Kerti ruta termesztése, gyógyászatai használata
Kerti ruta története, általános ismertetője
Európában, különösen a Földközi-tenger környékén őshonos. A rómaiakkal került Britanniába, majd később onnan felfedezők és telepesek vitték az Egyesült Államokba és Ausztráliába.
A reneszánsz idején festők, rézmetszők és ékszerészek fogyasztották, hogy javítsák a szemüket, egyben kreatív belső látásukat is. Leonardo da Vinciről és Michelangelóról is úgy tartják, hogy használta a rutát, amelynek erős mágikus hatást is tulajdonított a közhiedelem; úgy vélték, hogy második látást ad. Mi több, boszorkányok, illetve átok ellen is hatékonynak gondolták, ezért az ajtó fölé akasztották, hogy távol tartsa az ártó szellemeket. Minthogy a rutát a jóval azonosították, a katolikus egyházi szertartásban a vasárnapi nagymise kelléke lett, amikor is a pap rutával hint szentelt vizet a gyülekezetre; innen származik a ruta közkeletű elnevezése: „a kegyelem növénye”.
A rutát ugyanilyen hatásosnak vélték a test betegségei ellen is. Talán a legendás „négy tolvaj ecetjének” is alkotóeleme volt, amelyet állítólag egy csapat bűnöző készített, hogy megvédje őket a bubópestistől, amikor a hullákat fosztogatták. Ez a készítmény aztán széles körben használt gyógyír lett. Egyes források szerint a rutát csak később adták hozzá, az úgynevezett „hét tolvaj ecetjé-„hez.
- A rutának apró magvai vannak; szórjuk őket sejttálcába, és vékonyan fedjük be. 20°C hőmérsékletet igényelnek. Legyünk óvatosak az öntözéssel, mert palántadőlést okozhatunk vele.
- A ruta fagytűrő, örökzöld, évelő növény. Az új hajtásokról vágott dugványokkal szaporíthatjuk tavasszal és kora nyáron.
- A növény alakját virágzás utáni visszavágással igazíthatjuk. A ruta teljes napsütést és jó vízelvezetésű, de tápanyagban szegény talajt kedvel.
- Cserépben tartva megelőzhető a kellemetlen bőrreakció.
Rendszertani besorolás
A Sapindales (szappanfafélék) rendjén belül a Rutaceae (rutafélék) családjába tartozó faj (XXII. fényképtábla).
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Drog
A növény virágzás idején vágott és megszárított föld feletti hajtása a Rutáé herba. A drog minőségi leiratát az MSZ 17036-86 tartalmazza.
Hatóanyag
A növény föld feletti részeiben felhalmozódnak flavonoidok (rutin 1-2%), kumarinok (rutarin-glikozid), 0,3-0,7% illóolaj (metil- heptil-keton és metil-nonil-keton) és kinolin- akridonvázas alkaloidok.
Gyógyászat
A ruta görcsoldó, féreghajtó (régen használták is férgek űzésére a belekből). Ez az egyik legrégebben ismert gyógynövény. Egykor úgy vélték, hogy távol tartja a fertőző betegségeket és elrettenti a legyeket és a csípést okozó rovarokat. A gyógynövényszakértők magas vérnyomást is kezelhetnek vele, de kizárólag felügyelet mellett javasolt használni.
Nicholas Culpeper azt írta a rutáról, hogy „magját borban fogyasztva minden veszélyes gyógyszer vagy halálos méreg ellenanyagaként hatásos”. John Gerard kígyómarás, valamint mérges gomba okozta rosszullét ellen javasolta.
Konyha
Jóllehet nem kimondottan gyakran, de rutát szoktak adni tojásos, sajtos és halas ételekhez. Régen csípős, savas gyümölcsökkel – például szilva, kökényszilva vagy egres – fogyasztották. A rutát időnként gyógy- és fűszernövényes ágyások szegélyeként tartják, ám zsálya, bazsalikom vagy káposzta mellé nem való.
Hozam
Mennyiség. 3,5-4 t/ha száraz herba, a beszáradási arány 5:1.
Minőség. A szabvány előírásai szerint az I. osztályú herba {Rutáé herba) vizeskivonat- tartalma legalább 22%, a 8 mm-nél vastagabb szárrész és bámult levelek 5%, a kifejlődött toktermés 5%, az idegen növényi rész 1% mennyiségű lehet legfeljebb a drogban.
Szaporítóanyag-előállítás
A magvak hosszú kelésideje és a növények kezdeti lassú fejlődése miatt a gyakorlatban palántaneveléssel szaporítják. A magvetés helye lehet szabadágy vagy szabadföld. A palántanevelés optimális ideje áprilisi magvetés és őszi palántakiültetés. Intenzívebb gondozással nyárvégi (augusztus) magvetéssel is nevelhető palánta a tavaszi kiültetéshez. Jól előkészített magágyba 1,5-2 cm mélyen 25-30 cm sortávolságra 8-10 g/m2 magot vessünk. Egy hektár betelepítéséhez 200-220 m2 palántanevelő felület szükséges. Az eredményes palántanevelés előfeltétele a rendszeres öntözés, talaj lazítás, gyomtalanítás. A szabványos (MSZ 7145-2007) vetőmag csírázóképessége 70%, mérgező gyomnövények magvait nem tartalmazhatja.
Hagyományos felhasználás
Már Plinius 84 olyan gyógyszerféleséget említ, amelyben a ruta drogja összetevőként szerepel. Használták magzatelhajtóként és a látás javítására. A népgyógyászatban görcsoldóként, nyugtatóként, a menstruáció megkönnyítésére alkalmazták. A népgyógyászat a római alkalmazási módhoz hasonlóan magzatelhajtónak tartotta. Erős hatású drog, ezért csak ritkán alkalmazzák, teakeverékekben; magas vérnyomás és epebántalmak esetén. A rutingyártás alapanyaga.
Terápiás indikációk
A növénnyel kapcsolatban viszonylag sok farmakológiai és klinikai vizsgálati eredmény áll rendelkezésre. A növény vizes és olajos extraktuma a hasi izmokra.
Figyelmeztetés
A ruta szokatlanul keserű íze heves gyomorreakciót okozhat az arra érzékenyeknél. Várandósság és szoptatás alatt ne fogyasszuk, mert méhösszehúzódást okoz.
A ruta érintése vagy készítményei súlyos fotodermatitiszt (bőrgyulladást), azaz égésszerű bőrhólyagosodást okozhatnak. Eső vagy erős napsütés fokozhatja a panaszokat.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.