Örökbe fogadott gyerekek kezelése – tippek
Egyre többen fogadnak örökbe olyan idegen országokból származó gyerekeket, ahol nincs megfelelő színvonalú egészségügyi ellátás. Bár az őket fogadó szülők problémái többnyire nem különböznek azokétól, akiknek hazánkban született saját vagy fogadott gyerekük van (a csecsemő az csecsemő, függetlenül attól, hol jött a világra), esetenként olyan sajátos kérdések is felmerülhetnek, amelyekre az átlagos gyerekorvos nincs felkészülve. Ilyen ügyekben a külföldről örökbe fogadott gyerekekre szakosodott néhány tucatnyi adoptációs gyerekszakorvos áll a szülők rendelkezésére.
Bár az örökbe fogadó szülők többségének nincs szüksége adoptációs gyerekszakorvosra, olyanok is akadnak, akiknek nagy segítséget jelent – főleg ha okuk is van az aggodalomra
Az anyai érzés hiánya
„Nem éltem át a terhességet, az anyaságot se nagyon tudom átérezni, még akkor sem, ha ölbe veszem a kisfiamat”
Nem kell ahhoz örökbefogadás, hogy az ember úgy érezze, mintha nem is volna ,,igazán” anya vagy apa. Édes szülőknek is sűrűn vannak ilyen kételyeik, mikor újszülött gyereküket fölveszik, és nemegyszer idegennek érzik. Végül is az ember akkor válik szülővé, amikor a gyereket megszülte vagy az örökbefogadási okmányokat aláírta, ahhoz azonban, hogy érzelmileg is azzá váljon, több kell.
Akár édes-, akár fogadott gyerekről van szó, a kötelék kialakulása nem percek, hanem napok, hetek, esetleg hónapok műve. Sokaknak nem adatik meg, hogy már az első nehéz nappalok és éjszakák során „vérbeli” anyának érezzék magukat, de végül szinte kivétel nélkül mindenki azzá válik, általában akkor, ha (mint majd ön is) kezd belejönni a gyereknevelés fontosabb tennivalóiba és az új jövevény ritmusába.
- Gyakorlati tanácsok a szoptatáshoz
- Szoptatáskor felmerülő problémák
- Az élelmiszerek kiválasztása szoptatós anyukáknak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szülőket gyötörhetik ilyen kételyek, de a gyereket nem. Aki őt szereti, óvja, gondját viseli, az neki igazi. Ezt hamar megtudják, jóval előbb, hogysem a mama, papa szót ki tudná mondani.
Szülői szeretet
„Állítólag a szülők már a szülőszobában beleszeretnek a gyerekükbe. Attól félek, nem leszek képes ugyanígy megszeretni a gyerekünket, hiszen őt nem én hordtam ki, nem én szültem.”
A szülőszobában ébredő anyai szeretet is a gyerekmesék világába tartozik. Félelmében a vér szerinti szülők azon többségével osztozik, akik döbbent csalódással tapasztalják, hogy amikor a gyereküket először kézbe veszik, nem borítja el őket a hatalmas szeretet elsöprő hulláma. Ettől azonban senkinek nem kell megijednie. Az anyai, apai szeretet virága sem varázsütésre bontja ki szirmait az első (netán néhány első) látásra, hanem csak kellő idő és ápolás után.
Örökbe fogadó szülőkben láthatólag éppúgy felébred a szülői szeretet, mint a vér szerintiekben. Adoptáló családokban végzett kutatások szerint megfelelő és erős kötődés alakulhat ki, különösen ahol a gyereket kétéves kora előtt vették magukhoz. A fogadott gyerekek a többiekhez képest általában magabiztosabbak, jóhiszeműbbek, és gondosabbnak tartják szüleiket – talán mert aki fogadott gyereket nevel, az kivétel nélkül tudatosan vállalta a szülői szerepet.
Sírós baba
„A kislányunk mintha többet sírdogálna a kelleténél. Talán rosszul csinálunk valamit?”
Minden egészséges csecsemő szokott sírni, a többség nem is keveset – végtére is a kommunikációnak még csak ezt a módját ismeri. A túlzott vagy nem kívánatos ingerek miatt is lehet sírós a gyerek.
Örökbe fogadó szülőkkel előfordul, hogy a baba érkezésétől úgy felpörögnek, és annyira szeretnék mindenkinek megmutatni, hogy szegénykének nincs nyugalma az egymást váltó látogatóktól. Megszületésének fáradalmai után az örökbe fogadó szülő nem kimerült, de ő igenis az. Hadd pihenje ki magát. Csillapodjunk le, bánjunk vele gyöngéden, beszéljünk hozzá halk szóval. Ha néhány hétig békén hagyják, kevesebbet fog sírni. Ha mégsem, valószínűleg hasfájós, de ez nem a mi bűnünk, hanem az első három hónap igen gyakori jelensége
Örökbefogadás utáni depresszió
„Ha a szülés utáni depressziónak hormonális okai vannak, én vajon mitől lettem depressziós, amióta a kisfiút hazahoztuk?”
