Hányinger és hányás okai
A szótár hűvös szavai nem érzékeltetik igazán ezeket a fogalmakat: „hányinger – émelygő érzés, amely hányáshoz vezethet”; „hányás – a lenyelt táplálék akaratlan távozása a szájon át”. Bezzeg az okádás, rókázás, csandázás – ezek a szaftosabb kifejezések jól illenek e rendkívül kellemetlen jelenséghez!
„Az egészséges gyomor a függetlenség felé tett hatalmas lépés”
Seneca, római drámaíró
A jó öreg kitaccsolás
Csak szánni lehet a vidámparkok ringlispíljeinek dolgozóit, hiszen ezek a mulatságos játékszerek kis túlzással hánytatóeszközöknek is nevezhetők. A legtöbben ismerik ezeket a szerkezeteket, amelyek addig pörgetik és hintáztatják az embert, amíg annak gyomra vészesen felemelkedik valahová a torok közelébe. Az egyszerre ijesztő és szórakoztató menetek közben sajnos néhány gyengébb gyomrú vendég bizony kidobja a taccsot, utastársai, valamint az alant bámészkodók legnagyobb bosszúságára. Nem kevésbé bosszúsak azok a dolgozók, akik a körhinta alatt a felmosórongyokat kezelik.
Ez azért van így, mert az agy „hányásközpontját ” bármi működésbe hozhatja, amit a szervezet veszélyesnek, ijesztőnek értékel, függetlenül attól, hogy ebben igaza van-e vagy sem. Amikor pedig ez a központ utasítást küld a gyomorhoz, az ki fogja adni magából a benne lévő matériát, bármi legyen is az. A hányingert és a hányást előidéző okok rendkívül változatosak.
- A hányás és a hasmenés lehetséges okai és kezelése
- Émelygés és hányás okai
- Hányási szindrómák és terhességi hányás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Itt van például a túl sok elfogyasztott táplálék és – még lényegesebb – a túl sok megivott alkohol. Az undorító bűz, az érzelmi megrázkódtatás, valamint egyes orvosságok is hánytató hatásúak lehetnek. És van még egy sor betegség is, ami ilyen, kedvezőtlen eredménnyel jár: kezdve a fekéllyel és az epekővel, folytatva a fejet ért ütéssel, a migrénnel, egészen a vírusos gyomorfertőzésig.
Tünetek
A hányinger kellemetlen, émelygő érzés a gyomortájékon, amelyhez erőteljes nyálelválasztás, illetve gyengeség is társulhat. Ha a hányinger erőssége eléri a felső határát, bekövetkezik maga a hányás. Egy sor egyéb tünet is csatlakozhat a hányáshoz és a hányingerhez. Ilyen például a hasmenés, a hasfájás és a görcsök, a szédülés, a fejfájás, illetve az étvágytalanság. Az, hogy az ember melyiket tapasztalja ezek közül, tulajdonképpen a rosszullét okától függ.
Az ételmérgezés például sokszor gyomorgörccsel, fejfájással, szédüléssel, lázzal és borzongással jár. Enyhébb esetben ezek a tünetek pár óráig, esetleg egy-két napig tarthatnak. Vírusos gyomorfertőzés fennálltakor a hányás mellé hasmenés csatlakozhat, és míg e tünetek általában 3 napon belül megszűnnek, a gyengeség és a bágyadtság még napokig fennmaradhat ezek után is.
A tápcsatorna
A mintegy 9 méter hosszú tápcsatorna (a szájnyílástól a végbélnyílásig) megemészti az elfogyasztott ételt, felszívja használható alkotóelemeit, majd megszabadul a maradéktól. A szájban a fogak megőrlik az ételt, az összekeveredik a nyállal, amelynek enzimjei elkezdik a keményítő bontását. A nyelőcső lepréseli a falatot a gyomorba, amelynek erős izmai összekeverik a táplálékot a gyomorsavval, ami segít a gyomor enzimjeinek a fehérjebontásban. A patkóbélben a már híg, pépes masszához hozzáadódnak a máj, a hasnyálmirigy és a bél emésztőenzimjei, és a vékonybélben végbemegy a tápanyagok és a víz nagy részének felszívása.
