A baba tápszeres etetése – szeretettel
A szeretet minden etetés legfontosabb eleme, függetlenül attól, hogy a tápszer a baba fő tápláléka-e, vagy csak a szoptatás kiegészítése. Az anya mindig szereti a gyerekét, de ezt vele is tudatni kell. A szoptatás természetes velejárója a kettejük közötti bőr- és szemkontaktus, amire a csecsemő agyának fejlődéséhez és a ragaszkodás képességének kialakulásához elengedhetetlenül szüksége van.
Aki üvegből eteti a gyerekét, annak erről a kapcsolatról külön kell gondoskodnia, bár időnként a legjobb szándék mellett is előfordul, hogy az anya gyorsan szeretne túlesni az etetésen, és ennek oltárán feláldozza az együttlét meghittségét.
Gondoskodjunk tehát róla, hogy etetés közben nem veszítjük el a kapcsolatot a gyermekkel:
Nem szabad tartóba tenni a cumisüveget!
Egy kisgyerekben, aki legalább annyira éhes a babusgatásból érzékelhető szeretetre, mint az ennivalóra, a tartóban kapott üvegtől erős hiányérzete marad. Ez nemcsak érzelmi szempontból káros, hanem testileg is. Egyrészt még hátradönthető etetőszékben vagy babaülésben is fennállhat a félrenyelés, fulladás veszélye. Ráadásul ha fekve eszik, könnyen begyulladhat a füle.
Ha már van foga, és a cumisüveggel a szájában elalszik (ami nem fordulhat elő, ha az anyja tartja az üveget), a szájában pangó tápszertől elromlik a foga. Bármennyire kényelmes is tehát, akkor sem szabad tartóban adni a gyereknek a cumisüveget, és akkor sem szabad hagyni, hogy az anyja nélkül egyen, ha ezer dolgunk lenne, és emiatt néhány elmarad.
Bőr a bőrhöz
Kutatási eredmények igazolják, hogy a bőrkontaktusnak óriási fontossága van a csecsemők fejlődése szempontjából. De minden kutatásnál meggyőzőbb az a meghitt, boldog érzés, ami a szülőt és gyermekét eltölti, ha bőrük egymáshoz ér. Ezért amikor etetéshez ölünkbe vesszük a gyermeket, ha csak lehet (társaságban nyilván nem lehet, de otthon nincs akadálya), gombolkozzunk ki, és öleljük magunkhoz. A jótékony hatás kiváltására nemcsak a női bőr alkalmas, az is célravezető, ha az apa eteti a saját csupasz melléhez ölelve.
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- Mi alapján válasszunk cumisüveget?
- A tápszer – Hogyan készítsük el a tápszert?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Váltott karral
A gyereket tartó kar váltogatása szintén a szoptatás természetes velejárója (aszerint, hogy melyik emlőből szopik), amit tápszeres táplálás esetén tudatosan kell utánozni. Az etetés félidejében történő karcsere kettős célt szolgál: egyrészt a baba a másik oldalról is körülnézhet a világban, másrészt kevésbé fog elfáradni a karunk.
Hadd mondja meg a baba, mikor elég
Etetéskor a baba parancsol. Ha azt látjuk, hogy alig 85 grammot evett, holott 120 grammot kellett volna, eszünkbe ne jusson beleerőltetni a különbözetet! Az egészséges baba ismeri a mértéket. A tápszeres babák között éppen azért több az elhízott, mert túletetik őket, a többiek ellenben csak annyit szopnak, amennyit kívánnak.
Ne sajnáljuk az időt
A szoptatott csecsemők azután is szeretnek a mellen maradni, és még egy darabig szopni, ha már nincs benne tej. Mivel erre az üres cumisüveg nem alkalmas, próbáljunk neki valami hasonló örömöt szerezni: ha az üveg kiürült, és a baba nem merült jóllakott álomba, egy darabig még maradjunk együtt.
Ha úgy látjuk, hogy a gyerek az etetések után még rendszeresen szopogatna, helyezzünk kisebb lyukú cumit az üvegre, hogy az egyes étkezések alatt többet cumizhasson, vagy etetés után rövid időre tegyünk cumit a szájába. Ha etetés után elégedetlenkedik, talán nem kapott eleget. Próbáljuk néhány grammal növelni az adagot, hogy kiderüljön, az éhség gyötri-e, vagy valami más.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.