Mit tehetünk, ha allergiásak vagyunk? Hogyan kezeljük az allergiát?
Az allergiás megbetegedések kivizsgálása
Az allergiás megbetegedések kivizsgálása meglehetősen nehéz feladat. Napjainkban már számos kiváló pontosságúnak tartott allergiateszt áll rendelkezésünkre. A kutatási eredmények azonban azt mutatják, hogy a legtöbb mérőeszköz meglehetősen megbízhatatlan. Csupán néhány módszer bizonyult valóban hatékonynak, és ezekre is igaz, hogy bizonyos allergiatípusokat jobban ki tudnak mutatni, másokat kevésbé.
Bőrpróba, az allergia kivizsgálásának első lépése
A vizsgálat során egy cseppnyi allergén anyagot helyeznek a megkapart bőrfelületre, az allergén így a szervezetbe kerül. Ha gyulladást tapasztalnak, a teszt eredménye pozitív. Ez a módszer hatékonyan kimutatja a bőrirritációt okozó anyagokra való érzékenységet, nem jelzi azonban pontosan az ételallergiákat és a belélegzett anyagokra való érzékenységet.
RAST (radioaílergosorbens feszt)
A RAST teszt során a vizsgálati személytől vért vesznek, majd elkülönítik a szérumot, és allergén anyagra helyezik. Ha a szérumban kimutathatók az adott anyag antitestjei, ún. antigén-antitest komplex keletkezik, és az érzékenység mértéke is mérhető. Ezzel a módszerrel lehet a legjobban mérni az azonnal fellépő allergiás reakciókat és az ételallergiákat. A lassan kialakuló reakciók és a bőrallergiák azonban ezzel a módszerrel kevésbé mutathatók ki.
ELSSA-teszt (enzyme linked ímmuno sorbent assay)
Az ELISA-tesztben szintén a szérumot vizsgálják, hogy megállapítsák a különféle allergénekre adott reakciókat, de ebből a lassúbb, kevésbé szembetűnő reakciók mutathatók ki jobban.
Kiküszöbölő (elkerülő) diéta
Az allergének feltérképezésének talán legpontosabb módja az, ha bizonyos gyanús ételeket teljesen kiiktatunk étrendünkből. Egy bizonyos idő elteltével azután ismét fogyasztunk az adott élelmiszerből, és megvizsgáljuk, fellép-e allergiás reakció. Ilyen diétába azonban csak szakember segítségével kezdjünk, mert meg kell találnunk, milyen más forrásból tudjuk pótolni a kihagyott élelmiszerek biztosította tápanyagokat.
Azokat az élelmiszereket, amelyek azonnali reakciót váltanak ki, többnyire egész életünkre el kell felejtenünk, míg azokat, amelyek késleltetett reakciót váltanak ki, általában egy ideig kell csak kerülni, de előfordulhat hogy elégségesnek bizonyul, ha csak a fogyasztás mértékét csökkentjük. A leghelyesebben akkor járunk el, ha a gyanús élelmiszert legalább egy hónapig egyáltalán nem fogyasztjuk, majd újra eszünk belőle. Ha hosszú időn át (legföljebb hat hónapon át) nem fogyasztottunk az adott allergénből, nem valószínű, hogy szervezetünk megőrzi az allergiás reakció „emlékét”.
Allergiaellenes tápanyagok
A C-vitamin, természetes antihisztamin: enyhíti a különféle allergiás reakciókat, köztük a kiütést is. Nemcsak a hisztamin felszabadulást csökkenti, hanem abban is segít szervezetünknek, hogy gyorsabban megküzdjön az allergén anyaggal. Panaszok esetén fogyasszunk 1000-3000 mg-ot naponta.
A természetben a C-vitamin általában a bioflavonoidokkal együtt található meg. Közülük az egyikről, a kvercetinről bebizonyosodott, hogy a gyulladásos reakciókat is csökkenti. Szedjünk belőle naponta háromszor 200 mg-ot.
C-vitaminban gazdag élelmiszerek a paprikafélék, a borsó, a kivi, a brokkoli, a citrusfélék, a paradicsom, a feketeribizli és az eper. Egyes cégek kifejezetten allergia ellenes étrendkiegészítőket is forgalmaznak.
Harc a stressz ellen
Sokan tapasztalják, hogy megterhelő helyzetekben kiütés támad bőrükön. Például egy hölgy, aki mindig sálat hordott, amikor közönség előtt kellett beszélnie. Szorongott ugyanis a szerepléstől, és ilyenkor vörös foltok jelentek meg a nyakán. A stressz sokféle folyamatot indít be szervezetünkben, ezek közé tartozik az immunrendszer hatékonyságának csökkenése is.
Úgy tűnik, ez a folyamat áll a kiütéses reakciók mögött is. Ilyen esetben nagyon fontos foglalkoznunk a stresszhelyzettel és azzal, miképpen tudunk megküzdeni vele: tanuljunk meg relaxálni, és sajátítsuk el, hogyan oldhatjuk meg hatékonyan a problémát. Ez különösen igaz akkor, ha a kiütés krónikussá válik.
Összegezve a következőket tehetjük a kiütések megelőzése, illetve megszüntetése érdekében:
- Tárjuk fel a kiütés okát, és iktassuk ki az azt előidéző tényezőt: kerüljük az allergiás reakciót kiváltó külső tényezőket, az ilyen élelmiszereket, valamint mindenféle mesterséges adalékanyagot.
- C-vitamin (naponta 2000 mg) és bioílavonoidok (pl. naponta háromszor 200 mg kvercetin) szedésével erősítsük szervezetünk természetes gyulladáscsökkentő mechanizmusait.
- Ha stressz hatására jönnek elő kiütéseink, naponta végezzünk relaxációt, jógát, meditációt.
Szerző: Langh Izabella
Gyakorló természetgyógyász vagyok. Táplálkozási és életmód specialista is vagyok, immár 12 éve próbálom az embereket egy egészségesebb életforma felé terelni, egyre több sikerrel.