A napfény tudománya: az UV-sugaraktól az aktivált D-vitaminig
Több mint harminc évvel ezelőtt azonosították a D-vitamin legfontosabb, vérben keringő formáját (25-D-vitamin), illetve az abból képződő aktív formáját (1,25-D-vitamin) – ez utóbbi vegyület a D-vitamin egyetlen olyan formája, amely közvetlenül is kedvező hatást gyakorol az emberi szervezetre. Miután kiderült, hogy a D-vitamin a vesében aktiválódik, azonnal nyilvánvaló lett, miért szenvednek a vesebetegek súlyos csontproblémáktól, és miért nem segít rajtuk a kapott D-vitamin.
Az aktivált D-vitamin felfedezése után abban reménykedtek, hogy a vegyület e változatát adva kezelni tudjuk majd a veseelégtelenségben és csontbetegségben szenvedőket, sőt talán azokat is, akiknél a menopauza után csontritkulás alakul ki. Hamarosan kiderült azonban, hogy mindez még csupán a kezdete a D-vitamin történetének.
A D-vitamin rendkívüli hatásai
Ez volt az első jel arra, hogy milyen rendkívüli biológiai hatásai lehetnek a D-vitaminnak, és milyen szerepet játszhat a rák megelőzésében. E megfigyelést követően az 1980-as évek elején mutatták ki, hogy a D-vitamin aktív formája képes a bőr növekedésének szabályozására, és felhasználható a pikkelysömör (psoriasis) nevű bőrbetegség kezelésére. A pikkelysömör a bőr nem rosszindulatú rendellenessége, amikor is a bőrsejtek a normálisnál tízszer gyorsabban osztódnak, és emiatt a bőrön csúf, kiemelkedő, vastag, fehéres színű elhalt sejtréteggel borított vörös foltok keletkeznek.
Hirtelen teljesen egyértelművé vált, hogy a D-vitamin-receptort tartalmazó sejtekben igen sokféle gént kapcsolhat be, illetve ki az aktivált D-vitamin. E gének a sejtosztódás szabályozásában vettek részt, és a rosszindulatú sejteket vagy normálissá történő visszaalakulásra, vagy pusztulásra késztették.
A D-vitamin tehát hatékonyan szabályozhatja, hogy egy sejt rákossá válik-e vagy sem
Az 1990-es évek derekáig úgy vélték, hogy a szervezet teljes aktivált D-vitamin igényét a vesék elégítik ki. Ehhez a vérben keringő 25-D-vi-tamint használják fel, amely a májban termelődik a D-vitaminból, ez pedig a bőrben képződik a napfény hatására, illetve kisebb mértékben a D-vitamint tartalmazó ételekkel jut a szervezetbe.
- Ráncok: napfény hatása, alvási ráncok, kozmetikai kezelése
- Csontritkulás és szédülés, D-vitamin és oszteopénia
- D-vitamin, csodavitamin?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A vese igen csekély mennyiségben gyárt aktivált D-vitamint: a naponta termelődő 2-4 mikrogramm nagyjából egy sószemcse századrészének felel meg. Ráadásul a termelődő mennyiség független attól, hogy mennyi D-vitamin van a vérben. Más szóval hiába növeljük meg jelentősen vérünk 25-D-vitamin-koncentrációját azzal, hogy egész nyáron a strandon heverészünk, hogy literszám döntjük magunkba a tejet, és naponta háromszor eszünk makrélát, a veséink akkor is csak azt az igen kevés aktivált D-vitamint fogják előállítani belőle.
Valamit mégsem volt tiszta! Úgy tűnt ugyanis, hogy a fokozott napozás hatására a sejtekben és szervekben olyan kedvező változások figyelhetők meg, amelyek minden jel szerint az aktivált D-vitaminnak köszönhetők. Ilyen kedvező változás volt például az alacsonyabb vérnyomás, vagy a rák, illetve a sclerosis multiplexhez és l-es típusú cukorbetegséghez hasonló autoimmun betegségek kockázatának csökkenése.
Ez azonban mégsem lehetett az aktivált D-vitamin műve – már ha helytálló volt az, amit a vegyület vesékben való termelődéséről gondoltunk. A napozás és a sejtek, illetve szervek egészsége közti kapcsolat egyértelműnek tűnt, de az aktivált D-vitamin termelődésével kapcsolatos tudatlanságunk miatt mégsem jelenthettük ki, hogy az egyik felelős a másikért.
