Kínai csüdfű – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Kínai csüdfű (Astragalus membranaceus) története, alkalmazott drogjai
A pillangósok (Fabaceae) családjába tartozó csüdfű (Astragalus) nemzetség az északi féltekén, a mérsékelt égövi klímazónákban mindenhol megtalálható fajokból áll. A nemzetség több faja a különböző hagyományos gyógyászati rendszerek fontos gyógynövénye. E fajok közül kiemelkedik a kínai és a mongol csüdfű, amelyeket a hagyományos kínai orvoslás rendszere huang qi néven ismer. A kínai csüdfű (Astragalus membranaceus syn. A. mong-holicus var. daburicus, syn. A. propinquus) 45-100 cm magasra növő, évelő lágyszárú növény. A mongol csüdfű (A. membranaceus var. mongholicus syn.zl. mongholicus var. mongholicus) nagyon hasonló, kicsivel alacsonyabbra (25-60 cm) növő, szintén lágyszárú évelő faj.
Az Európai Gyógyszerkönyv 7.0 kötetében hivatalos drogot az A. mongholicus var. mongholicus syn. A. membranaceus Bunge. var. mongholicus (Bunge) P.K. Hsiao, illetve az/l. mongholicus var. dahuricus (DC.) Podlech syn. Astragalus membranaceus Bunge tavasztól őszig gyűjtött, apróbb gyökerektől és a szárak eredési helyétől megtisztított gyökerei szolgáltatják, amelyre a Gyógyszerkönyv minimum 0,04% asztragalozid IV tartalmat ír elő.
A VIII. Kínai Gyógyszerkönyv ugyanerre a két fajra azonos minőségi követelményt ír elő, és a napon száríttatja a begyűjtött drogot. A natív drog mellett a Kínai Gyógyszerkönyvben még a mézzel speciális módon kezelt, feldolgozott (un. dobva-rázva sütött) gyökérdrog is hivatalos.
A pontos botanikai azonosítás kiemelt fontosságú, mert a nemzetség egyes fajai toxikus indolizidin alkaloidokat, alifás nitrogéntartalmú vegyületeket tartalmaznak, illetve extrém magas szelénmennyiséget képesek akkumulálni.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A Gyógyszerkönyvben hivatalos Astragalus fajok jellemző vegyületei a triterpén-szaponi-nok (asztragalozid I-X, izoasztragalozid I-IV, asztramembrannin I-II), poliszacharidokat (pl. asztragalán I-III) is jelentős mennyiségben tartalmaz.
Flavonoidokat, izoflavonoidokat és ezek glikozidjait (kalikozin, formononetin, trime-toxipterokarpán, izomukronulatol stb.) is kimutatták.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A tradicionális keleti gyógyászati rendszerekben a megfázás és az influenza kezelésére, az állóképesség és a teljesítőképesség fokozására, valamint krónikus hasmenés, ödéma, ménvérzés, cukorbetegség kezelésére, illetve kardiotonikumként használják. A népi gyógyászatban ezek mellett krónikus bronchitisre, szülés utáni vizeletretenció kezelésére, lepra ellen és agyi történések maradványtüneteinek kezelésére is felhasználják.
Preklinikai vizsgálatok
A drog immunműködéseket fokozó hatását in vitro és in vivo vizsgálatok igazolják.
A drogból izolált poliszacharidfrakció kevert limfocita sejtvonalon növelte a blaszt-képződést és a makrofágok és polimorfonukleáris sejtek granulopexisét, fokozta az IL-2 aktivitást és a limfokin-aktivált ölősejt aktivitást. Immunszuppresszált egerekkel végzett kísérletekből arra a következtetésre jutottak a kutatók, hogy a drog kivonatai az immunrendszert a makrofágok és a lép limfociták aktiválásával modulálhatják. A drog kivonata állatkísérletben megszüntette a ciklofoszfamid indukálta immunszuppressziót.
A drog szaponinjai tenyésztett szívizomsejteken a Na+-K+-ATP-áz modulálásával pozitív inotróp hatást fejtettek ki. A drog etanolos kivonata izolált békaszíven fokozta a kontraktilitást és a kontrakciók amplitúdóját.
A fenti hatásokon túl számos in vivo és in vitro vizsgálatban értékelték a drog kivonatainak illetve tiszta komponenseinek antidiabetikus (szaponinok, izoflavonok), antineo-plasztikus (kivonatok) és hormonális (poliszacharidok) hatásait is.
Humán bizonyítékok
A droggal és kivonataival közölt klinikai vizsgálatok túlnyomó részét Kínában végezték, önállóan, kombinációban, illetve konzervatív terápia mellett adva a drogot, kivonatait, ritkán a tisztított asztragalozidokat. E vizsgálatok többségében ugyan már alkalmaztak rendszerint konvencionális terápiával kezelt kontrollcsoportokat, azonban placebókontroll csak elvétve fordult elő.
Bár a vizsgálatok eredményei a terápiás célokat – immunmodulálás és kemoterápia melletti adjuváns alkalmazás, szívbetegségek (koronáriaszűkület, szívelégtelenség, vírusos myocarditis), diabétesz és veseelégtelenség – alátámasztani látszanak, de gyenge felépítésük, különösen a sokkomponensű kombinációs készítemények formájában történő kezelés, illetve a párhuzamos konzervatív kezelés alkalmazása miatt az eredmények nehezen értékelhetőek és fenntartással kezelendők.
Indikációk, adagolás
Európában a drognak széles körben elfogadott indikációs területe és dózisa jelenleg nincsen, a humán klinikai vizsgálatok és állatkísérletek immunfunkciókat érintő eredményeiből kiindulva a drog alkalmazása megfázás és influenza kezelésében lehet racionális, ám ennek igazolásához további megerősítő humán klinikai vizsgálatok szükségesek. A megfelelő klinikai bizonyítékok hiánya miatt a WHO monográfia a humán alkalmazás klinikai megalapozottságát kétségbe vonja. Távol-Keleten (a Kínai Gyógyszerköny cikkelyére alapozva) napi adagja 9-30 g száraz gyökérdrog.
A kínai csüdfűgyökér Magyarországon készítményekben egyelőre kevéssé elterjedt, gyógyszerszintű termékek nem tartalmazzák, az étrend-kiegészítők javallatai elsősorban immunerősítéssel kapcsolatosak. Érdekesség, hogy a friss, szeletelt gyökeret is meg lehet találni a piacon a kínai táplálkozásterápia részeként elkészíthető ételekhez, elsősorban levesekhez való alapanyagként.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
A biztonságosságra vonatkozó információk elégtelensége miatt a drog terhesség ideje alatt, szoptatásban és 12 éves kor alatti gyermekeknek kontraindikált.
Direkt gyógyszerkölcsönhatások humán vizsgálatokból nem ismertek, az irodalomban taglalt lehetőségek a humán vizsgálatokban és állatkísérletekben megfigyelt farmakológiai hatásokból kiinduló elméleti következtetéseken alapulnak.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.