Az asztma tünetei és kezelése
Tünetek
A kutatások kimutatták, hogy akik faluhelyen vagy tanyán nőttek fel, azok körében szinte alig akad asztmás. A gyermekkori hatások utólag már nem korrigálhatok, de az asztmás beteg nem eszköztelen a rohamokkal szemben.
A gyermekkori asztma megelőzése
Íme a legfontosabbak:
- Egészséges étrend a terhesség alatt. A kismama egyen minél több olyan élelmiszert, amely sok E-vitamint és cinket tartalmaz: előbbiben bővelkedik a búzacsíra, minden dióféle, az olajos hal, a tojássárgája; utóbbi fő forrásai a vörös húsok és a tengeri étkek. Ezek a tápanyagok a tüdő és az immunrendszer fejlődését befolyásolják. Több kutatási eredmény szól arról, hogy fokozottan fennáll a gyermekkori asztma kialakulásának kockázata, ha a terhesség alatt az anya szervezete – és így a magzaté – nem kap elegendő E-vitamint és cinket.
Olajos halon nemcsak a szokványos konzervszardínia értendő, hanem a többi zsíros húsú tengeri hal is, amilyen például a makréla vagy a hering; ezekből heti két adag ajánlott (vagy az orvos jóváhagyásával szedjünk halolajkapszulát). Kutatások szerint az egészséges zsírsavakban bővelkedő halzsír (halolaj) fogyasztása a terhesség alatt jelentősen mérsékli annak veszélyét, hogy gyermekünk asztmás lesz – valószínűleg azért, mert erősíti a magzat immunrendszerét. A panírozott, sütni való halrúd és a halburger fogyasztása azonban ellenjavallt, mert gyulladáskeltő – így az asztma kifejlődését is elősegítő – transzzsírokat tartalmaz, méghozzá bőségesen. - Füstmentesen! Máskor és máshol se dohányozzunk, de terhesség alatt, csecsemő vagy kisgyermek közelében végképp tilos a cigaretta: a dohányfüst belélegzése (passzív dohányzás) és a gyermekkori asztma kialakulása közötti összefüggés immár kétségbevonhatatlan, bizonyított tény.
- Oltással az asztma ellen. Ha gyermekünk légúti allergiában szenved, immunterápiás kezeléssel, védőoltással általában megelőzhető az asztma kialakulása.
- Lehetőleg hat hónapig szoptassuk újszülött gyermekünket! Optimális esetben a csecsemő egyéves koráig az anyatej szerepeljen az étrendben.
- Szilárdat csak később. A gyermek lehetőleg csak féléves korától kapjon szilárd táplálékot.
- Tilalmas gyógyszerek. A kutatók szerint kétszer annyi az asztmás kisgyermek azok között, akiknek az édesanyja a terhesség alatt gyomorégésre az alábbi gyógyszerek valamelyikét vagy ezek kombinációját szedte: H2-receptor-antagonisták, például Cimetidin, famotidin, ranitidin hatóanyagú szerek, illetve protonpumpagátlók (például Omeprazol és esome-prazol hatóanyagúak).
- Harc a poratkák ellen. Mikor angol kutatók százhúsz gyermek egészségi állapotát követték nyomon a születéstől a nyolcadik életévig, kiderült: a vizsgált életszakaszban háromnegyedével kevesebb gyermek lett asztmás és hétnyolcadával kevesebb allergiás azok közül, akiket szoptatott az anyjuk, illetve akik poratkáktól védett környezetben nevelkedtek.
Prevenció első körben
Allergénmentes otthon. Egy átlagos lakásban legalább hatféle allergén jelenléte mutatható ki. A vidéki otthonok bő egyharmadában az egerekből származó allergének koncentrációja is elég magas ahhoz, hogy előidézze vagy súlyosbítsa az asztmát. Minél magasabb egy lakás levegőjében az allergénszint, annál nagyobb mértékben fenyegeti az ott élőket az asztma kialakulásának veszélye.
Egérből származó allergének (kertvárosi, lakóparki, vidéki vagy tanyasi házak lakóinak figyelmébe)
- Az egerek vizeletéből származó fehérje allergizál; a családi házakban főleg a kamra és a konyha kövén található. Ezért ott a padlót mindennap töröljük föl nedves ronggyal.
