Fertőtlenítő tisztítószerek a lakásban
A baktériumölő szappan- és spray-reklámok alapján azt hihetné az ember, hogy otthona, mint valami horrorfilmben, teli van baktériumokkal, vírusokkal, gombákkal és penésszel, s ezek lesben állnak, hogy őt és családját megbetegítsék.
Valóban szükség van ezekre a termékekre?
Bár igaz, hogy világszerte szembe kell nézni új kórokozók megjelenésével, köztük olyan baktériumokéval is, amelyek ellenállók az antibiotikumok hatásával szemben, a kutatók újra fölfedezik a régi, jól bevált módszereket, amelyek segítségével szembeszállhatunk a mikrobákkal.
Több kórokozót öl meg a fertőtlenítőszappan, mint a közönséges?
NEM A közönséges szappan éppolyan jó, mint az, amelyik baktériumölőt tartalmaz. Ez utóbbi nem előz meg semmivel sem több náthát vagy bélrendszeri fertőzést.
A fertőtlenítő hatásúnak mondott szappanok semmivel sem ölik meg hatékonyabban a kórokozókat vagy akadályozzák meg a betegségek kialakulását, mint a régimódi szappanos kézmosás. A Michigani Egyetem kutatói 27, baktériumölő hatású szerekkel foglalkozó vizsgálat eredményeit tekintették át – egyes termékek olyan összetevőket tartalmaztak, mint a triklozán.
Kutatók szerint ezeknek csak csekély hatásuk van a náthát, influenzát és gyomor-bél rendszeri fertőzéseket okozó vírusokra. Amikor tudósok 238 olyan családot figyeltek meg, amelyeknek egyik része közönséges, másik része antibakteriális hatású folyékony kézmosót, tisztítószert és mosószert használt 48 héten át, semmilyen különbséget nem észleltek a két csoport között abból a szempontból, hogy a szülők és a gyerekek közül hányan lettek náthásak, köhögtek, lázasodtak be, hánytak, illetve kaptak hasmenést vagy bőrkiütést.
A fertőtlenítő hatású szereknek megvan az a veszélyük, hogy hatékonyságukban bízva az emberek kevésbé alaposan mosnak velük kezet. A 15-20 másodpercig tartó kézmosás vécéhasználat után és főzés vagy étkezés előtt a szakemberek szerint megszabadít a kézen lévő kórokozók 99,9 százalékától: ezek egyszerűen eltűnnek a lefolyóban vagy el is pusztulhatnak, mint például a járványos gyomor-bél rendszeri fertőzést okozó rotavirus.
Érdemes kézfertőtlenítő zselét használni?
IGEN Ha nincs mód kezet mosni, az ilyen kézfertőtlenítő szerek segíthetnek elkerülni a fertőző légúti és emésztőszervi betegségeket.
Vízcsap és szappan hiányában az alkoholos, baktériumölő hatású zselék és törlőkendők is eltávolítják kezünkről a baktériumokat és a vírusokat.
Úgy érhető el a legjobb eredmény, ha kinyomunk a zseléből egy fél kiskanálnyit és alaposan bedörzsöljük vele a tenyerünket és a kézfejünket. A kéztisztító kendőt ugyanígy kell használni.
A gyerekek hátizsákjába is tegyünk egy csomag kéztörlő kendőt. Amikor 420 elemista négy héten át kézfertőtlenítő kendőt használt az iskolába érkezéskor, evés előtt és vécézés után, 29 százalékkal kevesebb volt körükben a gyomor-bél rendszeri fertőzés és 49 százalékkal a meghűléses megbetegedés. Akik kéztörlő kendőt használtak, 31 százalékkal kevesebbet hiányoztak betegség miatt.
Tisztább az otthonunk a fertőtlenítő hatású tisztítószerek használatától?
IGEN Vírusos megbetegedéseket nem lehet ilyen módon megakadályozni, de a baktériumok ellen hatékonyak ezek a tisztítószerek.
A betegségeket okozó baktériumok, mint az E. coli, a szalmonella, a Staphylococcus és a Streptococcus, megbújnak a konyhai munkafelületeken, az ebédlőasztalon és a fürdőszobai felületeken. Míg a szokásos lemosással eltávolíthatjuk a piszkot, a baktériumoktól csak fertőtlenítő hatású szerekkel lehet megszabadulni.
