Babaápolás

Gyümölcsök a baba étrendjében

Számos hasznos tápanyagot tartalmaz: cukrok (fruktóz), ásványi sók, oligoelemek, vitaminok (főleg A és C), rostok. Ahogyan a zöldséget, a gyümölcsöt is – mindig a szezonnak megfelelőt – fogyaszthatjuk főtten, de jobb, ha a baba nyersen kapja az étkezések között, esetleg uzsonnára. Ha megtehetjük, vásá­roljunk biogyümölcsöt; ebben az esetben elegendő alaposan megmosni, és héjával együtt elfogyasztani.

Ha ipari termelésből származik, akkor érdemes meghámozni. A hozzátáplálás során a leggyakrabban használt gyümölcs a húsos, savanykás alma. Fruktózban és rostokban gazdag, amelyek különösen hasznosak például gyomorrontás után. A körtét viszont enyhén lazító hatása miatt adjuk, ami a bélműködést szabályozza, csakúgy, mint a hashajtó szilva.

Milyen gyümölcsöt adjunk?

A szőlőcukorban és vitaminokban gazdag, és hámozás nélkül könnyebben emészthető. Az őszibarack és az eper is kiváló ásványianyag- és vitamintartalma miatt, de allergizálnak, ezért óvatosan vonjuk be a kisgyerek étrendjébe. Csakúgy, mint a görög- és a sárgadinnye; amelynek nagy a víz-, az ásványi só- és a rosttartalmuk. A sárgabarack szintén gazdag főként vízben és ásványi sókban, a banán pedig káliumban.

A füge, méregtelenítő hatású, rostokban gazdag, míg a kivi C-vitaminban. A kivi, ugyanúgy, mint a többi déligyümölcs (narancs, mandarin, klementin, citrom), allergizálhat. Ha a családban előfordul allergia, jobb, ha ezekkel a gyümölcsökkel megvárjuk a 12. hónap betöltését.

Majd eljön a gyümölcs ideje is

Az első néhány hónapban a gyermek számára felesleges a gyümölcs. A hatodik hónaptól kezdve már adhatunk reszelt gyümölcsöt, főleg azért, hogy a baba ismerkedjen a kanállal. Ha elutasítja, legyünk türelmesek, eljön majd annak az ideje is, hogy szívesen elfogadja a gyümölcsöt.

Aszalt gyümölcsök

Bár kalóriatartalmuk magasabb, mint a friss gyü­mölcsöknek, hiszen kivonták belőlük a vizet, viszont minden mást sűrítve tartalmaznak: cukrot, oligoelemeket, cellulózt, rostokat, vitaminokat. Ez a kiváló csemege készíthető például sárgabarackból, ananászból, banán­ból, fügéből, almából, szilvából, szőlőből. Habár a magas cukortartalom önmagában is tartósít, az élelmiszeripar gyakran más, káros tartósítószert is (kén-dioxid) ad hozzá. Jobb, ha bioterméket vásárolunk.

Száraz gyümölcsök

Azok a gyümölcsök és magok (gesztenye, mandula, dió, mogyoró, pisztácia, kesudió, fenyőmag), amelyek zsírokban (főként egyszeresen és többszörösen telített zsírsavak), valamint fehérjében és rostokban gazdagok, szegények viszont cukrokban. Különösen nagy kalória­tartalmuk van. A száraz, olajos magvak védenek az anyagcsere-betegségek ellen, mint az elhízás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint és a magas vérnyomás. Magas energiaértékük miatt lehetőleg reggelire vagy tízóraira kínáljuk, valamilyen gabonafélével együtt.

Héjas gyümölcsök

Önmagában az, hogy héjastul vesszük a gyümölcsöt, még nem azt jelenti, hogy jó minőségű, de még mindig egészségesebb, mint a tört, darált vál­tozat, amihez általában antioxidánsokat adnak, hogy kevésbé avasodjon meg és hosszabb ideig eltartható legyen.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.