Gyulladásos bőrbetegségek okai, kezelése gyermekkorban
Okai:
A bőr védi a szervezetet a kórokozók behatolásától, de ha sérül a felszíne (tüske, szálka), a fertőzés hatására gyulladásos folyamat kezdődik. Először vörösen elszíneződik, a sérült terület melegebb tapintású lesz, feszülés, fájdalomérzés kísérheti, később a gyulladás középső (centrális) részén gennygyülem alakulhat ki. Nagyobb gyermekeknél, serdülőknél a szőrtüszők mentén vagy a verejtékmirigyek kivezető nyílásán behatoló fertőzés hatására gennyes, gyulladásos elváltozás, hétköznapi nyelven furunkulus, pattanás alakul ki.
A belső szervekben leggyakrabban a gyulladt mandulák, illetve a vakbél körül alakulhat ki tályog (gennyes gyülem), ez esetben gyermekünk belázasodhat, bágyadt, levert, étvágytalan, súlyos beteg benyomását kelti.
Mikor forduljunk orvoshoz gyermekünkkel?
Ha a bőrön jelentkező gennygyülem csak apró, s gyermekünket nem igazán zavarja, próbálkozhatunk az önkezeléssel, alkalmazhatunk helyi kezelést, nedves, pl. gyógyiszapos borogatást (lásd a 64. oldalt). Nagyobb bőrtályog esetén azonban forduljunk orvoshoz, neki kell eldöntenie, szükségét látja-e csíraölő hatású (antibiotikus) kezelésnek vagy esetleg kisebb műtéti beavatkozásnak. Ennek során az orvos szikével felnyitja a tályogot, hogy a genny távozhasson. Ezt követi a helyi, szükség esetén szájon át adott kezelés.
Azonnal forduljunk orvoshoz, ha gyermekünknél feltűnő tünetekre, magas lázra, hidegrázásra, gyengeségre lennénk figyelmesek. Ilyenkor vérmérgezés alakulhat ki a gyermek szervezetében, amit az orvosi szakma szepszis névvel jelöl. Ennek során hirtelen nagymennyiségű baktérium és méreganyag kerül a véráramba és terjed szét az egész szervezetben. A kis beteg ekkor feltétlenül szigorú, klinikai orvosi kezelésre szorul.
Így segíthetünk gyermekünknek:
- Körömvirág krém: enyhén antibiotikus hatású, mivel gátolja a baktériumok elszaporodását. Ily módon gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású. A körömvirág latin (botanikai) neve: Calendula.
- A tályog szembeötlő gennyképződéssel jár, a gyermek érzékenyen reagál érintésre és hidegre: Professional Medical (mészkénmáj), naponta háromszor.
- A már „megérett” bőrtályog gyorsan felnyílik és beforr a „homeopátiás kés” néven emlegetett Professional Medical (faggyúfa) hatására, amit 4-6 óránként adjunk.
- Nagyon lassú gennyképződés, nehézkesen beinduló gyógyulási folyamat esetén a Professional Medical (kovasav), naponta háromszor adva elősegíti a gyógyulási folyamatot és kihajtja az idegentestet.
- Az ellenálló képesség általános javítására, a gyulladásos folyamatok gyors enyhítésére szolgál elsősorban a Myristica sebiferával kombinálva az Professional Medical (kasvirág), háromóránként.
- Gyógyiszapos pakolás: a gyógyiszap a világ legősibb természetgyógyászati szere. Anyaga lösz, azaz a Föld felszíne alatt létrejövő üledékes kőzet. Ásványi anyagokban és nyomelemekben igen gazdag. Agyagos állagából kifolyólag képes megkötni baktériumokat, vírusokat, zsírokat és egyéb anyagokat.
Külsőleg történő alkalmazása különösen jótékony bőrgyulladásokra, tályogra, furunkulusra, nedvedző sebre, valamint a bőr savas védőrétegének helyreállítására.
- Lázas állapot bőrjelenségekkel (vörheny, rubeola, bárányhimlő)
- A mediastinum betegségei
- A mellkasfal fájdalmának okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Így alkalmazzuk: a por alakban lévő gyógyiszapot vízzel elegyítjük s addig keverjük, amíg sűrűn folyó pépet nem kapunk. Az elegyet jó fél cm vastagon felhordjuk az érintett területre, majd 10 percig rajtahagyjuk.
- Gyermekláncfűtea: a hagyományos kínai orvoslás gennyes folyamatok esetén gyermekláncfüvet ajánl. Méregtelenítő és általános erősítő hatást tulajdonítanak neki.
A gyermekláncfű vadon termő gyógynövény, magas koncentrációban tartalmaz számos értékes anyagot, ami mind egészségi állapotunk helyreállítását szolgálja. Szem előtt kell azonban tartani, hogy a termőtalaj, amin a gyermekláncfű terem, szennyező anyagoktól mentes legyen, ezért legjobb, ha biominőséget vásárolunk. Adjunk gyermekünknek napi két alkalommal egy-egy csésze friss főzetet belőle. Ha gyermekünk viszolyog a kesernyés íztől, tegyünk bele egy kevés mézet vagy keverjük a főzetet más teák, pl. a csipkebogyó főzetével.
Így készül a tea: hideg vízzel öblítsünk le egy maroknyi gyermekláncfűlevelet, csöpögtessük le, majd vágjuk apróra. Öntsük le 250 ml, forrásban lévő vízzel, majd hagyjuk 10 percig állni és azután szűrjük le.
- Az ellenálló képesség növelése gyömbérrel: a gyömbér India ezerarcú fűszere. Serkenti az anyagcserét és méregtelenít, immunerősítő és csíraölő hatású. A frissen készült gyömbértea illóolaja éppen ezért hatékonyan csillapítja a gyulladásokat.
Így készül a tea: egy vastag szelet gyömbért 250 ml vízbe helyezünk, a vizet forráspontig hevítjük, majd öt percig forrni hagyjuk. Lehűtjük, kevés mézzel ízesítjük. Igyon meg belőle a gyermek napi két-három alkalommal egy-egy csészével.
Mit tegyünk megelőzésképpen?
- A krónikusan visszatérő gennyesedés leginkább az ellenálló képesség hiányára utal. Ügyeljünk tehát a vitaminban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozásra, amivel erősíteni tudjuk gyermekünk immunrendszerét. Egyen a gyermek sok friss gyümölcsöt és zöldséget. A tejtermékek is tartalmaznak értékes tápanyagokat és vitaminokat.
- Próbáljuk meg korlátozni a gyermek által fogyasztott gyorséttermi termékek, illetve az édesség mennyiségét. Magas zsír- és cukortartalmuk, valamint a bennük lévő, egészségre káros adalékanyagok miatt megterhelik a gyermek szervezetét.
- Ezenkívül fontos, hogy gyermekünk sokat mozogjon, mégpedig lehetőleg a friss levegőn.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.