Dél-afrikai muskátli
Dél-afrikai muskátli (Pelargonium sidoides) története, alkalmazott drogok
A dél-afrikai bennszülöttek (zuluk) már régóta alkalmazták gasztrointesztinális megbetegedések, légúti fertőzések, TBC kezelésére a dél-afrikai muskátlit. Helyi neve Umcka-loabo, amely súlyos köhögést jelent.
Európába egy angol, tuberkulózisban szenvedő beteg révén került az 1900-as évek elején, akit állítólag a drogból készült kivonattal gyógyított meg egy helybéli. Abban az időben, Európában a növényfaj még nem volt ismert, és a TBC kezelésére sem állt rendelkezésre megfelelő gyógyszer. A növényt ma már nem TBC kezelésére használják, de valódi indikációjának felismerése után, a 20. század utolsó éveitől a legnépszerűbb gyógynövények közé tartozik.
A drogot a Dél-Afrikában honos Pelargonium sidoides DC és/vagy a Pelargonium reniforme Curt. (Geraniaceae) szárított, aprított gyökere szolgáltatja (Pelargonii radix Ph. Eur. 5.7, dél-afrikai muskátli gyökér). Minimum 2%, pirogallolban kifejezett cserzőanyagot tartalmaz.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
Fő tartalomanyagai magasan oxigenált kumarinszármazékok (umkalin, szkopoletin), valamint cserzőanyagok, amelyek szerepet játszanak az antibakteriális és immunmoduláns hatásban. Kis mennyiségben illóolajat is tartalmaz.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A dél-afrikai bennszülöttek különböző légúti betegségek kezelésére használják, ezen alapul a növény modern felhasználása.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Preklinikai vizsgálatok
Az Umckaloabo hatásai közül legkorábban széles spektrumú antibakteriális aktivitását dokumentálták, amelyet a kumarinszármazékok fejtenek ki. A gyógyászati alkalmazás szempontjából legalább ilyen jelentőségű az immunmoduláns hatás (egyebek között a makrofágaktivitás fokozása), amely következtében a szervezet könnyebben megbirkózik a fertőzéses eredetű (megfázásos) megbetegedésekkel.
Klinikai vizsgálatok
Klinikai vizsgálatok során a gyökérből készült kivonat hatásosnak mutatkozott akut bronchitis és mandulagyulladás kezelésében, valamint olyan gyermekek esetén is, akik ismételt antibiotikumkezelésre nem reagáltak. A kezelés a placebóhoz viszonyítva szignifikánsan csökkentette a betegséggel járó tüneteket, elsősorban a köhögést.
Az Pelargonium klinikai hatásosságának tesztelésére hat placebokontrollos, randomizált, kettős vak klinikai vizsgálatot végeztek több száz felnőtt, akut bronchitisben szenvedő páciens bevonásával. A betegek tüneteit az ún. Bronchtitis Severity Score (BSS) szerint osztályozták, amely a bronchtis legfőbb tüneteinek (köhögés, köpetürítés, köhögés alatti mellkasi fájdalom, nehézlégzés) gyakoriságát és súlyosságát egy 5-pontos skálán méri.
A BSS csökkenésének mértéke a kezelés 7- napján szolgált a vizsgálatok elsődleges kritériumául. Az összes klinikai tanulmányban a kezelt betegek esetén a BSS szignifikánsan nagyobb mértékben csökkent, mint a placebót kapott páciensek BSS értékei. A Pelargonium terápiát minden vizsgálat jól tolerálhatónak találta, a mellékhatások tekintetében nem volt szignifikáns különbség a két kezelt csoport között. További nyílt, nem kontrollált klinikai vizsgálatok is fellelhetők a szakirodalomban, melyek hasonló pozitív eredménnyel zárultak, de objektív értékelésüket gátolja a kontrollcsoportok hiánya.
Indikációk, adagolás
Alkalmazása akut brochitis és felső légúti megbetegedések tüneteinek enyhítésére, a gyógyulás elősegítésére javallt. Időben történő alkalmazásával egyes esetekben megelőzhető az antibiotikumkezelés.
Az eddigi összes humán vizsgálatot az egyetlen piacon lévő készítménnyel végezték, a drogra nincs monográfiákban elfogadott adagolás. A termék a gyökér alkoholos kivonatát tartalmazza, felnőttek esetén 3×30 csepp, 6-10 éves gyerekeknek naponta 3×20 csepp, 6 év alatti gyermekeknek 3×10 csepp a napi dózis.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Dokumentált nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók nem ismertek. Elővigyázatosságból terhesség, szoptatás alatt, megnövekedett vérzési idő, súlyos máj- vagy vesekárosodás esetén nem alkalmazható. Növelheti az egyidejűleg adagolt kumarintípusú véralvadásgátló hatásosságát.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.