Klinikai kísérletek a Parkinson-kórról
Hogyan tudom kideríteni, hogy milyen gyógyszerkísérletek folynak, és hogy alkalmas vagyok-e a részvételre?
Azt javasoljuk, derítse ki, hogy az Ön körzetében mely orvosok érdeklődnek különösen a Parkinson-kór iránt. Ezek az orvosok (akik lehetnek akár neurológusok, akár az idősek kezelésével foglalkozó szakorvosok) azok, akiket legvalószínűbben időről időre belevonnak gyógyszerkísérletek kivitelezésébe. Mivel minden gyógyszerkísérlet azt igényli az önkénteseitől, hogy gyakran bemenjenek a kórházba vizsgálatokra, nem ésszerű bekapcsolódni gyógyszerkísérletekbe a saját körzetén kívül.
A részvételre való alkalmasság kísérletről kísérletre változik a gyógyszer típusától és azoktól a kérdésektől függően, amiket a kutatók megpróbálnak megválaszolni. Néhány gyógyszerkísérlethez olyan önkéntesekre van szükség például, akik még nem kezdték el a Parkinson-kór gyógyszeres kezelését. Lehet, hogy más kísérletek új dopamin-agonistákat próbálnak ki és ezekhez a kutatóknak olyan emberek kellenek, akik sok éven át levodopát szednek, és akiknél aktuális kezelésük mellett mozgásteljesítménybeli ingadozás jelentkezik.
Mik a kizáró kritériumok?
Csakúgy, mint ezek a „kísérletspecifikus alkalmassági kritériumok”, van néhány általánosabb kizáró kritérium, amelyek bizonyos embercsoportokat elutasítanak a saját biztonságuk érdekében. Általában az ilyen kirekesztett csoportokba olyan nők tartoznak, akik várhatóan teherbe esnek, más komoly betegségben szenvedő emberek, mint például szívbetegség vagy elmebaj és a rendkívül öregek.
Miközben üdvözöljük, hogy segíteni kíván a kutatásban, arra ösztönöznénk, hogy ne feledje, hogy egy gyógyszerkísérletben való részvétel nem valami olyasmi, amibe bele kellene fogni alapos átgondolás nélkül – a következő két kérdés néhány olyan szempontot vet fel, amit figyelembe kellene venni, mielőtt hozzájárul a részvételhez.
Rokkant vagyok és nagyon frusztrált, így nem látom be, miért nem engedik, hogy kipróbáljak néhány kísérleti gyógyszert.
Jóllehet, úgy tűnik, hogy az embernek mindig el kell fogadnia azt a tényt, hogy placebót kap. Ez nekem nem jó – nincs időm várakozni.
- Parkinson-kór jellemző tünetei, agyműtétje
- Mi is az a Parkinson-kór?
- Mitől alakulhat ki a Parkinson-kór?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Noha általában sok gyógyszerkísérlet van, ami placebókat (hatóanyagot nem tartalmazó szer) használ, valójában eléggé ritkák a Parkinson-gyógyszerek kísérleteiben. A legújabb Parkinson-gyógyszerkísérletek az újonnan vizsgált gyógyszert hasonlítják össze a jelenleg legjobb kezelésekkel. Tehát ezekben a kísérletekben mindenki aktív kezelést kap.
A kép kiegészítéseként azonban elmagyarázzuk, néhány esetben miért alkalmaznak placebókat. Fontos, hogy felismerjük, hogy a kísérleti gyógyszereket még nem próbálták ki. Senki sem tudja, hogy hatnak-e, vagy ha igen, kire, vagy vannak-e nem kívánt mellékhatásaik. Ha már tudnák, hogy egy gyógyszer hatékony és biztonságos, szükségtelen lenne ilyen kísérleteket folytatni.
Gyakran alkalmaznak placebót?
