Gyógynövények

Stefániagyökérhatóanyaga, alkamazása, mellékhatások

Stefániagyökér (Stephania tetrandra) története, alkalmazott drogjai

A magyarul stefániagyökérnek nevezett Stephania tetrandra S. Moore a Menispcrmaceae családba tartozó évelő kúszónövény, amely Ázsiában, Ausztráliában, Új-Zélandon és Új-Guineában honos. Szára akár 4 méter hosszúra is megnőhet, rajta spirálvonal mentén találhatók a viszonylag nagy, pajzs alakú levelek. Virágai aprók, bennük a porzók korona alakban rendeződnek, innen a nemzetségnév is, amelynek jelentése görögül: korona. A kínai hagyományos orvoslás egyik legfontosabb gyógynövénye, amelyet han jang ji néven ismernek.

Az Európai Gyógyszerkönyv 7.0 kötetében is hivatalos drogot a Stephania tetrandra tisz­tított, aprított és szárított gyökerei szolgáltatják, amelyre a Gyógyszerkönyv (a Kínai Gyógyszerkönyvvel megegyező) tetrandrinban kifejezett minimum 1,6% alkaloidtartal­mat (tetrandrin és fangchinolin) ír elő. (Bár a gyógyszerkönyvek kategorikusan ezt a fajt rögzítik drogot adó forrásnövényként, meg kell jegyezni, hogy számos közeli rokon faj – S. cepharantha, S.glabra, S.japonica, S. venosa- tradicionális felhasználásáról is vannak adatok.)

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

Az Európai Gyógyszerkönyvbe felvett faj számos alkaloidot tartalmaz, ezek közül ki­emelkedő jelentőségű a tetrandrin és a fangchinolin. A nemzetség fajaiból e specifikus alkaloidok mellett flavonoidokat. lignánokat, sztermeket, terpenoid és kumarin vegyüle­teket mutattak ki.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

Tradicionális alkalmazása az asztma és különböző eredetű köhögések kezelése, fájdalom­csillapítás, reumatikus és ízületi gyulladásos állapotok kezelése mellett diuretikumként és lázcsillapítóként való felhasználásokra terjed ki.

Preklinikai vizsgálatok

A drog májvédő, antifibrotikus hatását kísérletes gyulladásos modellek segítségével vizs­gálták. A tetrandrin és a fangchinolin szén-tetrakloriddal kiváltott cirrózismodellben a szérum GOT és GPT szintjeit csökkentette. A drog kivonatának antifibrotikus hatását patkányban kiváltott kísérletes májfibrózis esetén is igazolták

Patkánymáj csillagsejteken antiproliferatív és proapoptotikus hatást igazoltak a drog és a tiszta tetrandrin esetén is.

Streptozocin-indukált diabéteszes egérben a gyökér kivonata növelte az inzulinszintct és csökkentette a vércukorszintet. Ugyancsak diabéteszes egérben a langchinolin szigni­fikáns mértékben, a vizes kivonatnál közel négyszer hatékonyabban csökkentette a vér­cukorszintet.

Mindezeken túl a tetrandrinról antiallergiás, tüdőér- és légúti simaizom-összehúzó­dást gátló, és kalciumcsatorna-antagonista hatások ismeretesek.

Magas vérnyomásos patkányokon igazolták a tetrandrin és a fangchinolin hipotenzív hatásait. A két vegyület hosszantartó kontrakciót indukált az aorta simaizomzatán, gá­tolta a noradrenalin-indukálta Ca2 + -beáramlást. valamint csökkentette az artériás közép­nyomást.

Humán bizonyítékok

Klinikai vizsgálatokat a tetrandrinnal czeddig elsősorban Kínában végeztek. Számos vizs­gálatban alkalmazták magas vérnyomás csökkentésére önállóan, illetve reszcrpinnel vagy tiazid diuretikumokkal együtt. Két-két vizsgálat antiaritmiás és angina ellenes indikációit értékelte. Valamennyi tanulmányban hatásosnak találták a vegyületet az adott indikációra, ám e vizsgálatok minősége sajnos nem érte el a jelenleg elvárható színvonalat (nem alkal­maztak placebó- vagy aktív kontrollt, kettős vak elrendezést stb.), így eredményeik értéke is fenntartással kezelendő.

Indikációk, adagolás

A Kínai Gyógyszerkönyv oliguriával társuló ödéma, rheumatoid arthritis és magas vérnyo­más kezelésére javallja. Magyarországi forgalmazásáról nincsenek adatok. Adagolás tekinte­tében a Kínai Gyógyszerkönyvet veszi alapul az irodalom: itt 4,5-9 g drog a napi adag.

A tiszta tetrandfint Kínában évtizedek óta használják szilikózis, autoimmum betegségek és magas vérnyomás kezelésére. A vegyület iránti nagy kutatás-fejlesztési érdeklődés a stefániagyökér drogját, mint nyersanyagot, igen értékessé teszi, különösen annak fényé­ben, hogy a tetrandrin totálszintézise bonvolult, illetve az extrakcióval történő kinyerés­sel szemben gazdaságtalan.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Kutyákon és majmokon végzett krónikus toxicitási vizsgálatokban súlyos mértékű szöveti irritációt, nyirokszövet-károsodást és májkárosodást figyeltek meg.

Specifikus ellenjavallatokról nincs információ, interakciók tekintetében ismeretes, hogy a tetrandrin a reumatoid arthritis kezelésérc alkalmazott ciklosporinnal szinergista kölcsönhatást lejt ki.

Megfelelő biztonságossági adatok hiányában a termés használata terhességben és szop­tatás során nem ajánlott.

Az a sajátos helyzet, hogy a hagyományos kínai orvoslási rendszer sokszor egy drog­név mögött számos torrásnövényt ért, sajnos, súlyos veszély és/vagy hibaforrást rejt(het) magában. Ennek egyik legkirívóbb példája az elhíresült jang ji eset volt. A kínai fang ji ál­talános drognév elsősorban a Stephania letrandra gyökérdrogjára vonatkozik.

Ugyanakkor több, botanikáikig és hatóanyagtartalmában egyaránt igen különböző növénynek van eh­hez hasonló neve (Aristolochiafangchi e’s Aristolochia wesllandi -guangfangji, Coeeuliis trilobus – mim fang ji, Sinomtnium acutum var. cinerascens – maofang ji, Dioloclisia chmensis – hua fang ji), amelyek azonban nem feltétlenül helyettesíthetőek egymással.

Ezt a tényt a termékek gyártásánál nem mindig veszik figyelembe, amint azt az 1999-es, elsőként Belgiumban kirobbant botrány is illusztrálta. Egy fogyasztószerként alkalmazott fang ji tartalmú készítményben a Slephania lelrandra helyettesítésére felhasznált – és fel nem tüntetett – Aristolochia fangchi hatására közel 200 betegnél súlyos, veseleálláshoz vezető nefropátiát diagnosztizáltak. Az A. fangchi ugyanis – a S. tetrandrával ellentétben – vesekárosító arisztolochiasavat tartalmaz.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.