Egészségmegőrzés

Hogyan együnk több joghurtot?

Joghurt élettani szerepe

Szokatlan, hogy az ember szándékosan olyan ételt eszik, amely baktériumokat tartalmaz. A joghurt azonban kivételt képez. Úgy készül, hogy a tejet beoltják bizonyos baktériumtörzsekkel, amitől sűrű lesz az állaga, és sa­vanykás az íze. Mint a többi tejtermék, a joghurt is kivá­ló kalcium- és fehérjeforrás. Valódi hasznát azonban a gyártó által hozzáadott „jó” baktériumoknak köszönheti.

Segít a joghurt az emésztőrendszeri betegségekben?

IGEN A laktózérzékenyek és más gyomor-bél rendszeri pa­naszokkal küzdők étrendjének kiváló kiegészítője a joghurt.

A legtöbb embernek a baktéri­um szó hallatán betegséget okozó mikroorganizmusok jut­nak eszébe. Szervezetünk azon­ban „jó” baktériumok milliói­nak ad otthont, ezek segítenek sakkban tartani a „rosszakat”. Egyikük, az Lactobacillus acidophilus fenntartja a bél­rendszerben a mikroorganiz­musok egészséges egyensúlyát. Ma sok gyártó adja hozzá ezt a baktériumot más, hasznos­nak ismert baktériumokkal, ún. probiotikumokkal együtt a termékeihez.

Serkenti a joghurt az immunrendszert?

IGEN A joghurtfogyasztás erősíti a szervezet védekező erejét a betegséget okozó mikrobákkal szemben.

Az emésztőrendszernek nem csak az a szerepe, hogy fel­dolgozza az ember reggelijét, ebédjét és vacsoráját. Bármi­lyen valószínűtlenül hangzik, az immunrendszernek is fontos részét képezi. A belekben sok immunsejt található, és úgy tűnik, a joghurt elősegíti ezek működését.

Mind emberekben, mind laboratóriumi állatokban ki­mutatták, hogy a joghurthoz általában hozzáadott probiotikumok – az L. acidophilus, az L. casei és a Bifidobacterium bifidus – fogyasztása emeli a belekben egy fontos, fertőzéseket gátló fehérje, az immunglobulin-A termelését. A lymphocyták (egyfajta fehér­vérsejt) szintén kritikus szere­pet játszanak a szervezet védekezőrendszerében azáltal, hogy antitesteket és más, a fertőzéseket leküzdeni hivatott fehérjéket termelnek.

A tejtermékek a csontokhoz szükséges kalcium legjobb forrásai?

A tej és a tejtermékek valóban kiváló kalciumforrások. Életkortól függően, 2 dl zsírszegény tej a csontok egészségéhez szükséges kalcium napi mennyiségének harmadátnegyedét biztosítja. Az amerikai Nemzeti Csontritkulás Alapítvány (National Osteoporosis Foundation) férfiaknak és 50 év alatti nőknek napi 1000 milligramm, minden más felnőttnek pedig napi 1200 mg kalcium fogyasztását javasolja.

Magyarországon az Országos Élelmezés és Táplálkozástudományi Intézet napi 800 mg-ot javasol a felnőttek számára, terhes nőknek pedig 1000 mg-ot. A Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság ennél magasabb bevitelt javasol: egészséges felnőtteknek napi 1000 mg-ot, változókorban vagy csontritkulásban szenvedő nők esetében 1200-1500 mg-ot.

Kalcium források

Ugyanakkor nem csak tejtermékekkel gondoskodhatunk a szervezetünk számára szükséges kalciumról. Valójában nem is egyértelmű, hogy elengedhetetlenek-e az étrendben az erősebb csontok érdekében. (Az ázsiai nők, akik alig fogyasztanak tejtermékeket, feleannyira hajlamosak a csontritkulásra, mint az amerikaiak.) Mi több, az utóbbi időben napvilágot láttak olyan kutatási eredmények, amelyek szerint a túl sok tej szerepet játszhat bizonyos rákfajták (különösen a petefészek és a prosztatarák) kialakulásában. A legjobb, ha más forrásból is igyekszik hozzájutni a szükséges kalciumhoz. Kérdezze meg orvosát, szedjen-e étrend kiegészítőt, és egyen többet az alábbi élelmiszerekből.

  • Sötétzöld leveles zöldségek: A kelkáposzta és a mángold a legjobb választás. (A spenót is tartalmaz szerény mennyiségben kalciumot, de oxalát is van benne, amely gátolja az ásványi anyag megfelelő felszívódását.)
  • Babfélék, borsó és más hüvelyesek: Elkészítés előtt áztassa be őket, majd öntse le róluk a vizet, ne abban tegye fel őket főni, így kevesebb fitátot fog tartalmazni az étel ez a vegyület nehezíti a kalcium felszívódását a szervezetben.
  • Szezámmag: Az egyik legkitűnőbb kalciumforrás.
  • Dúsított élelmiszerek: Számos termék, a narancslétől a szójaszószon, a reggeli gabonapelyheken, kenyéren át egészen az ásványvízig, kalciummal dúsított változatban is kapható.

Natúr vagy gyümölcsös?

