Milyen előrehaladás történt a Parkinson-kór okának a megállapításában?
Mielőtt megválaszolnánk e kérdést, érdemes egy kis időt eltölteni azzal, hogy ismét áttekintsük a Parkinson-kór természetét. Ez egy degeneratív rendellenesség, kialakulásának valószínűsége az életkor előrehaladtával növekszik. Parkinson-kórban az idegsejt-pusztulás az agy egy kis területét érinti. A sejtek szelektív elvesztése más degeneratív betegségeknél is megtalálható, például az Alzheimer-kórnál és az atípusos parkinsonizmusnál. Ezek a hasonlóságok azt jelentik, hogy a kutatási eredmények e betegségek bármelyikében fényt deríthetnek a többi betegség okaira is.
Mivel foglalkoznak a Parkinson-kór kutatói?
A Parkinson-kór kutatásának egy része azokkal a képződményekkel (Lewy-testeknek nevezik) foglalkozik, amelyek az elhalt idegsejtek után maradnak. Nagyon fontosnak tűnik megérteni ezeknek a mikroszkopikus szerkezeteknek a fehérje-összetételét. Nemrég megtalálták az alfa-synuclein nevű fehérjét a Lewy-testekben, és a kutatók azt vizsgálják, hogyan reagál más fehérjékkel mind normális, mind abnormális alakjukban, és bizonyos körülmények között hogyan vezethetnek ezek a reakciók a sejtpusztuláshoz.
Mire jutottak eddig a kutatók?
Az elmúlt néhány évben a Parkinson okainak több nyitját fedezték fel, mint bármikor azelőtt, köszönhetően – talán meglepő – néhány amerikai drogfüggőnek! A kutatásnak e modern korszaka az 1980-as évek elejére vezethető vissza, amikor egy csoport fiatal amerikai drogfüggőnél kialakult egy olyan betegség, ami épp úgy nézett ki, mint a Parkinson.
Ezek a drogfüggők MPTP-t tartalmazó drogot használtak. Az ebben a drogban lévő vegyi anyag viszonylag egyszerű, és nagy meglepetést jelentett a kutatóknak, hogy úgy találták, az ilyen drog azoknak a sajátságos idegsejteknek a pusztulását okozhatja, amelyek érintettek a Parkinsonban, miközben az agy és test többi részét békén hagyják.
Mit jelent az MPTP?
A kutatók aztán felfedezték, hogy az MPTP Parkinson-kórt okozhat a majmoknál, így volt állatmodelljük, melyen tesztelhették az elméleteiket. Úgy találták, hogy az MPTP konkrét sejtrészeket rongált meg, amelyeket mitokondriumnak neveznek – mely a sejt energiakészletét biztosítja. Amikor a mitokondrium nem működik kielégítően, számos más biomechanikus folyamat is gyengül, és ez az idegsejtek pusztulásához vezet.
- Parkinson-kór jellemző tünetei, agyműtétje
- Mi is az a Parkinson-kór?
- Mitől alakulhat ki a Parkinson-kór?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Azt is gondolták, hogy az olyan kémiai anyagok, mint az MPTP esetleg más vegyületet is termelhetnek, amelyeket oxigén szabadgyököknek neveznek, s amelyekről úgy tudják, képesek sejtkárosodást okozni.
Milyen kémiai anyagok játszanak szerepet a Parkinson-kórban?
Emelkedett vasszint és csökkent glutationszint is kimutatható, ez utóbbi egy olyan vegyi anyag, mely segít megvédeni a sejteket sérülés ellen. Ezek fontos kérdések, amik elvezethetik a kutatókat a Parkison-kór okának kiderítéséhez.
Az egyik lehetőség az, hogy vannak más kémiai anyagok, talán a környezetben vagy az ételben, amelyek meglehetősen hasonlítanak az MPTP-re. Lehet, hogy néhány ember védelmi rendszere genetikailag gyenge ezekkel a vegyi anyagokkal szemben, ami azt jelenti, a meg nem támadott emberektől eltérően ők képtelenek lebontani azokat más ártalmatlan anyagokká a szervezetükben. A vegyületek aztán károsíthatják a substantia nigrát.
