Gombát által okozott bőr és nyálkahártya betegségek – szájpenész (soorosis)
Soorosis, szájpenész
Elsősorban fiatal csecsemők, illetve immunhiányos állapotú betegek szájnyálkahártyáján jelentkező, erőteljes letörléskor vérzékeny, gyulladt alapú fehér felrakodás, melyet sarjadzó gomba vált ki. Táplálási nehézséget okozhat.
Többnyire elegendő a helyi kezelés, azonban nemcsak ecsetelni kell a fertőzött felületet a gombaellenes szerrel, hanem előtte az ecsetelő oldattal átitatott gézlapot a kézujjra tekerve teljesen le kell dörzsölni a fehér felrakodást. A szoptató anya mellbimbóját is kenni kell. Ilyenkor cumi használata nem célszerű, vagy naponta többször ki kell főzni, illetve gyakran kicserélni újra.
Az angulus infectiosus oris, fertőzött szájzug
Egy vagy mindkét oldali szájzug berepedésével, gombás vagy baktériumos fertőződésével járó, elhúzódó, gyakran visszatérő, fájdalmas elváltozás. Fertőtlenítő ecsetelők, kenőcsök siettetik a gyógyulást.
Genitális candidisis – a nemi szervek nyálkahártyáját, bőrfelületét érintő sarjadzó gombás (candida) fertőzés
Égő érzéssel viszketéssel, pírral, duzzanattal, súlyos esetben fájdalommal jár. Helyi krémek mellé többnyire szájon át is adni kell a gombaellenes gyógyszert. A fertőzés csecsemőknél a gondozó kezéről, fertőzött körméről, székletből származhat. Olykor gyermekeknél is felvetődik a szexuális úton történő fertőzés. Az ilyen irányú gyanú felvetése mindig nagy körültekintést igényel.
Pelenka dermatitis, a pelenkával fedett bőrterület gyulladása
Okozhatják gombák, baktériumok, a székletben lévő szerves és szervetlen anyagok, a bőr ápolásához, kezeléséhez használt szerek, eszközök, a nedveskamra hatása együttesen, vagy külön-külön. így a megjelenés is változó lehet. A kezelés módja a kiváltó októl függ. A pasztát és fertőtlenítő szert tartalmazó kenőcsök előnyösek, de nedvedző folyamat esetén ecsetelés (nem alkoholos) ajánlott a szárítás céljából.
- Lázas állapot bőrjelenségekkel (vörheny, rubeola, bárányhimlő)
- Pikkelysömör kezelése
- Pattanások – Mit tehetünk ellenük?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Felületes bőrgombásodás
A fertőző gomba típusától, az elhelyezkedéstől függő megjelenésű, éles szélű, széli részen terjedő, hámló, gyulladt alapú, olykor hólyag-koszorúval övezett, összefekvő területeken felázó, kipálló, akár többszörös, változó formájú bőrelváltozás.
Megelőzésében fontos a fertőző forrás felderítése (pl. gyűrű alakú elváltozásoknál kutya, macska, hobbiállatok), közös törölközőhasználat kerülése, megfelelő higiénia.
A helyi kezelés mellett, különösen a fonalas gombák okozta fertőzésben, szájon át alkalmazott gombaellenes szerek adása is szükséges lehet.
Mikrosporia capitis, a hajas fejbőrt érintő fonalas gombák által kiváltott betegség és tünetei
Elsősorban kutyáról, macskáról, más szőrös hobbiállatról, fertőzött személyről átterjedő, a hajszálak letöredezésével, korpázó hámlással járó fertőzés. Hosszas gyógyszeres kezelést igényel. Gyermekközösségekben járványszerűen terjed, így a fertőzött egyén a gyógyulásig kitiltandó.
Onychomycosis, körömgombásodás tünetei
Az érintett köröm megvastagodásával, sárgás, esetleg feketés elszíneződésével, mattá válásával jár.
Candida által kiváltott körömgomba fiatal csecsemőnél
Érinthet egy kisebb körömterületet (ilyenkor lakk formájában felkent gombaellenes szer is hatásos lehet), de akár mind a húsz köröm megfertőződhet.
Tenyésztési eredmény alapján minimum 3 hónapig, az öregujj körmének érintettsége esetén (a lassú növekedés miatt) többször igen hosszú ideig gyógyszeresen kezelendő.
Rovarok, élősdiek okozta bőrelváltozások
Scabies, rühösség első jelei
Főleg ágymelegben jelentkező heves viszketéssel, pontszerű el-kaparásokkal, pörkökkel, csomók megjelenésével járó, elhúzódó, súlyos esetekben gennyesen felülfertőződő, irritációtól másodlagos bőrgyulladással szövődő, rühatka által okozott fertőző bőrbetegség.
