Ekcéma, bőrgyulladás gyógyszermentes kezelése
Az ekcéma nagyon gyakori, néha egészen súlyos formát öltő bőrelváltozás, testünk ellenreakciója egy olyan anyagra, amelyet megettünk, megittunk vagy akár csak megérintettünk. Általában allergiás reakciónak tekintik. A kontaktekcémát bőrgyulladásnak (dermatitisznek) is szokták nevezni. A tünetek mindegyik esetben azonosak: hevesen viszkető, kipirosodott bőr, amely repedezett és fájdalmas is lehet.
Leggyakoribb ekcéma
A tucatnyi ekcémafajta közül a leggyakoribb az atópiás vagy gyermekkori ekcéma, amely tényleg elsősorban gyermekkorban fordul elő (az atópiás azt jelenti, hogy öröklött allergiás hajlamról van szó). Az ekcémát okozó anyagok közé tartoznak a tisztító-és mosószerek, a festékek, a növények, bizonyos ételek és italok, az állati szőr és toll, valamint a házi por. Emellett stressz is lehet e panaszok oka. Az ekcémára való hajlam egész életében végigkísérheti az embert, és jóllehet nincs még olyan szer, amely végleg kigyógyítana belőle, természetes gyógymódokkal csökkenthető kiújulásának az esélye.
Gyógyétrend és gyógytáplálkozás
Az ekcéma kezelésének az első lépése, hogy kerüljük az allergéneket (vagyis azokat az anyagokat, amelyek az allergiát okozzák). Van úgy, hogy könnyen felismerhető, ilyen például az állatszőr.
Együnk kevesebb
- tejterméket
- állati zsiradékot, cukrot és sót
- tartósítószereket és adalék anyagokat tartalmazó élelmiszert
Együnk több
- zöldséget, növényi olajat
- olajban gazdag tengeri halat
Ha nem nyilvánvaló, hogy mi okozza az allergiás reakciót, akkor allergiateszttel vagy kizárásos diétával tudjuk azonosítani az allergéneket. Az alábbi étkezési tanácsokat mindenképpen érdemes megfontolni.
Fogyasszunk rendszeresen gamma-linolénsavat. Legjobb formája a ligetszépeolaj, de a borágó- és a feketeribiszkemag-olaj is nagy mennyiségben tartalmazza. Szedhetünk belőle akár napi hat kapszulát is, és bár lehet, hogy csak mintegy három hónap múlva észlelhető javulás, az eredmények biztatók. Hasonlóan ígéretes, ha az ekcéma legalább három hónapig tartó kezelésére béta-karotint (az A-vitamin prekurzorát), B-vitamint, C- és E-vitamint, nyomelemek közül cinket, szelént és magnéziumot szedünk.
- Ekcémával kapcsolatos kérdések
- Ekcéma (atópiás dermatitisz)
- Ekcémás bőrgyulladás kezelése gyerekeknél
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Gyógynövény-terápia
A kelkáposztalevelekből készített pakolás nagyon hatásos. A leveleket tisztítsuk meg, melegítsük fel, és tépkedjük kisebb darabokra, majd kötözzük a megfelelő testfelületre. Reggel és este ismételjük meg a kezelést. Az ekcémás tüneteket körömvirágból, tyúkhúrból, diólevélből, csalánból, kamillából, szederből, málnából vagy kaliforniai málnából készített gyógyteák fogyasztásával is csökkenthetjük.
A szárított petrezselyem, a pitypanggyökér, a vörös here és a kanadai aranygyökér szintén segít: keverjük őket egy teáskanálnyi mézbe, és kenyérre kenve fogyasszuk. Vagy keverjünk el meleg vízben egy teáskanálnyi kanadai aranygyökeret, és a tinktúrát kenjük közvetlenül az ekcémás bőrfelületre.
Hidroterápia és aromaterápia
Oldjunk fel két evőkanál szódabikarbónát meleg vízben, és áztassuk benne az ekcémás bőrfelületet. Dörzsöljük be ánizs-, kamilla-, gólyaorr-, izsóp-, boróka- vagy leven dulaolajjal (tizenkét cseppet tegyünk 50 ml vivőolajba).
Kínai csodakúra
Ha az ekcémás rész száraz, akkor körömvirágolajat használjunk vivőolajként, ha nedvedzik, akkor semleges olajat, például szőlőmagolajat válasszunk. Reggel és este kenjük be az ekcémás testfelületet.
Homeopátia
Az ekcéma enyhítésében a grafit (Graphites), a petróleum, a mérges szömörce és a kén (Sulfur) segíthet, de mindenképpen kérjük ki szakképzett homeopata segítségét.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.