Az állatmintákon szerzett tapasztalatok is segíthetik a kutatókat abban, hogy azonosítsák azokat a módokat, amelyekben az okozott kárt megállíthatják, sőt visszafordíthatják. Ez segített az új dopamin-agonisták kifejlesztésekor, a magzati őssejt-beültetéssel és más sebészeti eljárással kapcsolatban is.
Úgy hallom, történt némi előrehaladás a genetika szerepének a megértésében a Parkinson-kór esetén. Igaz ez?
Igen, a hibás gének felfedezése a negyedik kromoszómán (egy olasz családnál, amelyben a Parkinson-kór több generáción keresztül megjelent). Ez a gén állítja elő az alfa-synuclein nevű fehérjét, ami ma a Lewy-test komponenseként ismeretes. Még ha ez egy ritka eset is, segítheti a kutatókat abban, hogy kibogozzák a kapcsolatot a sérült gén, s az általa előállított sérült fehérje és a dopamin sejtek elpusztulása között. Ha így történik, ez jobban megvilágíthatja, hogy mi romlik el a Parkinson-kór elterjedtebb típusaiban, és hogy hogyan lehetne ezt rendbe hozni.
Valójában genetikai hiányosság a kór?
Egy másik genetikai hiányosságot – ami némileg gyakoribb – fedeztek fel, és egy másik fehérjéhez van köze, amit parkinnak hívnak. A Parkinson e fajtája más módon öröklődik, és nem alakulnak ki Lewy-testek. Más ritka családoknál más géneket fedeztek fel (már legalább 10, egyszerűen csak PARK-géneknek elnevezett gént), ha megértjük ezeket a genetikai eseteket, azok felé fordulhatunk, ahol a genetikai és környezeti okok keveréke áll fenn.
A jövőbeni kutatás segítése céljából a Parkinsonos embereket mindinkább megkérik, hogy adjanak vérmintát azért, hogy ki tudják vonni a DNS-t. Habár csak kivételes esetekben lesz hasznos a DNS-ből kapott információ egy egyénnek vagy családnak, bevehetik a kutatási tanulmányokhoz szerzett „csoportos adatok” közé. Lehet, hogy ezek nem csupán a Parkinson okának a vizsgálatait szolgálják, hanem azon okok kutatását is, miért reagálnak különböző emberek eltérően a gyógyszerekre (farmakológiai genetika).
A rendellenes gén
Egy közös szál az eddigi összes genetikai felfedezésben az, hogy egy rendellenes gén (vagy gének) rendellenes mennyiségű vagy típusú fehérjét hoz létre, mely akadályozza a sejt bizonyos rendszerének működését. Ez a rendszer hozzákapcsolódik a sérült fehérjékhez, és eltávolítja azokat, hogy ne tudják tovább károsítani a sejteket.
Bár a kiinduló sérülés oka nem ismeretes, az eltávolítás javulása és emiatt a sérült fehérje csökkenő felhalmozódása csökkentheti a betegség előrehaladását. Az egyetlen génhibával magyarázható Parkinson-betegség a mai napig nagyon ritka. Nem szükséges rutinszerűen genetikai vizsgálat a diagnózis vagy a kezelés megállapítására a Parkinsonosok nagy többségénél.
A jelenlegi Parkinson-kutatások milyen egyéb területei tűnnek a legbiztatóbbaknak?
Jelenleg a kutatók négy nagy területre koncentrálnak:
- a veszélyeztetett emberek kiszűrésére;
- a további állapotromlás megakadályozására a diagnózis megállapítása után;
- a sérült agy rendbehozatalára;
- és új gyógyszerek és műtétek kifejlesztésére.
Sok jelenlegi kutatásnak a célja, hogy megpróbálja kideríteni, tudjuk-e azonosítani a Parkinsonos embereket mielőtt még megjelenik az első tünetük, esetleg biokémiai vizsgálat valamilyen formája vagy valamiféle képalkotó eszköz segítségével. A PET-képalkotás-vizsgálat ki tudja mutatni a Parkinsonnál a dopamin sejtek és -pályák elvesztését, de ezek a készülékek nagyon drágák, és jelenleg csak néhány van belőlük Nagy-Britannia egész területén.
A DAT-képalkotás-vizsgálat elérhető ma, és radioaktív izotópot használ (kis dózist egy radioaktív vegyi anyagból, amit a véráramba injekcióznak). Ez lehetővé teszi Parkinson esetén a dopamin -csökkenés mérését gammakamerákkal, melyek a legtöbb kerületi közkórházban rendelkezésre állnak.
