D-vitamin és depresszió kapcsolata
Bár a depresszió kialakulásában és progressziójában többféle tényező is szerepet játszhat (függetlenül attól, hogy enyhe vagy súlyos depresszióról van-e szó), a vizsgálatok szerint a D-vitamin hiánya is elősegítheti azt – sőt még a krónikus kimerültség szindrómát is. Ez annak tulajdonítható, hogy az aktivált D-vitamin a mellékvesekéreg mirigyeiben segít a tirozin-hidroxiláz nevű enzim működésének szabályozásában.
Ez az enzim nélkülözhetetlen a dopamin, az epinefrin és a norepinefrin – a hangulat szabályozásában, a stresszkezelésben és az energiaszint meghatározásában fontos szerepet játszó hormonok – termeléséhez. A mellékvesekéreg azért juttatja a vérbe ezeket a hormonokat, hogy segítsenek megbirkóznunk a mindennapi stresszel.
Egy igen tanulságos kutatásban egy minneapolisi kórház 150 gyermek és felnőtt betegének D-vitamin-hiányosságát vizsgálták, jó részük bevándorló volt, a világ legkülönfélébb részeiből érkeztek, és valamennyien 2000 februárja és 2002 júniusa között jelentkeztek a kórházban nehezen körülírható, bizonytalan fájdalmakra panaszkodva. Az orvosok számtalan egyéb tünetet jegyeztek fel náluk, például derékfájást, álmatlanságot, kimerültséget és levertséget. Sokuknál depressziót állapítottak meg, és nem szteroid jellegű gyulladáscsökkentő szereket írtak fel nekik a fájdalom enyhítésére, bár néhány esetben antidepresszánsokat is szükségesnek tartottak.
A páciensek egyike sem szenvedett olyan ismert betegségben, amely meggátolta volna szervezetüket a D-vitamin termelésében, és korábban egyiküknél sem mérték a 25-D-vitamin szintjét. Alig 10%-uk szedett vitaminokat tartalmazó táplálékkiegészítőt a vizsgálat idején, és több mint 90%-ukat makacs csont- vagy izomfájdalmak miatt vizsgálták ki, legalább egy évvel a 25-D-vitamin szintjének mérése előtt.
A vizsgált személyek 93%-a bizonyult 25-D-vitamin-hiányosnak. Valamennyi kelet-afrikai vagy latin-amerikai származású személynek alacsony volt a 25-D-vitamin-szintje (ez konkrétan azt jelenti, hogy egyiküknél sem mértek 20 ng/ml-t meghaladó értéket), és ugyanezt tapasztalták a délkelet-ázsiai származásúak 89%-ánál is. Az pedig végképp meglepte a kutatókat, hogy az összes afroamerikai, az összes északamerikai indián, valamint 83%-ban a fehér bőrű páciensek is D-vitamin-hiányosnak bizonyultak.
- Petefészekrák vizsgálat (tumormarker)
- Vastagbélrák megelőzése, műtéti kezelése
- Tüdőrák és okai, emfizéma, megelőző táplálkozás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A legfiatalabb pácienseknél mérték a legalacsonyabb D-vitaminszinteket, és azon ötből, akiknél a szérum 25-D-vitamin-szintjét kimutathatatlanul alacsonynak találták, négyen harmincöt év alattiak voltak. A vizsgált páciensek jelentős része egészen más diagnózist és kezelést kapott. Egy 23 éves fehér nőnél például depressziót, nem degeneratív jellegű ízületi betegséget és derékfájást állapítottak meg, és vényköteles nem szteroid jellegű gyulladáscsökkentőket írtak fel neki. Egy 58 esztendős afroamerikai férfinál ugyanakkor egész sor különféle egészségügyi rendellenességet diagnosztizáltak, és ennek megfelelően számos különféle gyógyszerrel kezelték, köztük narkotikumokkal és antidepresszánssal is.
Elképzelhető, hogy e súlyos egészségügyi problémák egy része vagy akár mindegyike is elkerülhető lett volna azzal, ha e pácienseknél fenntartják a 25-D-vitamin megfelelő szintjét?
