Hiperaktív gyerek és táplálkozása
A gyermekek természetüknél fogva mozgékonyak és szertelenek. Határtalan energiáik láttán a szülők sokszor úgy érzik, lehetetlen lépést tartani velük. De némely gyermek viselkedése több, mint a szokványos jókedv, vidámság. Az extrém, vagy hiperaktív viselkedés súlyos gondot okozhat a szülőknek.
Étrend és a hiperaktivitás kapcsolata
Az 1960-as évektől ismert, hogy az étrend és a hiperaktivitás bizonyos fokig összefügg. Az azóta szerzett ismereteket igyekeznek alkalmazni agresszív vagy antiszociális viselkedésű felnőtteknél is. Bár nyilvánvalóan a környezetnek és a szociális tényezőknek elsődleges szerepe van, a megfelelő táplálkozás is hozzájárulhat a kiegyensúlyozott lelkiállapot eléréséhez.
Mit tegyünk a hiperaktivitás ellen?
- Egy bögre meleg mézes tej teljes kiőrlésű gabonából készült keksszel segítheti a hiperaktív gyermek elalvását, mivel a szervezet természetes nyugtatóinak termelődését serkenti. Legjobb lejekvés előtt egy órával elfogyasztani.
- A ligetszepeolaj esszenciális zsírsavakat tartalmaz; ezek védik a fejlődő idegrendszert, és segíthetnek a viselkedési problémák megoldásában.
Életkortól függetlenül mindenkinek – fiatalnak és öregnek egyaránt – változatos és tápanyagokban gazdag étrendre van szüksége A jól összeállított étrend – a gyermekeké is – aránylag sok összetett szénhidrátot tartalmaz, míg fehérje viszonylag kevesebb van benne. Bőségesen tartalmaz gyümölcsöt, zöldséget, míg feldolgozott és finomított termékeket csak korlátozott mennyiségben. Fontos a megfelelő napi folyadékbevitel.
Hiperaktivitás
Tízből egy gyermeknél észlelhetők a hiperaktivitás jelei. Az állapot sokkal gyakoribb fiúknál. Jellegzetes tünetei a nyugtalanság, fészkelődés, ügyetlenség, beszédkényszer, türelmetlenség, ingerlékenység, destruktív magatartás, a társadalmi beilleszkedés zavara, dühkitörések. Eddig nem sikerült a hiperaktivitás okát egyértelműen azonosítani: élelmiszerallergia, rossz táplálkozás, öröklött hajlam, az agyi ingerületátvivő anyagok szintjének rendellenessége, valamint környezeti tényezők egyaránt szerepet játszhatnak létrejöttében.
Sok gyermek kinövi a hiperaktivitást!
Ha azonban a kamaszkorban is tart, szakorvosi kezelésre van szükség. A kezelés kapcsán gyógyszereket írnak fel, ezt tanácsadással egészítik ki, gyakran bevonva a családot is. Pszichiátriai kezeléssel, például kognitív terápiával is próbálkoznak.
Az étrend jelentősége viszont sokszor elkerüli a kezelőorvos figyelmét, pedig a kevés feldolgozott és finomított élelmiszert tartalmazó egészséges étrend sok esetben jó hatású. A hasznos tápanyagokban gazdag ételek célzott fogyasztása és azok kerülése, amelyek állítólag károsak, sok esetben megoldást hozhat.
Több mint féktelen
A hiperaktív gyermekek viselkedését nem szabad összetéveszteni a normális játszással. A friss (nem feldolgozott) élelmiszerekben gazdag táplálkozás elősegítheti a stabil lelkiállapot elérését ráadásul a mozgásigényhez igazodó energiaellátást is biztosítja.
A legjobb tápanyagok
A hiperaktivitás klasszikus tünetei ellen a következő tápanyagok javasoltak:
1. Esszenciális zsírsavak
A többszörösen telítetlen zsírsavak közül azokat, amelyeket a szervezet nem tudja előállítani, a táplálékokból kell beszereznünk. A gyermekeknek különösen szükségük van ezekre az idegrendszerük fejlődéséhez. Kimutatták, hogy az esszenciális zsírsavak – az ómega-3 és ómega-6 zsírsavak – hiánya viselkedési problémákhoz vezethet.
