Tölgyfa és a törpefenyő hatóanyaga, alkamazása, mellékhatások
Tölgyfa (Quercus sp.) története, alkalmazott drogjai
A germán-kelta kultúrában a tölgyfa a druidák legfontosabb kultikus növénye volt. Kérgének adsztringens hatását már az ókorban is ismerték, főzetét és alkoholos kivonatát légúti és gasztrointesztinális megbetegedések kezelésére, valamint vérzéscsillapításra használták. A tölgyfa kérgét bőrök cserzésére is alkalmazták.
A Quercus cortex Ph. Hg. VIII. a Fagaceae családba tartozó kocsányos tölgy (Quercus robur L.), kocsánytalan tölgy (Q. petraca (Matt.) Liebl.), ritkábban a molyhos tölgy (Q.pu-bescens Willd) fiatal ágairól lehántott kéreg. A drogot természetes állományokból gyűjtik. A fiatal ágak vagy tuskóhajtások sima kérgét rendszerint március-április táján hántják le, majd gyorsan megszárítják. A Gyógyszerkönyv kritériumainak megfelelő drog pirogallol-ban kifejezett cserzőanyag-tartalma legalább 3%.
A Q. robur és Q. petraca egész Európában, így Magyarországon is honos, akár 40-50 m magasra megnövő, karéjos levelű, erdőalkotó fajok. A Q. pubescens kisebb termetű (max. 20 m), elterjedési területe Dél- és Délkelet-Európára korlátozódik. A makk kocsányának hossza a három fajnál különböző.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A tölgyfakéreg a növényfajtól és a gyűjtés idejétől függően változó összetételű 8-20% cserzőanyagot tartalmaz. Ennek több mint fele ellagitannin, kisebb része pedig átlagosan 6 monomerből felépülő katechintípusú cserzőanyag. Találhatók benne továbbá ún. komplex cserzőanyagok (flavano-ellagitanninok és procianidino-ellagitanninok) is. A drog 10% triterpént (triterpén-szaponinokat, szterineket) is tartalmaz.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A népi gyógyászatban a tölgyfakérget belsőleg az emésztőtraktus krónikus gyulladása, véres széklet, hasmenés, méhvérzés, véres köpetürítés, láz esetén alkalmazták. Külsőleg fürdető-, lemosószer aranyér, visszér, méhvérzés, fehérfolyás kezelésére. Főzetével kiütéseket, viszkető, nedvedző, himlő ekcémás bőrfelületet, gyulladt szemet borogattak, torokgyulladásban gargarizmaként alkalmazták.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Preklinikai vizsgálatok
A tölgyfakéreg gyógyászati felhasználása cserzőanyag-tartalmán alapul. A cserzőanyagok a fehérjékkel kovalens kötést képezve irreverzibilisen kicsapják azokat, és így védőréteget alkotnak a bélnyálkahártya és a gyulladt bőr felszínén, csökkentve a szekréciót, gátolva a toxinok felszívódását, végső soron mérséklik a hasmenést, valamint gyorsítják a gyulladás gyógyulását.
A cserzőanyagok antibakteriális hatásúak, valamint megkötik a toxinok egy részét, ezért fertőzéses eredetű hasmenések esetén is kedvező hatásúak.
In vitro mérték a Q. petraca kérgének relatív adsztringens (RA) hatását. A Tanninum (Acidum tannicum) hatásához (RA – 1,0) viszonyítva a drog vizes kivonatának RA értéke 0,6, a proantocianidin-frakciójáé 1,14 volt. Kimutatták a tölgyfakéreg-kivonat egyes herpesz- és influenzatörzsek elleni in vitro virusztatikus hatását. A cserzőanyag-frakció anthelmintikus hatását in vitro igazolták fonalférgek ellen. A Quercus cortex triterpénjei az epesavakkal reakcióba lépve csökkentették a kísérleti állatok szérum-koleszterinszintjét.
