Mandulagyulladás gyermekkorban
A torok két oldalán, a száj mélyén csak részben látható, rózsaszín, ovális formájú, nyirokszövetből álló, két kis mirigy gyulladása. Elhelyezkedésükből és funkciójukból adódóan nevezhetjük ezeket a bejárati ajtóra szerelt ütközőknek is, amelyek nem engedik bejutni a beáramló levegővel együtt a különféle kórokozókat. A szervezetbe kerülve a kórokozók ugyanis a mandulákkal találkoznak először, amelyek elpusztítják azokat.
A garatmandulákkal együtt, amelyek az orr mögött található kis nyirokcsomók (csak megfelelő eszközzel láthatók), valamint a gége nyirokszövetével együtt alkotják a Waldayer-gyűrűt, ami egy nyirokszövetből álló védekezési rendszer.
Feladata a test megóvása a fertőzésektől, ezen a veszélynek nagyon is kitett pontján a szervezetnek. Éppen ezért a mandulák nagyon gyakran begyulladnak. Az akut mandulagyulladás elsősorban 4-8 éves kor között fordul elő, és általában társul hozzá a garatmandula és a fül megbetegedése is.
Okai
Vírusok, baktériumok vagy gombák okozzák. A baktériumok közül leggyakrabban a Streptococcus pyogenes, ami az emberi szervezetben a leggyakrabban előforduló kórokozó.
A linfatikus gyermek és a nyirokcsomó reakciók
Ha a gyerek elkezd közösségbe járni (bölcsődébe vagy óvodába), ez egyre gyakoribb, az idő múlásával pedig visszafejlődik. Lassanként, ahogy a gyerek növekszik, úgy lesznek a nyirokcsomók normális méretűek. Ügy tudjuk megállapítani, hogy a mirigyek puhák, hogy nem állnak szilárdan és nem fájnak. A gyerekorvos dolga eldönteni, hogy a gyerek nyirokcsomói idővel normálisak lesznek-e, vagy még későbbi vizsgálatok szükségesek.
Tünetek
A mandulák duzzadtak és vörösek, esetenként fehéres foltok borítják. Tartós torokfájás, nehézségek a nyelésben, fejfájás, valamint általános tünetek jellemzik, mint a láz, rosszullét, a nyaki nyirokcsomók megnagyobbodása. A megduzzadt mandulák gátolják a felülről beáramló levegő útját, a nehézkes nyelés pedig kiszáradáshoz vezethet. Ezen kívül tályog is kialakulhat. Ha a fertőzést a streptococcus okozta, szövődményként vesegyulladás és ízületi reumás láz is kialakulhat.
Diagnózis
A tünetek vizsgálatával. El kell dönteni, hogy bakteriális vagy vírusos eredetű-e a megbetegedés, hogy kell-e antibiotikumot adni vagy sem. Nagyon hasznos a garatváladék-minta, amelyet kitenyésztenek, és így biztos lesz a diagnózis, illetve könnyű kiválasztani a megfelelő antibiotikumot.
Terápia
A vírusos eredetű mandulagyulladás esetén csak tüneti kezelés lehetséges, az orvos lázcsillapítót, esetleg gyulladáscsökkentőt ír fel. A bakteriális fertőzések esetén antibiotikumokat adnak szájon át vagy izomba, injekció formájában. A kezelést követő három napon belül megszűnnek a tünetek, de az előírás szerint végig kell szedni az antibiotikumokat, nehogy a még életben maradt kórokozók újra megbetegítsék a szervezetet.
A kezelés alatt a gyermek minél többet pihenjen, igyon sokat (víz, tej, gyümölcslé, leves, ha lehet, nem túl melegen). A sebészeti beavatkozás, a mandulák eltávolítása csak a súlyos esetekben javasolt, mérlegelve az előnyöket és hátrányokat, amit a beavatkozás (és az altatás) okozhat. Minthogy a mandulák fontos immunszervek, ha szükségtelenül veszik ki azokat, csak egy újabb lehetőséget nyújtanak a légúti fertőzések számára.
Ezért a műtétet csak akkor javasoljuk:
- Ha mandulagyulladás kezelésére évente több mint hat alkalommal kell antibiotikumot adni, vagy a bakteriális eredetű mandulagyulladások száma a három téli hónapban meghaladja a hetet.
- Ha a mandula környékén tályog alakul ki, körülötte felgyülemlenek a kórokozók és gennyesedik.
- Ha a duzzadt mandula miatt az elzáródás tartósan fennáll, a levegő átjutását akadályozza, és a gyermek mindig a száján keresztül veszi a levegőt.
- Ha a nyaki nyirokcsomók a kezelések ellenére hat hónapja duzzadtak és fájnak.
Megelőzés
A mandulát megtámadó állandó fertőzések elkerülése érdekében:
- Ügyeljünk a gyermek személyes higiéniájára
- Ne járjon túlságosan korán közösségbe
- Legyen egyensúlyban a bél működése
- Folytasson egészséges életmódot, legyen sokat szabad levegőn
- Egyen zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát és bioélelmiszereket
Homeopátia
Láz esetén a következő gyógyszerek közül választhat: A Belladonna 5CH, ha a gyermek izzad. Az Aconitum nappellus 5CH, ha a mandulagyulladás megfázás után jelentkezik. A gennyes foltok esetén a Phytolacca decandra 9CH, a Mercurius cyanatus SCH és a Hepar sulfur 5CH adható.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.