Összehasonlítva a baktériumölő és fertőtlenítő oldatokat a hagyományos házi szerekkel, mint amilyen a szódabikarbóna vagy az ecet, a bolti készítmények bizonyulnak hatékonyabbnak: a kórokozók 99,9 százalékát elpusztítják, olyanokat, mint a szalmonella, a Staphylococcus aureus és az Escbericbia coli. A házi szerek hatékonysága csak 90 százalékos.
Elméletben a kétféle szer közötti választás egyenlő annak eldöntésével, hogy egészségesek maradjunk, vagy megbetegedjünk. Ez különösen fontos kérdés az olyan háztartásokban, ahol kisgyerekek és idősek vannak, vagy olyan személyek, akiknek gyenge az immunrendszere. Ne feledjük azonban, hogy a felsorolt kórokozók mindegyike baktérium, és nem vírus. Az a helyzet,, hogy a fertőtlenítő tisztítószerek legtöbbje nem hat a vírusokra. (Töménységétől függően még az alkohol is csak esetlegesen öli meg a vírusokat.
Izgassuk tehát magunkat a kilincseken, telefonokon és villanykapcsolókon villanykapcsolókon megtelepedő baktériumok miatt?
A válasz: erre általában semmi szükség. Ha azonban beteg van a háznál, nem árt az elővigyázatosság, mert a kórokozók túlélési ideje a kemény, száraz felületeken 20 perc és két óra közötti. Ennyi idő alatt bőven megfertőzhetik a következő áldozatot, hacsak valaki nem takarítja el őket. A szakértők az alábbi összetételű lemosót ajánlják: 1 rész hipó, 10 rész víz. Ez hatékonyan megöli a baktériumokat és egyes vírusokat is. Hagyja rajta az oldatot a felületen 10-20 másodpercig, majd törölje szárazra.
Jobbak a baktériumölő hatású mosogatószivacsok a közönséges szivacsoknál?
NEM Minden szivaccsal föl lehet szedni a kiömlött folyadékokat és szétszóródott ételdarabkákat, amelyek baktériumokat tartalmazhatnak. A baktériumölő hatású szivacsok nem fertőtlenítik a konyhai munkafelületeket.
Ha piszkos szivaccsal töröljük le a konyhai munkafelületet, baktériumokkal teli vékony réteg marad rajta. Nem csoda hát, hogy szakemberek szerint a háztartásban a kórokozók egyik fő forrása a mosogatószivacs. A megoldás: új stratégiát kell alkalmazni a konyhai szivacsok használatakor és a munkafelületek tisztításakor. Nem elég az ún. antibakteriális szivacsok használata, mert ezek meleg és nedves zugaiban is megbújhatnak kórokozók, különösen, ha apró ételdarabok is kerülnek a pórusokba.
A megoldás az, ha konyhai papírtörlővel és fertőtlenítő-spray-vel vagy a fent ajánlott hipós oldattal tisztítja a munkafelületeket. Ha mégis inkább szivacsot használ, mossa ki naponta. Hogyan?
Egyes szakemberek azt ajánlják, hogy mikrohullámú sütőben fertőtlenítsük a szivacsokat. Ennek a módszernek az a hátránya, hogy nem lehet tudni, pontosan mennyi időre van szükség ahhoz, hogy a hevítéstől elpusztuljanak a kórokozók, a veszélye pedig, hogy a túlmelegítés következtében akár meg is gyulladhat a szivacskendő.
FÖLÖSLEGES ANTIBAKTERIÁLIS HATÁSÚ TERMÉKEK
Alkalmas lehet a fogkefe, a mosogatószer vagy a vágódeszka arra, hogy egymagában fölvegye a harcot a kórokozókkal? A Wisconsin-Madison Egyetem élelmiszer-biztonsági szakértőinek véleménye szerint nem. Semmi értelme nincs antibakteriális fogkefét, vágódeszkát, mosogatószert, telefontokot, játékszert, rongyot vagy szivacsot vásárolni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.