Örménygyökér termesztése, gyógyászatai használata
Örménygyökér története, általános ismertetője
Az örménygyökér az egyik legnagyobb termetű évelő lágyszárú növény. A fészkesvirágúak családjába (Asteraceael tartozik, Ázsiából származik, és Kínában, Mongóliában és Koreában is megtalálható. Európába is eljutott, ahol nagyra értékelték, főként Hollandiában, Svájcban, Németországban és Franciaországban, mert népszerű volt a belőle kivonható olaja miatt. Valamikor az abszint ízesítésére használták. Észak-Amerikába a telepesek juttatták el, és ma már Új-Skóciától Észak-Karolináig, nyugaton Missouriig honosították.
A rómaiak a gyökereit zöldségként ették. Plinius szerint Júlia Augusta császárnő kijelentette, hogy: „Ne teljen el nap úgy, hogy nem ettünk a cukrozott gyökérből, hogy segítsük az emésztést és vidámak legyünk.” A helenium név újabb etimológiai magyarázata: trójai Helené állítólag egy csokor örménygyökeret tartott a kezében, amikor Parisz magával vitte; egy másik legenda szerint az általa elhullajtott könnyekből nőtt ki a növény. A középkorban a patikusok lapos, édes süteményekbe sütötték, amit aztán emésztési problémák és az asztma tüneteinek kezelésére árultak.
Az Erzsébet korban a marcipánhoz hasonló édességet készítettek belőle tojással, cukorral, sáfránnyal és más fűszerekkel keverve. A skandináv népek a virágcsokrok közepébe örménygyökérvirágot tettek, szimbolizálva a Napot és az északi Odin istent.
- Szaporítsuk magról, amelyek a virágzás után fejlődnek ki; hasonlóak a pitypang terméseihez és ugyanúgy szállnak a levegőben. Vessük poharakba vagy cserépbe, majd ültessük ki a szabadföldbe, ha már eléggé megnőttek.
- Tőhajtásokról vagy tőosztással is szaporítható ősszel. Magvaival magától is elterjed: vágjuk le a virágzati szárat, amikor termésbe fordul.
- Ősszel ássuk ki a két-három éves növény gyökerét; azonnal fagyasztható vagy szárítható. A virágzatokat a virágzás elején gyűjtjük friss felhasználás vagy szárítás céljára.
Rendszertani besorolás
Az Inula nemzetség az Asterales (fészek- virágzatúak) rendjébe, az Asteraceae (őszirózsafélék) családjába, ezen belül az Asteroideae (őszirózsaformák) alcsaládjába tartozik . A nemzetséget flóránkban több faj képviseli, de termetük kisebb, mint az örménygyökéré. Védett!
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Drog
A megszárított gyöktörzs és a gyökér (Heleni rhizoma, Inulae heleni radix) képezi a drogot.
Hatóanyag
Illóolaja (1-3%), az alantolakton nevű szeszkviterpén-vázas vegyületet tartalmaz. Nagy molekulájú szénhidrátja (polifruktán) etilalkohollal kicsapódik vizes közegben. A karotinoidok csoportjába tartozó sárga festéke a helenien.
Botanikai leírás
Évelő növény (H), elérheti a 2 méteres magasságot. Gyöktörzse függőleges, húsos, átmérője 2-6 cm. Gyökerei belül sárgák. A száron fejlődő sok fészekvirágzatok átmérője 6-8 cm.
Hagyományos felhasználás
Légúti fertőtlenítőszerként használták főleg a múltban. Legnagyobb adag: egy kávéskanálnyi (felnőttnél). A helenient iparilag előállított gyógyszerként orvosi vény alapján farkasvakságban alkalmazták.
Terápiás indikációk
Görcsoldó, epehajtó orvosi vényre. Enyhe fertőtlenítő gyári készítmények összetételében. Az E-Monográfia nem javasolja használatát.
Figyelmeztetés
Nem szabad azoknak fogyasztania, akik allergiásak a fészkesvirágúak családjára. Bélirritációt okozhat. Használat előtt konzultálni kell szakemberrel. Várandósság idején ne alkalmazzuk.
Gyógyászat
A gyökereket az ókori gyógyászatban használták: antibakteriális, gombaölő, gyulladáscsökkentő, parazitaölő, vízhajtó, köptető és immunerősítő. A gyökereiből készített főzetet mézzel érdemes összekeverni a mellkasi vagy légzési problémákra; enyhíti és csillapítja a köhögést, és fellazítja a váladékot. Jó a mellkasi fertőzések, asztma, allergiák és a szénanátha ellen. Tinktúra vagy szirup is készíthető belőle, amit tárolni lehet.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.