Mit kell tudni ezekről a módszerekről?
A DAT-vizsgálat segíteni tud a Parkinson-fajták megkülönböztetésében, és már korai szakaszában megerősítheti a diagnózist. Ha a Parkinson-kór lefolyását lassító gyógyszereink lesznek, ezek és hasonló módszerek képessé tehetnek bennünket, hogy mérjük az agyban folyó változásokat, mielőtt a tünetek kifejlődnének.
Az idegsejt-károsodás mechanizmusának megértése ahhoz is hozzájárulhat, hogy megelőzzük a további rosszabbodást olyanoknál, akiknél már megjelentek az első szimptómák. A diagnózis felállításakor legtöbbeknek csak enyhe tüneteik vannak, így ha azon a szinten tudnánk tartani, sokat nyernénk. Több gyógyszert, ami lassíthatja az előrehaladást, kutatnak a vizsgálatokban.
Mi az a Q10 enzim?
Milyen kísérleti módszerek vannak már a Parkinson gyógyítására?
A Parkinson-kór miatt már komolyan sérült agy rendbehozatalának módjai jelentenek egy másik kutatási területet. A legpublikáltabb eljárás a magzati agysejtek felhasználása, ami még mindig csak kísérleti eljárás. Vannak azonban más, ígéretes lehetőségek. Ezek közé tartozik más sejtfajták felhasználása, amelyek genetikai felépítésüknél fogva tartalmaznak dopamint, vagy a növekedési faktor néven ismert anyagok azonosítása, mely segíti az agy regenerálódását.
Milyen új gyógyszerek fejlesztése van folyamatban?
Az új gyógyszerek kifejlesztése jelentős kutatási terület. A kutatók keresik a levodopa adagolásának új módjait és a dopa-agonistákat, melyekre jobb a válaszreakció. Az a cél, hogy kizárják vagy csökkentsék a gyógyszerhatás ingadozását, amely gyakran része a Parkinsonos tüneteknek. A kutatók más rendszereket is vizsgálnak az agyban, amelyek nyilvánvalóan megtámadottak a Parkinson-kórban, és terápiai lehetőségeket kínálhatnak.
Műtéti kezelések, mint például az agy megsértése (lesioning) és a mély agyi stimuláció, aktív kutatási területek, s a sebészet új és jobb sebészeti célpontok, valamint jobb technológiák kifejlesztését kutatják.
Néztem egy TV műsort az őssejtek beültetésével kapcsolatos kutatásokról.
Milyen jelentősége van ennek egy Parkinsonos beteg számára?
A Parkinson-kórt sokan úgy tekintik, mint azon kevés betegségek egyike, ahol az őssejt-beültetések sikert jelenthetnek. Gyors fejlődés ezen a területen azonban nem várható.
Az őssejtek nem specializálódott sejtek, amelyek osztódni tudnak, hogy létrehozzák önmaguk másolatait, és létre tudnak hozni specializálódott sejteket is. Az őssejtek megtalálhatók a fejlődő és felnőtt szervezet sok különböző részén és az agyban. Megvan a képességük, hogy különféle sejttípusban fejlődjenek (pl. máj, vér, agy, csont) egy olyan folyamaton keresztül, amit differenciálódásnak nevezünk. Arra is van képességük, hogy hosszú időre megújítsák magukat, és mert oly sokoldalúak, potenciálisan felhasználhatók lehetnek a szervezet és az agysejtek helyrehozására és megújítására.
Milyen segítségre lehetnek az őssejtek?
Az őssejteket több forrásból lehet nyerni, többek között az embrió állapot nagyon korai időszakából, abortált magzatokból, születésnél a köldökzsinór vérsejtjeiből, csontvelőből és még a felnőtt agyból is. A korai embrióból származó sejtek iránt a kutatók különösképpen érdeklődnek, mert ezeknek a sejteknek megvan az a képességük, hogy az emberi szervezetben megtalálható összes sejtfajtát kifejlesszék. Ezek jelentik az őssejt egyik legfőbb fajtáját, amire a Parkinson-kutatások koncentrálnak.