Aktív D-vitamin keletkezése a vesében
Miután a bőrben a nap UV-B-sugárzása segítségével létrejön, illetve a táplálékkal a szervezetbe kerül a D-vitamin, ez az anyag a májban átalakul a 25-D-vitamin (25-hidroxi-D-vitamin) nevű vegyületté. Azután a vesébe kerül, és ott keletkezik belőle az aktív D-vitamin (1,25-D-vitamin; 1,25-di-hidroxi-D-vitamin). Az utóbbi idők úttörő jellegű felfedezései kimutatták, hogy a D-vitamin sokféle más sejtben is aktiválódhat: az immunrendszer sejtjeiben például azok működését modulálva gátolja az autoimmun betegségek kifejlődését, segíti a fertőzések elleni védekezést; a prosztatában, a vastagbélben és az emlőben pedig akadályozza a sejtek rákra jellemző egészségtelen szaporodását.
A felismerés küszöbét átlépve
Mindeközben eljutottunk a napfény és az ép sejtfunkció közti jelentős összefüggés felismerésének küszöbére – aztán át is léptük azt. A Bostoni Egyetem Egészségügyi Központja D-vitamin-, Bőr- és Csontkutató Laboratóriumának többi munkatársa, valamint dr. Gary Schwartz-cal és a Wake Forest Egyetem kutatócsoportja kiderítette, hogy az emberi prosztatasejtek is képesek aktiválni a D-vitamint, méghozzá hasonlóan ahhoz a módszerhez, amelyet dr. Dániel Bikle és a Kaliforniai Egyetemen, San Franciscóban dolgozó kutató csoportja néhány évvel korábban az emberi bőrben figyelt meg. Más szóval, kezdtünk megbarátkozni azzal a gondolattal, hogy az ember az egész testében képes aktivált D-vitamint előállítani.
Az emberi szervezet magától állítja elő az aktivált D-vitamint
A folyamat egészen rendkívüli. Egykor azt hittük, hogy csak a vese aktiválhatja a D-vitamint, ma viszont már tudjuk, hogy több másféle sejt is képes erre, például az emlő, a prosztata, a vastagbél, a tüdő, az agy és a bőr sejtjei – és valószínűleg szinte minden más sejt és szövet is. E sejteket elérve a 25-D-vitamin a belsejükbe jut, és ott aktivált D-vitaminná alakul át.
A vese a vérrel érkező 25-D-vitaminból előállított aktív D-vitamint szintén a vérrel küldi tovább például a belekbe és a csontokba, ám máshol, például az agysejtekben a 25-D-vitaminból ott képződő aktivált D-vitamin helyben, az adott sejten belül kerül felhasználásra. Az aktivált D-vitamin, miután ellátta fontos feladatait a sejtben, úgy hatástalanítja önmagát, hogy beindítja a molekuláinak lebomlásához vezető folyamatot (így nem hagyhatja el a sejtet, hogy a vérbe kerülve felhalmozódjon, az ugyanis mérgezést okozna).
Mivel ez a fajta D-vitamin-aktiválódás a sejtben kezdődik és ott is ér véget, a vérből nem mutatható ki a szokásosnál nagyobb mennyiségű aktív D-vitamin, még olyankor sem, amikor e sejtek nagyobb mennyiségben aktiválják a vegyületet.
Azóta azt is felfedeztük, hogy az immunrendszer is képes aktivált D-vitamint előállítani – ez azt jelenti, hogy a napozásnak az olyan autoimmun betegségek megelőzésében és kezelésében is szerep juthat, mint a sclerosis multiplex, a reumás ízületi gyulladás, a Crohn-betegség és az l-es típusú cukorbetegség.
A napozás olyan, mint a kávé: inkább egészséges, mint káros
Az aktivált D-vitamin rendkívül hatékony vegyület, és egyik legeredményesebb gátlója a rendellenes sejtszaporodásnak. Laboratóriumok azon felfedezése, hogy a test sejtjei is képesek a D-vitamin aktiválására, a vitaminnal kapcsolatos kutatások legjelentősebb áttörései közé tartozik. Ez áll az egyre szélesebb körben terjedő felismerés mögött is, miszerint az oly gyakran emlegetett figyelmeztetésekkel ellentétben a napozás előnyei sokkal többet nyomnak a latban a lehetséges káros következményeknél.
