociális szolgáltatók Parkinsonos embereknek
Milyen szolgáltatásokat nyújtanak a szociális osztályok?
A szociális osztályok az önkormányzatok részét képezik, és azért felelősek, hogy különféle szociális és jóléti szolgáltatásokat biztosítsanak azoknak, akiknek szükségük van erre. Az ügyfelük többsége idős vagy olyan ember, akinek fizikai, mentális vagy tanulási problémái vannak.
A szociális szolgáltatási osztályok biztosítanak (vagy manapság egyre inkább megszervezik a hozzájutást) étkeztető klubokat, napközi központokat és bentlakásos otthonokat; gyakorlati segítséget otthon, mint például otthoni segítőt, házi gondozót és házhoz szállított ételeket, valamint átalakító és speciális felszerelést, ami lehetővé teszi az embereknek, hogy saját otthonukban maradjanak.
A szociális szolgáltató osztályok információval, tanáccsal és tanácsadással is szolgálnak azoknak, akik öregek vagy rokkantak és a gondozóiknak. A helyi telefonkönyvnek tartalmaznia kell a helyi szociális szolgáltató osztály elérhetőségeit. Ha mégsem, a háziorvosi rendelőben meg kell tudni adni az elérhetőségeket.
Idős édesanyám hozzám költözik, mivel már nem boldogul egyedül.
Hogyan tudhatom meg, milyen ellátási szolgáltatások érhetők el a körzetemben?
Fel kell vennie a kapcsolatot a szociális szolgáltató osztállyal és a háziorvossal. Feladatuk, hogy információval lássák el a szolgáltatásaikkal és azzal kapcsolatosan, hogy mely emberek felelnek meg nekik. Tanácsot tudnak adni az édesanyja szükségleteinek a felmérésére vonatkozóan, és el kell látniuk Önt a felmerülő költségekkel, kapcsolatos információval is.
- Parkinson-kór jellemző tünetei, agyműtétje
- Mi is az a Parkinson-kór?
- Mitől alakulhat ki a Parkinson-kór?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Átalakítás és elhelyezés
Az édesanyám egyedül él, de nagyon nehezen megy fel a lépcsőn. Milyen lehetőségei varrnak arra, hogy fenntartsa a függetlenségét? Sok különböző lehetősége van a kívánságaitól, bevételétől, s attól függően, hogy a ház átalakítható-e igényeinek megfelelően, és a szociális és lakásosztálytól helyileg kapható szolgáltatásoktól is függ.
Először le kellene ülnie vele, és megbeszélni, ő valójában mit akar. Ha az otthona minden tekintetben megfelelő, kivéve a lépcsőket, akkor úgy dönthet, hogy az alsó szinten lakik (ha van hely, és földszinti WC és tisztálkodási felszerelések), vagy megfontolhatja egy lépcsőlift beépítését. Ha úgy tűnik, előnyösebb egy másik házba költöznie, akár azért, hogy közelebb kerüljön a segítséghez, akár mert a jelenlegi házának a lépcsőkön kívül más hátrányai is vannak, mérlegelnie kell, hogy folyamodik-e áthelyezésért, vagy eladja a házat és vesz egy alkalmasabb ingatlant.
Hozzáállás és kapcsolatok
A Parkinson-kór valós, fizikai betegség, de ez olyan is, amit inkább az ember „ural”, mintsem az „uralja” embert. Bár néha nehéz lehet pozitívnak maradni, az ember viselkedésmódja és szemlélete a betegség kezelésével kapcsolatosan nagy különbséget jelenthet abban a vonatkozásban, hogy miként érez önmagával és Parkinsonos életével kapcsolatosan.
Ezt hangsúlyozták azok a Parkinsonos emberek, akik megírták tapasztalataikat. Sidney Dorros, egy amerikai, aki könyvet írt Parkinson: egy beteg véleménye címmel, s aki szeretett a „kiszolgáltatás nélküli szállásról” beszélni, emlékeztetett egy régi mondásra – „Ha citromot kapsz, készíts limonádét”! Egy másik, dán pszichológus,
Híres emberek tanácsai
Világossá válik, hogy sok múlhat azokon a magatartásformákon, amelyeket az első hetekben és hónapokban alakítanak ki a diagnózis felállítását követően, és az emberek azon hajlandóságán, hogy átbeszéljék a nehéz helyzetüket, s ha szükséges, segítséget kérjenek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.