Mellhártyagyulladás – amikor még lélegezni is nehéz!
Tünetek
- Éles, fokozódó mellkasi fájdalom, amely mély levegővételnél, köhögéskor, tüsszentéskor és a felsőtest hirtelen mozdulatára rosszabbodik.
- Mellkasi fájdalom, amely alábbhagy, ha a lélegzetet visszatartjuk.
- Láz és a kiváltó októl függően esetleg gennyes vagy véres köpet.
A mellhártyagyulladás rendszerint egyéb tüdőbetegségek vagy sérülések – így tüdőgyulladás, rák, tüdőembólia, légmell vagy törött borda – szövődményeként lép fel. Ritkábban, de jelentkezhet olyan betegeknél is, akik autoimmun betegségben, például lupusban, reumás ízületi gyulladásban szenvednek.
Kialakulása
A tüdőt borító, illetve a mellkasfalat bélelő mellhártyarétegek összesimulnak, de összetapadásukat az ott lévő kis mennyiségű folyadék megakadályozza. Ez biztosítja, hogy a membránok elmozduljanak, amikor a tüdő légzés közben kitágul és összehúzódik.
Mellhártyagyulladás esetén ez a hártya begyullad. Ekkor bármelyik felülete érdessé válhat, két rétege összetapadhat. Mindenfajta mozgás – légzés, köhögés, tüsszentés – éles fájdalmat okoz az érdes membránok egymáshoz dörzsölődése miatt. Az orvos a mellkasi zörejek hallgatása közben ilyenkor jellegzetes súrlódó hangot hall sztetoszkópján keresztül.
Mit tegyünk?
Keressük fel az orvost, mert nem csupán a mellhártyagyulladás igényel azonnali kezelést, de röntgen- és egyéb vizsgálatokra is szükség lehet ahhoz, hogy felfedjék a háttérben meghúzódó okokat. Köhögés közben szorítsunk párnát a mellünkhöz, így kevésbé fájdalmas.
Vegyünk be aszpirint vagy paracetamolt a fájdalom és a láz csillapítására, és pihenjünk sokat, amíg a mellhártyagyulladás tart.
A cigarettázás súlyosbíthatja a gyulladást: tartózkodjunk a dohányzástól, és kerüljük az olyan helyet, ahol passzív dohányzásnak vagyunk kitéve.
Kezelés
A bakteriális eredetű fertőzések kezelésére antibiotikumot írnak fel. Rövid ideig nem szteroid gyulladásgátló gyógyszert vagy alternatív lehetőégként kortikoszteroidokat is adhatnak a gyulladás megszüntetésére. Erősebb fájdalom csillapítására elsőként rendszerint a kodeint választja az orvos. Kórházi kezelés szükséges, ha a kiváltó ok tüdőembólia, rák vagy más életveszélyes tüdőbetegség.
Megelőzés
A mellkasi sérülések, a tüdőgyulladás és más tüdőbetegségek korai diagnózisa és kezelése segít megelőzni a mellhártyagyulladást. Ha nem dohányzunk, és vigyázunk, hogy tüdőnk ne legyen kitéve légszennyezésnek, vegyszereknek, azbesztnek és más környezeti ártalmaknak, megelőzhetjük a gyakran mellhártyagyulladáshoz is vezető betegségeket.
Alternatív terápiák
Ne feledjük! Az alternatív terápiák nem helyettesítik az orvos által előírt antibiotikumot és kezelést.
- Aromaterápia: A meleg, gőzölgő fürdőhöz vagy a hidegpárásító készülékhez adagolt néhány csepp kámforolaj csillapítja a köhögést, és megkönnyíti a légzést.
- Gyógynövénygyógyászat: Az édesgyökérből, orvosi zilizből, molyhos ökörfarkkóróból és csúszós szilből készült tea megnyugtatja a tüdőt, és megkönnyíti a hatékony köhögést. Száraz köhögésre próbáljuk ki a gyógypemetefű teát vagy -cukorkát. A gyógynövénygyógyászok még a selyemkórófélékből készült teát is javasolják a mellhártyagyulladás tüneteinek enyhítésére.
- Homeopátia: A homeopátiás szereket a láz, a köhögés és az egyéb tünetek enyhítésére adják, valamint megelőzésre a nátha vagy az influenza korai stádiumában. Ilyen például az Aconit, a Belladonna, a Ferrum phosphoricum és a Nux vomica. Hepar sulfurist javasolnak akkor, ha a köhögés nagy mennyiségű köpettel jár.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.