Az E-számok szövevényes rendszere
Feldolgozni és közreadni az élelmiszeripari adalékanyagokkal kapcsolatos szerteágazó és nemegyszer ellentmondásos információkat. Betekintést nyújtani, feltárni a belső összefüggéseket, levonni a mélyebb – egyes esetekben távolabbra mutató -, általános és konkrét tanulságokat. Feloldani a fölösleges aggodalmakat, de inteni a kellő óvatosságra is. A tényeken és feltételezhető hatásokon túl hangsúlyozni a tendenciákat, a tevékenységek irányát és céljait – segítve ezzel a személyes kiértékelést.
Általában nem arra van szükségünk, hogy pontosan megmondják, mit együnk és mit ne, hanem hogy megismerjük azokat az elveket, szemléletbeli sajátosságokat, amelyek alapján mi magunk is helyesen tudunk választani. Ez az irányelv szabja meg a könyvben található általános szemléletformáló és konkrétumokat tartalmazó részek arányát. Természetesen szükséges megismerni néhány tényt, ezért találkozik az olvasó számos kémiai névvel a gyakorlati részben.
Lényegében a „mindent megvizsgáljatok, és ami jó, azt megtartsátok” bibliai alapelven nyugvó törekvés érvényesül e témakör tanulmányozása során is. Másrészt hosszú ideje felmerült igényt teljesít kiadónk e könyv közreadásával, hiszen ma már szinte mindenki érdeklődik az adalékanyagok iránt, függetlenül attól, hogy foglalkozik-e az egészségvédő életmóddal, vagy sem. Reméljük, hogy az információk tovább segítik az egészségtudatos, érett gondolkodás és életvezetés kialakulását e „sokat ígérő” világban.
A kulisszák mögött
Ingatag alapok
Mindenekelőtt magának az élelmiszerek a fogalmát kell tisztázni, mivel ez meghatározó az élelmiszeripar tevékenysége szempontjából.A hatályos törvény meghatározása szerint „élelmiszer minden olyan növényi, állati – beleértve a mikroorganizmusokat is – vagy ásványi eredetű anyag, amely változatlan, előkészített vagy feldolgozott állapotban emberi fogyasztásra alkalmas”. E definíció a törvényalkotók hosszas tanácskozásnak gyümölcse volt, és minden bizonnyal számos tényező figyelembevételével íródott. A tüzetesebb elolvasás és átgondolás után azonban kikristályosodhat előttünk, hogy e megfogalmazás elsősorban az élelmiszeripar oldaláról közelíti meg a kérdést.
Táplálékunk eredete
Az eredet és a feldolgozási mód viszonylag nagyobb hangsúlyt kap a mondatban, míg az utolsó – számunkra igazán lényeges – rész meglehetősen tömör és sejtelmes: „emberi fogyasztásra alkalmas”. Mit is jelent ez? Talán csak ennyit: emészthető, lebontható, a szervezet számára felhasználható.
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
- A rugalmasság növelése edzéssel
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az ellentmondások azonban már itt – az alapoknál – elkezdődnek. Ugyanis a sertészsír és a cseresznyepálinka is emészthető és felhasználható testünk számára – tehát élelmiszernek minősülnek -, noha hosszabb távon aláássák egészségünket. Alkalmasak a fogyasztásra, de nem hasznosak. Csak megengedettek.
Nincs bennük toxikus (mérgező) komponens, ilyen szempontból megfelelnek az „élelmiszer-biztonság” követelményeinek. Rövidtávon ártalmatlanok, és jó minőségűek lehetnek, de gyakorlatilag csak kevés hasznosítható anyagot tartalmaznak. Ezek a mi élelmiszereink.
Élelmiszeripari szabályozás
Természetesen ezért nem a törvényi szabályozás a felelős. Ez csak megpróbálta a lehetetlent: összebékíteni az ipari és a fogyasztói érdekeket. Szabályozza az előállítás és a forgalomba hozás feltételeit, s egyúttal védi a fogyasztó egészségét, érdekeit, valamint a piaci verseny tisztaságát.
De valljuk meg őszintén: ez a fajta érdekegyeztetés csak megalkuvással lehetséges, amelyből sokszor a kiszolgáltatottabb kerül ki vesztesen. A végső eredmény tehát így írható le: a törvényi előírásnak már megfelelő, és a fogyasztó egészségét még nem veszélyeztető élelmiszer.