Vegyük még hozzá mindehhez azon kutatási eredmények egyre növekvő számát, amelyek szerint a napozás segít a napi ritmus szabályozásában, és az alacsonyabb melatoninszint jóvoltából olyan hangulati rendellenességek megelőzésében is, mint a szezonális affektív zavar, a premenstruációs szindróma vagy az alvási problémák. A jelentős mennyiségű kutatásnak létrejött néhány érdekes mellékhajtása is, amelyek az emberi élettan egészen meglepő területeire vezettek át.
A nap kedvező hatása: az UV-B a jó sugár
A D-vitamin szintézisének csodája természetesen a nappal kezdődik. A napfény különböző hullámhosszú elektromágneses sugárzások parányi csomagjai (az úgynevezett fotonok) alkotta keverék. Összetevői közt a legnagyobb hullámhosszú és legkisebb energiájú sugárzás az infravörös fény, majd onnan a vörösön, a narancson, a sárgán, a zöldön, a kéken és az ibolyán át jutunk el a legkisebb hullámhosszú és legnagyobb energiájú ibolyántúli sugárzásig.
Az ibolyántúli (UV) sugárzás UV-A, UV-B és UV-C komponensekből áll. Az UV-C-t (hullámhossza 200-280 nanométer) és az UV-B egy részét (281-289 nanométer) teljesen elnyeli a légköri ózon, így nem is érhetik el az emberi bőrt. Az UV-A (320-400 nanométer) és az UV-B zöme (290-319 nm) viszont eléri a földfelszínt, és különböző hatással van a szervezetre.
Az UV-A-sugárzásból akár százszor több is érheti a földfelszínt, mint az UV-B-ből, és bár az UV-A jóval kisebb energiájú, jóval mélyebbre is hatol a bőr rétegeibe, ahol hatással van a rugalmasságot adó anyagokra, szabad gyököket hoz létre, ráncosodást okoz, és befolyásolja az immunrendszert és a bőr pigmentsejtjeit, a melanocitákat.
Az UV-B ezzel szemben nagy energiájú sugárzás, amelyet a DNS és a fehérjék is elnyelnek, kevésbé hatol mélyre a bőrben, és a nem melanoma típusú bőrrákok egyik fő oka. Ha az UV-B leégést okoz, akkor melanoma kialakulásához is hozzájárulhat.
Ne csak UV-B ellen kenjük magunkat
Az UV-B az ibolyántúli sugárzás egyetlen olyan típusa, amely képes elindítani a bőrben a D-vitamin-termelést. A fényvédő szerek többsége egészen a legutóbbi időkig csak az UV-B-sugárzást blokkolta, ami hozzájárulhatott a melanomás esetek számának az Egyesült Államokban és más nyugati kultúrákban tapasztalt növekedéséhez.
Ennek az az oka, hogy ha az emberek a leégést okozó UV-B-sugarakat kiszűrő fényvédő szereket használnak, akkor gyakorlatilag korlátlan ideig képesek napozni, ám eközben semmi sem védi őket a mélyre hatoló UV-A-sugaraktól. Ilyen szerek nélkül az emberek nem tudnának olyan hosszú ideig a napon tartózkodni, hogy a kapott UV-A dózis megnövelje a melanoma kockázatát. Szerencsére ma már megjelentek a „széles spektrumú” fényvédő készítmények, amelyek nem csupán az UV-B-sugarakat szűrik ki csaknem tökéletesen, hanem (a fényvédő faktortól függő mértékben) az UV-A-sugarak jelentős részét is.
A földfelszínt érő ibolyántúli sugárzás intenzitása több tényezőtől is függ
Ezek egyike a sztratoszférában húzódó ózonréteg, amely elnyeli a napból származó káros UV-sugarak javát. De hogy pontosan mennyit is nyel el, az az évszaktól és egyéb természeti jelenségektől is függ. Az ózonréteg az ipari környezetszennyezés, valamint bizonyos, egykor a hűtőgépekben és a spray-k hajtógázaként használt, mára már betiltott vegyületek miatt jelentősen elvékonyodott.