Ha a szülés utáni depressziót kizárólag hormonok váltanák ki, az örökbe fogadó kismamákat nem érintené, mégis sokan szenvednek tőle. Ennek az az oka, hogy a depressziónak számos olyan kiváltója is lehet, amelynek semmi köze a hormonháztartáshoz.
Például akár adoptáltunk, akár szültünk, az eddig megszokott életünk (kezdve a nappaloktól és éjszakáktól az elkölthető pénzünkig) véglegesen a múlté, ehhez pedig hozzá kell szokni. Amíg be nem állunk az együttélésre egy kisgyerekkel (vagyis egy kevesebb alvással, kevesebb romantikával járó életre, arra, hogy soha nem fogunk ráérni, vagy ha otthon maradunk a gyerekkel, nem lesz állásunk, és talán jövedelmünk sem), ne csodáljuk, ha kissé bizonytalanul, kissé nyomorultul, kissé depressziósán érezzük magunkat.
A saját vagy fogadott csecsemők anyját, apját egyaránt fenyegető depresszió másik lehetséges oka az önbizalomhiány: főleg az első gyerekesekre jellemző, hogy nem mernek az ösztöneikre hagyatkozni.
Örökbe fogadott csecsemő szoptatása
„Miután éveken át hiába próbálkoztunk, az örökbefogadás mellett döntöttünk, hogy legyen családunk. Alig várom, csak azt sajnálom, hogy nem fogok tudni szoptatni.”
Miután egy gyerek a világra jött, szinte nincs olyan feladat, amire csak a vér szerinti anyja képes, és amit az örökbe fogadó anya nem tud ellátni. Napjainkban az orvostudomány szinte csodákra képes, és ez alól már a szoptatás sem kivétel. Bár a fogadott gyereket nevelő anyáknak soha nem lesz annyi tejük, hogy kizárólag mellből táplálják a gyereket, arra elég sokan képesek, hogy legalább részben szoptassanak. A különösen bensőséges kapcsolat kialakítása szempontjából a szoptatási kísérleteknek akkor is megvan a maguk értéke, ha a tejelválasztást mégsem sikerül megindítani.
A fogadott gyerek szoptatására csak akkor van remény, ha a baba újszülött, még nem szoktatták cumisüveghez, és a tejelválasztásnak orvosi szempontból sincs akadálya (pl. korábbi mellműtét). Mielőtt eldöntenénk, hogy érdemes-e vállalni a szoptatást, tegyük fel magunknak az alábbi kérdéseket:
Miért olyan fontos nekünk a szoptatás?
Ha csakis azért, hogy a gyerek indulásához a legjobb táplálékot biztosítsuk, és egyikünk se essen el a szoptatással járó érzelmi élménytől, akkor hajrá, mindent bele! Ha viszont csupán arra kell, hogy az alkalmasságunkat bizonyítsuk vele, vagy (akár tudatosan, akár tudat alatt) az vezérel, hogy mások előtt, esetleg magunknak se kelljen bevallani, hogy fogadott gyerekünk van, kétszer is gondoljuk meg. Egyszer s mindenkorra vegyük tudomásul azt a tényt, hogy a gyerek örökbefogadásból született, különben később mindkettőnknek komoly nehézségei lesznek.
Mennyire vagyunk elszántak?
Hajlandóak vagyunk-e minden mást félretenni, amíg a tejelválasztás beindításán törjük magunkat? Lehet, hogy szinte állandóan a mellünkön kell tartani a gyereket, s hiába próbálkozunk állhatatosan heteken át, elmarad az eredmény. Fel vagyunk-e rá készülve, hogy a sikert nem lehet biztosra venni, s ha bejön is, kicsi a valószínűsége, hogy annyi tejünk lesz, amely magában is fedezi a gyerek szükségleteit?
Lesz-e segítségünk? A férjünk és más családtagok hajlandók-e végig mellettünk állni? Az ő segítségük nélkül jóval kevesebb remény van a sikerre.