Az egészségvédő szemléletmód szerint csak olyan természetes alapú, növényi, állati vagy ásványi eredetű anyagok nevezhetőek élelmiszereknek, amelyek – a fogyaszthatóságon túl – bizonyítottan hasznosak, tehát segítik az egészség megőrzését, a jó fizikai, mentális és lelki funkciók működését.
Az élelmiszeripari szabályozás egyik nagy anomáliája, hogy az élelmiszer definíciója megreked a fogyaszthatóság, veszélytelenség fogalmaknál, és nem hangsúlyozza a hasznosságot. Persze valamelyest érthető is ez a jelenség, hiszen az élelmiszerek kivétel nélkül fogyaszthatók, nagy részük veszélytelen, de csak elenyésző hányaduk hasznos. Ha a törvényi szabályozásban a hasznosság jelenne meg elsődleges értékmérő tulajdonságként, akkor a jelenleg kereskedelmi forgalomban lévő termékek tetemes részénél az élelmiszer szó helyett más kifejezést kellene keresni. Ez azonban – mint tudjuk – nem lehetséges.
Döntő változások
Hazánknak – hasonlóan a Kárpát-medence más országaihoz -igen jó természeti adottságai voltak és vannak. Ebből adódóan Magyarország területén virágzó mezőgazdaság alakult ki a XIX. században. Ez idő tájt így is nevezték az országot: Európa éléskamrája. Erre a mezőgazdaságra épült rá később az élelmiszeripar. A gépesítés és az üzemek létrejötte maga után vonta az emberek városokba áramlását, s ez rendkívüli lehetőséget teremtett az – akkor még kezdetlegesebb – élelmiszeripar számára.
Életmódbeli változások
Az iparág jelenlegi pozíciója is valahol e kedvező együttállásoknak tudható be. A gépesítés (modernizáció) és a városiasodás (urbanizáció) ugyanis két fontos életmódbeli következménnyel járt:
- A városba költözött, üzemi vagy hivatali munkát ellátó (napi nyolc-tíz órát dolgozó) réteg nem tudta többé megtermelni saját szükségleteit, így egyre inkább rászorult a „külső” élelmiszer-ellátásra. Egyfajta különös függő viszony kezdett kialakulni az ember és az iparág között. A dolgozó fizetést kapott a munkájáért, és ezért szabadon választhatott az élelmiszerüzletben. Számunkra ma ez megszokott jelenség, de kezdetben a földjét elhagyó család számára egy újabb – első látásra szabadabbnak tűnő – életformát eredményezett. Lényegében az urbanizáció indította el az ún. fogyasztói társadalom kiszélesedését is, amely a vásárló és a gyártó nagyobb mérvű egymásrautaltságát hozta magával. A természettől eltávolodott, mértékét vesztett polgár azonban ebből a viszonyból nem kerülhetett ki győztesen.
- A fejlődéssel egy időben az élettempó is felgyorsult. Az egyéni és társadalmi élet „felvette a gépek sebességét”, megteremtve ezzel a tömegbefolyásolás melegágyát: az állandó időhiánnyal küzdő, stresszes, napról napra élő, szinte „ösztönlénnyé lefokozott emberideál”-nál az étkezés szempontjait nem egy kiforrott szemlélet irányítja, hanem inkább aktuális érzelmi hatások. Es amelyik társadalomban ez bekövetkezik, ott a sokak számára reménykeltő jövőképre is árnyék vetül.
Az élelmiszeripar tevékenysége mégsem tekinthető egyértelműen haszontalannak vagy károsnak, sőt hiányában modern társadalmunk alapjaiban rendülne meg. Egyszerűen csak kihasználta az újkori lehetőségeket és a maga javára kamatoztatta azokat. Minden jel szerint a jövőben is ez a fajta opportunista filozófia marad az uralkodó, a kérdés mindezek ismeretében csak az, hogy a hatóság és a fogyasztó mennyi teret enged a még teljesebb kibontakozáshoz.
Az értékesítés művészei
Az élelmiszeripar jelentősen átalakult az elmúlt évtizedekben. Korábban a gyártás, a termelés szerepelt az első helyen, és a munkájához értő szakember nagyobb megbecsülésnek is örvendett. Korunkra azonban sok mindent befolyásolt és megváltoztatott egy új fogalom: az élelmiszer-marketing. Magyarul talán így adható vissza a jelentése: piackutatás és piacbefolyásolás.