Összesen hét tényező befolyásolja azt, hogy ténylegesen mennyi UV-sugárzás éri a földfelszínen álló embert.
1. Napszak. Az UV-sugárzás szintje dél körül a legnagyobb, amikor a nap a legmagasabban áll az égen. Ilyenkor teszik meg ugyanis az UV-sugarak a legrövidebb utat a légkörön át a felszínig. Kora délelőtt és késő délután a napfény már jóval ferdébb szögben esik be, és ilyenkor jelentősen csökken az UV-sugárzás intenzitása – így ezekben a napszakokban nagyon nehéz D-vitamint előállítani.
2. Évszak. A napfény beesési szöge minden évszakban más, és vele változik az UV-sugárzás intenzitása is; a legmagasabb érték a nyári hónapokban mérhető.
3. Földrajzi szélesség. Az UV-sugárzás az Egyenlítőnél a legintenzívebb, ahol a nap közvetlenül az ember feje fölött jár, mert fényének ott kell a legrövidebb utat megtennie az ózonrétegen keresztül. Onnan északabbra vagy délebbre a nap alacsonyabban jár az égen, sugarainak pedig több ózonon kell áthatolniuk, mielőtt elérnék a felszínt, emiatt a közepes és magas szélességi körökön jóval kisebb az UV-sugárzás intenzitása. A kanadai Edmonton lakóinak szervezetében például az év hét hónapjában – szeptembertől áprilisig – nem termelődhet D-vitamin, a délebbre fekvő New Yorkban azonban ez csak évi négy hónapra – novembertől februárig – igaz.
4. Tengerszint feletti magasság. Az UV-sugárzás nagyobb magasságban erőteljesebb, mivel ott kevesebb légköri réteg van az ember feje felett, ami elnyelhetné. Nagyobb tengerszint feletti magasságokban ezért a túlzott UV-sugárzás kockázata is nagyobb.
5. Időjárás. Minél több a felhő, annál kevesebb UV-sugárzás éri el a Föld felszínét. Az UV-sugarak azonban a felhőzeten is képesek áthatolni, ami magyarázatot ad arra, miért éghetünk le párás vagy felhős időben is.
6. Visszaverődés. Bizonyos felületek visszaverik az UV-sugárzást, és fokozzák annak intenzitását, még árnyékban is. Ilyen felület például a hó, a homok és a víz. A nagyobb intenzitás a szervezetet érő dózist is megnöveli.
7. Környezetszennyezés. Egyre többen élnek szennyezett levegőjű környezetben. Nemcsak az olyan nagyvárosok lakói tartoznak ide, mint például Los Angeles vagy Houston, hanem néha azok is, akik ritkásan lakott helyen élnek, de ott a széljárás miatt összegyűlik és megül a távolabbról odasodródó szennyezett levegő. Mivel a szennyező anyagok kiszűrhetik az UV-sugárzást, abból kevesebb érheti el a felszínt, így már érthető, miért oly gyakori a D-vitamin-hiány Los Angelesben és Atlantában, holott e két városban a földrajzi helyzetük alapján szinte egész évben könnyű lenne elegendő D-vitamint termelni.
Az egyiktől aggok, a másiktól barnák leszünk
Az emberek gyakran tévesztik össze az UV-A- és UV-B-sugárzást. Talán úgy a legkönnyebb eligazodni köztük, ha megjegyezzük, hogy az A-típusú sugárzás az, amelyik – ha túl nagy mennyiségben éri a bőrt – hozzájárulhat az idő előtti ráncosodáshoz. De károsíthatja a bőrt a szél, a légszennyezés és a dohányzás is, különösen ha igen nagy mértékben érintkezik velük. Ironikus, hogy a második világháborút követő nagyjából másfél évtizedben születetteknél, a „baby boom” nemzedék tagjainál gyakori túlzott ráncosságot talán éppen az 1960-as években megjelent fényvédő szerek okozzák (amelyek a melanoma terjedéséhez is hozzájárultak).
Hogy miért?
Azért, mert ezek a korai készítmények csak a leégést okozó UV-B-sugárzás ellen nyújtottak védelmet, így az emberek hosszú ideig napozhattak – ám eközben semmi sem védte őket a mélyre hatoló UV-A sugárzástóI.
