Természetes édesítőszerek
A mesterséges édesítőszerekkel szembeni erősödő ellenérzések miatt egyre több szó esik a természetes édesítőanyagokról. Több olyan, növényekben megtalálható, édes ízű és ártalmatlan vegyületet sikerült izolálni, amelyek édesítőereje többszörösen meghaladja a szacharózét. A következőkben a természetes édesítők néhány fő képviselőjéről szólunk.
Édesgyökér-kivonat
Az édesgyökércukrot (medvecukor) vizes kioldással, savas kezeléssel, majd besűrítéssél nyerik, így egy barnás-fekete, kihűlve fénylő, kagylós törésű anyag keletkezik. Az édes ízt a glicirrizinsav adja, amely a gyökerekben 5-8, időnként 10-20 százalékban is megtalálható. Sói a szacharóznál 40-50-szer édesebbek, íze még 1:5000 hígításban is érzékelhető.
Édesítőszerként nem terjedt el, sajátos utóíze miatt. Külföldön üdítőitalok, likőrök, valamint gyógyszerek gyártásához használják. Újabban szabadalmak is napvilágot láttak az édesgyökér-szacharóz kombináció felhasználásáról gyümölcsitalok, sütemények, édesipari termékek, illetve citruslevek édesítésére.
Monellin
Egy Afrikában honos kúszónövény vörös bogyóiból izolálták Amerikában. Édesítő hatása mintegy 3000-szerese a répacukorénak; fogyasztása után intenzív édes íz marad vissza a szájban. Az afrikai bennszülött lakosság hosszú ideje használja édesítésre. A bogyókból kinyert anyag azonban hő és sav hatására elbomlik, így az iparban csak meglehetősen korlátozott használata lehetséges. Toxikológiai szempontból ártalmatlannak számít.
Sztevizoid
Paraguayban honos és kedvelt cserjéből nyerik, édesítőereje 300-szoros a répacukoréhoz képest. Az indiánok régóta használják a mate tea édesítésére. Rendkívül kalóriaszegény. A cserje nedvében átlagosan 7 százalékban fordul elő az édes ízű glükozid.
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
- A rugalmasság növelése edzéssel
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A növény termesztésének és az édes hatóanyag elkülönítésének nehézségei és költségei miatt széles körű terjesztését és ipari használatát nem kezdték el. A német élelmiszertörvény nem minősíti idegen adalékanyagnak, és nem esik semmiféle korlátozás alá. Ártalmatlansága – természetes anyag lévén -valószínűsíthető.
Oszladin
A közönséges foltos páfrányban mutatható ki. Tulajdonságairól még kevés információ van birtokunkban, a jelenlegi eredmények szerint édesítőanyagként lesz használható a későbbiekben.
Taumatin
Szudánban és Ugandában honos növényből állítják elő. Gyümölcsei három nagy, fekete magot tartalmaznak, amelyeket az édes ízt hordozó, átlátszó, gélszerű, világossárga maghéj vesz körül. Édesítő ereje 1500-szorosa a répacukorénak. Nagyon hosszan tartó édes utóíze van, gyenge mellékíz kíséretében. (Ha például a nyelvet taumatinoldattal benedvesítik, majd tiszta vizet isznak, a víz néhány percig édesnek hat.) Ipari felhasználhatóságát korlátozza, hogy édes ízét hő- és savhatásra elveszíti. A bennszülött lakosság a gyümölcsöt kenyér, tea és kompótok édesítésére használja.
Mirakulin
Nyugat-Afrikában honos növényben található anyag. A mirakulin voltaképpen a savanyú ízt alakítja át édessé, vagyis ún. ízmodifikátor. Meglehetősen drága és bomlékony vegyület, így szintén kevésbé elterjedt. Alkalmazására két lehetőség kínálkozik: étkezés előtt tabletta formájában elrágni (így utána a savanyú élelmiszer édesnek hat), vagy közvetlenül élelmiszerhez adagolni. A mirakulin stabil formájú kinyerése után tejtermékek (joghurt) és rágógumimasszák édesítésére irányuló szabadalmak jelentek meg. Előnye, hogy a termék cukor- és energiatartalma jelentősen lecsökkenthető. Ártalmas hatást nem mutattak ki a szervezetbe jutásakor.
Articsóka
Az articsókánál is a mirakulinnál ismertetett ízmódosító hatás tapasztalható. Az ízkialakítás pontos mechanizmusa és az élelmiszer-ipari alkalmazások jelenleg is kutatás alatt állnak.
Diterpenoid
A Pinea-fajták (Pinaceae-család) egyedei között számos édes ízt hordozó növény ismeretes. A lucfenyő gyantájából kinyert diterpenoid vegyületek váza a sztevizoidéhoz hasonló. Édesítőerejük 1600-2000-szerese a szacharózénak.
Dihidrokalkon
E vegyületeket már a mesterséges édesítőszereknél említettük. Alapanyagként a citrusok héjából nyert édes ízű anyagok szolgálnak. A naringin (grépfrút), a heszperidin (édes mandarin) és neoheszperidin (sevillai narancs) katalitikus hidrogénezése útján édes ízű, ún. dihidrokalkonok képződnek. A neoheszperidin-dihidrokalkon (E 959) édesítőereje 2000-szeres, míg a naringinből és heszperidinből származó anyagoké „csak” 200-300-szoros. Japánban éretlen mandarinból származó vegyület is forgalomba került, amelyet glükózzal kevertek; édesítőereje százszoros. A cukrászipari termékek előállítói nagy reményeket fűznek hozzá.
Az édes íz várható jövője
A tudomány sokszor jutott nagy felismerésekre, azonban ezeknek csak töredéke került át az ipari gyakorlatba. Ugyanez igaz az édesítőszerek területén is. A természetes anyagok üzemi alkalmazása – hasonlóan az aromákhoz – nehézkes, körülményes és gazdaságtalan, nem is beszélve az esetleges mellékízekről. Ártalmatlanságuk jóval valószínűbb, édesítő hatásuk rendkívül nagy – mégsem terjedtek el.
Mivel a cukorbetegség és az elhízás igen nagy problémát jelent, újra megkezdődtek a természetes édesítőszerekkel kapcsolatos kutatások. A realista szakirodalmak szerint azonban nagyobb mérvű alkalmazásuk a jövőben sem várható.
Külföldön háztartási célokra is forgalomba hoznak természetes édesítőszereket, így az egészségvédelmet szem előtt tartó családok hozzájuthatnak ezekhez. Az ilyen édesítőszerekből egy-két csepp is elég nagyobb lémennyiségek édesítésére, ezért hosszú ideig használhatók.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.