Humán bizonyítékok
A drog hasmenés-csillapító hatását alátámasztó humán bizonyítékok hiányoznak. A tölgyfakéreg gyógyászati felhasználását hosszú idejű tradicionális alkalmazása, in vitro vizsgálatok, valamint magas cserzőanyag-tartalma támasztja alá.
Indikációk, adagolás
A tölgyfakéreg belsőleges használata akut hasmenésben javasolt. Helyileg alkalmazható öblögetőként szájüregi és felső légúti, fürdőként genitális és anális gyulladások kezelésére. Külsőleg ajánlható gyulladásos bőrbetegségek terápiájában, amennyiben nem okoz irritációt.
Belsőleges napi dózisa 3 g aprított drog vagy ennek megfelelő készítmény forrázat vagy főzet formájában. Külsőleges használatra 20 g drogból 1 liter vízzel kell forrázatot készíteni, amellyel a szájüreget vagy a torkot naponta többször kell öblögetni. Borogatáshoz a kivonat ugyanígy készítendő. Ülőfürdőt a kúra elején naponta egyszer (kb. 20 perc), később hetente 2-5 alkalommal kell alkalmazni. Ehhez literenként 5 g drogot használunk.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Külsőleg nem alkalmazható nagy területű, nedvedző, hámló ekcéma és bőrsérülés esetén. A teljes testfelületet ellepő kádfürdőzésre nem használható fel. Belsőleg alkalmazva egyes gyógyszerek felszívódását gátolhatja. Ha a hasmenés három napig nem múlik el, feltétlenül orvoshoz kell fordulni.
Törpefenyő (Pinus mugo) története, alkalmazott drogjai
A törpefenyő Európa magas hegyeiben őshonos, alacsony termetű fa, amely a hegyoldalakon áthatolhatatlan bozótosokat alkot. A gyógyászatban a Pinus mugo (Pinaceae) friss tűleveleiből és ágvégeiből vízgőz-desztillálással kinyert illóolaját (Pini pumilionis aetheroleum Ph. Eur. 5-8, törpefenyő olaj) használják fel, amely tiszta, színtelen vagy halványsárga, jellegzetes szagú folyadék.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
Az illóolaj fő tartalomanyaga a monoterpének közé tartozó β-karén, az α- és β-pinén.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A népi gyógyászatban az illóolajat külsőleg és belsőleg hörghurut, felső légúti megbetegedések esetén, külsőleg reumatikus és neuralgiás fájdalmak esetén alkalmazzák.
Preklinikai vizsgálatok
Számos más illóolajhoz hasonlóan antiszeptikus, köptető, hiperémizáns hatású. A törpe-fenyő olajával nem végeztek modern preklinikai vizsgálatokat.
Humán bizonyítékok
Gyógyászati értéke a tradicionális felhasználás során nyert bizonyítást, az illóolajjal részletes humán vizsgálatokat nem végeztek.
Indikációk, adagolás
Nyákoldó, enyhe antiszeptikus hatása miatt hörghurut, felső légúti megbetegedések kezelésére, helyi vérbőséget okozó hatása következtében reumatikus és neuralgiás fájdalmak esetén alkalmazható. Inhaláláshoz pár csepp illóolajat forró vízbe kell cseppenteni és belélegezni. Fürdő készítéséhez 0,025 g illóolajat kell adagolni 1 l vízhez. A fürdő 35-38 C˚-os legyen, időtartama pedig 10-20 perc. Fájdalomcsillapításra néhány csepp illóolaj, vagy az olajat tartalmazó kenőcs a fájó testrészre bedörzsölve alkalmazandó.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Nem alkalmazható asztma és szamárköhögés esetén, mivel fokozhatja a hörgők görcsét. Irritációt okozhat a bőrön és a nyálkahártyákon. Kiterjedt bőrsérülés, láz, szívelégtelenség, magas vérnyomás esetén fürdő készítésére nem használható fel.