Vásároljunk zsírszegény natúr joghurtot ne ízesített, édes fajtát! A gyümölcsjoghurtok zöme édesítőszerrel és aromával teletömött „tejalapú” készítmény, és még a valódi gyümölcsdarabokat tartalmazókban is rengeteg a felesleges adalékanyag.

A mesterséges, finomított édesítőszerek megduplázzák a joghurt kalóriatartalmát, miközben tápértékét semmivel sem növelik. A boltban tehát natúr joghurtot vegyünk, és azt együk, akár magában, akár gyümölccsel vagy dzsemmel dúsítva. Így ugyanolyan finom lesz, mint a készen vásárolt gyümölcsjoghurt, csak kevésbé hizlal.

Reggeli turmixital akár mindennap

Készítése könnyebb nem is lehetne: 225 g zsírszegény natúr joghurtot turmixoljunk össze banánnal, egy marék friss vagy mirelit bogyós gyümölccsel, frissen facsart narancslével és pár jégkockával – pompás ízű, tápláló „folyékony reggeli”, melyben minden együtt van ahhoz, hogy jól induljon a nap. Másféle gyümölcsök, gyümölcslevek és vanília hozzáadásával is készíthető.

Joghurtmártás zöldségekhez

Zsírszegény natúr joghurtba vagy kefirbe keverjünk curryport és mézet – zsenge sárgarépához különösen finom, édesfűszeres mártás lesz. Aki szereti a mediterrán ízeket, apróra vágott friss bazsalikommal és citrommal is összemixelheti a joghurtot: szeletelt kígyóuborkához és cukkinihez kiváló öntet.

Joghurtos gyümölcsparfé

Elegáns, nagyméretű borospohárba vagy desszertestálba rétegezzünk zsírszegény natúr joghurtot, bogyós gyümölcsöket, mandaringerezdeket és natúr müzlit vagy tört mandulát. Hűtsük be. Rendkívül mutatós és finom, parfészerű vendégváró édesség lesz belőle.

Fagyasztott joghurt

Próbáljuk ki, amit az unokáink már nyilván tudnak: hogy milyen jó a joghurtfagyi! Tegyünk a mélyhűtőbe sovány natúr joghurtot, a doboz fedelén szúrjunk át pálcikát vagy műanyag kanalat. Ha megfagyott, elnyalogathatjuk, mint a jégkrémet, vagy turmixgépben friss gyümölcsökkel összekeverve ínycsiklandó desszertet készíthetünk belőle.

Álljunk ellen a csábításnak

Kaphatók olyan joghurtok és túrókrémek, amelyekhez külön kis rekeszben mellékelik a rászórható vagy belekeverhető ízesítőket, például csokireszeléket, cukordarát, kekszmorzsát, müzlit, lekvárt stb. A termékek címkéjét olvassuk el, mert a rátét sok zsiradékot és cukrot tartalmazhat, tehát hizlal, s a kis doboz natúr joghurt energiamennyiségét jóval 200 kalória fölé nyomja.

Szójatermékek

A szójajoghurt nem tejből, hanem erjesztett szójából készül, így telített zsírsavakat csak kis mennyiségben tartalmaz. Aki nem szereti, vagy nem fogyaszthatja a tejtermékeket, nyugodtan ehet ilyesmit, de tudni kell, hogy ez a változat jóval kevesebb kalciumot tartalmaz, mint a hasonló tejtermékek. Rendszerint magnézium, fehérje és B-vitamin is kevesebb van benne.

Házi túró joghurtból

Béleljünk ki egy edény fölé tett szűrőt konyhai törlőpapírral, majd öntsünk bele egy doboz natúr joghurtot. Takarjuk le, s másnapig hűtsük be. Reggelre az edény aljában savószerű folyadék gyűlik össze, a szűrőben pedig megtúrósodik a joghurt – a savanykás lé nagyon üdítő, míg a túró kalóriaszegény, finom és tápláló étel. Fogyaszthatjuk magában vagy zúzott fokhagymával, zöldfűszerekkel, pirospaprikával és némi zsírszegény tejföl hozzáadásával körözöttnek elkészítve. Mézzel édesítve is finom.

Tejföl helyett joghurt

Sok ételhez a tejföl helyett adhatunk natúr joghurtot, sőt kefirt is. Tegyünk például egy nagykanálnyit a sűrű bab- vagy lencselevesbe, majd hintsük meg borssal vagy zöldfűszerekkel – az avatatlan asztaltárs számára sosem derül ki, hogy nem tejföllel készült ez a pompás fogás!

Milyen tejtermék az író? Egészséges?

Az író a tej köpülésekor, a vaj kiválása után visszamaradó savanykás folyadék (nem tévesztendő össze a tej megalvadásakor keletkező átlátszó savóval). Fogyasztása nem igazán elterjedt, ezért csak bioboltokban, néha nagyobb szupermarketekben lehet találkozni vele. Egészséges, mert amellett, hogy vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, helyettesítheti vele a zsírosabb tejet vagy tejszínt süteményekben, krumplipürében és más ételekben. Néhány vizsgálat szerint a joghurthoz hasonlóan segítheti az emésztést.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.