Másrészről bevitelük növelése enyhítheti a hiperaktivitást, mivel javítja az agy anyagcseréjét. A feldolgozott termékek általában telített vagy hidrogénezett zsírokat tartalmaznak, amelyek nem rendelkeznek ezekkel a tulajdonságokkal, és sok szempontból nem egészségesek.
2. A kulcsfontosságú tápanyagok forrásai
A hiperaktív gyermekeknél gyakran alacsonyabb az omega-3 zsírsavak szintje. Ezek a vegyületek fontos szerepet játszanak az idegrendszer fejlődésében. Legnagyobb mennyiségben a zsíros húsú halak tartalmazzák, mint például a tonhal, hering, szardínia, lazac és makréla. Hetente 2-3 adag elfogyasztása lenne az ideális, de ha gyermekünk nem szereti a halat, adjunk helyette halolajkapszulát.
A ligetszépe virágából készült olaj a bőrbe bedörzsölve a hiperaktív gyermekeknél nyugtató hatású. Ez az omega-6 zsírsavak jótékony hatását mutatja, amelyek megtalálhatók a ligetszépe olajában, de a dióban, a szezámmagban, a mogyoróban és az olívaolajban is.
3. B-vitamin
Alacsony tiamin – (B-vitamin-) bevitel szintén okozhat viselkedészavarokat, mivel a központi idegrendszer normális működéséhez tiaminra van szükség. A tiamin-hiányos emberek olykor agresszívek, kiszámíthatatlanok, impulzívak és sértődékenyek. A teljes kiőrlésű gabona, burgonya, dió- és mogyorófélék, magvak, húsfélék, tojás, barna rizs és a zöldségek sok vitamint tartalmaznak.
Más B-vitaminok is szükségesek az idegsejtek működéséhez és az ingerületátvivő anyagok termelődéséhez: különösen a B3-és BA -vitamin, ezek serkentik az agyban a nyugtató hatású szerotonin képződését. Krómhiány is kiválthatja a hiperaktivitás tüneteit. A króm a cukor anyagcseréjéhez szükséges; a vörös húsok, tojás, tengeri halak, rákok, sajt, teljes kiőrlésű gabona és a melasz tartalmazza.
4. Cink és a magnézium
A cink és a magnézium hiányát egyaránt összefüggésbe hozták a gyermekkori hiperaktivitással. A magnéziumhiány tüneteként felléphet nyugtalanság, koncentrációs zavar, tanulási nehézség és idegesség. Sok cink és magnézium van a vörös húsokban, a dió- és mogyorófélékben, tengeri rákban, napraforgó- és szezámmagban, teljes kiőrlésű gabonákban, babban, friss zöldségekben és a szárított fügében.
5. C-vitamin
A C-vitamin védi a sejteket, így az idegrendszer sejtjeit is a szabad gyökök káros hatásaival szemben. A legtöbb C-vitamint a friss gyümölcsök és zöldségek tartalmazzák.
Problémás ételek
Mindenki egyetért abban, hogy a kiegyensúlyozott étrend segít pótolni a szervezet elvesztett tápanyagait, viszont arra nézve megoszlik a szakértők véleménye, hogy bizonyos ételek fogyasztása önmagában is problémát okozhat-e.
A cukor szerepe. Néhány szakértő szerint a finomított cukor hiperaktivitást okoz. Ez azzal állhat kapcsolatban, hogy a vércukorszint nagymértékű ingadozása egyeseknél viselkedési zavarokat, agresszivitást és egyéb, hiperaktivitásra utaló tüneteket okozhat.
A hiperaktív betegek egy részénél nem megfelelő a vércukorszint szabályozása. A problémát a krómhiány súlyosbítja, ugyanis a króm segíti a vércukorszintet szabályozó hormon, az inzulin hatását; krómhiányban csökken a sejtek inzulin-érzékenysége. Bár a cukor alapvetően krómban gazdag, a finomítás során sokat veszít krómtartalmából.
