Biztonságosabb otthon Parkinsonos betegek számára
Hogyan tudom lecsökkenteni az elesés kockázatát a házban?
Kétféle módon. Először is, úgy rendezheti be az otthonát, hogy mentes legyen a lehetséges veszélyektől, mint a csúszós, fényezett padló, szabadon lévő kis szőnyegek és lábtörlők, földön húzódó kábelek és általános rendetlenség a földön.
Az is segít, ha úgy rendezi el a bútorokat, hogy a lehető legkönnyebben tudjon közlekedni a házban (például, biztosan ne kelljen kerülgetni a dohányzóasztalt minden alkalommal, ha a nappaliból a konyhába megy egy teáért). Figyeljen a kisállataira – egy simuló macska vagy egy túlságosan lelkes kutya is okozhat veszélyeket. Másodszor, biztosnak kell lennie benne, hogy a járás, székből felállás, megfordulás biztonságos.
Próbálja meg, hogy nem teszi, és ha vannak adott esetek, amelyek rohanásra csábítják, mint például, ha csöng a telefon, tegye a telefont a szokásos széke mellé, vezettessen be néhány külön telefont, vagy használjon vezeték nélküli telefont.
Mindig is szerettem háziasszony lenni és az otthonomat csinosítgatni.
Most az emberek egyfolytában azt mondják, tegyem biztonságossá, és attól tartok, ezután nem fog otthonnak kinézni, s aztán már nem érdekel.
Van itt egy fontos szabályozó cselekvés, amit meg kell tenni, és megértjük az érzéseit, hogy az otthonát továbbra is otthonnak szeretné érezni.
- Parkinson-kór jellemző tünetei, agyműtétje
- Mi is az a Parkinson-kór?
- Mitől alakulhat ki a Parkinson-kór?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az is igaz, hogy a szerető rokonok és barátok túlságosan óvják. Lehet, hogy le kellene ülnie és elbeszélgetnie velük arról a szabadságról, amelyre szüksége van és, amit meg is akar tartani, és hogy tudomásul kell venni, ez a helyzet minden érintett félnek nehéz.
Szeretek magam megfőzni és kitakarítani, de könnyen elfáradok.
Néhány napon szinte lehetetlennek érzem e feladatok ellátását. Van valami tippje, ami esetleg segít?
A főzés hasznos és élvezetes hobbi, valamint gyakorlatilag szükségszerű is, így jó, ha megpróbálja fenntartani az érdeklődését iránta. Az első és legfontosabb tippem az, hogy ossza be a feladatokat arra az időre, amikor a legjobban érzi magát, és készüljön fel azokra a napokra (félkész ételekkel, és csukja be a szemét a por láttán), amikor több pihenésre van szüksége.
Mindannyian használunk természetesen háztartási gépeket az ételkészítéshez és a takarításhoz manapság, és Önnek maximálisan ki kellene használnia ezeket. Az olyan cikkek, mint a robotgépek nagy különbséget jelenthetnek. A konyhának különösképpen jól szervezettnek kell lennie abban a tekintetben, hogy annyira biztonságos és energiatakarékos legyen, amennyire csak lehetséges. Néhány árucikk nagyon egyszerű, mint például a csúszásgátló alátétek, hogy megtartsák a keverőtálat, a párnázott fogantyúk, a magas zsámolyok és a zsúrkocsik.
Személyes gondozás
A 75 éves édesanyám szeret „igazi” fürdőt venni, de nemrég megcsúszott a kádban és elvesztette az eszméletét.
Ráébredtem, hogy beépíttethetnénk egy tusolót, vagy van valami más megoldás a problémájára?
Sokan úgy érzik, hogy a tusolás arra jó, hogy tiszták legyünk, de ha mély, lelkigyakorlatot szeretnének, akkor egy „igazi” fürdő szükséges! Úgy véljük, a szakemberek könnyen alábecsülik a fürdőnek, mint ellazulásnak a jelentőségét, főleg az idősebb emberek számára, így fontos az Ön kérdése.
Többféle felfogás létezik. Megpróbálhatna segíteni az édesanyjának abban, hogy ismét magabiztosabb legyen azzal, hogy gyakoroltatja vele (természetesen mezítelen lábbal, hogy megelőzze az elcsúszást) a kádba való be- és kiszállást, miközben Ön is jelen van. Az is rendkívüli módon segíthet, ha Ön vagy valaki más, akivel kellemesen érzi magát, ott van, amikor ő fürdik. Az eszközök széles köre áll rendelkezésre, úgymint karfák, alátétek és fürdőülőkék, amik segíthetnek.
Egy másik lehetséges megoldást jelenthet, ha van helyben ápolóotthon, ami nappali ápolást kínál. E megoldások majdnem mindegyike valamennyi pénzbe kerülhet attól függően, hogyan szervezik a saját körzetükben és mennyi az édesanyja jövedelme.
Azt mondták nekem, hogy a fogápolás fontos, és én meg Is próbálom, de a fogkefe ügyes kezelése ma már elég nehéz.
Van valami, ami segítene?