A fennmaradó béltartalomból a vastagbél kiszívja a még szükséges vizet és sókat, amíg végül a besűrűsödő maradék széklet formájában távozik.
A tengeribetegség gyötrelmei
A körhintán ébredő hányinger jól példázza a mozgó szerkezeteken beköszöntő tengeribetegséget
Egyesek szerint ez a rendellenesség akár az emberek 90 százalékát is érintheti valamilyen formában, ennek ellenére ezt az állapotot még mindig rejtély övezi. Senki sem tudja, miért van az, hogy egyesek egyáltalán nem érzékenyek a járművek mozgására, és az is furcsa, hogy sokaknál a tengeribetegségre való hajlam a kor előrehaladtával csökken.A betegség kialakulása
A tengeribetegség akkor alakul ki, amikor a test nem képes megfelelőképpen alkalmazkodni az elmozduláshoz. A belső fülben található az egyensúlyozás és mozgásérzékelés szerve, a bonyolult, folyadékkal teli csatornákból és tömlőkből álló, úgynevezett vesztibuláris rendszer. Ez a berendezés érzékeli a test elmozdulásait, és segít alkalmazkodni hozzájuk.A gondok akkor kezdődnek, amikor mondjuk egy ringatózó hajón utazva az agy ellentmondásos információkat kap a szem, illetve a vesztibuláris rendszer felől. Például az ember szeme nagyszerűen képes összpontosítani egy mozdulatlan tárgyra, mondjuk, arra az ezeroldalas könyvre, amelyet ki szeretne olvasni az utazás alatt, viszont az egyensúlyozó szerv állandóan változó helyzetről tudósítja a központi idegrendszert. Tehát míg a szem azt üzeni, hogy gazdája mozdulatlan, a vesztibuláris rendszer szerint éppen hogy nem ez a helyzet.
Tengeribetegség – Megelőzés
Mindenfajta járművön előfordulhat tengeribetegség, ami egyesek számára megnehezítheti akár a nyaralást is. Semmi sincs azonban veszve, mert jó módszerek vethetők be a tengeribetegség megelőzésére. Általában ezek azon alapulnak, hogy segíteni kell az érzékeknek azzal, hogy a test mozgása és a külvilág elmozdulása szinkronba kerüljön egymással.
A következőkben felsorolunk ehhez néhány módszert:
- Nézzen maga elé egyenesen, és inkább távoli, mint közeli objektumokat figyeljen utazás közben. Ha autóban ül (és nem ön vezet), ne nézze az oldalsó ablakon keresztül az elsuhanó fákat, az útszéli villanyoszlopokat.
- Mindenfajta járművön törekedjen arra, hogy olyan ülést válasszon, ahol a lehető legkevésbé érzékeli a mozgást. Autóban ez az anyósülést jelenti, és próbáljon olyan útvonalat választani, ahol kevésszer kell megállni és újra elindulni. Az eközben keletkező hintázó mozgás ugyanis elősegíti a tengeribetegséget. Buszon ne üljön az ajtó közelébe, így ha az hátul található, valahol elöl foglaljon helyet. Repülőn, vonaton, hajón a jármű közepe felé eső ülések a legmegfelelőbbek.
- Amennyire lehet, tartsa mozdulatlanul a fejét. Ha körül akar nézni, tegye ezt a szeme elmozdításával.
- Ne azon gondolkozzon állandóan, hogy vajon mikor tör már önre a tengeribetegség. Ha eltereli valamivel a gondolatait, legalábbis elodázhatja a kellemetlen szédülést. Az idegesség csak ront az állapotán, és sokan pusztán gondolati úton is képesek tengeribetegségbe hajszolni magukat.
