Gyógynövények

Tölgyfa és a törpefenyő hatóanyaga, alkamazása, mellékhatások

Tölgyfa (Quercus sp.) története, alkalmazott drogjai

A germán-kelta kultúrában a tölgyfa a druidák legfontosabb kultikus növénye volt. Kérgé­nek adsztringens hatását már az ókorban is ismerték, főzetét és alkoholos kivonatát légúti és gasztrointesztinális megbetegedések kezelésére, valamint vérzéscsillapításra használ­ták. A tölgyfa kérgét bőrök cserzésére is alkalmazták.

A Quercus cortex Ph. Hg. VIII. a Fagaceae családba tartozó kocsányos tölgy (Quercus robur L.), kocsánytalan tölgy (Q. petraca (Matt.) Liebl.), ritkábban a molyhos tölgy (Q.pu-bescens Willd) fiatal ágairól lehántott kéreg. A drogot természetes állományokból gyűjtik. A fiatal ágak vagy tuskóhajtások sima kérgét rendszerint március-április táján hántják le, majd gyorsan megszárítják. A Gyógyszerkönyv kritériumainak megfelelő drog pirogallol-ban kifejezett cserzőanyag-tartalma legalább 3%.

A Q. robur és Q. petraca egész Európában, így Magyarországon is honos, akár 40-50 m magasra megnövő, karéjos levelű, erdőalkotó fajok. A Q. pubescens kisebb termetű (max. 20 m), elterjedési területe Dél- és Délkelet-Európára korlátozódik. A makk kocsányának hossza a három fajnál különböző.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A tölgyfakéreg a növényfajtól és a gyűjtés idejétől függően változó összetételű 8-20% cserzőanyagot tartalmaz. Ennek több mint fele ellagitannin, kisebb része pedig átlagosan 6 monomerből felépülő katechintípusú cserzőanyag. Találhatók benne továbbá ún. komp­lex cserzőanyagok (flavano-ellagitanninok és procianidino-ellagitanninok) is. A drog 10% triterpént (triterpén-szaponinokat, szterineket) is tartalmaz.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A népi gyógyászatban a tölgyfakérget belsőleg az emésztőtraktus krónikus gyulladása, véres széklet, hasmenés, méhvérzés, véres köpetürítés, láz esetén alkalmazták. Külsőleg fürdető-, lemosószer aranyér, visszér, méhvérzés, fehérfolyás kezelésére. Főzetével kiüté­seket, viszkető, nedvedző, himlő ekcémás bőrfelületet, gyulladt szemet borogattak, torok­gyulladásban gargarizmaként alkalmazták.

Preklinikai vizsgálatok

A tölgyfakéreg gyógyászati felhasználása cserzőanyag-tartalmán alapul. A cserzőanyagok a fehérjékkel kovalens kötést képezve irreverzibilisen kicsapják azokat, és így védőréteget alkotnak a bélnyálkahártya és a gyulladt bőr felszínén, csökkentve a szekréciót, gátolva a toxinok felszívódását, végső soron mérséklik a hasmenést, valamint gyorsítják a gyulladás gyógyulását.

A cserzőanyagok antibakteriális hatásúak, valamint megkötik a toxinok egy részét, ezért fertőzéses eredetű hasmenések esetén is kedvező hatásúak.

In vitro mérték a Q. petraca kérgének relatív adsztringens (RA) hatását. A Tanninum (Acidum tannicum) hatásához (RA – 1,0) viszonyítva a drog vizes kivonatának RA ér­téke 0,6, a proantocianidin-frakciójáé 1,14 volt. Kimutatták a tölgyfakéreg-kivonat egyes herpesz- és influenzatörzsek elleni in vitro virusztatikus hatását. A cserzőanyag-frakció anthelmintikus hatását in vitro igazolták fonalférgek ellen. A Quercus cortex triterpénjei az epesavakkal reakcióba lépve csökkentették a kísérleti állatok szérum-koleszterinszintjét.