Igaza van abban, hogy a fogápolás fontos – az egészséges száj és az erős fogak hozzájárulnak az étkezéshez és a jó közérzethez. Esetleg segít, ha a fogkeféjének bélelt a nyele, és néhányan hasznosnak találják az elektromos fogkefét. Mint ahogy minden más tevékenység esetében, amit nehéznek és fárasztónak talál, olyan napszakot kellene választania, amikor a gyógyszerei meglehetősen jól hatnak.
Érdemes azt is megjegyezni, hogy bármely feladat, mint a fogmosás, borotválkozás, hajszárítás stb. (melyek mindegyikét kéz és karmozdulatokkal végezzük) köny-nyebb lehet és kevésbé fárasztó, ha megtámasztja a könyökét egy toalettasztalon vagy más sima felületen.
A havi vérzés okozta kellemetlen helyzetem rosszabbodott a Parkinson-betegségem gyakorlati problémái miatt.
Milyen tanácsot tud adni?
Ezt a kérdést nehéz megválaszolni, mert kevés információ áll rendelkezésre arról, hogyan hat a Parkinson-kór a fiatalabb nőkre. Először beszéljen orvosával, hogy megbizonyosodjon róla, Parkinsonja megfelelően kezelt, mensese rendben van. Lehet, hogy néhány neurológus, aki nőgyógyásszal működik együtt, megváltoztathatja a levodopa adagját a menstruáció alatt.
Van néhány nőgyógyászati problémám, és szükségem van arra, hogy valakivel beszélgethessek arról, mit lehet tenni – vannak „hanyatló” „GFF” időszakaim és elég komoly önkéntelen mozgásaim is. Ki tudna segíteni nekem a dolgok átgondolásában?
Ahogy az előző válaszban említettük, a fiatal Parkinsonos nők száma aránylag kicsi, így aligha van olyan ember, aki azzal a kombinált szakértelemmel rendelkezik, amire Önnek szüksége van. A Parkinson-specialisták között van némi érdeklődés a hormonok Parkinsonos tünetekre, napi aktivitásra gyakorolt hatása iránt, de jelenleg erről kevés adat van.
Az első dolgok egyike az lenne, hogy beszél a neurológus szakorvosával, aki esetleg javaslatot tud tenni az Ön konkrét nehézségeivel kapcsolatos néhány stratégiára vonatkozóan, vagy van egy nőgyógyász kollégája, akivel együtt tudna működni, hogy megpróbálja megoldani a problémáit.
Nem mondta el, milyen nőgyógyászati bajai vannak, s hogy szükségessé teszik-e a sebészeti beavatkozást. Általában véve, a Parkinsonos emberek áteshetnek szokásos műtéten, de mivel a nőgyógyászati problémák hormonális hatásokkal is járnak, melyek hatással vannak a Parkinsonra, fokozott figyelmet igényelnek. Talán hasznos lehet, ha naplót vezetne az elkövetkezendő egy vagy két hónapban azért, hogy legyen dokumentációja a problémáira vonatkozólag, amikor legközelebb orvoshoz megy.
A felöltözködés és levetkőzés nehéz a Parkinsonos emberek számára, főleg, ha egyedül élnek, mint én is.
Milyen ruhák a legjobbak, és hol találhatok megfelelő kollekciót?
A felöltözködés és levetkőzés valóban nehéz lehet, és a megfelelő ruhák nagymértékben csökkenthetik a problémát. Az is fontos azonban, hogy megválassza azt az időt, amikor a tablettái aránylag jól hatnak, és azt a helyet, ahol kényelemben érezheti magát, s így nem kell elsietnie a dolgokat.
A mai elasztikus övrésszel és bő felsőrésszel rendelkező ruhák ideálisak az olyan emberek számára, akiknek gondjaik vannak az öltözködéssel, s megvan az a plusz előnyük, hogy ha akarnak, úgy nézhetnek ki, mint bárki más. A tépőzár, amit ma mindenen felhasználnak rögzítésre az övrésztől kezdődően a cipőkig, nagy jótétemény az olyan emberek számára, akik nehezen öltözködnek.
Az édesanyámnak, aki több mint 20 éve Parkinson-kóros, kezdődő inkontinenciaproblémái vannak és ez nagyon lehangolja.
Milyen segítség kapható számára?
Ez a probléma (ami vagy összefügg, vagy nem a betegségével) gyakran lehangoló, de vannak dolgok, amik segíthetnek. Először is, meg kell kérnie az orvost, hogy vizsgálja meg az édesanyját, és állapítsa meg a baj okát, mivel lehetséges, hogy speciális kezelés kapható rá. Valószínűleg van egy speciális kontinenciával összefüggő tanácsadói szolgáltatás (urológiai szakrendelés) az édesanyja körzetében.
A kontinencia-tanácsadókat kiképezték arra, hogy tanácsot tudjanak adni az érintett izmok edzésére, gyakorlati stratégiákra, s arra, hogy hogyan csökkentsék a balesetek valószínűségét, és van összeköttetésük a segítséghez és/vagy a tisztító szolgáltatókhoz, ha szükség van rájuk. Az édesanyja orvosi rendelőjében is kell, hogy tanácsot tudjanak adni arra vonatkozóan, milyen segítség kapható.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.