A depressziós tünetekéi komolyan kell venni
Ha a depressziós tünetek csak az év egy bizonyos részében jelentkeznek, az nem jelenti azt, hogy csupán a fejünkben léteznek. Legyen az szezonális vagy nem szezonális depresszió, tüneteit mindig nagyon komolyan kell venni. Aki makacs, két hétnél hosszabb ideig tartó szomorúságot tapasztal, amihez alvászavarok, az étvágy, a koncentrációs képesség és az energiaszint megváltozása társul, feltétlenül kérje szakember segítségét! Ez különösen annál fontos, akinek megfordul a fejében az öngyilkosság gondolata vagy az, hogy ártson magának.
Nincs műszer, amellyel mérni lehetne a depressziót – de akkor hogyan állapítják meg az orvosok, hogy a kezelések, például a fényterápia, beválnak-e? A depressziós páciensek kezelés előtti és utáni állapotát egyfajta „depresszióminősítő skálán” értékelik. Kikérdezik a pácienseket, és arra kérik őket, hogy pontozzák, mennyire érzik magukat szomorúnak, bűntudatosnak, étvágytalannak, öngyilkosságra hajlamosnak stb.
Ez után a pontokat összeadva kapják meg a depressziós összpontszámot. A kezelés után ismét felteszik ugyanezeket a kérdéseket. Ha a pontszám ekkor azonos vagy magasabb, mint korábban volt, akkor a kezelést hatástalannak – netán a páciens állapotát rontó na k – minősítik. Ha azonban alacsonyabb lesz a pontérték, akkor a kezelés hatásosnak tekinthető.
Premenstruacios szindrórna
A premenstruációs szindróma (PMS) arra a tünetegyüttesre utal, amely a nők havi menstruációs ciklusához kapcsolódóan rendszeresen lép fel. E tünetek jellemzően 5-11 nappal a menstruáció kezdete előtt jelentkeznek, és a menstruáció kezdetekor el is múlnak.
PMS gyakrabban fordul elő a húszas évek vége és a negyvenes évek eleje között, illetve azon nőknél, akik legalább egyszer szültek már, akiknek a családjában előfordult major depresszió vagy súlyosabb hangulati rendellenesség, például SAD. Korábban úgy vélték, hogy a PMS tüneteit a hormonegyensúly menstruációs ciklus alatt fellépő zavara okozza.
Ma viszont már tudjuk, hogy a PMS-t a nem kielégítő szerotoninszint idézi elő – ez az a vegyület, amely az idegek között üzeneteket közvetítve a nyugalom, a boldogság és az éberség érzetével tölt el bennünket. A menstruáció előtt a szerotoninszint természetesen lecsökken, aztán a menstruáció kezdetekor visszaáll a normális szintre. Ha egy nőnek már eleve alacsony volt a szerotoninszintje, a PMS jelentkezése olyankor várható, ha a szint a lelki egészség fenntartásához szükséges érték alá csökken.
Több kutató is igazolta, hogy a PMS jól reagál a fényterápiára
Annak, hogy miért csökkenti a PMS tüneteit az erős fény, igen egyszerű a magyarázata: az erős megvilágítás hatására nő a szervezet szerotoninszintje. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a D-vitamin segít szabályozni egy másik „hangulatjavító” hormon, a dopamin termelését is. A fényterápia PMS elleni alkalmazásáról az utóbbi évtized egyik legfontosabb cikkét dr. D. J. Anderson publikálta a Journal ofObstetrics and Gynecology című szaklapban. Dr. Anderson hat hónapon át vizsgált egy 20 nőből álló csoportot, akik addig hiába próbálkoztak egy sor különféle módszerrel, nem sikerült enyhíteni súlyos és makacs PMS-es panaszaikat. A résztvevők négy egymást követő menstruációs periódusban napi 15-29 perces fénykezelést kaptak.
Könnyen lehet, hogy ez az állapot a D-vitaminnal is összefügg
Mivel a petefészek hormonjai hatással vannak a kalcium, a magnézium és a D-vitamin anyagcseréjére is, a tudósok már jó ideje úgy vélik, hogy a PMS egyik oka ezen mikrotápanyagok alacsony szintje lehet.