- Szigeteljünk minden rést, hézagot, lyukat vagy repedést a falon, a padlószegélyeknél, a nyílászárók körül, az elektromos és egyéb vezetékek fali csatlakozásánál, a konnektoroknál, a villanykapcsolók és armatúrák körül, továbbá a padláson: az egér ugyanis rendszerint ezeken a nyílásokon át hatol be a házba. Ha a hézag túl nagy a begip-szeléshez, egér- és csótányriasztó acélgyapottal tömítsük.
- A kamrában az élelmiszereket jól záródó műanyag dobozokban tartsuk, ne kartondobozban, mert azt könnyen és szívesen átrágja az egér. A sonkát, a kolbászt, a szalámit stb. rúdra fellógatva tároljuk.
- Használjunk egérfogót, lehetőleg olyat, amely csapdába ejti, de sérülést nem okoz a betolakodónak. Reggel azután vigyük el jó messzire a háztól – testmozgásnak sem rossz -, és eresszük szabadon.
Csótányból származó allergének
- Felbontott élelmiszereket ne kamrában, hanem hűtőben tároljunk.
- Készítsünk természetes csótányriasztó aeroszolt 1 liter vízhez kevert 15 milliméternyi eukaliptusz- vagy borsmentaolajból, majd a keverékkel permetezzünk be minden olyan felületet és pontot, amelyet csótányok látogatnak, illetve amelyen keresztül behatolnak a lakásba (konyhai és fürdőszobai lefolyók, csapok, csövek, továbbá szellőzőnyílások, ajtók, ablakkeretek környéke stb.).
- Használjunk méregcsapdát: búza- és zabliszt, kakaópor, bórsav és gipszpor keverékéből hatékony, környezetbarát csótányirtó elegyet készíthetünk. Minden elpusztított svábbogárra további húsz-harminc tetem jut a mérgezett ürülék elfogyasztása jóvoltából.
- Nagyfokú fertőzöttség esetén hívjunk csótánymentesítő szakszolgálatot (a legmegbízhatóbb cég a Bábolna-Bio). Kis mennyiségű bórsavval is kezelhetjük ezeket a felületeket.
Súlykontroll. Aki felszed pár kilót, és súlyosbodik az asztmája, ne csodálkozzon, mert nem véletlen egybeesésről van szó. A túlsúlyosak között 66 százalékkal gyakoribb a makacs asztma, mint a normál testsúlyúaknál. A jelenség oka talán a zsírsejtekből felszabaduló, gyulladáskeltő vegyületekben rejlik.
A kutatók csak mostanában kezdik behatóan tanulmányozni a fogyás asztmára gyakorolt hatását.
Személyre szabott kezelés. A közepes vagy súlyos asztmában szenvedő amerikaiak megdöbbentően nagy hányada: 55 százaléka nem kezelteti megfelelően a betegségét – általában hanyagságból, nemtörődömségből, vagy mert nem áll rendelkezésére személyre szabott terápia. Az eredmény: gyakori és súlyos rohamok, kórházi kezelés, munkaidő-kiesés.
Az egyéni asztmaterápia keretében a pácienst meg kell ismertetni a napi és sürgősségi gyógyszerek, valamint a légzésfunkciót ellenőrző csúcsáramlásmérő (peak-flow-méter) alkalmazásának módjával; tudnia kell továbbá, mikor kell orvost vagy mentőt hívni. Aki mindezzel tisztában van, annál lényegesen ritkábban lép fel súlyos asztmaroham, mely szélsőséges esetben akár végzetessé is válhat.
- Asztmavizsgálatok – spirometriás vizsgálat
- Krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD)
- Asztma, sport és csúcsáramlás mérő használata
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A személyre szabott asztmaterápiás program kidolgozása keretében az alábbi kérdéseket tisztázzuk a kezelőorvossal:
- Mikor kell őt értesíteni?
- Mikor hívjunk mentőt?
- Mikor nem elég a sürgősségi gyógyszer?