Ha végképp eltökéltük magunkban, hogy bármi áron megpróbálkozunk a szoptatással, a dolog megkönnyítése érdekében érdemes megfogadni a következő tanácsokat:
- Forduljunk orvoshoz. Beszéljük meg a nőgyógyásszal, hogy mire készülünk és nincs-e ellenjavallata, azaz esetünkben nem áll-e fenn olyan körülmény, amely gátolja vagy kizárja a tej képződést. Szervezési ügyekben is kérjük ki a tanácsát. Ha a tejelválasztás beindítása nem tartozik a szakterületéhez, kérdezzük meg, tud-e ajánlani megfelelő szakorvost, esetleg gyerekorvost.
- Kezdjük el előbb. Ha nagyjából tudjuk, mikorra várható a baba, lássunk hozzá az emlő felkészítéséhez. A nagy nap előtt körülbelül egy hónappal – lehetőleg elektromos – mellszívó segítségével kezdhetjük stimulálni a tejelválasztást. Ha a baba megérkezése előtt sikerült tejet fakasztanunk magunkból, tároljuk lefagyasztva, hogy később felhasználhassuk
- Serkentés szoptatás közben. Mire a baba megérkezik, rendeljük meg a megfelelő Kiegészítő Táplálási Rendszer nevű szoptatási segédeszközt. Ez a táplálék pótlásán kívül azt a célt is szolgálja, hogy a csecsemő szopásával jobban serkentse a tejelválasztást. Ha a gyerek váratlanul érkezett, és ezért nem tudtunk alapozni, a tápszer elősegíti a tejelválasztás beindulását, és a baba addig sem szenved hiányt. Ha a tejünk végül nem lesz elég a jóllakatáshoz, az anyatej mellett kapjon továbbra is SNS-ből tápszert, amíg el nem választjuk.
- A tej leadás elősegítése. Tej leadási problémák esetén (tehát ha az emlőben van tej, de hormonhatás hiányában nem akar kiürülni belőle) írassunk fel az orvossal oxytocinos orrsprayt és/vagy más készítményt (pl. kloropromazin, teofillin). Az ilyen szerek alkalmasak a prolaktin (a tej képződésért felelős hormon) termelődésének serkentésére, azonban kb. Egy hétnél tovább nem alkalmazhatók.
- Lazítsunk. Jót tesz a pihengetés, a relaxálás, a sok alvás. Idegesen, fáradtan a frissen szült anyák sem képesek elég tejet produkálni. Mivel az idegesség a tej-leadásnak se használ, szoptatás és melltorna előtt jól lazítsuk el magunkat.
- Megfelelő táplálkozás. A szülés utáni időre javasolt étrendet úgy állítottuk össze, hogy tartalmazza a szükséges kalória- és folyadékmennyiséget és vitaminokat.
- Ne adjuk fel hamar. Az anyai szervezetnek rendszerint kilenc hónap adatik, hogy felkészüljön a szoptatásra. A saját szervezetünk is igényt tarthat legalább két vagy három hónapra. Kitartás!
Ha az erőfeszítéseket siker koronázza, ez abból fog kiderülni, ha a mellünkből érezhetően jön a tej, és a babán is meglátszik, hogy jól evett (szopás után elégedett, többet pisil, élénkebb az emésztése). Ha nem látszik jóllakottnak, továbbra is kapjon SNS-en át tápszert.
A nagyszülők hozzáállása
„A szüleimnek már van három dédelgetett unokájuk. El vagyok keseredve, amiért a mi frissen örökbefogadott kisbabánkra láthatóan nem kíváncsiak.”
A vér szerinti unokát könnyű megszeretni. Az ember saját magzatának magzatára szinte önkéntelenül továbbárad a szeretet. Azt azonban a nagyszülők már nem találják magától értetődőnek, hogy a szívükbe zárjanak egy fogadott unokát, és félnek, hogy nem is lesznek rá képesek. Az se kizárt, hogy még nem sikerült túltenniük magukat a csalódáson (esetleg a bűntudaton) a lányuk (menyük) meddősége miatt, a lelkük mélyén talán még él a remény, hátha megváltozhat a helyzet. Esetleg rossz néven vették, hogy az örökbefogadás a megkérdezésük nélkül dőlt el.
Érthető, ha bánt a szülők nyilvánvaló közönye a gyerek iránt, de ne zárjuk ki őket bosszúból a gyerek életéből. Minél többet látják, annál könnyebb lesz elfogadniuk, és végül megszeretniük.
A nagyszülőket lehetőleg már az előkészületekbe is be kell vonni
Ugyanúgy, ahogy az igazi unoka érkezésének előkészületeiben is részt vennének. Tartsunk rájuk igényt a gyerekbútor- és kelengyevásárlásban, macik, zenélő játékok kiválasztásában. Beszéljük meg velük, milyen színűre festessük a gyerekszobát, mi legyen a gyerek neve stb. A család vezetéknevét viselő gyereket a nagyszülők is „igazibb” családtagnak érzik.
