Orvosi somkóró – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Orvosi somkóró (Melilotus officinalis) történet, alkalmazott drogjai
Talán nem is sejtjük, hogy milyen gyakran fogyasztunk somkórót sörök, gyomorkeserűk, sajtok (pl. Gruyére) komponenseként – ezen termékekhez ugyanis ízesítőként adják a növényt. Virágzáskor gyűjtött hajtásának sokoldalú gyógyhatását már Dioszkuridész és Theofrasztosz is dicsérte.
Európában, Ázsiában és az Egyesült Államokban őshonos, de Britannia pusztáin és útjai mentén is fel-felbukkan. Utóbbi területen akkor honosodott meg, amikor nagy mennyiségben termelték szarvasmarhatakarmánynak a 18. században. Az Angliában édes lóhere néven is ismert somkórót már az egyiptomi idők óta használják a konyhában, a gyógyászatban pedig fülfájás és férgesség ellen vetették be. A görögök a somkóró borogatást
mérgek hatástalanítására használták; ki is szárították édes illatáért, amit „mézlótusznak” neveztek a görög meli („méz”) és a lotus összetételével, édes illatú virágaira utalva. Kiváló nektárforrás a méheknek, és jól illik természetes hatású kertekbe.
Az egész növény a szagos mügéhez hasonlóan kumarint tartalmaz, ami édes mandulaillatot kölcsönöz neki, ezért is használták később légfrissítőként. Egykor a tubákba tették, és molyűzőként alkalmazták.
- A pillangósvirágúak családjának tagja.
- Egynyári vagy kétnyári, attól függően, hogy mikor vetjük el a magvakat. Magról szaporítsuk kora tavasszal; önállóan is el tud szaporodni.
- A virágzó hajtásokat a fürtök kinyílása után gyűjtsük be és szárítsuk.
Zöldtrágyaként vetve gazdagítja a talajt, és jó szervesanyag- szolgáltató.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az Melilotus officinalis L. (Fabaceae) Közép-Európában szántókon, legelőkön előforduló, 50-100 cm magas, száradt állapotban kumarinszagú növény. Virága megnyúlt füzér, szirmai citromsárgák. Hármas levele hosszú nyelű, termése hüvely. Virágos hajtása Meliloti herba néven hivatalos a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben, amely legalább 0,3% kumarint tartalmaz.
Konyha
Csak a friss somkóró leveleket szabad használni, mert kiszáradás után mérgezővé válnak. Adhatjuk nyúlhúshoz, pörkölthöz és töltelékhez. A múltban sajtot is ízesítettek vele. A friss virágokat gyógyteákban, salátákban és tortadekorációként használhatjuk.
Gyógyászat
A somkóró aromás, nyugtató, köptető, görcsoldó és antibiotikus hatású. A gyógynövényszakértők a trombózis, a visszerek és az érhártyagyulladás kezelésére használják. A történelem során a duzzanatok és zúzódások enyhítésére alkalmazták. A friss növényből készült tea segíti az emésztést.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
Jellegzetes vegyületei a kumarinszármazékok (0,5-1%), amelyek a drog száradása során melilotozidból képződnek (főbb komponensei a kumarin, melilotol. melilotin). A növény hidroxikumarin-származékokat (szkopoletin és umbelliferon) is tartalmaz. Találhatóak még a drogban flavonoidok (kempferol, kvercetin) és triterpén-szaponinok (melilotigenin).
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A népi orvoslásban a somkóró herbájából készített gyógyteát vizelethajtásra, sárgaságra, „szem- és lábdagadásra” használták. Külsőleg fekélyek kezelésére, visszérgyulladásban bo-rogatóként alkalmazták.
Preklinikai vizsgálatok
In vitro kísérletekben a kivonatnak az erek falára kifejtett összehúzó hatását vizsgálták, állatkísérletek során pedig ödéma- és gyulladáscsökkentő hatását igazolták.
Humán bizonyítékok
Klinikai tanulmányok is alátámasztják a Meliloti herbából készült kivonat hatásosságát vénás elégtelenség következtében kialakuló panaszok enyhítésében. A kezelések során csökkent az ödéma mértéke, megszűnt a nehézláb-érzés. A vizsgálatok során a somkóróból készült kivonatot használták (400-600 mg kivonat), amihez még rutint (100-200 mg) adtak.
Indikációk, adagolás
Az orvosi somkóróból előállított készítmények belsőleg alkalmasak vénás elégtelenséggel kapcsolatos panaszok (nehézláb-érzés), visszeresség, thrombophlcbitis, aranyér és nyirokpangás kezelésére. Külsőlegcsen visszeres bántalmakkal járó állapotok és balesetek során keletkezett duzzanatok, ödémák kezelésére használhatóak fel.
A szárított drog napi adagja belsőleges alkalmazás esetén kb. 3 g (ennek kumarintartalma 3-30 mg), ami teaként fogyasztható el. Mivel a drog kumarintartalma igen változékony, célszerű standardizált kivonatot tartalmazó készítményeket alkalmazni. Külsőleg olyan kenőcs formájában használható fel, amelynek kumarintartalma grammonként 3-5 mg.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Mellékhatásként ritkán fejfájás előfordulhat. A somkóróban található kumarinoknak nincs véralvadásgátló hatása, de helytelen tárolás esetén a drogban a melilotsavból antikoaguláns hatású dikumarol-származékok képződhetnek (gyári készítmények esetén ennek lehetősége kizárható).
A drog nem tartalmaz fényérzékenyítő furokumarinokat, így ilyen jellegű nemkívánatos hatása nincs. Korábban állatkísérletek alapján azt feltételezték, hogy a kumarinok májkárosító hatásúak, de bebizonyosodott, hogy a somkóróban található vegyületek és metabolitjaik az emberi szervezetre nem veszélyesek.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.