A PMS tünetei
Ön akkor szenved PMS-ben, ha menstruációs periódusával összefüggésben az alábbiak közül legalább öt tünetet tapasztat:
- szomorúság és reménytelenség, esetleg öngyilkossági gondolatok
- szorongás vagy feszültség
- hangulatingadozások sírási rohamokkal
- makacs ingerlékenység vagy harag, ami másokra is hatással van
- érdektelenség a mindennapos tevékenység és a kapcsolatok iránt
- összpontosítási nehézségek
- kimerültség vagy enerváltság
- mohó vágy bizonyos ételek iránt vagy falási rohamok
- alvászavarok
- az az érzés, hogy nem ura a saját életének
- testi tünetek, például felfúvódottság, emlőérzékenység, fejfájás, izom- vagy ízületi fájdalom
Vannak nők, akik a havi ciklusukkal kapcsolatban egy rnásik mellékhatást tapasztalnak: menstruációs migrént. Erről a rendellenességről is kimutatták, hogy összefügg az alacsony D-vitamin- és kalciumszinttel. Korábban már láttuk, mennyire gyakori a D-vitamin-hiány a krónikus migrénben szenvedőknél; ez a menstruációtól függetlenül és a férfiak esetében is igaz.
Több műszakos szindróma
Amerikaiak tízmilliói dolgoznak éjszakai műszakban. E személyek gyakran tapasztalnak különféle problémákat, például a pszichológiai rendellenességek nagyobb kockázatát vagy a kimerültség okozta balesetek valószínűségének a növekedését. Az éjszakai műszakban dolgozók körében emellett nagyobb a szívbetegség, a rák, a cukorbetegség és az emésztőrendszeri betegségek kockázata is.
Bár az éjszakai műszakért többet kell fizetni, és egészségügyi problémákat is okoz a munkásoknál, a mai világban sajnos elengedhetetlen, hogy egyesek kedvezőtlen időbeosztással dolgozzanak. Bizonyos iparágakban – például az olajfinomításban, a fuvarozásban vagy a hajózásban – nem állhat le éjszakára a munka, máshol gazdasági okokból célszerű folyamatosan működtetni az üzemeket. A rendőrségnek, a mentőknek és a tűzoltóknak is állandóan ügyeletben kell lenniük, és bizonyos üzletek is nyitva tartanak éjszaka.
Akik éjszakai műszakban dolgoznak, azért tapasztalnak problémákat, mert életüket a cirkadián ritmussal ellentétesen kénytelenek szervezni. Akármilyen sokat dolgozott is valaki az éjszakai műszakban, amikor hazafelé tart, hogy lefeküdjön, a szabadban a nappali fény hatására biológiai órája azt mondja a szervezetének, hogy itt az ideje felkelni. Ez az oka annak, hogy aki így dolgozik, az nemigen tudja kialudni magát napközben.
Az alváshiány halmozódó jellegű
Elsősorban ez az oka annak, hogy a munkájukat éjszakai műszakban végzőknek nehézséget okoz fennmaradniuk, és a munkán kívül is kevésbé képesek teljes életet élni. Ezek az emberek ráadásul nagy árat fizetnek a másokkal való kapcsolataik terén, és a háztartás körüli teendőiket sem képesek maradéktalanul ellátni.
A fényterápia az éjszakai műszakban dolgozókon is segít!
Számos tanulmány mutatta ki, hogy a fényterápia rendkívül sokat segíthet az éjszakai műszakban dolgozóknak a munkarendjükhöz való alkalmazkodásban. Az éjszakai műszakos dolgozókat alkalmazó cégeknek ki kellene használniuk az erős megvilágításos módszert a munkahelyi morál javítása, valamint a munka közbeni hibák és balesetek számának a csökkentése érdekében. Ehhez nélkülözhetetlen a megfelelő intenzitású fényt kibocsátó eszközök felszerelése, és a megvilágítás oly módon történő időzítése, hogy azzal a dolgozók biológiai óráját a napirendjükhöz hangolják.
Tippek az éjszakai műszakban dolgozóknak:
- Csökkentse munkája során az egymás után teljesített éjszakai műszakok számát! Az éjszakai műszakban dolgozók kevesebbet alszanak, mint nappalos társaik. Emiatt ahogy telnek a napok, egyre inkább alváshiányossá válnak.
