Parkinson-kór: mik lehetnek a gyógyszerszedés hosszú távú hatásai?
A gyógyszereim nem hatnak oly hosszan, ahogy régebben, s így vannak olyan időszakok az újabb adag bevétele előtt, amikor nagyon lelassulok, és merev leszek.
Miért kezdődött ez el, és mit lehet tenni ez ellen?
Az Ön által tapasztaltak meglehetősen gyakoriak a néhány éves levodopa pótló kezelés után. A jelenséget gyógyszerhatás rövidülésnek hívjuk, oka, hogy a gyógyszer hatását veszti a következő adag bevétele előtt. Különféle elméletek vannak arra vonatkozóan, miért történik ez, de pillanatnyilag nincs kielégítő magyarázat.
A szájon át bevitt gyógyszerekkel a véráramban lévő gyógyszermennyiség viszonylag gyorsan fel-, s leszökik, de a Parkinson-kór korai szakaszában az agy általában képes kezelni ezen ingadozásokat, és eléggé egyenletesen reagál. Azonban ahogy az évek múlnak, úgy tűnik, hogy az agy kevésbé képes ezt megtenni, és az a jó hatás, amit a tablettákból nyerünk, elkezd változni a véráramlás szintjével.
Van néhány lehetséges mód arra, hogy megpróbáljuk megváltoztatni ezt a helyzetet, és beszélnie kell a háziorvosával és szakorvosával, hogy melyiket javasolja.
Négy fő lehetőség van:
- Az egész napi levodopa adagot körülbelül ugyanúgy tartsa, de kisebb adagokat gyakrabban vegyen be.
- Inkább az étkezés előtt vegye be a gyógyszereit, mint azzal együtt, hogy a levodopának az ételében lévő fehérjéből adódó versengése kevesebb legyen, és/vagy ossza el újra a napi fehérjeadagját (pl. hús, sajt és tojás), hogy legtöbbjét inkább az esti, mint a déli étkezésnél fogyassza. Ez minimumra csökkenti a napi tevékenységeinek a szétesését.
- Megfontolandó valamelyik levodopa készítmény contolled release (kontrollált kibocsátású) formájára való váltás. Állandóbban tartják a szinteket a véráramban, és csökkenthetik az ingadozást, de legtöbben úgy találják, hogy a késleltetett kioldás és a normális gyógyszer keverékére van szükségük.
Amennyiben ezek közül egyik sem működik Önnél, a szakorvosa mérlegelheti dopamin-agonista tabletták vagy kapszulák kipróbálását. Ha ezt választották, szükséges lehet a levodopa készítmény adagjának a csökkentése – különben túl sok önkéntelen mozgása alakul ki.
- Parkinson-kór jellemző tünetei, agyműtétje
- Mi is az a Parkinson-kór?
- Mitől alakulhat ki a Parkinson-kór?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A feleségem sok éve Parkinsonos, és a mára már elfogadható mozgékonyságról abszolút mozdulatlanságra vált néhány perc alatt.
Mi okozza ezt a hirtelen változást?
Az Ön kérdése nagyon jól írja le azt, amit mi be/ki (ON/OFF) jelenségnek nevezünk. Néhányan jojó effektusnak hívják. Ez általában olyan emberekkel történik meg, akik öt-tíz vagy több éve Parkinsonosok. Ezek az emberek egészen jól lehetnek, némi önkéntelen mozgással vagy nélküle, majd nem tudnak mozogni, lehet, hogy visszatér a remegés, s mindez néhány perc alatt.
Ez a periódus eltarthat egy ideig, és különbözik a lefagyástól, ami séta közben esik meg, s ami csupán másodpercekig tart, nem percekig vagy órákig. Ennek az ingadozásnak a magyarázata, mint a gyógyszerhatás-rövidülés jelenségnek, sem érthető, és a kutatások legfőbb tárgyát képezi. Más szóval, ahogy az évek telnek, az emberek nagyon érzékenyekké válnak a gyógyszer mennyiségére a véráramban, és ez indít el (néha nagyon gyorsan) változásokat a tünetekben attól kezdődően, hogy „fenn” van (jól van és képes mozogni, önkéntelen mozgásokkal vagy nélkülük), majd „lenn” (mozdulatlan remegéssel vagy nélküle).
