A kiszáradás vajon okozhat túlsúlyt?
Első hallásra képtelenségnek tűnhet, de a kiszáradás nemritkán szintén túlsúlyhoz vezet. Honfitársaink teleisszák magukat teával, kávéval, kólával és mindenféle üdítőkkel, nem csoda, ha ezek után kiszáradnak.
Mindezek az italok erőteljes vízhajtók. A teában és kávéban található koffein például idegméreg, amelyet a szervezet azonnal megköt, amint érzékeli jelenlétét a vérben.
Egy toxintól úgy lehet a leghatékonyabban megszabadulni, és eltávolítani a vérkeringésből, ha elkeveredik vízzel és kiürül a vizelettel.
Az emberi test hány százaléka víz?
Nem tudjuk eléggé megbecsülni a vízívás hasznát: több pohár víz elfogyasztása ajánlott, 2-2,5 deciliteres adagokban. Az emberi test 70%-a víz, annak tükreként, amilyen mértékben ez az elem planétánkon is képviselteti magát.
60-100 trillió sejtünk mindegyikének nélkülözhetetlen összetevője ez az életadó, megtisztító folyadék. Nélküle a szervezet képtelen lenne végrehajtani kismillió feladatát.
- 7 hétköznapi élelmiszer, ami jót tesz a fogaknak
- Fogyókúrás tabletták – hatásos és biztonságos?
- A csapvíz vagy a palackozott víz a jobb?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mindezt csupán a túlélésük érdekében teszik, idővel azonban végzetes következményei lehetnek. A súlyosan kiszáradt egyénekben az anyagcsere végtermékei már nem tudnak eltávozni a sejtekből, és azok, mondhatni, belefulladnak saját szemetükbe. Néha éppenséggel mutálnak is, elráko-sodnak, hogy túléljék toxikus környezetüket.
A kiszáradás kívánatossá teszi a sós ételeket, ezért tartja a mai ember olyan ellenállhatatlannak a gyorséttermek kínálatát: a hasábburgonyát és a popcornt. Márpedig tudjuk, hogy ők a főkolomposok a súlygyarapodásban és az elhízásban.
Mi ennek az oka? A vese ilyen módon jut elegendő sóhoz, azaz nátriumhoz, amellyel megkötheti azt a kevés vizet, ami a szervezetben maradt. Mindez tovább rontja az amúgy is siralmas helyzetet.
Hogyan gyógyít a folyadékfogyasztás?
A visszatartott víz a sejtek közötti folyadékban szaporodik fel, hisz az átjárhatatlan sejthártyán keresztül már nem juthat a sejtekbe, hiába van rá égetően szükségük. A felszaporodó víztömeg szintén megnöveli a testsúlyt.
Ha valaki éveken át kiszáradáshoz közeli állapotban senyved, csak fokonként lehet újra hidratálni. A nagyobb mennyiségű hirtelen vízfelvétel nyirokpangással, duzzanatokkal vagy akár halállal is járna.
Ez a „vízmérgezésnek” nevezett kórkép végzetesen megzavarja az agytevékenységet. Akkor következhet be, amikor a hirtelen vízfelvétel felborítja az elektrolitok egyensúlyát.
Mind a víz, mind pedig a só nélkülözhetetlen a vízháztartás egyensúlyához, így gyűlik össze elegendő hidroelektromos energia a sejtfunkciók ellátására. Bármely betegség felléptekor a legelső, hogy elegendő vizet igyunk, és felhagyjunk az ártalmas italok fogyasztásával. Bizonyos esetekben másfajta kezelésre nincs is szükség, mint erre, meg bőséges pihenésre.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.