Asztma okai, tünetei és kezelése
Asztmában a légutak átmeneti szűkülete légzési nehézségeket okoz. Enyhébb esetben a beteg csak időnként mutat nehézlégzési tüneteket, de az állapot addig súlyosbodhat, hogy naponta többször fordul elő az életet veszélyeztető erősségű roham.
Az elmúlt két évtizedben sok új ismerettel gyarapodtunk az asztmával kapcsolatban, és – sajnos – a betegek száma is megkétszereződött. Ennek természetesen az is az oka, hogy ma már az enyhébb tünetek alapján is pontos diagnózist lehet felállítani.
Tünetek és jelek
- Sípolás, zihálás és köhögés, amely az éjszakai órákban, kora reggel és terhelés után rosszabbodik.
- Mellkasi szorítóérzés
- Légzési nehézség
- Pánikroham, szorongás
- Kilégzési nehézségek
Asztma bármelyik életkorban kialakulhat, de általában gyermekkorban jelentkezik először. Gyakran áll összefüggésben allergiával, az allergiás asztmának kiváltó oka lehet lakáspor-atka, virágpor, állati szőr. Más ismert allergének is kiválthatnak asztmás rohamot
Allergiás asztmás gyermekeken gyakori az ekcéma és a szénanátha együttes kialakulása. Az asztmás felnőttek betegsége általában gyermekkori eredetű. Kezdődhet ugyan felnőttkorban is, pl. légúti fertőzés után. A dohányzás, a szennyezett vagy hideg levegő és a stressz is kiválthat asztmás rohamokat.
Asztma okai
- Asztmavizsgálatok – spirometriás vizsgálat
- Asztma, sport és csúcsáramlás mérő használata
- Vényköteles asztmagyógyszerek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
(Kép fent) Asztma esetén a hörgőizomzat összeszűkül. Ugyanakkor a védő hatású nyák sokkal nagyobb mennyiségben termelődik, és a légúti nyálkahártya gyulladásba kerül. Emiatt a légáramlás a tüdőben rendkívül nehézzé válik.
Hogyan diagnosztizálják?
Egyeseknél ritka a roham, mások viszont gyakran kapnak súlyos rohamokat, többféle kiváltó tényezőre is. A diagnózis felállítása nem könnyű; mindenesetre valószínűsíti az asztmát, ha a gyermek főleg éjjel köhög, vagy ha a sípolásos légzése mozgást, terhelést követően alakul ki.
Ha az orvos asztmára gyanakszik, kórházi vizsgálatokat kérhet. Ezek a spirometriás tüdőfunkciós vizsgálatok, amelyek a légzéskapacitás, valamint a légzés száma és jellege, mélysége meghatározásával segítik a diagnózist. Allergiateszteket is végeznek annak megállapítására, mely anyagok váltják ki a rohamokat. Vérvizsgálatból pedig megállapítható a vér oxigéntartalma.
Asztmát kiváltó tényezők
Az egyes betegeknél többféle tényező, anyag válthatja ki az asztmás rohamot.
Ezek lehetnek:
- felső légúti fertőzések, pl. megfázás, influenza;
- alsó légúti fertőzések: tüdőgyulladás, hörghurut;
- allergia külső allergénekre, amilyen a lakáspor-atka, virágpor, háziállatok (macska, kutya) szőre és nyála;
- hideg levegő;
- nyirkos, penészes levegő;
- szorongás, stresszhelyzetek;
- levegőszennyezés;
- dohányzás
Előfordulhat ételallergia is (pl. tojásra, tejre, dióra, lisztre stb.), amely akár asztmás rohamot is kiválthat. Több asztmás betegnél bizonyos gyógyszerek válthatják ki a rohamot, így pl. aszpirin szedése.
Az asztma kezelése
Ma még nem vagyunk képesek az asztma oki kezelésére. Gyógyszeres terápiával és a kiváltó okok kerülésével azonban jól egyensúlyban tartható, és az asztmás beteg teljesen normális életet élhet. A gyermekkori asztma egyes esetekben a fiatal felnőttkorra meg is szűnhet.
(Kép fent) Az asztmagyógyszerek (spacer) gyorsan kitágítják a légutakat, és mérséklik a tüneteket. Az asztmás beteg mindig tartsa magánál készenléti gyógyszerét a súlyos roham megelőzésére.
Az orvosok arra kérik a beteget, hogy vezessen betegnaplót a tüneteiről. Még méréseket is végezhet az illető, pl. minden reggel és este megmérheti légzésfunkcióját a már említett csúcsáramlás-mérővel. Ez a percenként kilélegzett levegő mennyiségét méri. Ha ezt grafikonra felrajzolja a beteg, maga is megállapíthatja, hogy a gyógyszerelése és kezelése jól be van-e állítva. Számos asztmagyógyszer inhalációs formában készül, vagyis a belégzéssel együtt, közvetlenül a légutakba jut, ahol hatását kifejti.
(Kép fent) Az asztmás betegnek korán meg kell tanulnia saját betegségét karbantartani. Ez a kislány éppen a csúcsáramlás-mérő készülékbe fúj, hogy ellenőrizze kilégzését.
A „spacer” nevű eszközzel hatásosabban jut be a porlasztott gyógyszer a hörgőkbe és a tüdőbe (mivel nem rakódik le a szájüregben).
Az inhalációs gyógyszereknek két típusa létezik:
- hörgőtágító hatású gyógyszerek, amelyek kitágítják és elernyesztik a légutakat, és rövid időn belül hatnak;
- megelőző hatású gyógyszerek, amelyek általában alacsony dózisú kortikoszteroidok.
Naponta kétszer alkalmazzák őket; a tüdőt a gyulladás és a nyákképződés meggátlásával védik. A kortikoszteroidokat tabletta formában is adhatják a krónikusan fennálló asztma súlyos rohamainak mérséklése céljából.
Együttélés a betegséggel
Az asztmás beteg mindig hordja magával készenléti gyógyszerét!
Kerülje az ismert kiváltó okokat, amilyen a füstös, légszennyezett környezet, a hideg levegő; ne tartson szőrös háziállatokat, ha allergiás rájuk. A dohányzás is rontja az asztmát, így (ha dohányzik) érdemes abbahagyni. A rendszeres, kisebb mértékű terhelés jótékony hatású, javítja a tüdőkapacitást, és könnyíti a légzést. Terhelés közben szüksége lehet a megelőző gyógyszer inhalálására, ezt beszéljük meg az orvossal.
Az úszás a magas páratartalom miatt kifejezetten hasznos sport asztmásoknak, de bármilyen más (nem megerőltető) sporttevékenység is hasznos lehet. Ha az asztma stresszállapotban romlik, próbáljunk relaxációs technikákat alkalmazni, vagy jógázzunk, mert ezek mérséklik az asztmás roham kialakulásának veszélyét.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.