A helyzet javítása még nehezebb, mint a gyógyszerhatás-rövidülés jelenségéé, bár a kezelésben általában ugyanazon változtatásokat próbálnak ki (az előző kérdésre adott válaszunkban felsoroltuk ezeket). A felesége szakorvosa lehet, hogy azt javasolja, próbálja ki inkább a dopamin-agonista injekciós változatát, amit apo-morfinnek (APO-go) hívnak, mint a tablettát.
A fiam önkéntelen mozgásoktól szenved, ami engem aggaszt. Biztos vagyok benne, hogy a gyógyszerek okozzák, s mondtam neki, nem kellene annyi tablettát bevennie.
Ő nem ért ezzel egyet. Mi a véleménye?
Gyakran mások jobban észreveszik az önkéntelen mozgásokat – és jobban is zavarja őket -, mint maga a beteg. A fia érve az, hogyha csökkenti a dózist, nem kap elegendő gyógyszert, és a Parkinson szimptómái (tünetei) visszatérnek. Ilyen helyzetben, különösen, ha a túl-mozgásai súlyosak, arra ösztönöznénk őt, hogy próbálja meg csökkenteni a dózist. Ha megpróbálja, és rosszabbul érzi magát vagy rosszabbul néz ki, lehet, hogy Ön is elfogadja, hogy még mindig jobb, ha önkéntelen mozgásai vannak, mint anélkül.
A fiának meg kell értenie, hogy az önkéntelen mozgások annak a jelei, hogy ez a legmagasabb dózis, amit még bevehet (vagy már épp átlépte a határt), tehát, nem kellene egyre több tablettát szednie és azt gondolnia, hogy ezek még jobban segítenek.
Az a félreértés, hogy a több gyógyszer segíthet, néhány embernél gyógyszermániához vezethet, amikor a következő adag ideje eljön. Bár érthető, amikor mozgásukban komoly ingadozást tapasztalnak, néha arra ösztönzi őket, hogy még több gyógyszert vegyenek be, mint ami ésszerű. Azok, akik úgy érzik, hogy az egész napi adagjuk nem megfelelő, beszéljék meg az orvosukkal, és ne csupán maguktól növeljék az adagot.
Az édesanyám nehezen nyel, és nagy problémát jelent a tablettáinak a bevétele. Mit tehetünk?
A nyelés problémát okozhat Parkinson-betegség esetén, bár nem nagyon gyakori a kezdetekben. Az orvosnak ki kell vizsgálnia más lehetséges okokat, és lehet, hogy elküldi az édesanyját egy gégész szakorvoshoz. Ha kiderül, hogy az édesanyja problémáit a Parkinson-kór okozza, a gyógyszerezését felül kell vizsgálni. Az antikolinerg-szerek kiszárítják a szájat, ami súlyosbítja a nyelési problémákat, így ha bármelyiket szedi közülük, az orvosa azt javasolhatja, hogy próbálja meg fokozatosan abbahagyni.
Két másik dolgot is lehet tenni
Először is, ha könnyebb számára a folyadékot lenyelni, mint a szilárd dolgokat, van vízoldékony formátumú levodopa készítmény. Lehet, hogy szükség van az adagok és az időzítés némi változtatására, és ezt az orvos elmagyarázza. Lehet, hogy rövid ideig próbálgatni kell, amíg ugyanazt a hatást el nem éri, mint az előző tablettáival.
A hagyományos levodopa tablettákat össze lehet törni, mielőtt felhasználják azt, és össze lehet keverni folyadékkal vagy egy kanálnyi joghurttal. Ez a tabletták lenyelését megkönnyítheti, és a felszívódást meggyorsíthatja. Az édesanyja szakorvosának vagy háziorvosának be kellene vonnia egy beszéd- és nyelvterapeutát a probléma kezelésébe. Speciálisan érdeklődnek a nyelés iránt, s gyakran javaslatokat tudnak tenni a baj enyhítésére.
Egyéb kezelések
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.