Mi az igazság? Adalékanyagok
Egy másik vizsgálat szerint a tartrazint (E102) tartalmazó italokat fogyasztó gyermekeknél viselkedészavarok lépnek fel. Tízből négy gyermeknél súlyos reakciót észleltek, és hármuknál ekcéma vagy asztma jelentkezett 45 perccel az ital elfogyasztása után.
A tartrazin csak egyike azoknak az ételekhez adott vegyületeknek, amelyekről kimutatták, hogy hiperaktivitást okozhatnak. Ilyen anyagok még a gelborange (E110), az eritrozin (E127), a benzoesav sói (E219), ill. a E210, E320, E321 és az MSG (nátrium-glutamát) jelű adalékanyagok. Esetleg javulást érhetünk el, ha kizárjuk ezeket az adalékanyagokat a táplálkozásából. Vásárlás előtt feltétlenül ellenőrizzük tehát az élelmiszerek csomagolásán feltüntetett adalékokat.
Az egyensúly helyreállítása
Összetett szénhidrátok fogyasztásával (a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, tészta, hámozatlan burgonya, barna rizs) segíthetünk stabilizálni a vércukorszintet. Tápanyagokban is gazdagabbak, mint a finomított szénhidrátot tartalmazó élelmiszerek (a fehér kenyér, hántolt rizs, édességek, sütemények, kekszek).
Élelmiszerallergia
Számos tanulmány foglalkozik az ételallergia és a viselkedészavarok, a hiperaktivitás között megfigyelhető összefüggéssel. A leggyakoribb allergiát kiváltó élelmiszerek a búza, a tehéntej és származékai, a tojás, a cukor és a csokoládé. A tea, a kávé és a koffeintartalmú szénsavas üdítők, mint a kóla, szintén problémát okozhatnak.
Az allergiát kiváltó élelmiszerek megvonásával jelentős sikereket értek el a hiperaktív gyermekek gyógyításában. Mégis, mielőtt bármit végérvényesen kiiktatunk a gyermek étrendjéből, beszéljünk a kezelőorvossal vagy dietetikussal, hogy nem szükséges-e előzetesen allergiatesztet csinálni.
Étrend az egyenletes energiaellátásért
- Reggelire: Teljes kiőrlésű lisztből készült muffin, pirítós buggyantott vagy jött tojással; teljes kiőrlésű gabonapelyhek friss gyümölccsel; banános palacsinta, pekándióval és juharsziruppal
- Ebédre: Sajtos zöldséges omlett vegyes babsaláta, sajtos makaróni karfiollal és brokkolival; pizza salátával; garnélarák avokádósalátával; füstölt lazacos, csirkés vagy sonkás szendvics. A második fogás lehet jó minőségű jégkrém, természetes alapú zselé, joghurt vagy friss gyümölcs.
- Estére: Magas keményítőtartalmú ételek, például tészta csirkével, zöldségekkel vagy garnélarákkal (a receptmutatót), lazac ananászos szósszal rizzsel vagy tésztával tálalva; tepsis bab és zöldség egytálétel galuskával vagy sült burgonyával. Gyümölcsös piték, lepények egy kevés tejszínnel.
- Napközben: Adjunk a gyermeknek bőségesen vizet. Viszont ne igyon koffeintartalmú italokat (kólát se, vagy mesterséges adalékanyagokat, pl. tartrazint tartalmazó gyümölcslevet. Nassolhat friss vagy aszalt gyümölcsöt, egy maréknyi diót vagy más magot, sós kekszet, ropit, gyümölcsturmixot.
- Elalvás előtt: Ha gyermekünk nyugtalan, kínáljuk meg egy szelet mézes vagy banános Graham-kenyérrel, muffinnal vagy sima keksszel Igyon hozzá kamilla- vagy macskagyökérteát vagy meleg mézes tejet.
- Sűrű, rostdús bagolyborsó és piros húsú paprika keveréke bőségesen meghintve zöldfűszerekkel. A bagolyborsó népszerű a gyermekek körében, enyhén édes, a dióhoz
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.