Humán bizonyítékok

A drog hasmenés-csillapító hatását alátámasztó humán bizonyítékok hiányoznak. A tölgy­fakéreg gyógyászati felhasználását hosszú idejű tradicionális alkalmazása, in vitro vizsgála­tok, valamint magas cserzőanyag-tartalma támasztja alá.

Indikációk, adagolás

A tölgyfakéreg belsőleges használata akut hasmenésben javasolt. Helyileg alkalmazható öblögetőként szájüregi és felső légúti, fürdőként genitális és anális gyulladások kezelésé­re. Külsőleg ajánlható gyulladásos bőrbetegségek terápiájában, amennyiben nem okoz irritációt.

Belsőleges napi dózisa 3 g aprított drog vagy ennek megfelelő készítmény forrázat vagy főzet formájában. Külsőleges használatra 20 g drogból 1 liter vízzel kell forrázatot készíteni, amellyel a szájüreget vagy a torkot naponta többször kell öblögetni. Borogatáshoz a kivonat ugyanígy készítendő. Ülőfürdőt a kúra elején naponta egyszer (kb. 20 perc), később hetente 2-5 alkalommal kell alkalmazni. Ehhez literenként 5 g drogot hasz­nálunk.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Külsőleg nem alkalmazható nagy területű, nedvedző, hámló ekcéma és bőrsérülés esetén. A teljes testfelületet ellepő kádfürdőzésre nem használható fel. Belsőleg alkalmazva egyes gyógyszerek felszívódását gátolhatja. Ha a hasmenés három napig nem múlik el, feltétle­nül orvoshoz kell fordulni.

Törpefenyő (Pinus mugo) története, alkalmazott drogjai

A törpefenyő Európa magas hegyeiben őshonos, alacsony termetű fa, amely a hegyolda­lakon áthatolhatatlan bozótosokat alkot. A gyógyászatban a Pinus mugo (Pinaceae) friss tűleveleiből és ágvégeiből vízgőz-desztillálással kinyert illóolaját (Pini pumilionis aetheroleum Ph. Eur. 5-8, törpefenyő olaj) használják fel, amely tiszta, színtelen vagy halvány­sárga, jellegzetes szagú folyadék.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

Az illóolaj fő tartalomanyaga a monoterpének közé tartozó β-karén, az α- és β-pinén.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A népi gyógyászatban az illóolajat külsőleg és belsőleg hörghurut, felső légúti megbetege­dések esetén, külsőleg reumatikus és neuralgiás fájdalmak esetén alkalmazzák.

Preklinikai vizsgálatok

Számos más illóolajhoz hasonlóan antiszeptikus, köptető, hiperémizáns hatású. A törpe-fenyő olajával nem végeztek modern preklinikai vizsgálatokat.

Humán bizonyítékok

Gyógyászati értéke a tradicionális felhasználás során nyert bizonyítást, az illóolajjal rész­letes humán vizsgálatokat nem végeztek.

Indikációk, adagolás

Nyákoldó, enyhe antiszeptikus hatása miatt hörghurut, felső légúti megbetegedések ke­zelésére, helyi vérbőséget okozó hatása következtében reumatikus és neuralgiás fájdalmak esetén alkalmazható. Inhaláláshoz pár csepp illóolajat forró vízbe kell cseppenteni és belé­legezni. Fürdő készítéséhez 0,025 g illóolajat kell adagolni 1 l vízhez. A fürdő 35-38 C˚-os legyen, időtartama pedig 10-20 perc. Fájdalomcsillapításra néhány csepp illóolaj, vagy az olajat tartalmazó kenőcs a fájó testrészre bedörzsölve alkalmazandó.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Nem alkalmazható asztma és szamárköhögés esetén, mivel fokozhatja a hörgők görcsét. Irritációt okozhat a bőrön és a nyálkahártyákon. Kiterjedt bőrsérülés, láz, szívelégtelen­ség, magas vérnyomás esetén fürdő készítésére nem használható fel.