Indiai tömjénbalzsamfa
(Boswellia serrata) Története, alkalmazott drogjai
A tömjén az emberiség egyik legősibb kereskedelmi és luxuscikke volt, amelyet napjaink kutatási eredményei révén ismét felfedez a terápia is. Kultúrtörténeti vonatkozásokban érdemes megemlíteni, hogy már az ókori egyiptomiak és föníciaiak Kr. e. 1700-ban is ismerték és vallási szertartásaikon füstölőszerként használták meditatív és spirituális képességeik kiterjesztésére. A tömjénégetés a ma is élő vallások közül a hinduk, a buddhisták, a sintoisták, zsidók és katolikusok szertartásainak is része.
Az ókori Görögországban a Kr. e. 8. századtól égettek tömjénfát és -gyantát felajánlásul az isteneknek és védekezésül a démonok ellen. A keresztény egyház a Kr. u. 4. században kezdte bevezetni a tömjénégetést, azt jelképezve ezzel, hogy a hívek imái felszállnak Istenhez. A katolikus egyház – különösen a keleti ortodoxia – rítusában folyamatosan megmaradt a tömjénezés az istentiszteletek és a körmenetek alkalmával. A tömjén már a Bibliában is szerepel, mint drága áldozati ajándék, amellyel például Krisztust is köszöntik születésekor a napkeleti bölcsek.
Az indiai tömjént (Olibanum indicum) az Európai Gyógyszerkönyv 5.7. kötete a Boswellia serrata Roxb. ex Colebr. kérgéből sebzés hatására kifolyó és levegőn megszáradt gumigyantájaként (oleoresina) határozza meg. A drogot szolgáltató indiai tömjénbalzsamfa India északi és északnyugati területein, Rádzsasztán és Madhya Pradesh államokban őshonos, kistermetű, szabálytalan koronájú fa.
A drog áttetsző, gömbölyded vagy szabálytalan alakú, akár 3 cm nagyságot is elérő darabokból áll, amelyek sárgás vagy vörösesbarna színűek lehetnek. Törésfelülete matt vagy enyhén fényes. A gyógyszerkönyv minőségi követelmények tekintetében legalább 1-1% II-keto-β-boswelliasav- és acetil–II-keto-β-boswelliasav-tartalmat ír elő száraz drogra vonatkoztatva.
Az itt tárgyalt fajon kívül még kb. 25, a balzsamfafélék (Burseraceae) családjába tartozó Boswellia faj (pl. B, sacra) gumigyantája szolgáltat tömjént, ezek drogja azonban általában gyengébb minőségű.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A gumigyanta 7,5-9, de akár 15% illóolajat is tartalmazhat, amelyet vízgőz-desztillációval el is különíthetnek a drogtól Ez az illóolaj halványsárgás vagy sárgászöldes, könnyű, kissé melegérzetet keltő, enyhén citromos illatú.
Összetétele erősen változó a növényi nyersanyag származásától függően. Főkomponensei mono- és szeszkviterpének, mint például az α-tujén és a p-cimén, verbenol és a pinokarveol. A tömjéndrog emellett 60-70% gyantaszerű anyagot tartalmaz. A gyógyászati felhasználás alapját a pentaciklusos triterpén boswelliasavak jelenléte adja, ezeket tartják a fő farmakológiai hatáshordozóknak.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
Gyógyászati céllal az mdiai ajúrvédikus gyógyászat elterjedten alkalmazza a tömjént arthritis, egyéb ízületi panaszok kezelésére. Emellett az aromaterápia is kedveli a mentális ellazulás elősegítésére, fejfájás kezelésére, mind magát a drogot égetve, mind a belőle nyert illóolajat párologtatva. A liturgikus füstölési felhasználáson kívül a tömjént, illetve a belőle előállított illóolajat a parfümipar is hasznosítja fixálószerként.
Preklinikai vizsgálatok
A tömjénben található boswelliasavak hatásosságát kiterjedten vizsgálták krónikus gyulladásos megbetegedésekben. A nemszteroid gyulladáscsökkentőkkel szemben nem a cik-looxigenáz (COX), hanem a lipoxigenáz (5-LOX), valamint a humán leukocita elasztáz enzimet (HLE) gátolják, ezen felül pedig még számos egyéb gyulladásos mediátor (IL–I, TNF–α stb.) is érintett a hatásmechanizmusukban.