Félelmetes gyorsasággal fejlődött szakmává e tevékenység, míg át nem vette a vezető szerepet a termelés felett az iparágon belül. Ma már elsősorban nem a gyártás a fontos, hanem az azt kísérő tervezett, kampányszerű és professzionálisan megszerkesztett reklámtevékenység, marketingmunka.
A marketing szerepe
Egy modern üzemben a munkásréteg nem kap túl nagy erkölcsi elismerést. Munkaruházatuk is más, amelyet praktikussági okok magyaráznak – bár akarva-akaratlanul egyfajta megkülönböztetésül is szolgál (pl. kék vagy zöld munkaruha). Ők a gépkezelők, rakodók, csomagolok, karbantartók vagy éppen kazánfűtők, akik három műszakban robotolnak megállás nélkül, biztosítva ezzel a cég fennmaradását.
A „fehér köpenyesek” már magasabb szintet képviselnek – ők a középvezetők és laboratóriumi dolgozók. Felügyelnek és ellenőriznek. Témánk szempontjából azonban a leglényegesebb csoportot az „öltönyösök” képviselik: a marketingmenedzserek. Jó tárgyalóképességgel rendelkező, több nyelvet ismerő, diplomás emberekről van szó, akik nagy befolyással lehetnek egy cég jövőjére. Ők alakítják az arculatot (imázs), megszervezik a reklámkampányokat; egyszóval eladhatóvá teszik a gyártott terméket. Emberismeretük, pszichológiai és pedagógiai jártasságuk, verbális és nem verbális kommunikációs képességük létszükséglet munkakörük betöltéséhez.
Ők az „elit csapat”, akik folyamatosan készen állnak a „piaci vákuum” betöltésére, és mindig nyitottak egy újabb, eladhatóbb termék felkínálására. Ha bejön a számításuk, nagyot „szakíthatnak”, de ha tévednek, az nagyban visszavetheti a fejlődést. Ezért is nagy a felelősségük, s ezért is ők a legfontosabbak. És talán a munkakörrel járó izgalmak, újdonságok és anyagi előnyök csábítanak sokakat e szakma felé az élelmiszeripari egyetemeken, noha csak a „legtalpraesettebbek” maradnak ringben.
Ez utóbbiak azonban sajnos könnyen elveszíthetik „belső hallásukat,,/ ugyanis ha valaki mindenképpen el akar adni egy terméket, akkor a lelkiismeret szava fokozatosan elhalkul, mígnem maga a menedzser is elhiszi, hogy a termék egészséges. És a gyártó ilyen embereket keres.
A termelésről tehát a kereskedelemre helyeződött a hangsúly – annak minden kihatásával együtt. A „jó termelő nélkül nincs jó termék” régi elv helyett a „jó marketinges nélkül nincs eladható termék” elv érvényesül, és e tény szomorú következményei ismét a fogyasztónál csapódnak le.
A marketing egyébként önmagában nem „velejéig romlott” jelenség, ha szabályszerű keretek között marad, és nemes, jó célokat szolgál. A reklám, a fogyasztó tájékoztatása, sőt befolyásolása sem bűn, csak a mögöttük sejthető indítékok és az elmúlt évek -főként nyugati – tapasztalatai szülnek sokszor bizalmatlanságot.
Minden rossznak gyökere
Az élelmiszeriparban – más ágazatokhoz hasonlóan – a profittermelés jelenti a mozgatórugót, és ez érthető is. A pénzhez, profithoz azonban többféle viszonyulás is létezik. Szükséges velejárója, kísérője életünknek, eszközként szolgál a mindennapi javak megszerzéséhez.
Ha azonban „előlép” irányítóvá és mértékké egy társadalmon belül, törvényszerűen negatív tendenciákat, eltorzulást von maga után, míg végül a társadalom „agyaglábai” összerogynak. És törvényhozó legyen a talpán, aki minden lehetséges kibúvót meg tud szüntetni, s emellett a jogszabályok megszegőit kivétel nélkül fülön tudja csípni. Az emberiséget megrontó és lealacsonyító tevékenységek mögött – egyéni és társadalmi szinten egyaránt – minden esetben felfedezhető a meggazdagodási vágy valamilyen formája.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.