Orvosi pemetefű, gyógyír a száraz köhögésre
Az ajakosvirágúak (Lamiaceae) családjába tartozó évelő növény. Hazánkban kötött, agyagos, illetve homokos talajon, legelőkön, töltések szélén, parlagon, napos, száraz helyeken él.
Gyökere elágazó, mélyre hatoló. Szára 60 cm magasra is megnő, elágazó, ajakosokra jellemzően négyoldalú. A szár alsó része fehér szőrökkel borított. Levelei nyelesek, keresztben átellenesek, lefelé hajlók. Kerek vagy tojásdad alakúak, csúcsuk tompa, a levélváll nyélre keskenyedő. A levelek széle csipkés, felszínük ráncos, ritkán szőrözött, a fonákuk dúsan, fehéren molyhos. Virágai a szár felső részén gömbölyű álörvökben állnak, a levelek hónaljában képződnek. A virágzat 30-50 virágból tevődik össze. Kétajkúak, a párta forrt szirmú, a csészelevelek szintén forrtak, molyhosak. A csészékre jellemző a 10 szúrós hátragörbült fog. Színük fehér, júniustól júliusig nyílnak. Termése makkocska.
A drogot a virágzás előtt gyűjtött zsenge, leveles hajtások adják, melynek leírása szerepel a magyar gyógyszerkönyvben. Fűszeres illatát szárítás során elveszíti, íze csípős, keserű.

Kémiai alkotórészek:
keserűanyag (marrubin triterpénvegyület 0,3-1%), flavonoidok, antocián-vegyületek, cserzőanyag, zsír, nyálka, gyanta, viasz, illóolaj, pektin, C-vitamin. Hatás: epehajtó (marrubintartalom hatása), hashajtó, nyugtató, nyákoldó, köptető, gyulladáscsökkentő.
Alkalmazás:
A teát egy teáskanál drogból, 150 ml vízzel leforrázva készítik, 10 percig állni hagyják, majd szűrik. A napi adag 2-3 csésze langyos tea. Epehólyag-, májműködés zavarai esetén fogyaszthatjuk. Serkenti a májműködést, segíti az emésztést. Epevezeték-gyulladás kezelésére borsmentával, gyermekláncfűvel kombinálható (teakészítésnél a három komponensből egyenlő mennyiséget használnak fel). Légcsőhurut, hörghurut esetén a pemetefűtea nyálkahártya-bevonó és köptetőszer. Mézzel ízesítve isszák. Száraz köhögés, asztma ellen is hatásos. Nyugtató hatása révén már kis adagban szabályozza a szívritmust, oldja az idegfeszültséget. A pemetefűből gyógycukorka, likőr, szörp is készül, melyet torokfájáskor, rekedtség esetén használnak.
Külsőleg:
gyulladáscsökkentő hatású, forrázatát bőrbetegségeknél – ekcéma, sömör -, sebkezelésnél lemosószerként alkalmazzák, gyorsítja a sebgyógyulást.

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.