Erdei mályva – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Erdei mályva (Malva sp.) története, alkalmazott drogjai
A Malvaceae családba tartozó erdei mályva (Malva sylvestris L.) parlagokon, erdők szélén termő kétéves vagy évelő növény. Feltehetőleg Dél-Európában és Ázsiában őshonos, de ma mát világszerte elterjedt. Szára 0,5-1 m magas, a virágok a levelek hónaljában képződnek, ibolyáslila színűek, sötétebb erezettel, májustól késő őszig virágzik.
A papsajtmályva (Malva negleeta Wallr.) egy vagy kétéves növény, levelei nem annyira tagoltak, halványlila vagy lehér virágai kisebbek, mint az erdei mályváé; fiatal hajtásai, levelei és az éretlen termések fogyaszthatók.
A mályva egy Európában őshonos növény, ami vadon nő az utak mentén, a réteken és a gyomtársulásokban. Helyenként igen elterjedt a tengerpartokon is, és Észak-Amerika északi államaiban.
Az angol botanikus, Nicholas Culpeper azt írta Complete Herbai című művében, hogy az
összes mályva „Vénusz alá tartozik”, utalva ezzel a középkori felhasználására szerelmi ügyek terén, bár a középkorban gyakran használták a szerelmi bájitalok ellenszereként. A rómaiak a fiatal hajtásokat ínyencségként fogyasztották. A virágait gyakran használják koszorúk készítésére május elsején, és tavasszal illatosító növénynek.
A mályvát valamikor egy mindent gyógyító növénynek tartották a népi gyógyászatban. A növényt festésre is használták.
- Fagy tűrő, évelő növény, mely a magvairól is elszaporodik. Virágainak árnyalata rózsaszíntől kékesmályváig terjed, májustól októberig nyílnak.
- A magvakat tavasszal vessük el.
- A nedvességtartó talajt és a napos helyeket szereti, de a félárnyékot is tűri.
- Ha a levelek gyűjtése a cél, késő júniusban vágjuk vissza, a szeptemberi második gyűjtésig bőven öntözzük, tápláljuk.
- A leszedett virágokat gyorsan szárítsuk meg, hogy ne veszítsék el a színüket.
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a Malva sylvestris virága (Malvae sylvestris flos) és a papsajtmályva, valamint az erdei mályva levele (Malvae folium) hivatalos drogként szerepel.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A levéldrog 6-8%, a virág valamivel több nyálkát (galakturoramnán, arabinogalaktán) tartalmaz. A levélben ezen kívül flavonoidok, a virágban antociánokat (delhdin- és malvi-din-glikozidokat) is találhatóak.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A mályvadrogok hideg vizes kivonatát a népi gyógyászatban belsőleg gyomorhurut, húgyúti panaszok, felső légúti megbetegedések, külsőleg sebek kezelésére alkalmazták.
Preklinikai vizsgálatok
Az erdei mályva virágjával kapcsolatban nem állnak rendelkezésre preklinikai vizsgálatok. Kísérleti állatokban (patkány) a papsajtmályva kivonata protektív hatásúnak bizonyult etanollal kiváltott gyomorfekély esetén.
Mivel jelentős mennyiségű nyálkát tartalmaznak, hatásuk értelmezéséhez felhasználhatóak a növényi nyalkákkal kapcsolatos kísérleti eredmények. Köhögéscsillapító hatásuk azzal magyarázható, hogy bevonják a gyulladt nyálkahártyát és csökkentik a köhögési ingert, valamint lokális gyulladáscsökkentő aktivitásuk is van.
Humán bizonyítékok
A drogokkal kapcsolatban nem állnak rendelkezésre klinikai vizsgálatok, a növények használata a népgyógyászati hagyományokon alapul. Nyálkahártya-irritációt csökkentő hatásuk poliszacharidtartalmuknak tulajdonítható.
Indikációk, adagolás
A drogok belsőleg a szájnyálkahártya irritációjának csökkentésére, száraz köhögés csillapítására, külsőleg borogatás tormájában furunkulus, bőrgyulladás kezelésére alkalmazható. Az erdei mályvavirág napi dózisa 5 g, egyszeri adagja 1,5-2 g, amelyből meleg vagy langyos vízzel készíthető kivonat. A mályvalcvél 3-5 grammjából ugyanilyen módon készíthető tea.
Konyha
A mályva levelei vitaminokban gazdagok. Csak a zsenge, fiatal leveleket és hajtásokat tegyük salátákba vagy pároljuk zöldségként. A marokkói konyhában a leveleket feldarabolják, párolják, aztán olívaolajban fűszerekkel, konzervált citrommal pirítják, hogy salátát készítsenek belőle. A mályva zsenge terméseinek (papsajtként ismerjük) diós íze van, és a salátákban nyersen fogyaszthatók.
Kézművesség
A mályva természetes festékanyagot termel, amiből krémszínű, sárga és zöld festéket lehet készíteni, attól függ, milyen pácot használunk a ruhában, gyapjúban vagy vászonban.
Figyelmeztetés
A túlzott használata hányingert és hasmenést okozhat. Ne fogyasszuk várandósság idején vagy szoptatáskor.
Gyógyászat
Az erdei mályva gyulladáscsökkentő, vérzéscsillapító és tisztító hatású. Készítsünk belőle forrázatot a köhögés, hörghurut, fájó torok, asztma és tüdőtágulás ellen. Szájöblítőként alkalmazzuk gyulladt ínyre; gargalizáljunk fájó torok és mandulagyulladás esetén. Borogatásként használjuk bőrgyulladásokra és rovarcsípésekre.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Nemkívánatos hatások, interakciók nem ismertek.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.