Mivel nehéz akár az önkéntes (aki nagyon szeretne egy jobb gyógyszert), akár a kutató (aki nagyon szeretné, ha ez az új gyógyszer sikeres lenne) számára, hogy teljesen objektív maradjon, gyakran szükséges, hogy összehasonlítsák az új gyógyszert placebóval (olyan tabletta, ami ugyanúgy néz ki, ártalmatlan, de nincs aktív összetevője). A kísérleti gyógyszert és a placebót „vakon” kell kiosztani, ami azt jelenti, hogy oly módon adják ki, ami biztosítja, hogy sem az önkéntes (ahogy megjegyzi a kérdésében), sem a kutató nem tudja, ki melyik tablettát kapta.
Amikor a gyógyszerre és a placebóra történő reakciókat összehasonlítják a kísérlet végén, akkor lehetséges megítélni, hogy a kísérleti gyógyszernek van-e valódi hatása. Ha kimutatják, hogy hatékony, és nincsenek jelentős mellékhatásai, akkor a kezelésben alkalmazott gyógyszer lehet belőle.
A férjem neurológusa részt vesz a kutatásokban, és gyakran kér önkénteseket.
Milyen kérdéseket kellene feltennünk, hogy magunk számára biztosan jó döntést hozzunk?
A Parkinson-kóros embereket felkérhetik arra, hogy legyenek önkéntesek többfajta kísérletben. A legegyszerűbb szinten egyszeri vizsgálatra kérhetik fel, mint vér vagy vizeletvizsgálat. Ezekben nincsen kockázat, nagyobb kellemetlenség, vagy kényelmetlenség, így ha elégedett a kérés indoklásával, elég gyorsan el kellene tudni dönteniük egymás között, hogy részt vesznek-e benne, vagy sem. A legvalószínűbb kérés az önkéntesek felé, hogy gyógyszerkísérletben vegyenek részt. Itt több minden felmerül, és Ön nagyon okos, hogy gondolkodik azon, milyen információ szükséges ahhoz, hogy segítsen dönteni a részvételről.
Nagyon fontos a jó kérdezés!
Először is a gyógyszerkísérlet okának megfelelő magyarázatára van szüksége, és ezt meg kell kapnia az orvosával vagy a kutatóval folytatott személyes megbeszélés során is és írásban is. Nem kérhetik meg, hogy azonnali döntést hozzon a beszélgetés után, de ha igen, azt kell mondania, hogy több időt szeretne, hogy átgondolja.
E megbeszélés alatt feltehet bármilyen kérdést, mind a vizsgált gyógyszerről, mind a kísérlettel kapcsolatos gyakorlati dolgokról.
Milyen kérdéseket tegyen fel feltétlenül?
- Adták-e már a gyógyszert korábban is Parkinsonos embereknek? Ha igen, hánynak és milyen eredménnyel? (Ha az eredmények biztatóak voltak, valószínűbb, hogy részt akar venni egy további vizsgálatban.)
- Mi történik, ha bármilyen mellékhatás várható? A mellékhatások valószínűleg kicsik lesznek, mert mind a gyógyszertársaság, mind a kutatási etikai bizottság, ami jóváhagyta a kutatást, már tudja, hogy semmilyen mellékhatás nem valószínű. A kutatási etikai bizottságok egészségügyi szakemberek, kutatók és laikus emberek csoportjai, akik áttekintik a kutatók javaslatait, hogy biztosítsák, hogy azok összeegyeztethetők a kutatásban lehetséges résztvevők jogvédelmével, biztonságával, méltóságával és egészségével.
- A kísérletben való részvétel okozhat-e valamilyen kényelmetlenséget?
- Milyen gyakran kell bejárnia a kórházba ellenőrző vizsgálatokra?
- Kaphatok-e utazási térítést?
- Fizikális, vér-, pszichológiai vizsgálatokból, vagy valami teljesen másból fognak állni a vizsgálatok?
Kötelező végigcsinálni a kísérletet?