Akkoriban úgy vélték, az UV-A-sugárzásnak nincs semmilyen hatása a szervezetre. Ma azonban már tudjuk, hogy főként a napfényből származó UV-A-sugárzás okozza azt a fajta károsodást, amely a ráncokért felelős. A korai fényvédő szerek tehát azért járultak hozzá a korai ráncosodáshoz, mert használóik hosszabb időt tölthettek a napon leégés nélkül. Ekkor rendellenesen nagy dózisú UV-A-sugárzás érte őket, amely mélyre hatolt a bőrükben, és az immunrendszerükre is hatással volt.
Az UV-B-től az aktivált D-vitaminig
A reakciósorozat akkor veszi kezdetét, amikor egy UV-B-sugár eléri a bőrfelszínt, és ahogyan már korábban is írtam, az ott, a bőr legfelső rétegeiben jelen lévő, a koleszterin előanyagai közé tartozó 7-dehidro-koleszterint (D3-provitamin vagy 7-DHC) D3-previtaminná alakítja át. E vegyület gyorsan továbbalakul D-vitaminná, amely már képes a bőrsejtekből átlépni a vérkeringésbe.
A kolekalciferolnak is nevezett D-vitamin kémiailag azonos azzal a D3-vitaminnal, amit a gyapjúból kinyert lanolinból állítanak elő, és vitaminkészítményekben használnak. (Hamarosan megtudhatják, mi a különbség a D2- és a D3-vitamin között.) A D3-vitamin biológiailag még mindig inaktív, egészen addig, amíg a máj át nem alakítja a vitaminnak a vérben legnagyobb mennyiségben előforduló változatává, a 25-D-vitaminná.
De álljunk csak meg egy pillanatra!
Mielőtt a D-vitamin eljutna a májba, hogy ott 25-D-vitaminná változzon át, egy része bekerül a bőr alatti zsírrétegbe, és ott raktározódik el. A D-vitamin zsírban oldódó vegyület, amely itt tárolódik a téli hónapokban, és a szervezet szükségleteinek megfelelő tempóban kerül vissza a vérbe. A télen téli álmot alvó és zsírrétegeit a nyári hónapokban feltöltő medvéhez hasonlóan az embernek is a tavasztól őszig tartó melegebb és naposabb hónapokban kellene feltöltenie D-vitamin-készleteit, hogy azokból gazdálkodhasson a hideg és sötét téli időben.
A vérben keringő 25-D-vitamin felezési ideje két-három hét. Ez azt jelenti, hogy egyetlen ésszerű napozás hatása valószínűleg legalább egy-két hétig tart.
A vese az átalakító állomás
Mielőtt a D-vitamin vérben keringő fő formája el tudná látni feladatát, át kell jutnia még egy állomáson – a vesén. A 25-D-vitamin itt alakul át aktív 1,25-D-vitaminná. Ez az aktív vegyület vesz részt azután a kalcium-anyagcsere és a csontok egészségének szabályozásában. Ha nincs a szervezetünkben elég D-vitamin, nem tudjuk felhasználni a kalciumot. Amennyiben súlyos hiányunk van e vitaminból, a táplálékunkban, illetve táplálékkiegészítőinkben lévő kalciumnak legfeljebb a 10-15%-a fog felszívódni.
Sőt szervezetünk kismértékű D-vitamin hiány esetén sem vesz fel többet a táplálékkal bevitt kalcium 30%-ánál. Alább majd részletesebben is szót ejtek arról, mit értek kismértékűn; röviden most csak annyit, hogy azt a szintet, ami hivatalosan ugyan már nem számít hiánynak, de még nem fedezi a szervezet teljes szükségletét. A kalcium felszívásának képessége mindenki számára nagyon fontos, de különösen azoknak, akik valamilyen csontprobléma elleni gyógyszert szednek, például bisphosphonátokat vagy parathormont.
A pácienseket gyakran utasítják arra, hogy a gyógyszer mellett kalciumot is szedjenek, ám az orvosok nem emlékeztetik őket a megfelelő D-vitamin-bevitel fontosságára. Márpedig kellő mennyiségű D-vitamin nélkül a bevitt kalcium sokkal kevésbé lesz hasznos. Ilyenkor tehát a kalcium gyakorlatilag „láthatatlan” a szervezet és éhező csontjai számára.
