Vitaminok és ásványi anyagok hatásai az asztmára
Az egészséges étrend elöntő fontosságú. Azok számára, akik speciális diéta vagy valamilyen emésztőrendszeri betegség miatt korlátozott étrenden kénytelenek élni, hasznos lehet a jó minőségű multivitamin/ásványi anyag táplálélkkiegészítők szedése. Az antioxidánsok fent említett előnyei mellett ugyanis számos egyéb összefüggést is találtak már a vitaminok és ásványi anyagok, illetve az asztma között.
Magnézium
A kórházakban kiegészítő terápiaként adják asztmás roham esetén intravénásán. Magnézium a tengeri eredetű ételekben, a hüvelyesekben (különösen a szójában), az olajos magvakban, a teljes értékű gabonafélékben és a sötétzöld leveles zöldségekben található a legnagyobb mennyiségben. Ellazítja a légutak simaizmait, és minimálisra csökkenti a rohamra jellemző görcsöket.
Az asztmások szervezetében jellemzően alacsony a magnéziumszint, ezért is ajánlják – még ha ezt eddig tudományosan nem is támasztották alá – hogy az ilyen betegek szedjenek napi 200-400 mg magnéziumot.
Szelén
A növények szívják magukba a talajból a növekedésük során. A világ különböző pontjain nagyon nehéz megbecsülni a gyümölcsök és zöldségek tényleges szeléntartalmát. Annyi mindenesetre bizonyos, hogy a szelén értékes antioxidáns, és hogy akinek alacsony a szelénszintje, annál nagyobb lesz az asztma kialakulásának a kockázata, illetve hogy a már meglévő asztmában szenvedőknek nagyon alacsony a szelénszintjük.
Mi történik tehát, ha ön szelént is tartalmazó táplálékkiegészítőt kezd szedni? (A szelént tabletta vagy multivitamin/ásványianyag-készítmény formájában a legcélszerűbb bevinni.)
B6-vitamin
„Energiavitaminnak” is nevezik, és a szintje gyakran alacsony az asztmában szenvedők szervezetében. Nem árt tudni, hogy az asztma ellen használt teofillin és aminofillin szintén csökkenthetik e vitamin szintjét. A B6-vitaminban gazdag ételek (banán, avokádó, csirke- és marhahús, hal, barna rizs) fogyasztása, illetve a vitamint tartalmazó táplálélddegészítők szedése javíthat az asztmán – erre a következtetésre jutottak a kutatók 76 asztmás gyermek vizsgálata után, akiket öt hónapon át kezeltek napi 200 mg B6-vitaminnal. A tüneteik enyhültek, s kevesebb hörgőtágítót és kortizont kellett szedniük.
Egy másik kutatásban asztmás felnőtteket kértek meg arra, hogy naponta kétszer 50 mg Bó-vitamint vegyenek be, s ennek hatására a rohamaik gyakorisága és súlyossága is csökkent.
Molibdén
Erről az ásványi anyagról nem sokat hallani, ám ha ön asztmás, akkor nem árt megismerkednie vele. A főként a hüvelyesekben, levélzöldségekben és karfiolban előforduló molibdén segít abban, hogy a szervezet semlegesítse az ételekhez adott szulfitokát, amelyek gyakran váltanak ki asztma jellegű tüneteket.
Noha a molibdén emberi hatékonyságát tudományosan még igazán nem vizsgálták, egy 1989-ből származó, anekdota jellegű beszámoló – amelyet egy orvosi szaklap is leközölt – szerint három hónapon át naponta adott molibdéninjekciókkal sikerült csökkenteni egy nő nehézlégzését, és elérni, hogy a napi négy helyett csak kétszer kelljen inhalátort használnia.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.