Lestyán – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Lestyán (Levisticum officináié) története, alkalmazott drogjai
A lestyán Perzsiából származó, az ernyősvirágzatúak (Apiaccae) családjába tartozó növény. Ősidők óta termesztik, kivadult állományai napjainkban nem csak Délnyugat-Ázsiában, de a Földközi-tenger régiójában és Észak-Amerikában is megtalálhatók. Pannóniába római közvetítéssel jutott. A középkori Magyarország népszerű fűszere volt, s a népi orvoslás is mindig nagy becsben tartotta.
A lestyán magas, évelő növény, ami a mediterrán vidékeken őshonos. Nagy
számban él Liguriában, Olaszországban, ahol nevét a latin ligusticum szóból kapta. A lestyán
a mérsékelt éghajlatú területekre mindenhova eljutott, beleértve Észak-Amerikát, ahol meghonosodott.
Európában a leveleket fűszernövényként használják, a gyökeret pedig zöldségként. Az ókori görögök és rómaiak is tartották gyógyászati és étkezési célokra. A kolostorok kertjeiben is népszerű volt. Egykor közönséges cickafark és gilisztaűző varádics hozzáadásával szíverősítőt is készítettek belőle, amit frissítőként és vízhajtóként fogyasztottak. Kedvelt növény volt afrodiziákumok és bájitalok készítéséhez, innen kapta egyik angol nevét, love ache: „szerelmi fájdalom” (a középkorban a petrezselymet nevezték így). Illatosító tulajdonságai miatt sokkal vonzóbb színekben tüntethetett fel valakit abban a korban, amikor az emberek ritkán fürödtek.
Gyakran az utazók csizmáiba leveleket raktak, hogy elnyelje a nedvességet és a szagokat. New Englandben a gyökereket kandírozták, és rossz lehelet elleni cukorkát csináltak belőle. Napjainkban likőrök, röviditalok előállításához is felhasználják.
A Levisticum officináié Koch. robusztus, 1-2 m magas évelő növény. A gyógyászatban a növény erős, húsos gyökerét és rizómáját használják fel. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben gyökere Levistici radix néven található meg. Az egész drog legalább 4 ml/kg, az aprított drog minimálisan 3 ml/kg illóolajat tartalmaz.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Fagy tűrő évelő, ami magasságban eléri a kettő, szélességben pedig az egy métert.
- Magról szaporítható; tavasszal vessük el csíráztató tálcába. A gyökérzet kifejlődése után ültessük át cserépbe.
- Kedveli a tápanyagban gazdag talajt, ami nedves, de nem pangó vizes, mert abban a gyökerek elrohadnak. Napos vagy enyhén árnyékos helyre javasolt tenni.
- 3-5 évbe telik, míg teljesen kifejlődik.
- A leveleket virágzás előtt kell gyűjteni, mert utána keserűvé válnak.
Figyelmeztetés
A lestyán növeli a vérzés kockázatát. Várandósoknak nem ajánlott a fogyasztása, és azoknak sem, akiknek vese vagy vérzési problémáik vannak.
Konyha
A lestyán természetes sós íze finom a levesekben, az egytálételekben, valamint a szószokban. Kiváló fűszervajban is. A fiatal leveleket érdemes salátákba rakni. Kiváló zöld salátanövényekkel, mint a spenót, a mángold és a borsmustár, és a tojásos és krumplis fogásokban.
Gyógyászat
Emésztést elősegítő és vízhajtó hatású. A leveleket a fürdővízben használhatjuk bőrirritáció nyugtatására. A magvak főzete vagy a levelek forrázata az emésztési gondok, vesekő, húgyúti fertőzések és fájdalmas menstruáció kezelésére használható. Az izzadás fokozására, és a köhögés csillapítására is jó. Borogassunk vele, ha fáj a szemünk, torok- és szájfertőzések esetén gargalizáljunk, szirupját mellkasi panaszokra és köhögés esetén alkalmazzuk.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A drog 0,5-1,8% illóolajat (lő komponensei alkilltalid-típusú vegyületek), 0,5-4% kuma-rin-származékot (köztük furanokumarinokat is) és növényi savakat tartalmaz.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A lestyán gyökerét vizelethajtó és emésztésserkentő teakeverékek alkotórészeként alkalmazzák. A növény levelét egyes vidékeken fejfájás elleni borogatószerként, a gyökerekből és a hajtásokból készített főzetet állatok kérődzésének elősegítésére és köhögéscsillapításra is használják.
Preklinikai vizsgálatok
Nagyon kevés publikáció foglalkozott a lcstyán vizsgálatával, specifikus hatóanyagai, far-makodinámiája ill. farmakokinetikája gyakorlatilag ismeretlen. Vizelethajtó, görcsoldó hatását állatkísérletekben igazolták. Egy összefoglaló közlemény szerint a petrezselyemnél crősebb, nagyjából az aranyvesszővel összevethető hatású vizelcthajtó (annak gyulladáscsökkentő hatása nélkül), görcsoldó hatása ugyanakkor gyengébb, mint a petrezselyemé. Emésztést elősegítő hatása jellegzetes fűszeres ízének köszönhető.
Indikációk, adagolás
A lestyángyökér alsó húgyúti gyulladások terápiájára és vesekő megelőzésére alkalmazható. A szokásos napi dózis 4-8 g drog, vagy ennek megfelelő készítmény. A kezelés hatásosságát fokozza, ha a kezelés során az átlagosnál több folyadékot (legalább 2 l/nap) fogyasztunk.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Tartós alkalmazása esetén az erős napfényt kerülni kell, mert furanokumarinjai fokozzák a fényérzékenységet. Akut vcscgyulladás, veseclégtclenség és szívelégtelenség következtében kialakult ödéma esetén alkalmazása ellenjavallt.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.