Probiotikumok: asztmaellenes tápanyagok?
Ha evett már élőflórás joghurtot, akkor probiotikumot is evett. Ezek „baráti” baktériumok, hasonlók a belekben természetesen jelen lévőkhöz, amelyek védelmet nyújtanak az ártalmas baktériumokkal szemben. A probiotikumok az allergiás állapotok és az asztma megelőzésének irányába stimulálják az immunrendszert.
Csakhogy a stressztől és az antibiotikumoktól kezdve a fluorozott vízig és a klórig számos dolog pusztíthatja el e parányi segítőtársainkat, s ezzel – legalábbis ma már így gondolják – hozzájárulhatnak az allergia és az asztma fellépéséhez.
Kiderült, hogy a probiotikumok nélkülözhetetlenek a gyulladások kialakulásának megakadályozásához és a különféle ingerkeltő anyagokra, például allergénekre adott immunreakció szabályozásához, különösen az ételallergiák esetében. Azt is megállapították, hogy a probiotikumok kedvező hatásúak az ételallergiák megelőzésében és a tüneteik enyhítésében, s ugyanígy hatnak az atópiás dermatitisz (ekcéma) nevű, az allergiával összefüggő bőrprobléma esetében is.
Probiotilamiokhoz az élőflórás joghurtokkal (keresse a címkén a „bio”, illetve az „acidophilus” szavakat), illetve táplálékkiegészítők formájában juthat.
Asztmaellenes étrend?
Brit kutatók 1471,15 és 50 év közötti asztmás beteg, valamint 864 nem asztmás személy étrendjét elemezték, s érdekes összefüggéseket találtak:
- Asztmavizsgálatok – spirometriás vizsgálat
- Asztma, sport és csúcsáramlás mérő használata
- Pro és prebiotikumok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Minél több zöldséget és gyümölcsöt ettek a vizsgálat alanyai, annál kisebb volt náluk az asztma valószínűsége.
- Akik hetente kétszer ettek almát (a flavonoiclok-nak nevezett növényi vegyületek forrása), 32 százalékkal volt kisebb az asztma valószínűsége.
- Akik naponta kétszer-háromszor ittak teát (szintén remek flavonoidforrás), 17 százalékkal volt kisebb az asztma valószínűsége, mint a teát nem fogyasztóknál.
- Azoknál, akik napi egy-két pohár vörösbort ittak (szintén gazdag flavonoiclokban), 18 százalékkal volt kisebb az asztma valószínűsége; ha pedig asztmások voltak, a tüneteik enyhültek.
Akik hetente legalább kétszer ettek hagymát (sok antioxicláns hatású kvercetin van benne), 18 százalékkal volt kisebb az asztma valószínűsége.
Ez a vizsgálat jól jelzi, miért hatékonyabbak az ételek a táplálékkiegészítőknél. A kutatók is megjegyzik, hogy az ételekben számos olyan növényi vegyület van, amelyek magyarázatot adhatnak a kedvező hatásokra. Ezek közül a flavonoidok tűnnek a legvalószínűbb jelölteknek.
Ezek a vegyületek antioxidláns, antiallergén és gyulladásgátló hatásúak, gátolják az asztmáért is részben felelősnek tartott nitrogén-monoxid és a hisztamin felszabadulását. Ezért nagyon fontos, hogy naponta ötször fogyasszon zöldséget és gyümölcsöt.
A nyírpollen-allergiásoknál az alma fogyasztása allergiás tüneteket provokálhat!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.