- A friss levegő mindig jót tesz. A kellemetlen szagok könnyen kiválthatják a tengeribetegséget, ezért autóban húzza le az ablakot, hajón pedig tartózkodjon sokat a fedélzeten.
- Utazás előtt egyen egy kevés zsírmentes eledelt; kerülje a nehéz, kiadós étkezést, ami már csak azért sem ajánlatos, mert ezzel muníciót biztosít egy hatalmas hányásnak.
- Ne igyon alkoholt, és ne dohányozzon. Ezek felkavarhatják a gyomrot, és csak rontanak az állapotán.
- Vegyen be orvosságot. A dimenhydrinát (Dramamine) közismert antihisztamin-készítmény, ami meggátolja a belső fülből az agyba jutó, hányást kiváltó jelzéseket. Számos, receptre kapható gyógyszer is van tartós hányinger esetére. Ezek között találhatók lenyelhető tabletták, illetve szopogatós kapszulák is.
A legjobb módszerek hányinger és hányás esetére
Semmi kétség afelől, hogy a hányinger és a hányás nagyon kellemetlen tud lenni. Vannak azonban helyzetek, amikor egy kiadós hányás sokkal nagyobb megkönnyebbülést jelent, mint hosszasan küszködni az émelygéssel.
Hányinger
Ha úgy érzi, nem tud hányni, vagy lehetőleg el szeretné azt kerülni, de hányinger kínozza, rágcsáljon egy kevés pirítóst, egyszerű ropit, vagy szopogasson el egy-két jég kockát, esetleg nagyon lassan igyon meg egy szénsavas üdítőt – ezek segíthetnek lecsillapítani a háborgó gyomrot. Sokan esküsznek a kipezsegtetett kólára.
Hányinger csökkentése és természetes kezelése
Naturopátia
Ha sikerül hánynunk, attól általában megkönnyebbülünk, ezért ha magától nem megy, akkor úgy is siettethetjük, hogy ujjunkat ledugjuk a torkunkba. Hányás után huszonnégy órán át csak „semleges” ételeket fogyasszunk (rizst vagy párolt zöldségeket), hogy az emésztőrendszer működése helyreálljon.
Gyógynövény-terápia
Gyömbérből és borsmentából valamint kamillából vagy pemetefűből készült teával hatékonyan csillapíthatjuk a hányingert.
Akupresszúra
Erősen nyomjuk meg a mellcsont és a köldök közt félúton levő pontot.
Homeopátia
A következő homeopátiás szereket szedjük C6 hígításban: evést követő hányásra fehér arzént, étkezések után visszatérő hányásra hánytatógyökeret, nehéz ételek fogyasztása okozta hányásra pedig kökörcsint.
Hányás
Ha hányt, a gyomra általában maga is figyelmezteti, hogy egy pár órán keresztül ne egyen semmit. Fogadja meg ezt a tanácsot. Inni azonban tanácsos, tiszta vizet, illetve sóutánpótlást biztosító ital formájában. A hányás ugyanis erőteljes szárító hatással van a szervezetre, amit tanácsos elkerülni. Különösen jót tesznek az úgynevezett sportitalok, amelyeknek a kálium- és nátriumtartalma hatásosabb a kiszáradás ellen, mint az üdítőitalok.
Amikor már kezdi jobban érezni magát egy hányásrohamot követően, lassan egyre több vizet, illetve egyéb, könnyű innivalót vehet magához. Az innivalóról azután fokozatosan átválthat a könnyű, jól emészthető ételekre. A ropi és az üres pirítós kiválóan alkalmas erre a célra, ahogyan a főtt rizs vagy gabona is. Attól függően, hogy mennyire émelyeg, tartsa magát ehhez a nem túl szórakoztató diétához 12-48 órán keresztül, amíg az összes tünet elmúlik.
