Gyógynövények

Kígyógyökerű keserűfű – hatóanyagai, gyógyászati alkamazása, mellékhatásai

Kígyógyökerű keserűfű (Persicaria bistorta) története, alkalmazott drogok

A kígyógyökerű keserűfű cserzőanyag-tartalma miatt nyert gyógyászati felhasználást (hasmenés csillapítására, bőrgyulladás csökkentésére), de a hasonló céllal alkalmazott nö­vények között nem tartozott a legnépszerűbbek közé.

A Persicaria bistorta (L.) Samp. (syn. Polygonum bistorta L.) a keserűfűfélék családjába (Poly-gonaceae) tartozó évelő növény. Ude lápréteken egész Európában megtalálható, 30-120 cm magasra növő, hazánkban védett faj. Gyökértörzse 10 cm hosszú, 1 cm vastag, kemény, vörösbarna, hengeres, négy centiméterenként egyszer vagy kétszer görbült (innen a ma­gyar „kígyógyökerű” név), rövid szártagú, hosszant ráncolt, levélmaradványokkal fedett, harántul finoman gyűrűzött, számos gyökércsonkot visel.

Európa egyes helyein, valamint Törökországban és Közép-Ázsiában őshonos, Amerikában is meghonosított növény. Nedves réteken, vízparton és régi kertekben terem. Angol elnevezése (bistort) a latin bistorta szóból származik, ami kétszer csavartat jelent, és a növény gyö­kérformájára utal. Ismerik még kígyógyökér, illetve kígyógyom néven is. Régen kígyómarás ellen használták.

Már a középkorban egyaránt termesztették konyhai és gyógynövényként. Éhínségek idején a gyökerét és a levelét fogyasztották, hogy megmeneküljenek az éhhaláltól, különösen Oroszországban és Szibériában. A gyökér sok keményítőt tartalmaz; kenyeret készítettek belőle, vagy egyszerűen megsütötték. A kígyógyökerű keserűfű gyökere az egyik leghatásosabb összehúzó drog a növényvilágban.

Magas csersavtartalma miatt pestis- és himlőjárványok idején a láz csillapítására használták a 16-17. században. Nicholas Culpeper gyógynövényszakértő írta, hogy a keserűfű „gyógyítja a sárgaságot, elűzi a pestis, a kanyaró és más ragályos betegségek mérgét, amelyet izzadással távolít el a szervezetből”. A keserűfüvet ma is értékes vérzéselállító szerként használják sebek kezelésénél.

  • A kígyógyökerű keserűfüvet gyökérdugványról vagy tőosztással szaporíthatjuk tavasszal és ősszel.
  • Ez a fagytűrő évelő növény ked­veli a nedvességtartó talajt, va­lamint a napos vagy félárnyé­kos helyet.
  • Dekoratív virágzatának köszön­hetően dísze is lehet a kertnek.
  • Virágzás után vágjuk vissza.
  • Ha nem ügyelünk rá, könnyen elburjánzik.

Az Európai Gyógyszerkönyv 6.0 kötete szerint a Bistortae rhizoma (kígyógyökerű keserűfű gyökértörzs) a Persicaria bistorta egész vagy aprított gyökértörzse a járulékos gyö­kerek nélkül. A gyógyszerkönyv kritériumainak megfelelő drog pirogallolban kifejezett cserzőanyag-tartalma minimum 3%.

Konyha

Egy régi észak-angliai recept szerint keserűfűpuding készítésekor apró­ra vágott leveleket keverjünk össze csalán és más tavaszi növények le­veleivel, majd zab- és árpaalapra helyezve süssük meg. A keserűfű leve­leit salátákhoz is adhatjuk, gyökerét pedig alapos mosás és vízbe áztatás után megsüthetjük.

Csillagászat és vallás

A népi hiedelem úgy tart­ja, hogy ha a keserűfű gyöke­rét füstölőként égetjük, vagy forrázatát a ház körül elhint­jük, elűzhetjük a szellemeket a duzzanatokból. Ugyanez távol tartja a „természetfeletti” láto­gatókat is.

Gyógyászat

A keserűfű gyulladáscsökkentő; belsőleg gyógyítja a hasmenést, a vastagbélgyulladást, a vérhast és az erős menstruációt. Külső­leg alkalmazva vérzéselállító ha­tású, így sebekre, aranyérre, íny­betegségekre és tartós vérzés csillapítására használhatjuk.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A drog a cserzőanyagok mellett (amelyekből akár 15-20%-ot is tartalmazhat) bisztor-ta-vöröset (flobafen), speciális szerkezetű triterpéneket (cikloartánok), valamint nyo­mokban antrakinon-származékokat (emodin) tartalmaz. A gyökértörzs a cserzőanyagok-ból májusban tartalmaz a legtöbbet (kb. 3 5%), februárban a legkevesebbet (kb. 15%).

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A drogot a népi gyógyászatban hasmenés, gyomor-, bélhurut, hólyag-, méh- és vesevérzé­seknél alkalmazták.

Preklinikai vizsgálatok

A cserzőanyagok denaturálják a fehérjéket velük kovalens kötést képezve. így védőréteget (koagulációs membrán) alkotnak a bélnyálkahártya felszínén, csökkentik a bél érzékenysé­gét és a szekréciót és gátolják a toxinok felszívódását. A vegyületcsoport obstipáns hatása jól dokumentált.

A cserzőanyagok szabad fenolos hidroxilcsoportjaik révén jelentős antibakteriális, an-tifungális hatással is bírnak. Mivel a vegyületek a vér fehérjéit is kicsapják, így kisebb vérzések elállítására, kisebb sebek, égési sérülések kezelésére is használhatók.

A drog etanolos kivonatát erős gyulladáscsökkentő hatásúnak találták, hatáshordozó­ként a pentaciklusos triterpéneket azonosítottak.

A drog vizes kivonata erősen gátolta a triptofán-P1 (Trp-P-l) mutagenetikus aktivi­tását.

Humán bizonyítékok

Nincs adat kígyógyökerű keserűfűvel végzett humán klinikai vizsgálatról. A drog gyógyá­szati felhasználása a tradicionális alkalmazás során nyert tapasztalatokon és a cserzőanya­gok i ól dokumentált hatásán alapul.

Indikációk, adagolás

Külsőleg torok- és szájöblögető szerként, enyhe bőrgyulladások csökkentésére, belsőleg, mint hasmenésellenes szer alkalmazható, hasonlóan a többi, jelentős cserzőanyag-tartal-mú droghoz.

Általánosan alkalmazott dózisa napi 1-2 g, külsőleg literenként 50-60 g rizóma fel­használásával készíthető lemosásra használható kivonat. Ha a hasmenés néhány napon belül nem szűnik meg, orvoshoz kell fordulni.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

A kígyógyökerű keserűfű specifikus nemkívánatos hatásai, ellenjavallatai nem ismertek. A cserzőanyagok nagy dózisban irritálhatják a nyálkahártyát, ezért gyulladásos bélbetegségekben kerülni kell túlzott alkalmazásukat. Gátolhatják a gyógyszerek, ásványi anya­gok felszívódását, és az ajánlottnál nagyobb dózisban történő alkalmazásuk székrekedést okozhat. Hosszú távú használat esetén az emésztőenzimek gátlása miatt emésztési pana­szok jelentkezhetnek. Nagyobb adagokban vagy hosszabb időn át, folyamatosan történő alkalmazásuk ellenjavallt, mert májkárosodást okozhatnak.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.