Az, hogy eldönti a részvételt, nem kötelezi, hogy a kísérletben bennmaradjon a végéig – megvan a joga arra, hogy bármikor kilépjen és bármilyen indokkal (vagy indoklás nélkül).
Sokaknak nagy örömet okoz, ha részt vesznek kutatásban, és az orvosok és kutatók bizonyára méltányolják a Parkinsonos emberek együttműködését. Fontos azonban, hogy az emberek komolyan fogják fel, ahogy Ön is, s hogy semmiképpen se érezzék magukat kényszerítve, hogy egy kísérletben együttműködjenek, vagy benne maradjanak, ha vissza kívánnak lépni.
Milyen védelmük van az önkénteseknek az olyan sérülés vagy betegség ellen, ami a klinikai kísérletekben való részvételből ered?
Természetesen igaz, hogy van egy kicsi, de jelentős kockázati elem bármely kísérleti eljárásban. Jóllehet, ha sose kockáztatnánk, nem lennénk képesek előrehaladni a kutatásban. Az a fontos dolog, hogy a kockázatokat a minimumon kell tartani (a gyógyszertársaságok, az etikai bizottságok és kutatók által jóváhagyott gondos alkalmazáson keresztül) és az, ahogy az előző kérdésben megtárgyaltuk, hogy a potenciális önkénteseknek minden információt meg kell kapniuk a lehetséges kockázatokról.
Bár az utóbbi időben volt néhány példa sebészeti kísérletekre (ahol a kockázatok valamivel magasabbak), a legtöbb Parkinsonnal kapcsolatos klinikai kísérlet gyógyszerkísérlet. Az összes résztvevőt alaposan megfigyelik, és az eredményeket átadják más érdekelteknek, így ha váratlan és nem kívánt mellékhatások jelennek meg, gyorsan kell cselekedni.
Nem említi meg a kompenzációt a váratlan mellékhatások miatt felmerülő fájdalomért és szenvedésért. De a teljes kép érdekében meg kell említenünk, hogy a gyógyszertársaságok és egészségügyi szervek között van egy egyezség, ami az ilyen ritka eseteket tartalmazza.
Hallottam, hogy adományokat kértek az agybanknak.
Mi ez, és mit tartalmaz egy adomány?
A hétköznapi bankok olyan helyek, ahol az emberek letétbe helyezik a pénzüket és ahol ügyes bankárok arra használják a felhalmozott vagyont, hogy még több vagyont teremtsenek. Ugyanilyen elvek működnek egy szövetbankban is, kivéve, hogy ebben az esetben csak egy ígéret szükséges valakinek az életében. Aztán a halálakor, amikor a test haszontalannak tűnhet, hirtelen új értéket nyer, mint az Agyszövet Bank betéte, amit aztán a tudósok fel tudnak használni, és nemzetközileg javítani tudnak a Parkinson megértésén.
Hogy az Agyszövet Bank sikeres legyen, három különböző embercsoportot kell bevonni
- Olyan embereket (Parkinsonosokat, és akik nem azok), akik hajlandók az agyukat, vagy az agyukat és még más szerveiket felajánlani, és rokonokat, akik hajlandóak az ő kívánságukat teljesíteni.
- Kutató tudósokat, akik tanulmányozzák az agyat és más szöveteket az élet során összegyűjtött orvosi információval egyetemben.
- Szakorvosokat, háziorvosokat és más egészségügyi szakembereket (mint például Parkinson-szakápolókat), akik megbeszélik a projektet az érdeklődő emberekkel, és kapcsot jelentenek a donorok és rokonaik, szakorvosaik és az Agyszövet Bank személyzete között.
A csoportok közötti jó kapcsolat fontossága különösképpen érthető lesz, amikor eljön a halál, mert ahhoz, hogy valóban hasznosak legyenek, a vonatkozó szöveteket gyorsan el kell távolítani és tartósítani – a halált követő 24 órán belül.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.