Ha a vállalt éjszakai műszakok számát ötre vagy kevesebbre csökkenti, és köztük mindig kihagy néhány napot, akkor sokkal nagyobb esélye lesz rá, hogy megszűnik az alváshiányos állapot. Ha pedig a szokásos 8 óra helyett 12 órás műszakokban dolgozik, ilyenekből ne vállaljon egymás után négynél többet! Több egymást követő éjszakai műszak után ideális esetben 48 órás pihenőt kell kapnia. - Kerülje a túl hosszú műszakokat, a nagymértékű túlórázást és a túl rövid szünetekkel végzett munkát!
- Kerülje a hosszú ingázást, mivel azzal olyan időt pazarol el, amit alvásra is fordíthatna!
- Hetente lehetőleg legfeljebb egyszer váltson műszakot! Az efféle váltogatással jóval nehezebb megbirkózni, mint a folyamatosan azonos műszakban végzett munkával. A műszakváltás sorrendje is fontos lehet. Könnyebb, ha először az első, aztán a második, végül a harmadik műszakban dolgozik, mint ha az elsőt a harmadik követné, azt pedig a második.
- A szabadnapjain feltétlenül aludjon eleget! Gyakorolja a „jó alváshigiéniát” azzal, hogy előre megtervezi alvását, és nem fogyaszt koffeint, alkoholt vagy nikotint, amelyek megnehezítenék az elalvást vagy az álomban maradást.
- Igyekezzen nem használni serkentőszereket – ez a vény nélkül kapható és a vényköteles készítményekre egyaránt vonatkozik! A koffeines és ébren tartó tabletták csak átmenetileg képesek elhitetni a szervezettel, hogy rendben működik, ami viszont csak még súlyosabb zavart okoz a cirkadián ritmusban.
Alvászavarok és az idősek gondozása
Egyre gyakrabban és egyre sikeresebben használnak erős fényt egy sor olyan rendellenesség kezelésére, amelyek az idősebbeket érintik – különösen az alvászavarok ellen, illetve a demencia bizonyos formái, például az Alzheimer-kór esetén.
Szeretne éjjel jobban aludni? Próbálja ki a következőket!
- Délután 2 óra után fogyasszon kevesebb koffeint (a koffeines üdítőitalokat is ideértve), és kerülje az alkoholt!
- Lefekvés előtt igyon kevesebbet, hogy ne ébressze fel hólyagjának feszülése!
- A lefekvést megelőző időszakban ne fogyasszon nehéz éteteket!
- Kerülje a nikotint, az ugyanis nem nyugtató, hanem élénkítő hatású!
- Mozogjon rendszeresen, de csak kora délutánig – késő délután vagy este már ne!
- Lefekvés előtt lazítson forró fürdővel!
- Mindennap ugyanakkor feküdjön le és keljen fel – még a hétvégéken is!
Akinek alvászavarai krónikussá válnak, annak érdemes lehet megpróbálkoznia a fénykezeléssel.
Ahogy az emberek öregszenek, cirkadián ritmusuk ellaposodik, és egyre hajlamosabbá válnak az alvászavarokra. Ez általában abban jelentkezik, hogy túl korán fekszenek le, aztán még hajnal előtt felkelnek gyakran már éjjel három óra körül. A legszélsőségesebb esetekben az idős otthonok lakói a nappal vagy éjszaka bármely órájában elalhatnak, és olyan is akad közöttük, aki a nap minden órájának egy részét átalussza.
A reggel, ébredés után végzett fénykezelés és a szezonális depressziónál említett elvek betartása eléggé hatásosan képes normális tempóra állítani az idősek biológiai óráját, és helyreállítani cirkadián ritmusukat. Egyre nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy milyen megvilágítást alkalmazzanak az időseknél – nem csupán terápiás célokból, hanem az otthonukban, illetve az idős otthonokban is.
A hagyományos, 10 000 lux erősségű, teljes spektrumú fényt kibocsátó fénydobozokkal ellentétben a kék fényű eszközök -nem meglepő módon – csak kék fényt bocsátanak ki, egészen pontosan 526 nanométer hullámhosszú fényt. A kék fénnyel történő kezelést már jó ideje alkalmazzák sikeresen sárgaságban szenvedő újszülöttek kezelésére.