Miután hazahoztuk a gyereket, ne mulasszunk el tanácsot kérni etetési, büfiztetési, fürösztési, pelenkázási ügyekben, még ha nincs is rá szükség. Ha a nagyszülők közel laknak, néha kérjük meg őket, hogy vigyázzanak a gyerekre, amikor nekik alkalmas. Ha keresztelőt, névadó stb. szertartást tervezünk, kínáljunk nekik fontos szerepet mind az előkészületekben, mind magán az ünnepségen. Ha nem akarunk egyházi szertartást, „babaavató” vendégséget is rendezhetünk a rokoni és baráti kör részvételével. Ha a nagyszülők egy kicsit parádézhatnak a gyerekkel, könnyebben feltámadnak nagyanyai-nagyapai érzéseik.
Ha nincs akadálya, beszéljük meg velük, hogyan vélekedünk a viselkedésükről.
Mondjuk el, hogy ilyen új helyzetbe kerülve természetes, ha gondjaik vannak, hiszen nekünk magunknak se egyszerű. Ha kiönthetik a szívüket, utána talán könnyebben megbarátkoznak a helyzettel — főleg pedig az új mamával és a kisbabájával. Ha nem merünk beszélni velük a témáról, próbáljuk rábízni a feladatot egy olyan családtagra, barátra vagy orvosra, akinek van előttük tekintélye.
Feltétlenül gondoskodjunk róla, hogy a nagyszülőknek bőséges lehetőségük legyen megismerkedni a babával. Aki egy kisgyerekkel közelebbi ismeretségbe kerül, rendszerint meg is szereti. Óvakodjunk a túlzott sértődékenységtől, ne húzzuk fel az orrunkat, ne képzelegjünk olyasmin, hogy bezzeg csak a mi gyerekünkkel bánnak így. Ha a későbbiekben sem látszik, hogy teljes szívvel elfogadták volna, próbáljuk leplezni a bánatunkat, és ápoljuk a családi kötelékeket abban a reményben, hátha előbb-utóbb mégis elnyeri a gyerek a szeretetüket.
Egészségügyi problémák
„Most fogadtunk örökbe egy csodaszép kislányt. Láthatólag nincs semmi baja, mégis félek, nem jön-e elő rajta valamilyen örökletes betegség.”
Egyetlen gyerek genetikai épsége sem garantált, függetlenül attól, hogy saját-e vagy fogadott. Rejtett rendellenességek miatt pedig minden szülő szokott aggodalmaskodni. Szerencsére többnyire fölöslegesen: valóban súlyos genetikai hiba ritkán fordul elő. Ettől függetlenül a biztonság kedvéért, illetve a gyerekorvos számára célszerű beszerezni a vér szerinti szülők egészségügyi adatait, persze csak ha nem titkosak.
Az örökbefogadási okmányok előkészítése során próbáljuk elintézni, hogy legyen lehetőség a szülőanya felkutatására (belföldi esetén pl. taj szám alapján) olyan, előre nem látható súlyos esetben, ha csak az ő segítségével lehet megmenteni a gyereket (pl. Csontvelő-átültetésre szorul).
Noha az örökletes betegség valószínűsége az örökbe fogadott gyerekek esetében semmivel nem nagyobb, az ilyen csecsemők a fertőzés veszélyének jobban ki vannak téve. Mivel eredeti mikroorganizmus-készletük nem a befogadó szülőktől származik, az új környezet fertőzésveszélyeivel szemben védettséget nyújtó antitestekkel sincsenek úgy felvértezve, mint a vér szerinti gyerekek.
A baráti és a családi kör tájékoztatása
„Néhány közeli barátunk eleve tudta, hogy örökbefogadást tervezünk. Most, hogy már nálunk van a kislány, mindenkinek szólni kell. Kérdés, hogy fogjak hozzá.”
A saját vagy örökbe fogadott gyerek bejelentésének szokásos formája a rokoni és baráti körnek írt üdvözlőlap, esetleg hirdetés a helyi újságban. A közlemény megszövegezése már rajtunk áll. A bejelentést újszülött esetén születésének időpontjára lehet felfűzni, például: „Örömmel tudatjuk, hogy gyerekünk (itt jöjjön a neve) megszületett!”, nagyobbacska gyerek esetében pedig megérkezésének dátumára, például: „Örömmel tudatjuk, hogy családunk legújabb tagja, (itt jöjjön a neve) megérkezett!” Egyébként száz szónál többet ér egy fénykép.
A kicsiről szólva kezdettől fogva a „gyerekünk”, a „gyerekem” néven emlegessük!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.