Ezen célból az őssejtkutatásnak szüksége van annak megállapítására, mikor nem specializálódnak az őssejtek, és fel kell fedni, hogy milyen állapotok ösztönzik az őssejteket arra, hogy speciális sejtekké váljanak.
Mit kell tudni az őssejtkutatásról?
Az őssejtkutatás az orvostudomány izgalmas része, és igen ígéretes a jövőre nézve. Ámbár, ha felteszik a kérdést, hogy mennyire jelentős ez egy Parkinsonos beteg számára ma, azt kellene válaszolnunk, hogy ez valószínűleg a következő generáció számára lesz jelentős és a legtöbb ma élő Parkinsonos beteg számára nem. Ennek ellenére, a kutatás valószínűleg sok mindenre megtanít bennünket a Parkinson-kórral kapcsolatosan.
A magzati agy anyagát felhasználó implantátumok az őssejtkutatás egyik fajtáját képezik?
Nem. A magzati anyagot felhasználó implantátumok is és az őssejtkutatás is az idegpótlási terápia egy fajtája, de az anyagok és az alkalmazott technikák eltérőek.
A magzati anyagot felhasználó agyi implantátumokban olyan fejlődő sejteket használnak, amelyek már arra hivatottak, hogy dopamin sejtekké váljanak, és nem osztódnak, amikor beültetik (noha az őssejteket magukban foglaló beültetésektől azt várnánk, hogy olyan sejteket tartalmaznak, amelyek osztódnak, és aztán válnak dopamin -neuronokká).
A magzati dopamin sejteket felhasználó agyi implantátumok célja, hogy e sejtek kapcsolatba kerülve a többi agysejttel, elkezdjenek elég dopamint termelni a neurotransmitter hiányából fakadó bajok kijavítására. Ennek a típusú idegi beültetésnek az eredményei vegyesek.
A génterápia távlatáról is hallottam. Ez hogyan működik?
A génterápia szokásos formái egy gyengített vírust használnak, amit úgy készítenek elő, hogy egy olyan fontos gént tartalmazzon, amelyek dopamint, növekedési faktort vagy más idegvédőket termelnek. A génterápia más betegségek esetén nehezen indult el, és leukémiát, valamint szervelégtelenséget okozott, úgyhogy az Egészségügyi Tanácsadó Bizottság Osztálya (GTAC) erősen szabályozza azt. Mivel az őssejt- és génterápiánál a megnövekedett elvárások és a médiaérdeklődés elhomályosítják azok kutató jellegét, még kudarcok várhatók.
Hallottam, hogy a Parkinson-gyógyszereket adni lehetne olyan bőrtapaszokkal is, melyből különféle gyógyszerdózis szabadul fel, mielőtt levennénk. Az ilyen módszer nagy jótétemény lenne a meglehetősen feledékeny idős embereknek.
Milyen hamar válhat ez a lehetőség valósággá?
A bőrtapaszok elméletileg a gyógyszer bejuttatásának olyan módját biztosítják, ami lehetővé teszi a gyógyszerbevitel folytonosságát. A Parkinson-kórnál eddig a legsikeresebb gyógyszer a rotigotin, egy dopamin-agonista szer. Ma már ez forgalomba került az Egyesült Királyságban és Magyarországon is, és sok beteg úgy találja, ez hatékony módja a dopamin-hatások hosszan tartó kezelésének.
Mik a tapasztalatok a tapaszokkal?
Tapasztalatunk szerint a szert használó betegek úgy találják, hogy mozgásos tüneteik szabályozásában az ingadozások javultak. Sajnos néhányan érzékennyé válnak magára a tapaszra, ami a bőrirritációnak köszönhető. A rotigotin tapasz olyan új gyógyszerformátum, mely ráadás azokhoz a választási lehetőségekhez képest, amelyek rendelkezésre állnak a Parkinson modern kezeléséhez.
Más gyógyszereket is – mint például az antikolinerg gyógyszerek egy részét – adják tapasz formájában és általában sajátos helyzetekben, mint például a nyálképződés szabályozására.
Elméletileg a tapaszok hasznosak lehetnek olyan betegeknél, akik meglehetősen feledékenyek, de az orvosok szempontjából azért fontosak, mert csökkenthetnék (legalább is elméletileg) a gyógyszerszintek változásai miatti ingadozásokat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.