- Szükség lehet-e bármely esetben a szteroidos inhaláló dózisának növelésére?
- Mikor indokolt szteroidos tabletta szedése?
A terápiás programot ajánlatos évente felülvizsgálni az orvossal, szükség esetén módosítani rajta, sőt a családtagokkal vagy a közvetlen környezetünkben élőkkel is megismertetni, hogy tudják, súlyos asztmaroham esetén mi a teendő.
Örökletes?
Most végre úgy tűnik, nem volt alaptalan a feltételezés: az ORMDL3 elnevezésű gén egyik variánsa a jelek szerint 60-70 százalékkal növeli a gyermekkori asztma kialakulásának kockázatát.
Prevenció második körben
Tanuljuk meg az inhalátor helyes használatát! Annak ellenére, hogy az inhalátor súlyos rohamnál akár még életet is menthet, az asztmás betegek közel egyharmada megdöbbentő módon nem tudja megfelelően kezelni a készüléket. Ne legyünk szégyenlősek, kérjük orvosunk segítségét
Csúcsáramlásmérő. Ez a kisméretű, aránylag olcsó orvosi készülék segít felismerni az asztma súlyosbodásának bevezető tüneteit. A műszer a levegő kiáramlásának csúcssebességét méri, és megbízhatóan jelzi a küszöbönálló asztmarohamot. Napi alkalmazásával és a mért értékekhez igazított gyógyszereléssel a rohamok megelőzhetők.
Hipoallergén ágyhuzat. Megakadályozza, hogy a matracba, paplanba, párnába poratka költözzön, mely tömegesen elszaporodva az allergiák és asztmarohamok fő előidézője a lakásban.
Irány az allergológus! Az asztma hatékony kezelésének specialistája nem a háziorvos vagy a fül-orr-gégész, hanem az allergológus. Hozzá forduljunk tehát, hogy biztosan elkerülhessük a súlyos rohamokat és a gyógyszerek túladagolását (ami azokra jellemző, akik nem veszik elég komolyan a betegségüket, vagy roham esetén pánikszerűen reagálnak). Vegyük komolyan ezt a tanácsot: a kezeletlen és a rosszul kezelt asztma egyaránt életveszélyessé válhat!
Hidegtengeri hal hetente kétszer.
Az asztma, mint minden allergia, rendellenes immunválasz: az allergéneket túlreagáló immunsejtek gyulladáskeltő vegyületet kezdenek termelni, melyek hatására a nyálkahártyák megduzzadása miatt a légutak összeszűkülnek. A hidegtengeri halak talán azért oly jótékony hatásúak, mert a zsírjuk gyulladásgátló vegyületeket tartalmaz.
Tiszta levegőt! A dízelüzemű járművek kipufogógázának parányi por-és koromszemcséi nagymértékben súlyosbíthatják az asztmások állapotát: belégzéskor ugyanis mélyen a tüdőbe kerülnek, és a vérbe felszívódva gyulladáskeltő hatásúak. Elég végigsétálni egy forgalmas út mellett, ahol sok dízelfüstöt okádó busz és kamion közlekedik, máris csökken a tüdőkapacitás, és többszörösére nő egy súlyos roham kockázata.
Aszpirin minden másnap. 10 százalékkal kevesebb az asztmás azoknak a normál testsúlyú nőknek a körében, akik kétnaponta bevesznek egy 100 mg-os aszpirintablettát. Férfiak esetében nagyobb dózis (325 mg) ajánlott.
Összefoglalás
Figyelmeztető tünetek. Sípoló vagy ziháló légzés, légszomj, köhögés, mellkasi szorítás.
Új fejlemények. Ausztrál kutatók kísérleti egereknél azt tapasztalták, hogy a rövid, de rendszeres kvarcolás, napozás fékezi az asztma tüneteit előidéző (és egyéb nemkívánatos) immunreakciókat. A jótékony hatás minden bizonnyal az ibolyántúli sugaraknak köszönhető. A biztonságos UV-fényterápia kifejlesztésére azonban még várni kell, tehát az asztmások se vigyék túlzásba a napozást, a kvarcolást, a szoláriumozást, mert ezek bőrrákot okozhatnak.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.