A tömjénkivonat gyulladásellenes hatásait több állatkísérletes arthritismodellen bizonyították. A kivonat a nemszteroid gyulladáscsökkentőkhöz hasonló dózisban azonos hatásosságúnak bizonyult. Ezen felül a drog kivonatának hepatoprotektív hatását is vizsgálták kísérletesen előidézett egér hepatitismodellen, és a boswelliasavakat feldúsítva tartalmazó kivonatot hatékonynak is találták.
In vitro ezen kívül még számos hatást közöltek mind a tömjén kivonataival kapcsolatban, mind pedig a boswelliasavakra dúsított kivonatokra vagy a tiszta triterpénsavakra vonatkozóan. Ezek közül a különböző immunfolyamatokra és immunfunkciókra történő vizsgálatok dominálnak. Így leírták többek között, hogy az α– és a β-boswelliasavak in vitro (és in vivo is, tengerimalacban) antikomplement hatásúak és növelték specifikus makrofágok fagocitotikus aktivitását. A limfocitaproliferációra kifejtett hatások tekintetében ellentmondásos vizsgálati eredmények születtek.
Patkánykísérletek eredményeiből arra a következtetésre jutottak a kutatók, hogy a boswelliasavak gyulladáscsökkentő hatása valószínűleg nem függ össze az immunrendszerre kifejtett szuppresszív hatásukkal.
Humán bizonyítékok
Egy kettős vak, randomizált, placebókontrollos, multicentrikus vizsgálatban colitisben szenvedő betegek részvételével tanulmányozták a tömjénkivonat hatásosságát. A betegek hat héten keresztül kaptak napi háromszor 400 mg kivonatot vagy placebót. A kezelt csoportban szignifikáns volt a klinikai remissziót mutató betegek aránya, bár a tömjénkivonat nem befolyásolta érdemben az életminőséget és a betegség hisztológiai képét. Az egyértelmű hatásosság megítélésére további, nagyobb volumenű klinikai vizsgálatokra van szükség.
Egy randomizált, kettős vak, placebókontrollos vizsgálat keretén belül a tömjénkivonat hatásosságát és tolerálhatóságát vizsgálták térd-osteoarthritisben szenvedő betegek részvételével.
A 8 hetes kezelés végén a kezelt csoport valamennyi tagja a térdfájás csökkenéséről és a térdízület fokozottabb flexibilitásáról számolt be. Radiológiailag nem volt megfigyelhető változás. A kapott eredmények a tömjénkivonat jó tolerálhatóságát mutatják, amellett, hogy a kezelt és a placebót kapó csoportok kezelési eredményeiben megfigyelt különbségek statisztikailag szignifikánsak és klinikailag relevánsak voltak.
Vannak adatok a tömjénkivonattal vagy a boswelliasavakkal végzett klinikai vizsgálatokról rheumatoid arthritis, osteoarthritis, krónikus gyulladásos bélbetegségek, colitis ulce-rosa, krónikus colitis, Crohn-betegség, asthma bronchiale és sclerosis multiplex esetén is. Ezek a vizsgálatok zömükben pozitív eredményekről számolnak be, de mivel egy részük nem felel meg a jelenlegi elvárásoknak, a tömjén és a boswelliasavak pontos terápiás értékének megismeréséhez további vizsgálatok szükségesek.
Indikációk, adagolás
A tömjén és a boswelliasavak még nem részei a modern fítoterápiának vagy a konzervatív orvoslásnak, ezért adagolásukkal kapcsolatban nincs egységes álláspont. A klinikai vizsgálatokban a tömjén száraz kivonatát 1-3,5 grammos napi dózisban alkalmazták, az ajúrvé-dikus gyógyászat napi 1,5-3 g tömjént alkalmaz ízületi fájdalmakra.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Mivel a tömjén nem része a bizonyítékokon alapuló gyógyászatnak, nemkívánatos hatásai, interakciói szisztematikus felderítésére nem került sor. A tradicionális alkalmazás tapasztalatai és az eddig elvégzett humán vizsgálatok nem derítettek fényt mellékhatásokra, ellenjavallatokra.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.