Viszonylag gyakori, jó higiénés körülmények között is előfordul, a család akár minden tagját érintheti. A minden együttlakó (a tünetmentesek is kezelendők) családtagra kiterjedő kétnapos bőrfertőtlenítésen kívül fontos az ágyneműk és ruhák cseréje, két hétre nyugalomba helyezése, utóbbi a szőnyegekre, bútorkárpitokra is vonatkozik. A fertőtlenítő kúra után a másodlagos bőrgyulladás tovább kezelendő. A scabieses csomók akár hónapokig is megmaradhatnak a kezelés után is.
Pediculosis, tetvesség jellegzetességei
Fejtetű, ruhatetű, lapostetű megtelepedésével, elszaporodásával, vérszívás utáni intenzív viszketéssel jár. A hajtetű gyermekközösségekben gyorsan terjedhet. A lapostetű sem kizárólag nemi úton terjed. A ruhatetű a csípést követően a ruhák ráncaiban bújik meg. Hordozhatja a kiütéses tífusz és a váltóláz kórokozóját, terjesztheti ezeket a betegségeket a csípéskor.
Mik lehetnek a tünetei?
A fejtetű a hajszálak között, a serkék szorosan a hajszálakra tapadva, a lapostetvek a nemi-, hónalj-, hasi-, szemöldök- és szempilla szőrzeten telepednek le. A heves viszketés miatti vakarás hámsérüléseket okoz, ami másodlagosan gennykeltőkkel befertőződhet.
A tetűirtót 2 hétig a hajon kell hagyni, illetve az egyéb szőrös felületeket újra kenni, a ruhákat kifőzni, forró gőzben fertőtleníteni.
Egyéb rovarcsípések
Poloska, bolha, pók, szúnyog, hangya stb. csípéseinek nyomai az okozótól függően eltérőek lehetnek, viszketnek.
A vakarás okozta hámsérüléseken keresztül befertőződhetnek, illetve az irritáció miatt elhúzódóan gyógyuló, hevesen viszkető göbcsék alakulhatnak ki. Hasonló göbcsék nemcsak a csípés helyén, de a rovar fehérjéi által kiváltott allergiás reakció miatt más testfelületen is nagy számban megjelenhetnek. Hosszas bőrnyugtató kezelés hatására gyógyulnak, de emlékeztető csípés után kiújulhatnak.
Hernyószőrkontaktus, medúzacsípés
Toxikus anyag kibocsátásával jár, a szőröket szétdörzsölés nélkül, lehetőleg tapasszal kell eltávolítani. A toxinok okozta gyulladás így is elhúzódó lehet. Bőrnyugtató kenőcsök enyhítik a panaszokat.
Lárva migrans, kúszó lárva
A belső szerveken kívül a bőr rétegeibe is befúródó, kutyákban, macskákban élősködő férgek, vagy legyek petéiből kikelő, a bőrre többnyire homokkal, vagy a légy sebekre telepedésével kerülő lárvák vándorlásuk során vöröses, kékes rajzolatot okoznak a bőrön.
Szájon át adott gyógyszerrel, sebtisztítással pusztíthatok el.
Fizikai ágensek által okozott bőrelváltozások
Égés által okozott sérülések
Baleset következtében a már említett napégésen kívül forró gőzzel, folyadékkal forrázás (magára rántja a gyermek a forró vizet vagy ételt tartalmazó edényt, beleesik a földön lévő edénybe), vagy forró szilárd tárggyal (legtöbbször fémmel) való érintkezés útján jöhet létre. Legfontosabb elsősegély-nyújtási szabály a minél előbbi hűtés folyó hideg vízzel, vagy az érintett terület hideg vízbe merítése, jegelés. Ha kis felületet érint és olyan felületes az égés, hogy hólyag nem képződik, más beavatkozás nem szükséges, egyébként azonnali orvosi ellátás, sokszor hosszú kórházi kezelés indokolt.
Fagyási sérülés és következményei
Többnyire télen szoros cipőben, kesztyűben, vagy a fedetlen füleken, orron alakulhat ki.
Az érintett terület duzzadttá, lividdé, fájdalmassá vagy érzéketlenné válik.
Szükséges az orvosi beavatkozás, ami a helyi kezelésen kívül antibiotikum, keringés javító vagy más gyógyszeres terápiát is jelent. Súlyos esetekben sebészi csonkolás is szükségessé válhat az érintett szövetek elhalása miatt. Az egész test lehűlésével járó, vagy általános fertőzéshez (vérmérgezéshez) vezető esetek halálosak lehetnek.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.