A rettegett ételmérgezés
Ha ártalmas baktériumok voltak az elfogyasztott ételben-italban, a szervezet nem késlekedik a válasszal. Szeretne megszabadulni a bajkeverő tápláléktól, és ezt végre is hajthatja mind felfelé (hányás), mind pedig lefelé (hasmenés).
Az már a kórokozó milyenségétől függ, hogy a bekerülés után milyen hamar jelentkeznek a tünetek, illetve hogy milyenek is azok a tünetek. Szinte bármilyen kombinációban észlelhet az ember hányást, hasmenést, görcsöket és influenzaszerű tüneteket is. Ha amúgy jó egészségnek örvend, a kellemetlen roham általában 6 órán belül véget is szokott érni. A legyengült ellenálló képességű személyeknél (például a cukorbajosoknál, az AIDS-eseknél és a máj problémákkal küszködőknél) azonban súlyos komplikációk léphetnek fel, és ilyenkor hamar orvoshoz kell fordulni.
Veszedelmes parányok
Nagy-Britanniában évente átlagosan 45 000 fertőzést regisztrálnak a Salmonella typhi nevű baktérium miatt. A legtöbb esetben a nyers tojás, illetve más állati termékek a ludasak a fertőzésben. A Salmonella baktériumnak legalább 1400 változata ismert. Széles hőmérsékleti sávban képes fejlődni, és elég ellenálló is, hiszen életben marad fagyasztás, illetve fagyasztva szárítás során is. Azonban jól jegyezze meg, hogy van legalább egy gyenge pontja: nem bírja ki a forralást főzés közben.
A Campylobacter jejuni mindenfajta húsban, valamint vízben előfordul. A Shigella nevű baktérium pedig a nem eléggé tiszta élelmiszer-feldolgozás közben kerül az ennivalóba.
Veszedelmes lehet a Vibrio parahae-molyticus is!
Ez a kórokozó a tengerben él, és a nyersen fogyasztott tengeri állatokon keresztül fertőz, például amikor valaki kiszürcsöl egy osztrigát a héjából. Különösen az amúgy is májbetegséggel küszködők kaphatnak hepatitist a nyers kagyló fogyasztásától.
A Clostridium botulinum nevű baktérium a rendkívül veszedelmes botulizmus előidézője. A baktérium által termelt méreg a központi és környéki idegrendszert támadja meg, halált okozva. A kórokozó olyan ételekkel juthat be a szervezetbe, amelyeket a tartósítás közben nem sterilizáltak kellőképpen. A Staphylococcusok pedig, amelyek hányást okoznak, akkor kerülnek az élelmiszerbe, ha az korábban valakinek a fedetlen sebével érintkezett.
Sokak által ismert baktérium az Escherichia coli, vagy „népszerű” nevén a kóli.
Akkor okoz bajt, ha a szennyezett és nem kellően átsütött-megfőzött hússal együtt fogyasztják el. Ez a baktérium minden ember és állat bélrendszerében előfordul, és a széklettel könnyen terjed. Ritkán halált is okoz- hat a legyengült immunrendszerű embereknél, illetve kisgyermekeknél. Tévhit, hogy csak a nyers hamburgerrel lehet elkapni. Az E. coli egyes törzsei okozzák a hasmenéssel járó, kellemetlen „utazóbetegséget” is.
Megelőzés
Egészen elképesztő, hogy ezek a parányi lények mennyire szívósak, és milyen komoly betegségeket képesek okozni. Néhány elővigyázatossági szabály betartásával azonban távol tarthatja őket. Például mindig alaposan mossa meg fogyasztás előtt a zöldségeket, gyümölcsöket, különösen, amikor éppen nincs szezonjuk, és importált terméket vásárol.