A D-vitamin-ellátottság kimutatásának egyetlen módja
Most, hogy megismerte a D-vitamin számos különböző formáját, nyilván úgy gondolja, hogy az aktív forma mennyiségét a legcélszerűbb vizsgálni. Ha így gondolja, akkor téved. A helyzet ugyanis az, hogy ha az aktivált D-vitamin vagy a bőrből a májba tartó, biológiailag semleges forma mennyiségét mérnénk a vérben, az nem adna pontos képet a D-vitamin-ellátottságról.
Most megtudhatja mi a D2- és D3-vitamin közti különbség?
Melyiket szedjük, ha szedünk egyáltalán vitamint?
Sok ember úgy véli: a D2-vitamin semmire sem jó, csak a D3-vitamin hasznos. Laboratóriumok kutatóinak is csak nemrég sikerült megcáfolnunk ezt a hiedelmet.
A bőrben képződő vitamin a D3-vitamin. A D2-vitamint élesztőből állítják elő, immár több mint hatvan éve keverik élelmiszerekhez és használják D-vitamin-készítményekhez, és egy időben elterjedt az a vád, hogy kevésbé hatékony a 25-D-vitamin szintjének fenntartásában, mint a D3-vitamin. A napilapok és magazinok azt a nézetet kezdték terjeszteni, hogy legyünk óvatosak a D-vitamint tartalmazó készítmények szedésével, és ügyeljünk rá, hogy ne D2- hanem D3-vitamint szedjünk.
Vizsgálatokkal a D-vitamin mellett
Sikerült tehát bizonyítani, hogy a D2-vitamin ugyanolyan hatásos, mint a D3-vitamin, és ezzel végérvényesen eloszlatták ezt a régi tévhitet. Azóta más laboratóriumok is megismételték e vizsgálatokat, méghozzá gyermekeken, és ugyanerre az eredményre jutottak.
Mivel a táplálék kiegészítőkben lévő D3-vitamin állati eredetű (lanolinból készül), a vegánok gyakran nem hajlandók ilyen készítményeket szedni, vagy azt gondolják, hogy a D2-vitamin nem elég jó. Egyes vizsgálatok külön adják meg a kétfelé vitamin koncentrációját – 25(OH)D2 illetve 25(OH)D3 -, ami rendben is van; ilyenkor a teljes 25(OH)D-koncentráció az érdekes. A manapság kapható készítmények legtöbbje D3-vitamint tartalmaz, de tökéletesen megfelel az is, ha inkább D2-vitaminból fedezzük a szükségleteinket – ez utóbbi ideális választás a vegánok számára, akik semmiféle állati eredetű terméket nem kívánnak fogyasztani.
Mi számított kóros hiánynak?
Kiterjedt kutatómunkák sokat segített abban, hogy újrafogalmazzák és pontosítsák a D-vitamin hiányosság fogalmát. A Lancet című szaklapban 1998-ban megjelent cikket megelőzően D-vitamin-hiányosnak azt tekintették, akinek a vérében milliliterenként kevesebb mint 10 ng 25-D-vitamin volt.
Azonban kimutatták, hogy a parathormonszint egészségtelen mértékű megnövekedése csak kétszer ekkora, legalább 20 ng/ml D-vitamin szinttel gátolható meg. A parathormon és a D-vitamin ugyanis együtt szabályozza a vérben a kalciumszintet; ha kevés a D-vitamin, akkor megemelkedik a parathormonszint. Ebben az esetben azonban a kalcium a csontokból jut a vérbe, ami csontlágyulást vagy csontritkulást okoz, továbbá a magas parathormonszint károsan hat a szívre, az anyagcserére, az idegrendszerre, és még a vérnyomást is növeli.
A dr. Holick-féle D-vitamin-barométer. Kóros D-vitamin-hiánynak számít, ha a 25-D-vitamin (25-hidroxi-D-vitamin) koncentrációja a vérben milliliterenként kisebb 20 ng-nál; 21-29 ng/ml enyhe hiánynak számít; a megfelelő D-vitamin-szint 30-100 ng/ml; a D-vitamin-mérgezés tünetei pedig csak 150 ng/ ml feletti értékeknél jelentkeznek. A 25-D-vitamin ideális szintje 40-60 ng/ml.