A kék fénnyel végzett kezeléseknek számos előnyük lehet
Egy nemrég folytatott vizsgálat például megállapította, hogy a kék fény használata segít az irodai dolgozóknak éberebbnek maradni napközben, csökkenti este tapasztalt kimerültségüket, és jobbá teszi éjszakai alvásukat is. Egyes kutatások szerint ennek az lehet az oka, hogy a kék fény a szem egy nemrég felfedezett fotoreceptorára hat. A kezelés segíthet azokon, akiknél a hagyományos fényterápia nem elég hatásos. Más, jelenleg is folyó vizsgálatok azt igyekeznek kideríteni, vannak-e másfajta fénykezelések – például az egyéni melatoninritrnushoz igazított terápia, vagy „hajnalszimuláció” -, amelyek javíthatják az egyének egészségét és teljesítőképességét.
Az a felfedezés, hogy nemcsak a hipotalamuszunkban, hanem az egész testünkben is vannak biológiai óráink, szintén igen fontos. Ezek a kutatási eredmények eredetileg muslicák és egerek vizsgálata során születtek. Ezután azonban megjelent egy olyan tanulmány, amely óriási visszhangot keltett a cirkadián ritmussal foglalkozó szakemberek körében.
A szerzőknek úgy sikerült helyesen beállítani vizsgálati alanyaik biológiai óráját, hogy bekötötték a szemüket, és a térdhajlatukat világították meg. Bár az eredményt másoknak nemigen sikerült megismételniük, a felfedezésnek igen jelentős folyományai vannak. Megnöveli ugyanis annak valószínűségét, hogy hamarosan képessé válunk egy sor egyéb, a cirkadián ritmus felborulásával összefüggő állapot kezelésére – például a szívbetegségére, a cukorbetegségére, sőt akár a rákéra is.
Az éjszakai világítás veszélyei
A fény szervezetünkre gyakorolt rendkívül nagy hatásának nem kívánt következményei is lehetnek – egy friss kutatás szerint kapcsolat mutatható ki az éjszakai megvilágítás és a rák között. Az összefüggést dr. Eva Schernhammer figyelte meg először, akinek az tűnt fel, hogy két kollégájánál – egészséges, a harmincas éveikben járó nőknél – is rák alakult ki, holott nem állt fenn náluk a betegség egyetlen rizikótényezője sem, és korábbi daganataik sem voltak.
Dr. Schernhammer 1992 és 1999 között egy bécsi kórház rákos betegekkel foglalkozó osztályán dolgozott, és rendes munkaidején felül havonta tíz éjszakai ügyeletet is vállalnia kellett. Amikor három évvel később a Harvard Egyetem Orvosi Karára került, kíváncsiságból megvizsgálta az ott csaknem 27 000 ápolónőtől gyűjtött egészségügyi, életmódbeli és munkával kapcsolatos feljegyzéseket.
Az eredmények azt sugallják, hogy az éjszakai megvilágítás nemcsak az emlőrák kockázatát növelheti, hanem néhány más daganatos betegségét is – hogy ez valóban így van-e, azt további kutatásoknak kell megállapítaniuk.Arra is rávilágítanak, milyen rendkívül nagy hatással van a fény a szervezetünkre, konkrétan a különféle betegségek, például a rák elleni küzdelem képességére.
Valójában nem maga a fény az ártalmas, hanem az, amit a fény tesz a szervezet élettani folyamataival
Mint kiderült ugyanis, a melatonin, vagyis az este, napnyugta után beköszöntő álmosságot okozó hormon igen hatékony rákellenes vegyület. Valamennyi sejtnek vannak melatoninreceptorai – a rákos sejteket is beleértve. Ha egy emlőráksejthez melatoninmolekula kötődik, az ellensúlyozza az ösztrogén sejtosztódást serkentő hatását.
A melatonin emellett hatással van a nemi hormonokra is, ami talán arra is magyarázatot adhat, hogy miért nyújt védelmet a szaporodási ciklussal összefüggő daganatok – a petefészek-, a méh-, az emlő- és a hererák – ellen. A melatonin rákellenes hatásának egy másik eleme az, hogy képes fokozni a szervezetben azon immunsejtek termelését, amelyek kifejezetten a rákos sejteket támadják meg.
Ez nyilvánvalóan más fényben tünteti fel az éjszakai műszak intézményét is.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.