Gyógynövények

Lestyán – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai

Lestyán (Levisticum officináié) története, alkalmazott drogjai

A lestyán Perzsiából származó, az ernyősvirágzatúak (Apiaccae) családjába tartozó nö­vény. Ősidők óta termesztik, kivadult állományai napjainkban nem csak Délnyugat-Ázsiá­ban, de a Földközi-tenger régiójában és Észak-Amerikában is megtalálhatók. Pannóniába római közvetítéssel jutott. A középkori Magyarország népszerű fűszere volt, s a népi orvoslás is mindig nagy becsben tartotta.

A lestyán magas, évelő növény, ami a mediterrán vidékeken őshonos. Nagy
számban él Liguriában, Olaszországban, ahol nevét a latin ligusticum szóból kapta. A lestyán
a mérsékelt éghajlatú területekre mindenhova eljutott, beleértve Észak-Amerikát, ahol meghonosodott.

Európában a leveleket fűszernövényként használják, a gyökeret pedig zöldségként. Az ókori görögök és rómaiak is tartották gyógyászati és étkezési célokra. A kolostorok kertjeiben is népsze­rű volt. Egykor közönséges cickafark és gilisztaűző varádics hozzáadásával szív­erősítőt is készítettek belőle, amit frissítőként és vízhajtó­ként fogyasztottak. Kedvelt növény volt afrodiziákumok és bájitalok készítéséhez, innen kapta egyik angol nevét, love ache: „szerelmi fájdalom” (a középkorban a petrezselymet ne­vezték így). Illatosító tulajdonságai miatt sokkal vonzóbb színek­ben tüntethetett fel valakit abban a korban, amikor az emberek rit­kán fürödtek.

Gyakran az utazók csizmáiba leveleket raktak, hogy elnyelje a nedvességet és a szagokat. New Englandben a gyökereket kandírozták, és rossz lehelet elleni cukorkát csináltak belőle. Napjainkban likőrök, röviditalok előállításához is felhasználják.

A Levisticum officináié Koch. robusztus, 1-2 m magas évelő növény. A gyógyászatban a nö­vény erős, húsos gyökerét és rizómáját használják fel. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben gyökere Levistici radix néven található meg. Az egész drog legalább 4 ml/kg, az aprított drog minimálisan 3 ml/kg illóolajat tartalmaz.

  • Fagy tűrő évelő, ami magasság­ban eléri a kettő, szélességben pedig az egy métert.
  • Magról szaporítható; tavasszal vessük el csíráztató tálcába. A gyökérzet kifejlődése után ül­tessük át cserépbe.
  • Kedveli a tápanyagban gazdag talajt, ami nedves, de nem pan­gó vizes, mert abban a gyökerek elrohadnak. Napos vagy enyhén árnyékos helyre javasolt tenni.
  • 3-5 évbe telik, míg teljesen ki­fejlődik.
  • A leveleket virágzás előtt kell gyűjteni, mert utána keserű­vé válnak.

Figyelmeztetés

A lestyán növeli a vér­zés kockázatát. Váran­dósoknak nem ajánlott a fogyasztása, és azok­nak sem, akiknek vese ­vagy vérzési problémá­ik vannak.

Konyha

A lestyán természetes sós íze finom a le­vesekben, az egytálételekben, valamint a szószokban. Kiváló fűszervajban is. A fiatal leveleket érdemes salátákba rak­ni. Kiváló zöld salátanövényekkel, mint a spenót, a mángold és a borsmustár, és a tojásos és krumplis fogásokban.

Gyógyászat

Emésztést elősegítő és vízhajtó hatású. A leveleket a fürdővízben használ­hatjuk bőrirritáció nyugtatására. A magvak főzete vagy a levelek forrázata az emésztési gondok, vesekő, húgyúti fertőzések és fájdalmas menstruáció ke­zelésére használható. Az izzadás fokozására, és a köhögés csillapítására is jó. Borogassunk vele, ha fáj a szemünk, torok- és szájfertőzések esetén gargalizáljunk, szirupját mellkasi panaszokra és köhögés esetén alkalmazzuk.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A drog 0,5-1,8% illóolajat (lő komponensei alkilltalid-típusú vegyületek), 0,5-4% kuma-rin-származékot (köztük furanokumarinokat is) és növényi savakat tartalmaz.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A lestyán gyökerét vizelethajtó és emésztésserkentő teakeverékek alkotórészeként alkal­mazzák. A növény levelét egyes vidékeken fejfájás elleni borogatószerként, a gyökerekből és a hajtásokból készített főzetet állatok kérődzésének elősegítésére és köhögéscsillapí­tásra is használják.

Preklinikai vizsgálatok

Nagyon kevés publikáció foglalkozott a lcstyán vizsgálatával, specifikus hatóanyagai, far-makodinámiája ill. farmakokinetikája gyakorlatilag ismeretlen. Vizelethajtó, görcsoldó ha­tását állatkísérletekben igazolták. Egy összefoglaló közlemény szerint a petrezselyemnél crősebb, nagyjából az aranyvesszővel összevethető hatású vizelcthajtó (annak gyulladás­csökkentő hatása nélkül), görcsoldó hatása ugyanakkor gyengébb, mint a petrezselyemé. Emésztést elősegítő hatása jellegzetes fűszeres ízének köszönhető.

Indikációk, adagolás

A lestyángyökér alsó húgyúti gyulladások terápiájára és vesekő megelőzésére alkalmaz­ható. A szokásos napi dózis 4-8 g drog, vagy ennek megfelelő készítmény. A kezelés ha­tásosságát fokozza, ha a kezelés során az átlagosnál több folyadékot (legalább 2 l/nap) fogyasztunk.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Tartós alkalmazása esetén az erős napfényt kerülni kell, mert furanokumarinjai fokozzák a fényérzékenységet. Akut vcscgyulladás, veseclégtclenség és szívelégtelenség következtében kialakult ödéma esetén alkalmazása ellenjavallt.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.