És mi számít manapság kóros hiánynak?
A vér 25-D-vitamin szintje minden 100 NE D-vitamin elfogyasztása után 1 ng/ml-rel nő meg. Nem kell most azzal törődni, hogy ez pontosan mit is jelent, a lényeg az, hogy e megfigyelések alapján ma már nemzetközileg is a 20 ng/ml alatti 25-D-vitamin-szintet tekintik kóros D-vitamin-hiánynak. Enyhe hiánynak a 21-29 ng/ml érték számít. Ideális esetben a vér 25-D-vitamin-szintjének legalább 30 ng/ml-nek kell lennie, és még 100 ng/ml érték is biztonságos.
A fentiek alapján nyilvánvaló, hogy nincs és nem is lesz olyan D-vitamin-készítmény, amelyet úgy reklámozhatnának, hogy „elég naponta egy szemet bevennie, és vérének 25-D-vitamin-szintje azonnal 40 ng/ml értékre nő”. A napsütés sem fog elhalványulni, ha a D-vitamin-szintünk elég magasra emelkedik. De akkor honnan tudhatjuk, hogy mekkora mennyiséghez jutunk a vitaminból, és hogy az elegendő-e a szervezetünk számára?
Mennyi a túl sok?
Bostonban és környékén 1987 és 1991 között akár a 44 ezret is elérhette azon háztartások száma, amelyeket a D-vitamin mérgezés veszélye fenyegetett. Az ok a házhoz szállított tej volt, amelyet az adott tejipari vállalat egy gondatlan alkalmazottja túl sok D-vitaminnal dúsított (literenként 400 NE helyett olykor akár 250 000 NE-vel). A vizsgálatok azt követően indultak meg, hogy életét vesztette egy máskülönben egészséges, 76 éves nő, mert a D-vitamin-túladagolás miatt megemelkedett vérének kalcium- és foszfátszintje, és ez meszesedést okozott az ereiben és a veséiben, illetve egy kisgyermeknél veseelégtelenség lépett fel.
A két esetről a New England Journal of Medicine számolt be. A történtek hatására készítettek egy tanulmányt a D-vitamint tartalmazó tejekről és csecsemőtápokról; az eredményeket szintén a New England Journal of Medicine közölte. A tej csak ritkán tartalmaz éppen annyi D-vitamint, amennyit a csomagolásán jeleznek, de az eltérés csak elvétve pozitív irányú – azaz a jelzettnél általában kevesebb van benne. Emiatt a tanulmány végén javaslatot tettem arra, hogy ellenőrizzék szigorúbban a dúsítási eljárást. (Az is kiderült viszont, hogy a csecsemőtápok sohasem tartalmaznak kevesebb D-vitamint, mint amennyit a csomagoláson feltüntetnek.)
Létezik D-vitamin mérgezés?
A napfény megsemmisíti a szervezetben keletkező esetleges D-vitaminfelesleget, ezért a napozástól soha nem lehet D-vitamin mérgezést kapni. A D-vitaminból legalább fél éven át kellene naponta 10 000 NE-t beszedni ahhoz, hogy egyáltalán okunk legyen aggódni. A mérgezés tünetei émelygés, hányás, étvágytalanság, székrekedés, gyakori vizelési inger erős szomjúság, zavartság és fogyás.
A D-vitamin-mérgezés rendkívül ritka, és, amint állandóan hangsúlyozzuk, egyszerűen kizárt dolog, hogy valakinek a napozástól D-vitamin túladagolása legyen. A szervezetnek – egyáltalán nem meglepő módon – megvannak a maga eszközei e vegyület szintjének szabályozására, így soha nem nő túl nagyra a vérben keringő D-vitamin mennyisége. Ha valaki annyit napozik fürdőruhában, hogy az 24 órával később enyhe bőrpírt okoz, az egyenértékű 15-20 000 NE D-vitamin beszedésével.
Bár az évek múlásával csökken bőrünkben a D-vitamin előállításához szükséges D-provitamin molekulák száma, a szervezetnek még 90 éves korban is van alapanyaga ahhoz, hogy ha elegendő napfény éri, a szükségleteinek megfelelő mennyiségű D-vitamint tudjon termelni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.