Mindig főzze vagy süsse meg alaposan az élelmiszereket, és soha ne egyen olyan darált húst, illetve csirkét, amely az elkészítést követően még pirosas. Ez ugyanis azt jelenti, hogy az étel nem lett eléggé áthevítve ahhoz, hogy a kóli, illetve egyéb fajta kórokozók elpusztuljanak benne. 63 és 68 °C közötti hőmérsékleten már elpusztul majdnem minden mikroba. Nem kielégítő egészségügyi helyzetű országban ne igyon más vizet, csak palackozottat. Ez a tilalom vonatkozik a jégkockákra és a hegyi patakok friss vizére is.
A veszélyes tartomány elkerülése
Egyszerű, nem? Lássunk még pár számot! A hűtőszekrényt 4 fokra vagy ennél alacsonyabb hőmérsékletre állítsa be a biztonságos élelmiszer-tárolás miatt. A fagyasztó számára a -18 °C vagy ennél hidegebb a mágikus érték. Használjon hőmérőt a beállításhoz.
Tartsa be a következő óvintézkedéseket is:
- Főzés közben tartsa tisztán a kezét és a munkaeszközeit.
- Minden romlandó élelmiszert, illetve maradékot tegyen minél hamarabb a hűtőbe.
- Vigyázzon, ne vigyen baktériumokat egyik ételről a másikra a konyhaeszközökkel. (Ilyen például, amikor az elmosatlan húsvágódeszkán szeleteli a salátába való zöldségeket.)
- Különös elővigyázatossággal bánjon az ételmérgezéseknél leggyakrabban szereplő alapanyagokkal: csirke, tej (főként a friss tej), darált hús és a húsféleségek általában, tojás, hal.
Fontos-e, hogy ne keverje az italt?
Szinte mindenki hallotta már azt a hiedelmet, hogy a részegség, a rosszullét és a másnaposság elkerülhető, igyon az ember bármennyi alkoholt is, ha az este, illetve a parti során kitart egyfajta ital mellett. Az elmélet továbbfejlesztése szerint bizonyos sorrendű kombinációk is biztonságosak lehetnek: „sörre bor, mindenkor”.
Sajnos a tudomány nem igazolja egyik fönti állítást sem. Az alkohol minden italban ugyanaz az alkohol marad, és ha túl sokat iszik belőle, azt megérzi. Van egy olyan elmélet is, hogy sötétebb színű italokban vannak olyan hatóanyagok, amelyek felerősítik az alkohol másnaposságot okozó hatását. Egyelőre azonban ez még tényleg nem több egy elméletnél.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha nagyon erős hányingere van, szóljon az orvosnak, mert vannak hatékony gyógyszerek, amelyek megoldhatják a problémáját. Ha továbbra is tart a hányinger, amely nem függ össze az alkoholfogyasztással, vizsgáltassa ki magát, hátha fekélye van.
A hányás többnyire nem jelez komoly problémát, vannak azonban esetek, amikor hamar szakembert kell keríteni. Hívjon orvost, ha nagyon heves, sugárszerű a hányás, illetve a rohamok egy napnál is tovább fennmaradnak. Ha arra gyanakszik, hogy valamely gyógyszertől hány, vagy véres a hányadék (ez fekete vagy piros kávézaccra emlékeztet), mindenképpen szóljon az orvosnak. Sürgős orvosi segítségre szorul, ha fejsérülést követően alakul ki hányinger, hányás.
Akkor is elkelhet a szakember segítsége, ha a hányáshoz, a hányingerhez egyéb tünetek is társulnak. A következő veszedelmes párosításokra gondolunk: mellkasi fájdalom, pihegő légzés, légszomj, súlyos fejfájás, esetleges mérgezés gyanúja, látászavar, hasi fájdalom, hátközépi fájdalom, a mellkas alsó felében érzett fájdalom. Ha a hányáshoz láz és erősödő jobb oldali alhasi fájdalom társul, fennáll a vakbélgyulladás gyanúja.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.